vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

89 επισκέπτες, 5 χρήστες
Milarepa, lagoudakis, kyrgiannis, Tem, sakissalonika

Twitter

OBS Engine

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 15:32 »
Για τον μινι δεν μπορω να πω τη γνωμη μου γιατι δεν τον εχω δοκιμασει,αλλα ο Engine ακομα και με  1 coil (Juggernaut Clapton) παει μια χαρα  :yes:









Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 20:17 »
Μήπως να έκανες το βαμβάκι διχάλα σε κάθε μεριά και όχι μονοκόμματο; Για να περνάει και κάτω από το coil αέρας.

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουαρίου 12, 2017, 21:45 »
Διχάλα είναι απλά δεν φαίνεται καλά στην φωτο :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουαρίου 25, 2017, 19:11 »

Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #64 στις: Μαρτίου 02, 2017, 13:32 »
Μολις παρελήφθει ο nano.

Λάθος ατμοποιητή έχουν ονoμάσει Taifun :))

Πρώτο στήσιμο με 24awg kanthal. Μάλλον πρέπει να αγοράσω πλέγμα περίφραξης για να συγκινηθεί αυτός εδω. :))

Βλέπω να χωρίζουν οι δρόμοι μας με συνοπτικές. Οχι οτι δεν είναι καλός ατμοποιητής. Απλά παραείναι αεράτος για τα γούστα μου.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine Nano
« Απάντηση #65 στις: Μαρτίου 04, 2017, 19:15 »
Και εγένετο φως !

Είχα ήδη τον Engine και τον Engine mini.
Χθες ήρθε και ο Nano.
Εξωτερικά δεν διαφέρει σε τίποτε από τον Engine.
Εσωτερικά όμως είναι εντελώς διαφορετικός.
Και όχι μόνο στο ότι στήνεται με μονή αντίσταση.
Το σύστημα διαχείρισης του αέρα είναι εντελώς διαφορετικό.
Η καμπάνα του είναι διπλή και ο αέρας χτυπάει απευθείας στην αντίσταση απο τα πλάγια με μια μεγάλη τρύπα.
Ακριβώς αντιδιαμετρικά υπάρχει και μια μικρότερη τρύπα που χτυπάει στην αντίσταση πίσω απο τα post.
Το ντεκ μοιάζει με skyline αλλά με τροφοδοσία τύπου genesis από 2 τρύπες στον πάτο.
Στήνεται πανεύκολα και τροφοδοτεί άψογα. Γεμίζει πανεύκολα επίσης και ΔΕΝ ξέρει τι θα πει διαρροή.
Και να θέλεις να τον κάνεις να δακρύσει έστω, είναι αδύνατον!
Για αρχή του έβαλα 7,5 σπείρες Kanthal 0.36 (Avg 27) σε 2,5 mm άξονα με αντίσταση λίγο κάτω απο το Ωμ.
Πηγαίνει άνετα στα 20 Βαττ αλλά η γυναίκα ετοιμάζει αίτηση διαζυγίου  :D
Πλούσιος ατμός, πολύς αέρας και γεύση σαν να πίνεις το υγρό.
Όπως είπε και ο προλαλήσας φίλος Pupsang έχει πολύ αέρα, οπότε οι οπαδοί της τσιγαρίσιας κρατηθείτε μακρυά.
  
να μη ξεχάσω ... Ποιοτικά είναι άψογος και με τιμή κοντά στα 40 ευρώ (Ελλάδα) κάνει τους ακριβούς επώνυμους να ντρέπονται.(η συσκευασία περιέχει -εκτός απο σιλικονούχα O-rings, βιδάκια, coil, βαμβάκι- και ένα εφεδρικό γυάλινο τανκάκι.)




Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #66 στις: Μαρτίου 04, 2017, 20:35 »
Tον καλοβλεπω αλλα ειναι 25αρης  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine Nano
« Απάντηση #67 στις: Μαρτίου 07, 2017, 13:01 »

Στήνεται πανεύκολα και τροφοδοτεί άψογα. Γεμίζει πανεύκολα επίσης και ΔΕΝ ξέρει τι θα πει διαρροή.
Και να θέλεις να τον κάνεις να δακρύσει έστω, είναι αδύνατον!
Για αρχή του έβαλα 7,5 σπείρες Kanthal 0.36 (Avg 27) σε 2,5 mm άξονα με αντίσταση λίγο κάτω απο το Ωμ.
Πηγαίνει άνετα στα 20 Βαττ αλλά η γυναίκα ετοιμάζει αίτηση διαζυγίου  :D
Πλούσιος ατμός, πολύς αέρας και γεύση σαν να πίνεις το υγρό.
Όπως είπε και ο προλαλήσας φίλος Pupsang έχει πολύ αέρα, οπότε οι οπαδοί της τσιγαρίσιας κρατηθείτε μακρυά.
  
να μη ξεχάσω ... Ποιοτικά είναι άψογος και με τιμή κοντά στα 40 ευρώ (Ελλάδα) κάνει τους ακριβούς επώνυμους να ντρέπονται.(η συσκευασία περιέχει -εκτός απο σιλικονούχα O-rings, βιδάκια, coil, βαμβάκι- και ένα εφεδρικό γυάλινο τανκάκι.)
εχω τον nano περιπου μια εβδομαδα.το ιδιο στησιμο κι εγω,20 watt,εχω παθει πλακα με τη γευση τον παχυ ατμο ευκολια,δεν εχω λογια.και ειμαι και οπαδος της τσιγαρισιας.αυτος ομως αν και τοσο αερατος ειναι εκπληκτικος.και δειχνει και πολυ ποιοτικος.  :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #68 στις: Μαρτίου 07, 2017, 14:56 »
Φτιάξτε αντίσταση σε 3,5mm ή 4mm πυρήνα με πο χοντρό σύρμα (π.χ 24AWG) και ξαναμιλάμε. :)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #69 στις: Μαρτίου 17, 2017, 17:23 »
Με απέτρεπαν από το να τον δοκιμάσω γιατί δεν έχει γεύση λέει. Μωρέ και γεύση μια χαρά έχει, και εντελώς απροβλημάτιστος είναι σε γέμισμα, σταθερότητα στη τζούρα, τροφοδοσία, απίθανο airflow (για αεράτες μόνο ), στήνεται για πλάκα, είναι και κούκλος, πολύ ποιοτικός και αρκετά φθηνότερος από Merlin mini,, Cthulhu mtl, Avocado, Exo κλπ κλπ, τέλος πάντων όλους αυτούς που κοστίζουν γύρω στη 40άρα (34 τον πήρα εγώ από τοπικό κατάστημα ). Ναι κάποιοι δίνουν δεύτερο deck ή πρόσθετο τανκ που αυξάνει τη χωρητικότητα, τα 5.3 ml του nano περισσεύουν όμως κι ας του λείπει η δυνατότητα για mtl άτμισμα. Όποιος θέλει mtl να πάρει έναν δεύτερο, για αεράτες ο engine είναι θεϊκός! Και δείχνει τόσο απροβλημάτιστος που οι υπόλοιποι απλώς περιμένουν από εμάς άψογο "χειρισμό" και τύχη.. :D

Ρε σε τι κομμάτι πήγα κι έπεσα πάλι σήμερα.. :)

Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #70 στις: Μαρτίου 18, 2017, 01:06 »
 Ναι κάποιοι δίνουν δεύτερο deck ή πρόσθετο τανκ που αυξάνει τη χωρητικότητα, τα 5.3 ml του nano περισσεύουν όμως
που υπαρχουν αυτα;τα εχεις δει σε καποιο καταστημα;μπορεις να πεις απο που;

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #71 στις: Μαρτίου 18, 2017, 07:03 »
Λέγοντας "κάποιοι" εννοώ άλλους ατμοποιητές, όχι καταστήματα. Συγκρίνοντας τον Obs nano με Merlin, Cthulhu mtl και λοιπούς δηλαδή.. ;)

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #72 στις: Μαρτίου 30, 2017, 17:32 »
καλησπέρα,
φίλος που πήρε τον obs engine (τον 25άρη με διπλό ντεκ μετά από δική μου πρόταση) αντιμετωπίζει το εξής πρόβλημα :
είτε γεμίζει μέχρι πάνω, είτε μέχρι τη μέση, είτε μόνο μια πιπέτα.. έχει spitback. ειδικά στην πρώτη περίπτωση πίνει υγρό για τις πρώτες 10-15 τζούρες (ευτυχώς δεν το καταπίνει) . το πρόβλημα μειώνεται μετά τις 10-15 τζούρες, πάλι έχει spitback αλλά μικρότερης ποσότητας.

δεν ξέρω τι σύρμα έβαλε, ξέρω ότι η αντίσταση του βγήκε στα 0.22Ω και δοκιμάσαμε 65-75W, χρησιμοποιεί βαμβάκι cotton bacon, το υγρό που κάνει είναι το Lemon Tart της Dinner Lady, έχει στήσει ψηλά όχι όμως να ξεπερνά την ευθεία.
ενώ έχει φανταστική γεύση δεν ευχαριστιέται το άτμισμα. δοκίμασα κι εγώ και όντως έχει πολύ καλή γεύση και αν κατάλαβα καλά με 3 τζούρες έχει και χτύπημα δυνατό.
παρένθεση... κάτι που είδα εγώ, έχει τρομερή κατανάλωση υγρού, ενώ του το πρότεινα για αυτονομία λόγω μεγάλης χωρητικότητας. λάθος μου.
συνεχίζοντας,
για πείτε καμία πρόταση να του μεταφέρω ώστε να μην τον βάλει στο συρτάρι. ίσως και κάποια φωτογραφία για το ανώτατο ύψος σχετικά με το στήσιμο των αντιστάσεων θα βοηθούσε (εκεί ψυλιάζομαι ότι υπάρχει το θέμα, ότι τις σήκωσε πολύ ψηλά).
οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη, ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου


Αποσυνδεδεμένος thanoss24

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #73 στις: Μαρτίου 30, 2017, 18:07 »
Φιλε μου ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα στα πρωτα στησιματα. Τελικα εφταιγε το βαμβακι(εβαζα λιγο). Εστησα σε 3αρι πυρηνα και βαμβακι ωστε να κλεισω καλα τις τρυπες. Απο εκει ερχοταν το υγρο. Θελει αρκετο αλλα οχι τοσο πολυ ωστε να το στουμπωσει. Και παντα πατουσα να ατμοποιησω 2-3 φορες πριν βαλω το τανκ και γεμισω.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #74 στις: Μαρτίου 31, 2017, 00:02 »
Επίσης πριν την αναπλήρωση υγρού καλό είναι να κλείνει η εισροή αέρα και μετά να ανοίγει την τρύπα αναπλήρωσης.
Έτυχε να έχει φίλος το ίδιο πρόβλημα στον ίδιο ατμοποιητή και με αυτό το κολπάκι λύθηκε το πρόβλημα του.
Επίσης πες στον φίλο σου να δοκιμάσει στήσιμο σε 3.5mm πυρήνα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 813 152209 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:57
από Barbapaidi
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2334 241365 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:54
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 291423 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 813 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:32
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4916 566066 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 16:31
από nXtLs
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 760550 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:08
από Tol1as
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4696 501946 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:55
από anetost
Hashtag Shake and Vape 1 409 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3333 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12836 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis