vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

161 επισκέπτες, 6 χρήστες
lagoudakis, Sergios, Jorge, tony1976, dimitrisd, SEB

Twitter

Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #120 στις: Ιουνίου 16, 2015, 09:41 »
Εδώ και περίπου 2 εβδομάδες δοκιμάζω ένα επερχόμενο νέο άρωμα της RCP το yaya's cream (με πάσα επιφύλαξη για το πιθανό όνομα).
Από το όνομα και μόνο νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο σε ποιο υγρό προσπαθεί να προσομοιάσει.
Δεν έχω ατμίσει το αυθεντικό οπότε δεν μπορώ να πω αν του μοιάζει ή οχι.
Είναι όμως από τα πιο "ευχάριστα περίεργα" υγρά που έχω ατμίσει έως τώρα. Δεν είμαι σχεδόν καθόλου των φρουτένιων γεύσεων οπότε δεν μπορώ να πω οτι ενθουσιάστηκα που θα το δοκίμαζα.
Το χρώμα του υγρού ήταν πραγματικά εντυπωσιακό, χρυσοκίτρινο σαν ένα καλό ουίσκι που σε προδιαθέτει ευχάριστα οπτικά πριν καν το δοκιμάσεις.
Οι πρώτες τζούρες και στη συνέχεια τα 2-3ml που άτμισα δεν με ενθουσίασαν καθόλου. Παρ' ότι το υγρό είναι πολύ καλά ενορχηστρωμένο στις αναλογίες των επιμέρους αρωμάτων του, είχε κάτι που δεν μου πήγαινε. Την ίδια άποψη σχημάτισε και η σύζυγος.
Στα ατμιστικά υγρά (όπως και στα φαγητά) εφαρμόζω πάντα τον κανόνα των τριών δοκιμών. Οπότε το άφησα στην άκρη 4-5 μέρες και ξαναδοκίμασα.
Θέλεις οτι ωρίμασε λίγο παραπάνω, θέλεις οτι χρειαζόταν να ατμίσω λίγο περισσότερα ml, το υγρό το έκανα πιπίλα. Έχει φοβερό συνδυασμό passion fruit, φράουλας, κρέμα μπανάνας και πιθανώς και άλλων αρωμάτων που δένουν αρμονικά και εμφανίζουν τον χαρακτήρα τους ομαλά και χωρίς εξάρσεις.
Επίσης παρατήρησα οτι στη διάρκεια της ημέρας παίρνω και λίγο διαφορετική γεύση ανάλογα με την ώρα που το ατμίζω.
Κατά τη γνώμη μου, το υγρό είναι ενδεδειγμένο κυρίως για ντριπερς. Παίζει τέλεια σε πολλά W και τα ντουμάνια του στον magma με διπλή αντίσταση στο 1Ω και 20W είναι γερά και πυκνά. Η γεύση του σε γεμίζει αλλά ταυτόχρονα η κατανάλωση υγρού ξεφεύγει επικίνδυνα σε αυτό το στήσιμο.
Παρ' όλα αυτά, έχει επίσης πολύ καλό αποτέλεσμα και σε ντριπερ με λίγα W. Το έσταξα στον derringer σε μηχανικό με 18350 μπαταρία και εντυπωσιάστηκα από την απόδοση. Πραγματικά δεν περίμενα τέτοια γεύση και ντουμάνι σε τόσο χαμηλά W.
Στον dripper pro (με το κεραμικό) στα 9-10W, έδωσε μερικές επιπλέον νότες από την φρουτώδη οξύτητα του αλλά όπως αναμενόταν έχασε λίγο το ντουμάνι του λόγω μικρής εισαγωγής αέρα του dripper. Θα το δοκιμάσω και στη sofia όταν ευκαιρήσω.
Ως συμπέρασμα κατά τη γνώμη μου είναι ένα υγρό που θέλει λίγο το χρόνο του για να το εκτιμήσεις. Εγώ, η σύζυγος και 1-2 φίλοι που το δοκίμασαν, στις πρώτες τζούρες  πήραμε μια αδιάφορη γεύση. Μετά από λίγες μέρες ζητούσαμε επιμόνως και άλλο :)
Από τα ατμιστικά αρώματα της RCP, το συγκεκριμένο το θεωρώ μακράν το καλύτερο και σίγουρα θα το τιμήσω όταν βγει εμπορικά.














Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #121 στις: Ιουνίου 16, 2015, 10:37 »
Gamble it

Δοκιμασμένο και σε nextgen και σε kayfun v4

Λοιπόν το υγρό είναι ένα από τα αγαπημένα μου μπορεί να είναι στο μυαλό του κάθενος να λες ότι έχω κλώνο Gambit και ναι 100 ml κτλ.
Καμιά σχέση ένα υγρό με άρωμα με γεύση με απίστευτη απαλή βανίλια το μήλο δεν έχει φανεί ακόμη με αφήνει όμως μαζί με την βανίλια ένα φρούτο πολύ απαλό δοκιμασμένο σε 12%.

Castle Short.

Η γεύση του πάρα πολύ καλή
Δεν είναι castle Long αλλά είναι castle short με φτάνει και με περισσεύει. Δεν θα πω ότι θα τα αφήσω έτσι θα πω ότι θα αγοράσω και ένα άρωμα oak και καρύδα και πιστεύω θα γίνει castle Long νομίζω ότι αυτό λείπει η δεν έχει μείνει αρκετό καιρό για ωρίμανση.

Επίσης δεν νομίζω να θέλει 14 μέρες αλλά πολύ παραπάνω διότι το υγρό μέρα με την μέρα αλλάζει χρώμα αλλά θέλει και αυτήν την ωραία καπνιλα που βγάζει.

Αυτα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #122 στις: Ιουνίου 16, 2015, 11:11 »
Σίγουρα castle long δεν είναι και δεν νομίζω οτι θα γίνει ποτέ. Είναι όμως καλό υγρό. Από τους δικούς μου diy κλώνους πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλεις πολλή ωρίμανση της τάξης των 3-4 εβδομάδων και πάρα πολύ καλή ανάδευση. Πάντως αυτή την αίσθηση του ξερού καβουρδισμένου αμύγδαλου που σου δίνει στη μύτη το original υγρό όταν το μυρίζεις από το μπουκάλι δεν την έχω βρει ή επιτύχει με κανένα τρόπο. Αυτό είναι το νιρβάνα μου και δεν μπορώ να το προσεγγίσω με κλώνο.
Αν ήταν τόσο απλό για ένα μικρό παρασκευαστή, οι μεγάλες εταιρείες του χώρου θα είχαν κλωνοποιήσει μέχρι τελείας ότι είναι επιτυχημένο εμπορικά. Δυστυχώς ή ευτυχώς, ακόμα και με μια εκτενή χημική ανάλυση που θα σου δώσει τα συστατικά του υγρού, δεν πρόκειται να επιτύχεις το ίδιο αποτέλεσμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 16, 2015, 11:19 από thenetpoet »

Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #123 στις: Ιουνίου 17, 2015, 02:04 »
Εδώ και περίπου 2 εβδομάδες δοκιμάζω ένα επερχόμενο νέο άρωμα της RCP το yaya's cream (με πάσα επιφύλαξη για το πιθανό όνομα).
Από το όνομα και μόνο νομίζω οτι είναι ξεκάθαρο σε ποιο υγρό προσπαθεί να προσομοιάσει....


Και που το βρήκες;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #124 στις: Ιουνίου 17, 2015, 09:02 »
Συμμετέχω όσο μου επιτρέπουν οι "δυνάμεις μου" στο beta testing, όπως είχε γίνει και με τις βάσεις της Λάμδα. Καμιά σχέση βέβαια RCP & Λάμδα, απλά το αναφέρω σαν παράδειγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2015, 09:32 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #125 στις: Ιουνίου 17, 2015, 13:06 »
yaya cream όπως λέμε Karma Cream?

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #126 στις: Ιουνίου 17, 2015, 13:26 »
Nana's cream μάλλον.... 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #127 στις: Ιουνίου 17, 2015, 13:58 »
Σωστός Αντώνη, είχα ξεχάσει και το αντίστοιχο υγρό της mr good vape.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 17, 2015, 14:21 από thenetpoet »

Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #128 στις: Ιουνίου 18, 2015, 19:29 »
Δευτέρα 15 του μηνός, φτάνουν τα Bigfoot και Cobra Oil. Τα ανοίγω τα μυρίζω.


Cobra Oil: Συμφωνώ απόλυτα με τον Τρύφωνα (Cruiser79)... Είναι η κλασσική γρανίτα που είχαν αρκετά ψυγεία όπως της ΔΕΛΤΑ και της ALGIDA...
Στην σελίδα της Vapesin έχει περιγραφή αυτό... «Ένα κρεμώδες και ιδιαίτερα παιχνιδιάρικο άρωμα με στοιχεία από αχλάδι και καρύδα!»

Δηλαδή, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.


Bigfoot: Μου μυρίζει ώριμη μπανάνα σε συνδυασμό με πολύ απαλή κρέμα βανίλια;; Σοκολάτα;;




Φτιάχνω γύρω στα 7 με 8 ml έκαστο και πριν τα βάλω στην άκρη τα δοκιμάζω.
Πέρασαν 3 μέρες και είπα να δω διαφορές... Όχι ιδιαίτερες και στα 2. Απλά έδεσαν πιο πολύ οι 2-3 γεύσεις που ξεχώριζαν από την πρώτη μέρα.


Ατμιστικά αποτελέσματα...


Cobra Oil: Ξεχωρίζει παραπάνω το λεμόνι με τη φράουλα να ψιλο-γκρινιάζει που δεν πρωταγωνιστεί και να τους κυνηγάει μια μικρηηηη αίσθηση κρέμας.
Επίσης καθ' όλη τη διάρκεια εισπνοής κι εκπνοής, είναι μια μικρή αίσθηση δροσιάς που κοιτάει τη μπανάνα τη φράουλα και τη μικρή κρέμα και γελάει... Γιατί έχει τη δική της θέση πάντα.

7/10 λοιπόν ή αλλιώς, «καλούτσικο».


Bigfoot: Εδώ δεν ξέρω αν πήγαν να κάνουν το Gorilla Juice... Αλλά για να κάνεις το Gorilla Juice πρέπει πρώτα να βρεις το Boba's Bounty.


Λοιπόν, είναι μια απαλή έως κρεμώδη θα έλεγα μπανάνα, όπου κρύβει επίσης απαλές καπνικές νότες και τέλος εγώ προσωπικά επειδή γνωρίζω το άρωμα της TPA Graham Cracker, βγάζει το κάψιμο της κανέλας, χωρίς όμως το άρωμα της κανέλας. Ότι κι αν πήγε να κάνει, έχει αρκετό Graham Cracker ή κάτι παρόμοιο μέσα.

7/10 κι εδώ.

Και μιας και ανέφερα το Boba's Bounty... Θεωρώ ότι ξεχωρίζει ΑΠΟ ΟΛΑ τα υπόλοιπα γκουρμέ, για έναν και μόνο λόγο. Δεν είναι άλλο ένα γκουρμέ γλυκό ή φρουτένιο... Είναι ένα γκουρμέ ΚΑΠΝΙΚΟ. Όπου όλες οι εταιρίες έχουν πέσει με τα μούτρα στα γλυκά και στα φρούτα. Θέλεις τρούφες, μέλια και καφέδες; Θέλεις ροδάκινα, πεπόνια - καρπούζια (έλα πάρε καλέ κυρία)... Θέλεις βατόμουρα με κρέμες και βανίλιες και Burbon και καρύδες ψημένες κι αμύγδαλα και και και...

To Boba's Bounty δεν ανήκει στα παραπάνω. Είναι ένα ιδιαίτερο καπνικό και δυστυχώς είναι μόνο του στην αγορά.

Αποσυνδεδεμένος floating

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #129 στις: Ιουνίου 22, 2015, 12:56 »
Μετά από μια εβδομάδα ωρίμανσης δεν άντεξα και έβαλα στον kl+, 4 ml για να το δοκιμάσω! Θα συμφωνήσω με τους παραπάνω που λένε οτι δεν είναι κλώνος του γνωστού υγρού... Είναι όμως πολύ καλό υγρό! Προσωπικά δεν το έχω ακόμα με τα DIY υγρά και δεν νομίζω να τα κατάφερνα μόνος μου να πάρω τις γεύσεις που μου δίνει το short castle! Θα το αφήσω άλλη μια εβδομάδα και θα δω μετά τις αλλαγές που θα έχει! Πάντως για την ώρα ποιο έντονη μου έρχεται η βανίλια, η μαύρη ζάχαρη, η καρύδα και τα καβουρδισμένα αμύγδαλα και τέλος το μπέρμπον... Σίγουρα θα ξαναπάρω!

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #130 στις: Ιουνίου 22, 2015, 15:23 »
Λοιπον σχετικα με το short, μετα απο 20 μερες που το αφησα να ωριμασει σημερα εβαλα 2-3ml στον KL+....

Νομιζω το ειχα ξαναγραψει πριν λιγες μερες αλλά τωρα ειμαι σιγουρος....

Σε μενα δινει ακριβως το ιδιο αποτελεσμα με Castle Long αραιωμενο 1:1 :yes: :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος johnnypatras

  • **
  • 215
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #131 στις: Ιουνίου 22, 2015, 15:32 »
Ε, δεν εξηγείται αλλιώς τότε! ;D  Το Castle Long αραιωμένο δεν έχει καμία σχέση με αναραίωτο!
Γιατί εμένα δεν μου θυμίζει καν Castle Long. Πολύ εύγεστο υγρό, πολύ! Όχι Castle Long όμως.

Αποσυνδεδεμένος Lazy Dog

  • ***
  • 693
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #132 στις: Ιουνίου 22, 2015, 15:35 »
Προσωπικα μονο αραιωμενο 1:1 το ατμιζω το CL(1.2mg nic με πρασινη Pink Mule) γιαυτο και καταχαρηκα σημερα που πηρα ακριβως την ιδια γευση αλλά και επιγευση :)

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #133 στις: Ιουνίου 24, 2015, 13:43 »
Καλησπέρα..


Το Gamble κάνει ΜΟΝΟ για γυαλί.. Τα τρώει τα πλαστικά..


Ξέρουμε εάν το short castle κάνει το ίδιο..??

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #134 στις: Ιουνίου 24, 2015, 15:01 »
Το gamble το έχω 1 εβδομάδα σε chris mun και δεν με έχει βγάλει κάτι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571329 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1607 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7626 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120971 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 595 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 322 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326171 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8452 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297180 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827309 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511088 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9500 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios