vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 9 χρήστες
johnath, billythekid, mfk, camber, Milarepa, Doubt, nightdream, bloodlessz, redvw74

Twitter

Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)

Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #135 στις: Ιουνίου 24, 2015, 15:19 »
Εδώ και μερικές μέρες έχω φτιάξει κι εγώ 20ml short castle δοκιμαστικά με βάση FA. Είμαι άπειρος, μόνο Soho φτιάχνω, κι έτσι δεν ξέρω αν ταιριάζει η βάση της FA με αυτά τα αρώματα αλλά αυτήν είχα, αυτήν έβαλα και βλέπουμε  ::) ...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #136 στις: Ιουνίου 24, 2015, 15:29 »
Μια χαρά θα είσαι...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #137 στις: Ιουνίου 24, 2015, 16:21 »
Την Κυριακή ολοκληρώνεται και η ωρίμανση του short castle με 50/50 βάση. Αναμείνατε!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #138 στις: Ιουνίου 24, 2015, 16:46 »

Καλησπέρα..


Το Gamble κάνει ΜΟΝΟ για γυαλί.. Τα τρώει τα πλαστικά..


Ξέρουμε εάν το short castle κάνει το ίδιο..??

Τελικά δεν έφταιγε το gamble οπότε άκυρος συναγερμός.. Από αλλού το έπαθα τελικά..!!!

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #139 στις: Ιουνίου 24, 2015, 18:18 »
Την Κυριακή ολοκληρώνεται και η ωρίμανση του short castle με 50/50 βάση. Αναμείνατε!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μετά από πόσες μέρες, Τρυφ; Εγώ το έχω φτιάξει από 11/6 και δεν θέλω καν να μπω ακόμα στον πειρασμό να το δοκιμάσω!
Λέω να το αφήσω ακόμα να "γίνεται" τουλάχιστον μέχρι τις 7-8/7... Ή και παραπάνω!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #140 στις: Ιουνίου 24, 2015, 18:22 »
εγώ παιδάκια το είχα δοκιμάσει πάνω στη βδομάδα και η αλήθεια είναι ότι έπαιρνα μόνο βανίλια.Από τότε το μυρίζω ανά τέσσερις-πέντε μέρες και παρατηρώ ότι η μυρωδιά του αλλάζει προς το καλύτερο, αλλά λέω να το ξεχάσω μέχρι τον Αύγουστο  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #141 στις: Ιουνίου 24, 2015, 19:35 »
21 ημέρες ακατέβατες!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #142 στις: Ιουνίου 26, 2015, 16:30 »
Τρύφωνα, 22 είναι το σωστό.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #143 στις: Ιουνίου 26, 2015, 16:46 »
Να τα βρείτε στο 21 1/2 ? :)
(sorry για το τρολλάρισμα)

Αποσυνδεδεμένος vagkap

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #144 στις: Ιουνίου 26, 2015, 18:41 »
Ξεκίνησα και εγώ σήμερα να φτιάξω 30ml short castle με ~12% άρωμα σε βάση Pink Mule Green με 12mg νικοτίνη.
Σαν άρωμα το μπουκαλάκι δεν μου θύμισε σε τίποτα το υγρό που υποτίθεται ότι μοιάζει.
Μετά χρησιμοποίησα την ίδια σύριγγα και βελόνα που μέτρησα το άρωμα (χωρις να τα πλύνω) για να μεταφέρω λίγη βάση που ειχε μείνει σε άλλο μπουκαλάκι σε ένα ατμοποιητή.
Το αποτέλεσμα; Πήρε ένα άρωμα η βάση που δεν μου αρέσει καθόλου. Δεν μπορώ να προσδιορίσω τι άρωμα είναι (ξέρω είναι πολλά μαζί), και δεν μου θύμισε κανένα άλλο υγρό (δεν έχω τόσο μεγάλη εμπειρία).
Πραγματικά ελπίζω να μεταμορφώνεται όσο περνάνε οι μέρες.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #145 στις: Ιουνίου 26, 2015, 21:34 »
Μηπως να χρησιμοποιεις 2 συριγγες,μια για αρωματα και μια για βασεις..εγω αυτο κανω για να μην εχω μπερδεματα

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #146 στις: Ιουνίου 26, 2015, 21:38 »
Γευστικά είναι ωραίο το υγρό σαν Castle Short αλλά θέλει λίγο Brown Sugar παραπάνω και λίγο bourbon παραπάνω.

Επίσης το gamble εάν στρώσει λίγο η βανίλια και περάσει ο καιρός και φύγει η τόση βανίλια αρχήζει και δίνει ωραία γεύση.

Όσο για το castle short σε 100 ml βάση εγώ θα πρότεινα πάνω από 15ml άρωμα διότι δεν αποδίδει ούτε σαν χρώμα αλλά ούτε σαν γεύση.
Μου δίνει ένα αραιωμένο castle Long σε πολύ αραίωση και δεν είναι ότι μου αρέσει προσωπικά εμένα.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #147 στις: Ιουνίου 28, 2015, 16:12 »
 Δύο συνταγές αρωμάτων ιδιοκατασκευής θα δούμε, από αυτή τη νέα και ελληνική προσπάθεια. Πρόκειται για ένα project το οποίο έχει σκοπό και στόχο να προσφέρει στους λάτρεις του DIY έτοιμες συνταγές που παραπέμπουν σε γνωστά και δημοφιλή υγρά. Τα υγρά εστάλησαν σε μένα από το Γιώργο και τη Vapesin, λίγο πριν κυκλοφορήσουν και επίσημα με σκοπό το feedback. Το πρώτο μέρος, δυστυχώς δεν πήγε καλά καθώς έκανα την κατασκευή με βάση αποτελούμενη από 87% VG πράγμα το οποίο πραγματικά ένιωθες ότι πνίγει τη γεύση. Δεν με πείραξε τόσο για το Cobra Oil, καθώς θέλει λίγο χρόνο ωρίμανσης και έτσι κατάφερα να το δω και με 50/50 βάση. Το Short Castle όμως με γονάτισε καθώς οι 21 μέρες που απαιτήθηκαν για την ωρίμανση, έπρεπε να επαναληφθούν. Έτσι, το παρόν αποτελεί και feedback για τον κατασκευαστή όσον αφορά το Short Castle, το οποίο τώρα θα δοκιμάσω για πρώτη φορά σε 50/50. Πολλοί ρωτούν για τον κατασκευαστή. Σε αυτό τον τομέα, δεν θα μου πάρετε λέξη όμως καθώς είναι καθαρά δική του επιλογή το πότε θα κάνει τα αποκαλυπτήρια. Θα πω ότι την ιδιοκατασκευή την έκανα στα ανώτερα όρια που μου πρότεινε ο κατασκευαστής, χρησιμοποιώντας βάση Umami Media σπασμένη στα 5mg νικοτίνης. Το μεν Cobra Oil δοκιμάστηκε και μετά από ωρίμανση 3 ημερών και μετά από 21 μέρες, χωρίς ουσιαστικές διαφορές, πέραν του επιπλέον βάθους στη γεύση, ενώ το Short Castle μετά από 21 ημέρες. Η βαθμολογία μου δεν λαμβάνει υπ’ όψιν τη σύγκριση μεταξύ αυθεντικού υγρού και κλώνου.

Cobra Oil, Kayfun 3.1ES Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.05Ω, Nakamitchi

Το υγρό μετά την ωρίμανση έχει πάρει ένα χρυσοκίτρινο χρώμα που πάει προς το σκούρο. Στο άνοιγμα του μπουκαλιού, κυριαρχεί το άρωμα του πορτοκαλιού, αν και είναι ήδη εμφανές ότι υπάρχουν και άλλα εσπεριδοειδή μέσα. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Πράγματι, στο στόμα έρχεται μια γεύση από φλούδα πορτοκαλιού και αρώματα λεμονιού και αυτά είναι τα κυρίαρχα κομμάτια. Αφήνει μια ελαιώδη αίσθηση, όπως τα περισσότερα υγρά εσπεριδοειδών, και έχει όλες τις γλυκόπικρες νότες που θα περίμενε κανείς από κάτι τέτοιο. Με επιφύλαξη, νομίζω ότι αναγνώρισα επίσης λίγο μανταρίνι και lime. Υπάρχει επίσης μια ελαφρά δροσιά στο τέλος της εισπνοής, χωρίς όμως να μένει πολλή ώρα στο στόμα, και χωρίς να παραπέμπει σε μενθόλη. Στη ρινική εισπνοή το πορτοκάλι κυριαρχεί ενώ στην εκπνοή από τη μύτη δεν μπορεί να διακριθεί κάτι επιπλέον καθώς τα αρώματα έχουν ήδη εξασθενήσει. Σαν επίγευση, μένει για αρκετή ώρα μία αίσθηση που θυμίζει γκρέιπφρουτ. Για χτύπημα και ντουμάνι δεν έχει νόημα να μιλήσω καθώς πρόκειται για ιδιοκατασκευή. Αν το συγκρίνω με το Dr Stanley Clarke’s Original Recipe Snake Oil, το οποίο θεωρώ ότι προσπαθεί να αποδώσει, νομίζω ότι το πλησιάζει στο 60-65%. Νομίζω ότι με λίγη ελάφρυνση του πορτοκαλιού, λίγη αύξηση στο lime και με την προσθήκη και άλλων εσπεριδοειδών σε πολύ μικρό ποσοστό όπως κουμ κουάτ, γκρέιπφρουτ και κίτρο, το υγρό θα ανέβει πολλά επίπεδα. Το πως θα πετύχει τον τρόπο που το «φιδόλαδο» δίνει εκείνη τη δροσιά, δεν δύναμαι να το γνωρίζω. 87/100

Short Castle, Kayfun 4 Tobecco Clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.34Ω, Nakamitchi

Μετά την ωρίμανσή του, το υγρό έχει πάρει ένα σκούρο χρώμα το οποίο βρίσκεται μεταξύ ουίσκι και καραμέλας. Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, έρχεται στη μύτη ένας συνδυασμός καρύδας, καμένης ζάχαρης και νότες από αλκοολούχο ποτό. Έβαλα υγρό στον ατμοποιητή και ξεκίνησα. Η γεύση του είναι πανομοιότυπη με το άρωμα. Κυριαρχεί η καρύδα, στην ωμή και αποξηραμένη της μορφή, υπάρχει αίσθηση ζάχαρης και ελάχιστης βανίλιας, ενώ το όλο σύνολο κινείται σε μια βάση από κάποιο ποτό, το οποίο δεν είναι εύκολο να προσδιοριστεί. Μπορεί και να οφείλεται στο συνδυασμό με τη ζάχαρη, αλλά περισσότερο θυμίζει σκούρο ρούμι. Στην εισπνοή από τη μύτη υπάρχει μια αλκοολική αίσθηση καθ’ όλα ευχάριστη που συνοδεύεται από καρύδα, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη η αίσθηση θυμίζει ξηρούς καρπούς. Όχι φιστίκι όμως. Η επίγευση, όχι πολύ επίμονη, φέρνει και πάλι σε καρύδα. Είναι ήδη γνωστό το υγρό το οποίο προσπαθεί να μιμηθεί, το Five Pawns Castle Long. Τυχαίνει το συγκεκριμένο να είναι το αγαπημένο μου της σειράς, εκτός του Reserve. Δεν θεωρώ ότι το πλησιάζει ιδιαίτερα. Είναι μια πολύ ωραία συνταγή την οποία με χαρά θα ατμίσω μέχρι να τελειώσει, και μπορεί να πάρω κι άλλο. Αλλά αν εξαιρέσουμε κάποιες κοινές νότες με το Castle Long, στην πραγματικότητα δεν έχουν σχέση. Για όσους αρέσκονται στις συγκεκριμένες γεύσεις, είναι άριστη επιλογή, και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου. Αλλά η αίσθηση που αποκομίζει κάποιος ατμίζοντας το αυθεντικό, παραμένει προνόμιο του αυθεντικού, και αν κάποιος θέλει και αυτήν εκτός από τις γεύσεις, τότε δεν πρέπει να περιμένει κάτι τέτοιο από αυτό το άρωμα, και φυσικά πρέπει να επενδύσει αρκετά € παραπάνω. 88/100
Όλα τα reviews μου μπορείτε να τα βρείτε συγκεντρωμένα και στο http://cruiser79.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος frantic

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #148 στις: Ιουνίου 29, 2015, 12:42 »
εχω μια βδομαδα περιπου που εχω βαλει και τα 4  (15%) σε purple pink mule στα 9mg nic και περιμενω υπομονετικα τις 21 ή 22 μέρες steeping που λέτε ... :P

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • **
  • 163
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέα σειρά αρωμάτων Reverse Chemistry Project (R.C.P.)
« Απάντηση #149 στις: Ιουλίου 05, 2015, 13:54 »
Δοκίμασα τα short castle και gamble it με 15% άρωμα μετά απο 25 ημέρες ωρίμανση.Περίμενα κάτι πολύ καλύτερο απο αυτό που άτμισα το οποίο και βρήκα αδιάφορο.Οι κλωνοσυνταγές που κυκλοφορούν δίνουν καλύτερο αποτέλεσμα,με τα υπερ και τα κατα τους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115941 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824401 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507414 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8945 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568808 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243899 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294212 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762785 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1132 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem