vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

60 επισκέπτες, 7 χρήστες
supad, gstamatos, maprix, Buliwyf, Tem, tibolaso, camber

Twitter

Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση

Αποσυνδεδεμένος sponch

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #315 στις: Μαρτίου 20, 2017, 23:21 »
Το φαινόμενο της μπουρμπουλήθρας δεν δημιουργείται όταν γεμίζεις με ανοιχτό το πάνω καπάκι αλλά όταν το βιδώνεις πάνω στη βάση. Στην ουσία αυτό δημιουργεί μια πίεση μέσα στο τανκ και όταν το καπάκι φτάνει στο τέλος του βιδώματός του, αυτή η πίεση στέλνει με δύναμη λίγο έξτρα υγρό μέσα στο βαμβάκι. Λύση που περιορίζει το πρόβλημα κατά πολύ είναι να έχουμε κλείσει εντελώς τον αέρα από την αρχή (δεν δίνεις το ελεύθερο στο υγρό να εισχωρήσει μέσα στο coil ) μέχρι το τέλος της διαδικασίας αναπλήρωσης αλλά και βιδώνοντας το καπάκι να γυρίζουμε τον ατμοποιητή ανάποδα στις 1-2 τελευταίες περιστροφές που θα πάρει μέχρι να βιδώσει τελείως.
Καλό επίσης είναι να ανοίγουμε τον αέρα όσο είναι ακόμα ο ατμοποιητής ανάποδα και να αφήνουμε κάνα δυο δευτερόλεπτα να φύγει ο πιεσμένος αέρας μέχρι να φέρουμε τον ατμοποιητή σε όρθια θέση. Ανάποδα τον γυρίζουμε επειδή θέλουμε να στείλουμε πιεσμένο αέρα μέσα στην κεφαλή κι όχι υγρό.. ;)

Αυτά τα βήματα κάνω από την αρχή και το φαινόμενο παρατηρείται ελάχιστα (χωρίς πολλές "πλημμύρες" δηλαδή ) ενώ εξαφανίζεται μετά από μία άντε δύο τζούρες.

Δεν το λέω "ελάττωμα" του Ναυτίλου πάντως, όλοι σχεδόν οι top fill ατμοποιητές χωρίς "κλείσιμο" των υγρών το παρουσιάζουν αυτό το φαινόμενο (άλλοι λιγότερο κι από περισσότερο ) και οι λύσεις είναι οι παραπάνω.
Μάκη μου αδερφέ μου ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! Με έσωσες, ήμουν έτοιμος να πετάξω τον cubis pro που έχω γιατί μου είχε σπάσει τα νεύρα με τις μπουρμπουλίθρες του, ακολουθώντας όμως τις οδηγίες σου πλέον τον ευχαριστιέμαι πολύ. Μπουρμπουλίθρα τέλος!! Είχα απογοητευθεί πολύ και είχα παραγγείλει τον ναυτίλο 2 (23.50 ευρώ από joinclub) τον οποίο περιμένω αύριο, αλλά βλέπω να μένει στο συρτάρι για λίγο καιρό εκτός κι αν με φάει η περιέργια,,,... Ευχαριστώ φίλος.
Βασικά το quote το έβαλα για να μη χάνεται μια τόσο σημαντική βοήθεια μέσα στις πολλές σελίδες του θέματος και προτείνω στους υπεύθυνους του φόρουμ να το βάλουν κάπου sticky.

Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #316 στις: Μαρτίου 21, 2017, 08:05 »
Aφου ξεπέρασα τα προβληματα του πρωταρη εχτες να αναφέρω ορισμενα "αρνητικα" του ναυτίλου. Ειναι προσωπικη άποψη και η συγκριση γίνεται αναμεσα σε Melo 2 και Vaporesso gardian tank. Και οι 2 που αναφερα η πλήρωση του υγρου γινεται απο πανω.
1. Θελει διαδικασια να γεμισεις το τανκ. Και πρεπει να βγαζεις τον ατμοποιητη απο το μοντ για να το κανεις αυτο. Ξεβιδωσε ατμο, ξεβιδωσε μετα το πανω μερος, γεμισε (θυμισου να κλεισεις τους αεραγωγους) και μετα βαλε το καπακι βιδωσε το. Εχε και χαρτομαντιλα μαζι γιατι κατα την τοποθετηση κατι σταζει απέξω (θα το βρω ομως αυτο που θα παει)...  Επισης δεν ειναι ευκολο να δεις μεχρι που πρεπει να γεμισεις... πανω απο τις σπειρες ή κατω απο τις σπειρες... μη σου ξεφυγει.Αν τη διαδικασια την κανεις σε χαμηλο φωτισμο παρε φακο να βλεπεις... Βεβαια ολα αυτα συνηθεια και πρακτικη εξασκιση ειναι αλλα για καποιον που θελει τη διαδικασια απλη και γρηγορη του ειναι κάπως. Μου εχει τυχει να θελω να γεμισω τον ατμοποιητη οταν ειμαι στο λεωφορειο για να παω στη δουλειά... με τον gardian τα πραμματα ειναι απλα, με τον Μελο 2 ακομα ποιο απλά (σε αυτον δεν αποσυναρμολογεις καν...).

2. Εδω ειναι κατι περιεργο αλλα ειναι θεμα αντιληψης. Ενω εχεις βαλει το υγρο μεχρι εκει που σου λεει ο κατασκευαστης και λες οκ 2 ml, κουμπωνεις το καπακι το βαζεις στον ατμο ετοιμος να ρουφιξεις και βλεπεις οτι το υγρο στο πιρεξ ειναι μεχρι τη μέση και οχι μεχρι απανω οπως εχεις συνηθισει με τους αλλους  :idiot1:. What? Αυτο για καποιον σαν εμενα δινει την αισθηση οτι  ο ατμο ειναι αδειος και θα αδειασει γρηγορα... ειναι αυτο που λεμε πως βλεπεις τοποτηρι μισοαδειο ή μισογεματο. Σε αγχωνει και λιγο...  Πειτε με περιεργη... ισως και να εχω OCD αλλά εμενα αυτο μου τη σπαει. Μα ολο αυτο το κενο πιρεξ να παει χαμενο?? Κριμα δεν ειναι???

Να πω και τα θετικα να μη λετε πως τον κατηγορω και με κυνηγατε εχει καλη γευση (νομιζω πως τα βρηκαμε στο θεμα αυτο). Καπως πλησιαζει τη γευση που μου δινει ο gardian (τον Μελο τον εχω βαλει στο συρταρι...αχρηστη αγορα οτι αντισταση και να του εβαλα ποτε δεν με ικανοποιησε. Αν τον θελει κανεις να του τον στειλω). Ευτυχως εχω 2 μοντ οποτε οταν θελω να τραβηξω πνευμονικη να ερθω στα ισα μου θα χρησιμοποιω τον gardian (ειδικα οταν ειμαι στη δουλεια κι εχω πολλα νευρα και θελω να ηρεμισω)

Α ενα 3ο αρνητικο αλλα σε αυτο δεν φταιει ο ναυτιλος αλλα ο Eleaf Pico μου. Οτι συνδιασμο στροφης και να κανω οι αεραγωγοι καταλληγουν εκει που ειναι το καπακι της μπαταριας. Δεν ξερω αν αυτο επιρεαζει την αποδοση αλλα ειναι ενα θεματακι να δω σε ποια τρυπα τον εχω. Καμια ιδεα?


Τελικα πόσα Ο ρινκς εχει η βαση? Ενα ή περισσοτερα? Στη συσκευασια εχω πολλα ανταλλακτικα.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #317 στις: Μαρτίου 21, 2017, 08:36 »
Ως προς τους αεραγογους που κοιτανε καπακι μην αγχωνεσαι.απτη στιγμη που υπαρχει ενα μικρο κενο(χαραμαδα)δν εχεις θεμα.οπως και να τον βιδωνεις ειναι στανταρ οι στροφες που μπενει οποτε ματαια.τωρα για τα ορινγκ καποιος αλλος θα μιλησει

Στάλθηκε από το HUAWEI U9508 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #318 στις: Μαρτίου 21, 2017, 08:48 »
1. Το "καπάκι" μην το βιδώνεις πολύ, ίσα να αισθανθείς ότι πατάει το εσωτερικό oring που έχει μέσα του με το πάνω μέρος του γυαλιού θέλει! Ούτε θα τρέξει υγρό αν τον γυρίσεις ανάποδα ούτε διαρροές θα έχεις από το airflow. Βιδωνε μέχρι να ακουμπήσει το oring και σφίξε ελάχιστα παραπάνω, αν αρχίσεις να σφίγγεις αυτό σίγουρα θα πάρει δυο ολόκληρες περιστροφές ακόμα, δεν χρειάζεται να το κάνεις όμως αν θες να το ξεβιδωνεις με περισσότερη ευκολία. ;)

2. Αν κοιτάξεις απ' το "παράθυρο" του τανκ θα διακρίνεις και την καμινάδα που βρίσκεται πάνω από την κεφαλή, ήθελε κι αυτή τον χώρο της μέσα στο τανκ τι να της κάνουμε τώρα.. :laugh1:
Εσύ 2ml βάζεις, τόσα θα ατμίσεις. Το τι φαίνεται απ' έξω μη σε απασχολεί, δεν είναι ο μόνος  ατμοποιητής που δεν θα τον δεις ποτέ "φουλ" γεμάτο.. ;)

3. Χωρίς να τον λύσω θυμάμαι ότι έχει το μεγάλο oring για το γυαλί, ένα για το μέρος που βιδώνει το πάνω "καπάκι" του τανκ συν ένα ακόμα στο δαχτυλίδι του airflow (μπορείς να το αφαιρέσεις τραβώντας το κάτω ), αυτά είναι όλα κι όλα νομίζω.
Πάρε και μια φωτό με το δαχτυλίδι εκτός :)


« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 22, 2017, 10:15 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #319 στις: Μαρτίου 21, 2017, 08:59 »
Ελα ομως που εχω.... παλι ετρεξε υγρο απο το ντριπ μολις το γυρισα.  Α και πινει πολυ.... μεσα σε 2 ωρες ξαναγεμισα. Και δεν το εχω πιπιλα γιατι ατμιζω και με τον gardian παραλληλα. Τωρα θα το χρονομετρισω... να δω ποτε θα ξαναγεμισω.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #320 στις: Μαρτίου 21, 2017, 09:03 »
Καλημέρα σε όλους
@Afrodite
Σε ποσα watt και ποιά αντίσταση έχεις και πόσες τρύπες ανοιχτές?

Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #321 στις: Μαρτίου 21, 2017, 09:12 »
αντισταση 0.7.... στα 23 watt. Τριτη μεγαλυτερη τρυπα.... Διευκρινηση: Διαρροη κατα το ατμισμα την ειχα εχτες που το πρωτοδοκιμασα. Ισως να εφταιγα εγω και να τραβαγα πααπανω. Τωρα δεν εχω τετοια διαρροη με εκπαιδευσα στο ρουφιγμα.... Για τη διαρροη που αναφερομαι τωρα ειναι κατα το γεμισμα του τανκ με υγρο. Με το που το κουμπωσω και το γυρισω αναποδα τρεχει υγρο απο το ντριπ τιπ... μετα σταματαει.

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #322 στις: Μαρτίου 21, 2017, 09:19 »
Αυτό που έκανε παράθεση ο συνατμιστής πιο πάνω τη λύση του makis για την μπουρμπουλήθρα/υποπίεση, το δοκίμασες? Μάλλον θέμα υποπίεσης έιναι.

Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #323 στις: Μαρτίου 21, 2017, 09:22 »
ναι το δοκιμασα και το γυρισα αναποδα λιγο πριν το σφιξω και ειδα οτι ετρεξε υγρο στο χερι μου

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #324 στις: Μαρτίου 21, 2017, 09:34 »
Σε αυτό το βιντεάκι, δέιχνει μέχρι που γεμίζει για να γλυτώνει το πλημύρισμα. Από ότι βλέπω το γεμίζει μέχρι εκεί που αρχίζουν οι χαραγματιές.

https://youtu.be/Wux7-VzZJKM?t=8m38s


Αν μπορέι και κάποιος που τον έχει να επιβεβαιώσει την διαδικασία ότι με αυτόν τον τρόπο δεν πλημυρίζεις, θα το εκτιμούσα.

Αποσυνδεδεμένος Mousis

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #325 στις: Μαρτίου 21, 2017, 09:35 »
Μάλλον επειδή έχει μείνει υγρό και απο προηγούμενες φορές και τρέχει συνεχώς,  η άποψη μου είναι. Λύσε τον,  πλυνε τον, ασε να στεγνώσει,  δες μετά με χαρτοπετσέτα σε όποια τρύπα μπορείς να τραβήξει την υγρασία ή ότι άλλο έχει μείνε και εφόσον είναι τέρμα στεγνό κάνε όλη την διαδικασία απο την αρχή

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #326 στις: Μαρτίου 21, 2017, 09:55 »
Χαζευα στο youtube και βρηκα αυτο το review. Οι τυποι με αντιγράψανε θα τους ζητησω δικαιωματα!!! Ακριβως τα ιδα προβληματα, και τα ιδια αρνητικα. Βεβαια βλεπεις πως και οι δυο διαφωνουν μεταξυ τους χαχαχα.... Βεβαια δεν λενε καποια λυση για την αποφυγη της διαρροης. Ο ενας λεει απλα βαλε λιγοτερο υγρο.... Να τους πουμε τη λυση με τις μπουρμπουληθρες γιατι δεν την εχουν βρει ακομα... 


Αποσυνδεδεμένος manajoma

  • ***
  • 753
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #327 στις: Μαρτίου 21, 2017, 10:06 »
καλημερα 
τον δοκιμασα αρκετη ωρα εχθες απο φιλο με την 0.7Ω αντισταση .
εχω να πω τις καλυτερες εντυπωσεις .
ανεπυφιλακτα τον συνηστω σε αρχαριο αλλα και σε ολους τους λοιπους εμας με τους επισκευασιμους 
διαμαντι !!

Αποσυνδεδεμένος Stratos Xilog

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #328 στις: Μαρτίου 21, 2017, 10:08 »
......μα καλα......!!!  εδω ο αριστερος δεν ξερει να ατμιζει ( ρουφαει σαν κοαλα....) και περιμενουμε την γνωμη αυτων.....?? :)) ;D :))

Αποσυνδεδεμένος afrodite

  • **
  • 115
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Aspire Nautilus 2 Προεπισκόπηση όχι Επισκόπηση
« Απάντηση #329 στις: Μαρτίου 21, 2017, 10:12 »
Αμ ο αλλος που ειναι κατα του ναυτιλου και κραταει άλλο τανκ στα χερια του? Αυτο που το πας? Ασχετο θελω να ανεβασω φωτο πως το κανετε?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2017, 10:53 από gipsy »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 65 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:02
από chkontog
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 248222 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 30, 2024, 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181299 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 276 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 247 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573109 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2340 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8503 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123483 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 980 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 685 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 328010 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99