vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

450 επισκέπτες, 5 χρήστες
neoklis79, dallaskdp, lagoudakis, Milarepa, Tem

Περί κλώνων (και γνήσιων)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #120 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 21:34 »
Στο μεγαλύτερο μέρος συμφωνώ, εκτός από ένα σημείο: δεν πληρώνουμε παραπάνω τις λεπτομέρειες αλλά την σταθερότητα και τη συνοχή μεταξύ των κομματιών στην παραγωγή. Γιατί ώς γνωστό, με τον κλώνο παίζεις το παιχνίδι "κι αν σου κάτσει" και δεν έχεις και απαιτήσεις αν δεν σου κάτσει γιατί τον πληρώνεις ψίχουλα.

3 κλώνους έχω αγοράσει (3.1, KF4, Erl) και οι τρεις δούλεψαν κανόνι. Ε, δεν θα μεταφράσω την καλή μου τύχη σε "οι κλώνοι παίζουν όλοι άψογα και εσείς που πληρώσατε €150 είσαστε κορόιδα".  :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #121 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 21:43 »
Ίσως να μην οφείλεται πλήρως στην τύχη. Φαντάζομαι ότι δεν έκανες τυχαίες επιλογές κλώνων, αλλά βασίστηκες σε κάποιες εμπειρίες γι' αυτούς. Θέλω να πω ότι υπάρχουν και κλώνοι συγκεκριμένων εταιριών κάθε φορά (όχι για όλους τους ατμοποιητές βέβαια) που είναι τόσο καλοί σε απόδοση, που αδυνατείς να τους ξεχωρίσεις από τους γνήσιους.
Τέτοια περίπτωση για παράδειγμα είναι κι ο δικός μου KF4, σε αντίθεση με τον Eviva. Ψάχνοντας και διαβάζοντας το φόρουμ, πιστεύω ότι μπορεί κανείς να κάνει πολύ καλή αγορά και σε κλώνο, αλλά όπως είπα όχι για όλους τους ατμο.

Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #122 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 21:45 »
εγω τον κλώνο του kfl που πήρα για 6 ευρω τον θεωρω υψηλότερο σαν vfm απο τον αυθεντικό αλλα αν ήταν να έχω ενα μόνο θα έδινα τα λεφτα για γνήσιο. (βαση δλδ, τα άλλα δεν έχουν ενεργητικό ρόλο)

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #123 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 21:59 »
Ίσως να μην οφείλεται πλήρως στην τύχη. Φαντάζομαι ότι δεν έκανες τυχαίες επιλογές κλώνων, αλλά βασίστηκες σε κάποιες εμπειρίες γι' αυτούς. Θέλω να πω ότι υπάρχουν και κλώνοι συγκεκριμένων εταιριών κάθε φορά (όχι για όλους τους ατμοποιητές βέβαια) που είναι τόσο καλοί σε απόδοση, που αδυνατείς να τους ξεχωρίσεις από τους γνήσιους.
Τέτοια περίπτωση για παράδειγμα είναι κι ο δικός μου KF4, σε αντίθεση με τον Eviva. Ψάχνοντας και διαβάζοντας το φόρουμ, πιστεύω ότι μπορεί κανείς να κάνει πολύ καλή αγορά και σε κλώνο, αλλά όπως είπα όχι για όλους τους ατμο.

Πλήρης τύχη: Πήρα τον κλώνο 3.1ES την πρώτη μέρα που ανέβηκε FT, 26/10/2013 και παρέλαβα μετά από δυο μήνες λόγω έλλειψης στοκ. Δεν υπήρχε κανένα review. Το ίδιο και ο κλώνος Erl, την μέρα που κυκλοφόρησε χωρίς review, 9/10/2014. Οι επιλογές μου ήταν αυτό που λέμε "πειραματόζωο", οπότε μόνο στην καλή μου τύχη το αποδίδω! Χαρακτηριστικά, το ίδιο SKU του 3.1 το έχω πάρει δυο φορές, μία για μένα και μια για φίλο. Και τα δύο δούλεψαν άψογα! Ακριβώς το ίδιο SKU παρήγγειλε και ο συνφορουμίτης Πολυκράτης μετά από δική μου παρότρυνση και του βγήκε μην πω τι! Για τον KF4 λίγα έχω να πω, Tobecco είναι και από τη στιγμή που τον φουλάρεις βαμβάκι, δεν κάνει διαρροή ούτε μετά από χαρτοσημασμένη αίτηση...

Ε, αφού δεν είμαι τυχερός στο Τζόκερ ώστε να μπορώ χωρίς τύψη να πάρω τους γνήσιους, ας είμαι τυχερός στους κλώνους!!!

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4118
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #124 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 22:09 »
Ε τότε μπράβο σου, την επόμενη φορά που θα θελήσω κάποιο κλώνο, εσένα θα βάλω να διαλέξεις :sfyrigma:
Στο τζοκερ πάντως ούτε εγώ έχω τύχη -δεν παίζω :)) - αλλά στο πάρκινγκ δεν παίζομαι. Όταν έρθεις Αθήνα, φώναξέ με και θα σου παρκάρω το όχημα, νομίμως, σε οποιοδήποτε σημείο της πόλης, οποιαδήποτε μέρα και ώρα το ζητήσεις, σε απόσταση 50 μέτρων το πολύ από τον προορισμό σου :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #125 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 22:43 »
Φιλτατε Cruiser79 θα διαφωνησω περι ψιχουλων!Προσωπικη εμπειρια me taifun που δεν επιαναν οι βιδες οπως επρεπε και πεταμενο το 20-ρικο!Δηλαδη 33,3% της αξιας ενος kayfun η 20% της αξιας ενος high end ελληνικου ατμο!Απο μενα τουλαχιστον κλωναρι δυσκολα θα πληρωθει ξανα!
Επισης ζηλευω την τυχη σου στους κλωνους!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #126 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 22:59 »
Το "ψίχουλα" ίσως είναι αδόκιμος όρος, αλλά τον χρησιμοποιώ για καλό λόγο. Ο κλώνος 3.1 μου στοίχισε €12 με την τότε ισοτιμία σε σχέση με τα €135 του αυθεντικού, αν τον έβρισκες. Στα ίδια επίπεδα και ο κλώνος Erl.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #127 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 23:11 »
Με την διαφορα τιμης που περιγραφεις εχεις δικιο αλλα αυτο το 20-ρικο μου εχει στραβοκατσει οπως καταλαβες!

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #128 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 23:15 »
ΑΝ ο Ταυφουν ηταν από ΦΑΣΤΕΚ δεν θα εχανες το 20σαρικο.
Παντως οσους εχω παρει απ εκει(ουκ ολιγους) δουλευουν αψογα.
Ενας δεν ειχε ανοιγμενη τελειως την τρυπα του αερα και εστειλε αλλον χωρις επιστροφη του προβληματικου.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #129 στις: Δεκεμβρίου 11, 2015, 23:26 »
Ο tai ηταν απο fasttech και ειχε και πολυ καλα reviews!
Τελος παντων μαλλον ειμαι αρνητικα προκατειλημμενος και πλεον ειδικα σκεφτομαι οτι ειναι προτιμοτερο να κραταω λεφτα για να παρω καποιον αυθεντικο που μου γυαλισε χωρις να εχω το αγχος αν θα βγει καλος, αν θα εχει κουσουρι, αν θα σκουριαζουν οι βιδες, αν εχει λαδια που θελουν τριψιμο στο Villabajo η οτιδηποτε αλλο!
Η αληθεια ειναι οτι δεν ειχα την υπομονη στειλτον πισω περιμενε να ερθει ο αλλος και τον χρονο να ασχοληθω!

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #130 στις: Δεκεμβρίου 12, 2015, 00:14 »
Το μονο κοστος θα ηταν που θα το εγραφες!!
Και τα μεταφορικα δικα τους.!!
Οι αγορες από εξωτερικο αλλα κι από εδώ καμμια φορα θελει και χρονο ν ασχοληθουμε.
Και με αυτόν τον τροπο δεν "κλαιμε" τα χρηματα μας!!!
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος TASLAB

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #131 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 12:06 »
Μια άλλη πτυχή του θέματος είναι πως όταν θέλουμε ένα προϊόν που δεν το ξέρουμε παρά μόνο απο εμπειρίες άλλων, δεν δίνουμε εύκολα τα εκατοευρα γιατί ίσως δεν μας καλύπτει. Θα μου πείτε ας το δοκιμάσουμε απο κάποιον που το έχει. Προσωπικά εγω χρειάζομαι χρόνο για να είμαι σίγουρος πως κάτι μου κάνει ή όχι, οπότε δεν είναι εύκολο να πάρω τον ατμο απο κάποιον για μερικές μέρες. Έτσι αγοράζω τον κλώνο φθηνά, βλέπω συμπεριφορά στήσιμο κλπ και αν μου είναι οκ μαζεύω λεφτά για το γνήσιο που θα είναι λίγο καλύτερο, θεωρητικά πάντα .ΑΡΑ είναι καλό να υπάρχουν κλωνοι για εμένα. Συγνώμη για το τρενάκι 🚂😆

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #132 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 12:43 »
Λοιπόν, έχω καυφούν λάιτ ορίτζιναλ εδώ κι 1.5 χρόνο. Αψογος.
Πριν λίγο καιρό πηρα και μια κλωνοβάση, λόγω χρώματος.
Οι συρματόβιδες αλλάχτηκαν διότι δεν έπιαναν το σύρμα, η μια είχε κιόλας φαγωμένα πάσα. Η βίδα αέρα αφαιρέθηκε, διότι δε ρύθμιζε τον αέρα, αλλά τον έκλεινε εντελώς. Η βίδα πλήρωσης στραβοβοδώνει σχεδόν σε κάθε γέμισμα.
Ατμισμα; λιγότερη γεύση και ποτέ πάνω από 9 βατ. Βγάζει καμμένο μετά. (Οχι ότι είναι απαραίτητα κακό να βλέπω επιτέλους μπαταρίες να φτουράνε στο γέρικο dna20 μου. Ατμίζω τσιγαρίσιες μέχρι 3'', οπότε δε με χαλάει αν βλέπω την οθόνη όταν ατμίζω - δεν κρύβεται από το ντουμάνι)

Ο ορίτζιναλ; Αψογες όλες οι βίδες, καλύτερη γεύση, απρόσκοπτη λειτουργία με το ίδιο στήσιμο ως τα 15 βατ.

Συμπέρασμα: τι είδους συμπέρασμα να εξάγω από τον κλώνο ως προς τη συμπεριφορά του αυθεντικού; Κανένα.
Για μένα ο κλώνος είναι ένας εντελώς διαφορετικός ατμοποιητής, που χρησιμοποιεί μόνο τα ίδια αξεσουάρ με τον αυθεντικό. Στα 5-6 ευρώ που έδωσα για τη βάση συν άλλα 3 για το tiny μετά καμινάδας, τον θεωρώ καλή αγορά για τα λεφτά του, αλλά όχι τεστ δοκιμής για μελλοντική αγορά ΚΛ+

Αποσυνδεδεμένος TASLAB

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Το πετρωμένον φαγείν αδύνατον
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #133 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 15:05 »
Αυτό ακριβώς που έκανες λέω τεστ . Αγόρασες μία βάση που ήταν χάλια (δεν είναι όλα έτσι βέβαια υπάρχουν καλοί κλωνοι), με λίγες γνώσεις την έκανες να δουλεύει και μπορείς να πειραματιστεις με στησίματα (ευκολία στησιματος) αν σου φτάνει η χωρητικότητα του ατμο για όλη μέρα κλπ εύκολα συμπεράσματα. Αν σου αρέσει σε γενικές γραμμές αγοράζεις το γνήσιο με τις καλές βίδες και μέταλλα. Αυτό το συμπέρασμα έλεγα. Απλά πράγματα που λέει και κάποιος ;-) Στην αντίθετη περίπτωση αγοράζεις το γνήσιο και αφού τα σκάσεις βλέπεις πως δεν τον παλεύεις. Τι κάνεις τότε;
Δεν είναι αντιπαράθεση, το σκεπτικό μου σας λέω

Αποσυνδεδεμένος robbinsrules

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Carpe Noctem
Απ: Περί κλώνων (και γνήσιων)
« Απάντηση #134 στις: Δεκεμβρίου 16, 2015, 15:47 »
Τον πουλας με μικρες απωλειες(χρηματικες και ψυχραιμιας αν σου εχει σπασει τα νευρα!)!
Δες τις αγγελιες, οταν μπαινει επι παραδειγματι kayfun lite plus, φευγει αμεσα!
Τωρα ειδα οτι δεν μπορεις να δεις αγγελιες ακομα αλλα συμβαινει οπως στο περιεγραψα!
Βασικα σε ολο αυτο το κομματι ειναι πως την παλευει η τσεπη του καθενος και επισης τι κλωνος του εχει τυχει!Ειναι λιγο τζογος και επισης παιζει μεγαλο ρολο που μπαινεις στα γνωστα κλωνομαγαζα και δεν ξερεις τι να πρωτοδιαλεξεις!Οποτε εχεις την χαρα της αγορας με μικρο κοστος(σχετικα!)!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206219 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540867 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596697 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357380 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11306 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192758 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1170 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1122 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios