vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 5 χρήστες
Giannis.B, george kotsopoulos, teo77, Doubt, bloodlessz

Twitter

OBS Engine

Αποσυνδεδεμένος ελιοτ

  • **
  • 166
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #30 στις: Ιανουαρίου 15, 2017, 23:19 »
Το συγκεκριμένο σϋρμα δεν είναι alien αλλά κλαπτονιασμένο ribbon. Καλό αυτό όμως γιατί σημαίνει πως τα πάει καλά η μονή στον engine.  ;)
Οτι γραφει το κουτι του εγραψα, βεβαια με τις ονομασιες γινετε ενας χαμος.

Εχω δοκιμασει αρκετα στησιματα με τον εν λογο ατμοποιητη και οτι και να κανω η καταναλωσει βαραει κοκκινα...
Το αλλο θεμα που εχω ειναι πως ο ατμός ειναι πολυ αρεως, ενω ντουμανι βγαζει η τζουρα δεν ειναι καθολου χορταστική.
Στο θεμα γευσης για τα δικα μου γουστα ειναι ενα κλικ υποδεέστερος απο avocado 24 και απο ijoy combo rdta.
Εχει περισσοτερο αερα και καλυτερη γευση αν τον εκμεταλευτεις απο τον avocado 24, εχω και τους 2 και η συγκριση αφηνει πισω τον avocado.
Για τον ijoy combo rdta δε γνωριζω να σου πω.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2017, 11:27 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #31 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 11:59 »
εκτος απο fused clapton σχεδον ολα τα υπολοιπα, τωρα εκανα clapton 26-32, 3mm πυρήνα (συνηθως κανω 2,5mm) και ειμαι μια απο τα ιδια.
Παιζω σε ολους του ατμοποιητες με διπλη αντισταση στα 0,37-0,40Ω και στα 42-45 watt, σε αυτα τα δεδομενα λοιπον ειναι ο μοναδικος ατμοποιητης που δεν μου δινει το 100%
Θα παρω και  fused clapton να δοκιμασω (ποτε δεν ειχα τετοιο σύρμα) και βλεπουμε.
Ποια χαρακτηριστικα σε fused clapton προτείνεις?
Οσο για το βαμβακι που λες, εχεις δικιο και το πηρα χαμπαρι απο το πρωτο στησιμο, πρεπει να περναει πολυ χαλαρα απο τις τρυπες για να εχει καλη τροφοδοσια.
Μήπως τον έχεις με τέρμα ανοιχτό τον αέρα? Δεν έχω βάλει απλό κλάπτον όπως είπα αλλά αυτό δε σημαίνει απαραίτητα πως δεν παίζει καλά έτσι. Απλά εγώ όλους μου τους ατμοποιητές μου τους στήνω χαμηλά γι αυτό και βάζω fused. Ο engine έχει μπόλικο αέρα πάντως. Ακόμα και στα 70βατ δεν τον έχω τέρμα ανοιχτό φαντάσου.

Όλα τα fused καλά είναι αλλά επειδή δεν έχει και άπειρο χώρο μέσα το ιδανικό είναι κάτι σε 2x26ga+32. Χωράει και 2x24+32 απλά λϊγο πιο στριμωχτά γιατί είναι κτήνος.

Αν εννοείς συγκεκριμένα εταιρεία δοκίμασε αυτά: 

https://www.fasttech.com/products/0/10026021/5658805-authentic-geekvape-kanthal-a1-fused-clapton
https://www.fasttech.com/products/5658808

Επίσης υπάρχει κι ένα κλαπτονάκι πιο λεπτό πάλι της geekvape που είναι kanthal 2x28ga+32ga αλλά δεν το βρήκα τώρα στην FT. Παίζει και Ελλάδα αν το ψάξεις. Όλα αυτά παίζουν Ελλάδα δηλαδή. Το λεπτό αυτό δεν θυμάμαι να το εχω βάλει ποτέ στον engine αλλά γενικότερα καλό είναι οπότε χαμένο δεν πάει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2017, 12:10 από PsilosX »

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #32 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 22:04 »
https://www.fasttech.com/product/4811100

Αυτό εδώ πάρε που είναι με 26άρι μέσα αλλά 34άρι έξω. Είναι αρκετά χοντρό το 32άρι για fused, κανονικά θα ήθελε 36άρι ή και 38άρι. Είναι πιο λίγο βέβαια αλλά δεν θα τα κρατάς 3 μέρες τα coils αυτά ούτως ή άλλως, θα σε βγάλει καιρό το καρούλι.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #33 στις: Ιανουαρίου 16, 2017, 23:48 »

Ωραίο φαίνεται κι αυτό το συρματάκι! Δεν την γνωρϊζω την εταιρεία μιας και από έτοιμα fused έχω δοκιμάσει μόνο της geekvape, τα οποία έπαιρνα και ξανάπαιρνα μιας και βγήκαν πολύ καλά. Πλέον φτιάχνω τα δικά μου και έχω ότι έτοιμο μου χει απομεϊνει απλά για καβάτζα.  ;) 

Πάντως το 32 εξωτερικά συγκριτικά με το 34 δεν έχουν μεγάλη διαφορά (είναι μόλις 0.04mm λεπτότερο το 34άρι άρα συνολικά εϊναι 0.08mm πιο λεπτό ένα κλάπτον με ϊδιο πυρήνα). Η διαφορά η μεγάλη φαίνεται στον πυρήνα γι αυτό άλλωστε κι εγώ προτιμώ τα fused με 26άρια στον engine. Τα  πιο χοντρά τα βάζω στο goon.  :tongue_smilie:

ΥΓ. Το πόσο καιρό κρατάς τα coils εξαρτάται από τρία πράγματα: την κατανάλωσή που κανεις, την καθαρότητα των υγρών που χρησιμοποιείς και από το πόσο σιχασιάρης εϊσαι. Εγώ ας πούμε σπάνια κρατάω coils για πάνω από 3-4 μέρες γιατί και σιχαίνομαι όταν γϊνονται όλα μαϋρα, αλλά και επειδή  τα μισά υγρά που κάνω αφήνουν πολλά κατάλοιπα (τυχαίνει να είμαι πολΰ γλυκατζής). :Yummy: :delicious:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 16, 2017, 23:53 από PsilosX »

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #34 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 01:36 »
Dry burn και άγιος ο θεός για εμένα. :)) Πυρώνω το σύρμα, βουτάω σε νερό, repeat 2-3 φορές και είναι σαν καινούργιο.

Για το πλάτος που λες έχεις δίκιο αλλά δεν μας ενδιαφέρει αυτό. Μας ενδιαφέρει το μήκος, ας το πούμε έτσι. Σκέψου πόσο σύρμα είναι τυλιγμένο κατά μήκος στα 10-12cm μήκος που θέλει το κάθε coil σου. Αυτό κάνει την διαφορά και εκεί τα 0.04mm μετράνε.  8)

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #35 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 04:28 »
Μπα πάνω από μία φορά dry burn στα παλιά coil δεν κάνω. Τα τρίβω και με συρματοβουρτσάκι. Γενικότερα όμως τη βρίσκω να στήνω και ξαναστήνω συνέχεια.  :idiot1:  :fight_hammered2:

Ότι έχεις περισσότερο σύρμα σε μήκος με λεπτότερο σύρμα για το εξωτερικό του κλάπτον ισχύει. Θεωρητικά παίζει να έχει και καλύτερη γεύση λόγω των περισσότερων πτυχών του σύρματος, αλλά με αυτό δεν έχω κάτσει  να ασχοληθώ. Πλέον μου έχει σχεδόν τελειώσει το 32ga έτσι κι άλλιώς.
Το 38άρι είναι πολύ ευαίσθητο και μου παϊζει τα νεϋρα στο τΰλιγμα γι αυτό και το αποφεύγω, όσο έχω κάτι λίγο πιο παχύ να δουλέψω.  :yes:
Αν δεν κάνω λάθος τώρα στον engine έχω βάλει 2x26ga+34ga όλο κάνθαλ. Έχω έτοιμα και κάτι SS coils 3x28ga+34ga που θα μπουν μετα το πλύσιμο (όταν έρθει αυτή η αποφράδος ώρα).  :tongue_smilie:

Ξέφυγα λίγο... εκεί που ήθελα να καταλήξω είναι το ότι εϊχα την εντΰπωση πως το σημαντικό είναι η ποσότητα του σϋρματος είτε αυτό επιτυγχάνεται με λεπτό και πολύ σϋρμα είτε με χοντρό και λιγότερο σε συνολικό μήκος. Εσύ γιατί λες ότι μας ενδιαφέρει μόνο το μήκος?

Εγώ πάντως προσπαθώ σε ότι άτμο και να χρησιμοποιώ να αξιοποιώ όσο περισσότερο χώρο μπορώ μέσα στο ντεκ ώστε να έχω και μικρότερο ελεύθερο χώρο μέσα στο ντεκ (είτε σε RTA είτε σε RDA) αλλά και για να μπορώ να δώσω ρεύμα άφοβα....

ΥΓ. Σχετικά άσχετο... Είχα φτιάξει ένα κτηνοκλάπτον προ καιρού παρεπιπτόντως (2x22ga+28ga) και το έβαλα στον pharaoh και έπαιζε απίστευτα. Βέβαια δεν χωράει σε κανένα άλλο deck τέτοιο πράγμα. :fight_fryingpan:


Edit: Πωπω, τι σεντόνι είναι τούτο ωρέ?? ???  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος bretsos

  • **
  • 281
  • Φύλο: Άντρας
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #36 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 19:22 »
Χτύπησα αυτό. https://m.fasttech.com/p/4581505#reviewsLink
Ελπίζω να γίνει δουλειά, το πηρα από ελλαδα.

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #37 στις: Ιανουαρίου 17, 2017, 21:46 »
Για μενα οτι καλυτερο στα λεφτα του :thumpup:



Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #38 στις: Ιανουαρίου 18, 2017, 23:27 »
Τώρα και με single coil, OBS Engine Nano RTA.
http://www.obsnsmoke.com/pro_details.asp?ID=140

Έγινε η παραγγελία και αναμένεται από τας Κίνας. Για όσους ενδιαφέρονται υπάρχει σε απόθεμα στην 3fvape. Τα υπόλοιπα κινεζομάγαζα απ'ότι είδα τον έχουν σε preorder.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #39 στις: Ιανουαρίου 20, 2017, 00:48 »
Και απ'ότι βλέπω έχει ίδιο μέγεθος με τον μεγάλο engine άρα και ίδιο ακριβώς μέγεθος deck άρα χωράει αντιστάσεις κτήνη, πράγμα που εμένα μου λέει ΠΑΡΤΟΝ ΠΑΡΤΟΝ!  :tongue_smilie: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #40 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 20:03 »

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #41 στις: Ιανουαρίου 25, 2017, 21:31 »
Για πες....Τα review ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα? Πώς τον ειδες?

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #42 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 00:42 »
Όπως είπα και πιο πάνω για την τιμή του δεν υπάρχει καλύτερος ,γεύση ,ντουμάνι ,ευκολία στο σεταρισμα ,δεν δακρύζει με τίποτα ,και καμένο ούτε κατά διάνοια .Με 0,3 αντίσταση στα 70 Watt ,δέκα απανωτές τζουρες τη μια πίσω από την άλλη  και δεν στέγνωνε με τίποτα .το μόνο μείον του είναι ότι πίνει πολύ υγρό ο άτιμος ,αλλα χαλάλι του. :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #43 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 02:36 »
Ένα tip από εμένα μετά από μερικά στησίματα που έκανα στις λίγες μέρες που τον έχω: ΜΗΝ βάζετε τα coil στο ύψος των πόλων. Αν κοιτάξετε το εσωτερικό του cap θα δείτε ότι εκεί που είναι οι τρύπες του αέρα πάει λίγο πιο κάτω σε σχέση με το υπόλοιπο (που είναι η καμινάδα ας το πούμε). Hard short :)). Κάπου ανάμεσα από την μέση και την κορυφή των πόλων είναι μια χαρά. Επίσης το ντεκ φαίνεται παραπλανητικά μεγάλο, δεν είναι όμως. Προτιμώ 2.5 coil κοντά στους πόλους, μια χαρά μπαίνει το βαμβάκι με αφράτεμα.

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: OBS Engine
« Απάντηση #44 στις: Ιανουαρίου 26, 2017, 13:19 »
Και από κατανάλωση τη λέει με 2.5 coil?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499074 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194466 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1572 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180396 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy