vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

148 επισκέπτες, 2 χρήστες
pirate, manoslykos

Twitter

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #90 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 11:14 »
Δεν ξέρω τι θα μπορούσε να είναι ο 60% κλώνος. Είναι λίγο σχήμα οξύμωρο.
Αν έχει άλλο σχέδιο και άλλο λογότυπο (δηλαδή δεν προσπαθεί να ξεγελάσει το μάτι πως είναι κάτι που δεν είναι) δεν το θεωρούμε κλώνο. Μπορεί να κοπιάρει κάποια πράγματα αλλά δεν είναι μαϊμού. Αν είναι ολόιδιος αλλά δεν έχει λογότυπο είναι πάλι κλώνος αλλά τουλάχιστον το δηλώνει. Αν απομακρύνεται και σχεδιαστικά νομίζω δεν ανήκει στην κατηγορία που συζητάμε.

Κι εγώ ο μόνος "κλώνος" με βελτιώσεις που θυμάμαι είναι ο Russian, αλλά τον έφτιαξε μέλος της ομάδας που έφτιαξε τον Καϋφούν όπως θεωρούσε πως έπρεπε να βελτιωθεί. Δεν τον βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι κι ας μοιάζει με τον Καϋφούν.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #91 στις: Νοεμβρίου 23, 2015, 11:17 »
Ναι εντάξει. Το ξέρω πως είναι παιχνίδι λέξεων. Σου είπα πως δε διαφωνώ σε όσα λες, ούτε ήθελα να σε διορθώσω. Απλώς το νόημα της λέξης κλώνος είναι το 1:1. Clone troopers, η Ντόλυ το πρόβατο κτλ. Συζήτηση να γίνεται. αν ήμουν off topic ας σβηστεί

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #92 στις: Νοεμβρίου 24, 2015, 03:12 »
Εντάξει, το ψάχνουμε, δεν τρέχει τίποτα!  :D

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #93 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 01:51 »
Ακούστε κάτι που με έχει βάλει σε σκέψεις. Έχω ακούσει πολλές φορές σε reviews στο youtube να λέγεται ότι ο τάδε κλώνος πρέπει να φέρει αναγκαστικά το όνομα του αυθεντικού γιατί αν είναι σχεδόν ίδιος με τον αυθεντικό αλλά φέρει άλλο όνομα θα αντιμετωπίσει νομικές συνέπειες. Αυτό είναι μεγάλη απόδειξη ότι κατά πάσα πιθανότητα τα πάντα γίνονται με τις ευλογίες της εκάστοτε "μαμάς". Μήπως (μήπως λέω) κυκλοφορούν σαν demo προϊόντα ώστε κάποιος που θα το δοκιμάσει και θα του αρέσει να πάει στο αυθεντικό γλιτώνοντας έτσι και ότι ελάττωμα προκύπτει από την "ατελή" αντιγραφή;

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #94 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 03:36 »
Αν αυτό λέγεται σε reviews, τότε δεν βάζουν ατμιστικά υγρά στο ατμοποιητή αλλά άλλες ουσίες.
Δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα.
Και ότι του καρφωθεί του καθένα δεν είναι απόδειξη για τίποτα. :yes:
Συγνώμη για τον τόνο, δεν απευθύνεται σε σένα αλλά σε όσους εκστομίζουν τέτοιες π@π@ριές.

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #95 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 09:39 »
Πάντως είναι πολύ περίεργο το ότι μια εταιρεία δεν κινείται νομικά εναντίον μιας άλλης που την αντιγράφει πλήρως μέχρι και στο κουτί! Εδώ οι εταιρείες πχ κινητών είναι μόνιμα στα δικαστήρια επειδή η μία αντέγραψε ένα απειροελάχιστο εξαρτηματάκι ή ένα κομμάτι κώδικα της άλλης. Σενάρια υπάρχουν πολλά. Είτε το νομικό σύστημα δεν τους καλύπτει (πράγμα που προσωπικά θεωρώ λίγο απίθανο) είτε για τον χ ψ λόγο συμφέρει τη "μαμά" εταιρεία να κυκλοφορούν κλώνοι (που δεν το κατανοώ) οπότε το αφήνει να συμβαίνει ή το προωθεί η ίδια.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #96 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 10:40 »
Αν και προφανώς δε γνωρίζω τι κάνει η κάθε εταιρία, θα ξαναπώ τι ισχύει με τις πατέντες.
Μπορεί ο καθένας να πατεντάρει κάτι, εφόσον η πατέντα του προσφέρει κάτι στην αγορά και είναι κάτι καινούργιο. Δηλαδή δε μπορείς να πατεντάρεις ένα κουτί που περιέχει μέσα αέρα απ' το βουνό. Δεν έχει χρήση και δεν υπάρχει αγορά. Μπορείς να πατεντάρεις μόνο το λογότυπό σου.
Απ' τη στιγμή που στέλνεις το φάκελό σου στην επιτροπή πατεντών, διαλέγεις που θα πατεντάρεις.
1. Στη χώρα σου. Αυτό σημαίνει ότι κινείσαι νομικά σε όποιον σε αντιγράψει, στη χώρα σου και μόνο. Είναι ο φτηνότερος φάκελος.
2. Στην ήπειρό σου. Αν είσαι Έλληνας πχ, πατεντάρεις σε όλη την Ευρώπη. το κόστος του φακέλου αυξάνεται σημαντικά, αν υποθέσεις πως η εθνική κατοχύρωση κοστίζει 1-2 χιλιάρικα.
3. Παγκόσμια. Όπως καταλαβαίνεις αυτό κοστίζει μεγάλα ποσά που μόνο οι μεγάλες εταιρίες που απευθύνονται στην παγκόσμια αγορά μπορούν να καλύψουν. Γι' αυτό οι εταιρίες που ανταλλάζουν μηνύσεις είναι επιπέδου Sony, Samsung, Apple, Coca Cola κτλ.


Εν προκειμένω. Οι Svoemesto και όλοι οι άλλοι, πιθανότατα δεν έχουν τόσο μεγάλο εταιρικό κεφάλαιο να καλύψουν διεθνή κατοχύρωση του προϊόντος τους. Άρα οι Κινέζοι έχουν κάθε δικαίωμα να κάνουν ό,τι γουστάρουν χωρίς κανένα νομικό κώλυμα.
Στους Έλληνες κατασκευαστές ας πούμε, δε βγήκε ποτέ κανείς να βγάλει κλώνο κάποιου άλλου Έλληνα. Προφανώς προστατεύονται.
Για όποιες εταιρίες στην Κίνα βγάζουν κλώνους κινέζικων εταιριών, προφανώς πληρώνουν στην εταιρία δικαιώματα. Απλώς δε μας το λένε γιατί δε θα μας δώσουν και λογαριασμό για το τι κάνουν. Και όλα αυτά που διαβάζω περί στην Κίνα δεν υπάρχουν δικαιώματα και τέτοια... Ρε παιδιά. Η Κίνα δεν είναι Ουγκάντα. Είναι ΠΟΛΥ οργανωμένο κράτος. Υπερβολικά πολύ για να επιτρέπει τέτοια πράγματα. Και είναι χώρα ΞΕΚΑΘΑΡΑ καπιταλιστική. Το κράτος δηλαδή ευνοεί το κεφάλαιο και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να επιτρέπει τέτοια πράγματα χωρίς νομική κάλυψη

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #97 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 10:51 »
Πέστα ρε altan γιατί στο τέλος θα πιστέψουμε ότι ο Svoe Mesto είναι ένας νέος Bill Gates :o
Ki o Εviva κυκλοφορεί σε κλώνο. Θα μπει η Atmistique σε έξοδα χιλιάδων € για να κυνηγήσει τους Κινέζους?
Αν ήταν έτσι ο Κώστας θα ήταν μεγιστάνας, θα κυκλοφορούσε με Πόρσε και δε θα καθόταν να στήνει ατμοποιητές σε όσους πάνε στο μαγαζί του.

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #98 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 11:07 »
Σε αυτό που λες με τις πατέντες συμφωνώ απόλυτα και όντως αυτά έχω διαβάσει κι εγώ. Με μία διαφορά: Ότι αν στη χώρα μου δεν ισχύει η πατέντα που έχει γίνει σε κάποια άλλη χώρα μπορώ να φτιάξω ένα ολόιδιο προϊόν και να το ονομάσω Φούφουτο. Κανένα πρόβλημα. Δε νομίζω όμως να μπορώ να πασάρω το προϊόν που αντέγραψα με το ίδιο όνομα, logo, εταιρεία κτλ της αυθεντικής εταιρείας χωρίς να με σταματάει κανείς. Πιο λογικό μου κάνει να έχω έρθει σε συμφωνία με τη "μαμά" εταιρεία έναντι ποσοστών.
Παρακολουθήστε λίγο τη σκέψη μου:
Έστω ότι εγώ σχεδιάζω και παράγω έναν ατμοποιητή. Ο σχεδιασμός, βελτίωση, παραγωγή διαφήμιση (πχ κομμάτια που στέλνω δωρεάν σε reviewers) κτλ μου κοστίζουν λεφτά. Έστω λοιπόν ότι πουλάω τον ατμοποιητή 150€ βάζοντας στην τσέπη μου τα 100 από αυτά (πολλά λέω αλλά έστω). Αν πουλήσω 1000 κομμάτια θα έχω βγάλει 100.000€. Έρχεται μία άσχετη εταιρεία από το Πορδιστάν και μου λέει. Θα πουλάω αντίγραφο του ατμοποιητή σου με 30€ και θα σου δίνω τα 10. Αν πουλήσει 10.000 κομμάτια λόγω χαμηλότερης τιμής (και επειδή εγώ έφτιαξα το σούπερ ουάου προϊόν) θα βγάλει 300.000€ (τριπλάσια από εμένα) από τα οποία εγώ θα πάρω άλλα 100.000. Και τα διπλάσια χρήματα βγάζω και η φίρμα μου φαίνεται παντού και διαδίδεται γιατί εκεί έξω κυκλοφορούν τόσες χιλιάδες στάμπες μου.
Δε λέω ότι απαραίτητα έτσι γίνεται, ούτε έχω γνώσεις μάρκετινγκ. Μια λογική προσπαθώ να βρώ. Τροφή για σκέψη...

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #99 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 11:51 »
TasMan η σκέψη σου είναι σωστή γενικά. Αυτό όμως ισχύει για τις εταιρίες που έχουν κατοχυρώσει ό,τι έχουν κατοχυρώσει τέλος πάντων στη χώρα του κατασκευαστή κλώνων. Αν ο Εβίβα ας πούμε ήταν κατοχυρωμένος στην Κίνα, τότε θεωρώ σίγουρο πως οι Κινέζοι θα πλήρωναν τον Κώστα που λέει ο Ribot. Αν δεν, λεφτά γιοκ!
Όσον αφορά το λογότυπο που λες. Καταρχήν δεν πάμε πλέον σε κλώνο αλλά σε μαϊμού. Με τη στενή έννοια του όρου βέβαια είναι κλώνος αλλά η λέξη μαϊμού είναι πιο κατανοητή σε αυτήν την περίπτωση. Ακόμη κι έτσι όμως, αν δεν το έχεις κατοχυρώσει, μπορείς να χτυπιέσαι όσο θες. Ο άλλος έχει δικαίωμα να κάνει ό,τι θέλει. Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν έχει το δικαίωμα ο κλώνατζης να πουλήσει το προϊόν του σε χώρα που υπάρχει κατοχύρωση. Δηλαδή εντάξει, στην Κίνα το πουλάς άνετα και στην Αμερική και δεν ξέρω που αλλού. Τον Εβίβα όμως, έχει δικαίωμα να τον πουλήσει στην Ελλάδα; Μιλάω για την περίπτωση της μαϊμούς...


Παράδειγμα :
Ανοίγω ένα μπαρ και το ονομάζω Billy the Scot. Αν υπάρχει πράγματι κανείς Σκοτσέζος με το όνομα Billy και έχει μπαρ με αυτό το όνομα ...κρίμα. Δεν τρέχει μία. Εκτός φυσικά αν το ανοίξω στην ίδια πόλη με εκείνον.
Αν βέβαια ανοίξω μπαρ με το όνομα Hard Rock Cafe, τότε την έκατσα τη βάρκα

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #100 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 12:18 »
Κατανοητότατο. Για να το καταλάβω καλύτερα:
Έστω ότι ο Svoemesto φτιάχνει τον Κ4 και τον πατεντάρει σε Ρωσία και Γερμανία (δεν ξέρω, έστω λέω). Η κάθε επώνυμη εταιρεία (πχ Tobecco ή δεν ξέρω ποια άλλη) μπορεί να τον κυκλοφορεί σε κλώνο οπουδήποτε αλλού εκτός από τις δυο παραπάνω χώρες; Υποθέτουμε λοπόν ότι όντως ισχύει έτσι. Τι γίνεται όμως σε περίπτωση πχ που ο Svoemesto έχει αρκετό χρήμα να διαθέσει ώστε να το πατεντάρει παγκοσμίως; Φαντάζομαι είτε αναγκάζεται η κλωνο-εταιρεία να σταματήσει την παραγωγή είτε να αλλάξει έστω και λίγο το προϊόν και να το πουλάει με άλλο όνομα πληρώνοντας βέβαια αρκετά στο Svoemesto επειδή χρησιμοποιεί πατενταρισμένες τεχνικές και σχέδια. Σωστά;

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #101 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 12:51 »
Σωστά. Στην 1η περίπτωση δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται. Το έγραψα και παραπάνω ότι η περίπτωση είναι δύσκολη, ειδικά με τις ιντερνετικές αγορές. Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως στη Γερμανία και τη Ρωσσία δεν πωλούνται κλώνοι. Σε τέτοια περίπτωση η εκτίμησή μου (το τονίζω) είναι πως μπορεί να έχουν έρθει σε κάποια συμφωνία και να τους πληρώνουν. Ή να γίνεται παράνομα. Αλλά πραγματικά δεν έχω ιδέα.
Στη 2η περίπτωση πιστεύω ισχύει πως είτε θα σταματήσει η παραγωγή, είτε θα πληρώνει δικαιώματα όπως πολύ ωραία ανέλυσες προηγουμένως. Αν αλλάξει έστω και κάτι ελάχιστο που να είναι ουσιώδες όμως στη λειτουργία του προϊόντος (όχι δηλαδή ένα πλαστικό drip tip ή ένα γράμμα από το όνομα), πχ μια διάσταση, πλέον δεν εμπίπτει στα δικαιώματα και είναι ελεύθερος να παράγει.


Νομικός δεν είμαι όμως. Αυτά τα λέει η λογική μου με βάση τις λίγες γνώσεις μου. Πάντα υπάρχει και αυτό που είπε ο Ribot. Ποιος μπορεί να διαθέσει χιλιάδες δολάρια για να κινηθεί δικαστικά, όταν οι περισσότεροι είναι βιοπαλαιστές όπως ο Κώστας;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #102 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 13:36 »
Να ξεχωρίσουμε δύο περιπτώσεις:

α) Εταιρία παίρνει τον KF4, τον αντιγράφει 1:1 με ή χωρίς λογότυπο και τον πουλάει ως κλώνο

β) Εγώ παίρνω τον KF4, τον αντιγράφω 1:1 και τον πουλάω ως τον νέο ατμοποιητή "Tryfonius".

Την πρώτη περίπτωση, όλη τη γνωρίζουμε. Στη δεύτερη περίπτωση, τι γίνεται? Και το πάω ακόμα παραπέρα, πατεντάρω το όνομα Tryfonius και την κατασκευή για την Ελλάδα, όπου ο SvoeMesto δεν έχει πατεντάρει το προϊόν του.

Και όταν λέω "τι γίνεται" δεν εννοώ το κράξιμο που θα φάω εδώ μέσα!!!

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #103 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 15:32 »
Πες μας κιολας ρε Τρυφωνα & σε τι τιμη θα τον πλασαρεις τον "Tryfonius" να εχουμε μια ιδεα  O0

Αποσυνδεδεμένος TasMan

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #104 στις: Νοεμβρίου 26, 2015, 16:04 »
Έλα ντε... πολύ σωστή ερώτηση. Μπας και διαχωρίζεται κάπως η πατέντα με την πνευματική ιδιοκτησία; Θέλω να πω μια ταινία δεν πατεντάρεται για να αποφύγει την αντιγραφή. Έχει όμως πνευματικά δικαιώματα ο παραγωγός. Μήπως συμβαίνει κάτι ανάλογο και με τα σχέδια μιας κατασκευής; Να έχει δηλ να κάνει περισότερο με copyright παρά με πατέντα.

Στάλθηκε από το SM-T320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499182 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 124 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20838 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1582 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4731 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109064 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180456 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1415 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy