vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

174 επισκέπτες, 4 χρήστες
Sergios, bloodlessz, camber, domaze

Twitter

OBS Engine

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #75 στις: Μαρτίου 31, 2017, 07:46 »
καλημέρα, σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. θα τα μεταφέρω σήμερα.
αν κάποιος άλλος έχει να κάνει κάποια επιπλέον πρόταση, ευπρόσδεκτη.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου


Αποσυνδεδεμένος platonas

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #76 στις: Απριλίου 19, 2017, 00:10 »
Καλησπερα παιδια ,

1 μηνα με τον νανο , τον εχω ευχαριστηθεί οσο δεν παει.

Εγινε ο καθημερινός μου ατμο ενω πριν ειχα ενα cubis pro(μηχανακι,πεταμα στο τσαντακι χωρις διαρροες κτλ) και exo rta για γευση και πλεον ακουμπαω καποιον αλλο μονο οταν τον αφηνω να στεγνωσει απο πλυσιμο η θελω να δοκιμασω κανα υγρο .

Μια ερωτηση , θα ηθελα κανα drip tip σαν το εργοστασιακο αλλα σε κοκκινο..εχει βρει κανεις τιποτα ;;

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #77 στις: Απριλίου 21, 2017, 22:22 »
Πηρα σημερα τον nano.Πρωτο  στησιμο με clapton o,5/35w-γεμισμα ολα καλα.Δευτερο γεμισμα,αρχισε να πεταει υγρο στο στομα :angry_orange:Πηρε καμια 20αρια τζουρες μεχρι να στρωσει,και να μη φτυνει!!Και στα δυο γεμισματα ειχα τον αερα ανοικτο,δε ξερω αν παιζει ρολο αυτο

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #78 στις: Απριλίου 22, 2017, 00:31 »
Παίζει. Δοκίμασε και με κλειστό και όταν κλείσεις το γέμισμα γύρνα τον ανάποδα πριν ανοίξεις τον αέρα. Στάσου πάνω από νιπτήρα γιατί μάλλον θα κλάψει μερικές σταγόνες. Τίναξε τον και μια δυο φορές σαν θερμόμετρο (that's what she said) και τέλος. :)

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #79 στις: Απριλίου 22, 2017, 04:46 »
λοιπόν, επανέρχομαι με το θέμα του υγρού που έρχεται στις πρώτες τζούρες στο στόμα στον engine 25άρη με διπλό ντεκ.
δοκιμάσαμε σήμερα κάτι διαφορετικό επειδή πραγματικά έχει κουράσει το θέμα και τον φίλο μου (κάτοχος) και εμένα (αυτός που τον πρότεινε). παρατηρήσαμε ότι όταν σηκώνεται το δακτυλίδι γεμίσματος, καλύπτεται το δακτυλίδι του αέρα. μια σκέψη είναι ότι δεν παίζει ρόλο αν είναι ανοικτό ή κλειστό, αφού καλύπτεται. παρόλα αυτά, κλείσαμε το δακτυλίδι του αέρα πριν το γέμισμα.
στη συνέχεια, γυρίσαμε το δακτυλίδι που αναγράφονται τα logo OBS, με τέτοιον τρόπο ώστε το ένα "B" να είναι ευθυγραμμισμένο με το σύμβολο της σταγόνας. τον ξαπλώσαμε, ανοίξαμε το δακτυλίδι αναπλήρωσης, γεμίσαμε 3 πιπέτες και περιμέναμε περίπου 10 δευτερόλεπτα. το σηκώσαμε μετά, και περιμέναμε άλλα 10 δευτερόλεπτα (περίπου) χαζεύοντας το υγρό που καθόταν σιγά σιγά μέσα από το τζαμάκι. μετά κατεβάσαμε το δακτυλίδι αναπλήρωσης και τέλος τραβήξαμε 2 τζούρες 1 δευτερολέπτου με πάτημα fire button. ανοίξαμε τον αέρα μέχρι τη μέση και τσουπ! θαύμα! θαύμα! :D εκεί που είχαμε ξενερώσει και οι δύο και λέγαμε "άντε να δούμε τι θα γίνει" δοκίμασε και δεν ήρθε ποτέ ξανά το υγρό προς τα πάνω!
να σημειωθεί ότι χρησιμοποιήθηκε το driptip από melo 3, καθώς το δικό του δεν βγαίνει με ευκολία για την ώρα του πλυσίματος.
από αυτήν την πρώτη δοκιμή, μέχρι τώρα που γράφω έχουν περάσει 3 γεμίσματα με τον τρόπο που περιέγραψα.
δεν έχει έρθει υγρό προς τα πάνω. δεν ξέρω τι έπαιξε ρόλο, αλλά για την ώρα φαίνεται να δουλεύει καλά.
υποθέτω ότι ο χρόνος της καθυστέρησης έπαιξε ρόλο.
όποιος έχει ακόμα προβλήματα, ας δοκιμάσει να καθυστερήσει λίγο.
θα επανέλθω αν υπάρξει κάτι νεότερο.
edit: σύρμα και βαμβάκι χρησιμοποιήθηκαν τα ίδια όπως και στα πρώτα στησίματα, με διαφορά ότι έβαλε περισσότερο βαμβάκι. δεν ξέρω αν και αυτό έπαιξε ρόλο.
προσωπική άποψη είναι : μπελαλίδικος ατμο. μόνο αίμα αλανιάρη κόκορα, νύχι αετού, βλεφαρίδες σαύρας και τρίχες από παρθένα έμεινε να βάλουμε για να δουλέψει απροβλημάτιστα. αντί να πηγαίνουν μπροστά κάποιες εταιρείες (μηδέν διαρροές, εύκολο στήσιμο, καλή γεύση, χωρίς spitback κτλ) πάνε προς τα πίσω. πρώτη και τελευταία φορά που προτείνω τον συγκεκριμένο (25άρης με διπλό ντεκ). δεν έχω άποψη για τις άλλες εκδόσεις.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 22, 2017, 05:07 από NeOSL »

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #80 στις: Απριλίου 22, 2017, 09:44 »
λοιπόν, επανέρχομαι με το θέμα του υγρού που έρχεται στις πρώτες τζούρες στο στόμα στον engine 25άρη με διπλό ντεκ.
δοκιμάσαμε σήμερα κάτι διαφορετικό ........................................edit: σύρμα και βαμβάκι χρησιμοποιήθηκαν τα ίδια όπως και στα πρώτα στησίματα, με διαφορά ότι έβαλε περισσότερο βαμβάκι. δεν ξέρω αν και αυτό έπαιξε ρόλο.
προσωπική άποψη είναι : μπελαλίδικος ατμο. μόνο αίμα αλανιάρη κόκορα, νύχι αετού, βλεφαρίδες σαύρας και τρίχες από παρθένα έμεινε να βάλουμε για να δουλέψει απροβλημάτιστα. αντί να πηγαίνουν μπροστά κάποιες εταιρείες (μηδέν διαρροές, εύκολο στήσιμο, καλή γεύση, χωρίς spitback κτλ) πάνε προς τα πίσω. πρώτη και τελευταία φορά που προτείνω τον συγκεκριμένο (25άρης με διπλό ντεκ). δεν έχω άποψη για τις άλλες εκδόσεις.

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.
Τωρα τον στησατε σωστα και δουλευει σωστα αυτος ο ατμοποιητης, αν εξαιρεσουμε τη μεγαλη καταναλωση που ειναι φυσιολογικη σε τετοιας φιλοσοφιας ατμοποιητες μονο θετικα εχει ο συγκεκριμενος, αρα μαλλον η εταιρεια εβγαλε ενα σωστο προιον και ειναι κριμα να το θαβεις αφου τα προβληματα που αντιμετωπησε ο φιλος σου ηταν απο λαθος στησιμο.
Οχι δεν ειμαι μετοχος της obs απλα ειναι απο τους αγαπημενους και απροβληματιστους ατμο μου.

Αποσυνδεδεμένος NeOSL

  • **
  • 186
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #81 στις: Απριλίου 23, 2017, 07:19 »
τι να πω ρε συ ελιοτ; μπορεί να ήμουν αυστηρός στην προσωπική μου άποψη. απλώς θέλω όταν πληρώνω κάτι να δουλεύει σωστά, και όχι να παιδεύομαι 3 βδομάδες, και να χαζεύω βιντεάκια, να γράφω σε φόρουμς και fb για να δοθεί μια λύση. αν γκουγκλάρει κάποιος "obs engine problem" θα δει και άλλους με το ίδιο πρόβλημα αλλά και άλλα (flooding, gargling, spit back κ.α.)
Ειδικότερα όταν προτείνω κάτι σε κάποιον άλλον, δεν θέλω να με κρεμάει.
για την ώρα δουλεύει καλά. δεν ξέρω τι έπαιξε ρόλο (σωστό στήσιμο, καθυστέρηση στην αναπλήρωση, άλλο driptip) . θα δούμε στο επόμενο στήσιμο πώς θα τα πάει.  :)

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.


Αποσυνδεδεμένος Λάμπρος

  • **
  • 437
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #82 στις: Απριλίου 23, 2017, 10:08 »
Τον εχω και στα 3 χρωματα που κυκλοφορεί. Απο τότε που κλείνω τον αερα για να γεμίσω δεν εχω θέμα με το υγρό που φέρνει στο στόμα. Εχει εύκολο στήσιμο, οταν βγαίνω έξω ειναι ο μονος που εμπιστεύομαι να τον βαλω στην τσέπη μου και εχει πολυ καλη γεύση που για να την βγάλει θέλει οπωσδήποτε Clapton και όχι απλά σύρματα.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Αποσυνδεδεμένος dimgoua

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #83 στις: Απριλίου 23, 2017, 13:27 »
Και με διπλά 26αρια σε 3αρι μια χαρά τα πάει

Αποσυνδεδεμένος Sniaf

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #84 στις: Απριλίου 23, 2017, 21:49 »
πρώτος μου επισκευάσιμος και τρελάθηκα !
απορώ γιατί δεν είχα πάρει νωρίτερα !

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #85 στις: Απριλίου 23, 2017, 22:04 »
Κι εγώ δεν έχω γράψει πολλά για τον nano μου αλλά η αλήθεια είσαι πως τον λάτρεψα για τη σταθερότητά του, την ασφάλεια που προσφέρει, την ευκολία σε όλα του, τη χωρητικότητά του, την άγρια ομορφιά του.. Δεν βρήκα την τέλεια γεύση μαζί του (κι έχω δοκιμάσει κάποια εξωτικά στησίματα πάνω του ) όμως συνολικά με έχει κερδίσει στα περισσότερα σημεία του.

Είναι από αυτούς που ήρθε χωρίς να με εντυπωσιάσει, το κατάφερε σύντομα όμως και έβγαλε κάθε πιθανή σκέψη να τον αποχωριστώ στο μέλλον. Τα ωραία του ατμίσματος.! :)

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #86 στις: Απριλίου 23, 2017, 22:17 »
χωραει στο Pico ο 23αρης Νανο ρε παιδια? Τον εχει κανενας να μας πει?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #87 στις: Απριλίου 23, 2017, 22:26 »
O nano είναι 25άρης οπότε δεν χωράει στο Pico. Υπάρχει 23άρης Engine και μου διαφεύγει;

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #88 στις: Απριλίου 23, 2017, 22:39 »
τον μινι ηθελα να γραψω, που ειναι 23 σορρυ παιδες!!!  >:(

Αποσυνδεδεμένος Superuser

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #89 στις: Απριλίου 23, 2017, 22:45 »
Υπάρχει ο μίνι και χωράει οριακά
Μοιάζει λίγο χοντρός στο pico και έχει διπλό deck
Εγώ με τον που πήρα τον πούλησα κατευθείαν (ευτυχώς γρήγορα..) διότι δεν τα βρήκα με την ποιότητα και γεύση ατμού που δίνει.
Έτσι όπως είναι σχεδιασμένος, το σύστημα αέρα του, αραιώνει πολύ τον ατμό
Δηλαδή δεν έρχεται βελούδινος-υγρός με σταθερή πυκνότητα και ροή όπως οι bottom αλλά σαν (πως να το εξηγήσω τώρα..) σαν καταιγίδα ένα πράμα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115894 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824361 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507360 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8934 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568770 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243866 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294176 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1756 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762758 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1123 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4012 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem