vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

156 επισκέπτες, 5 χρήστες
johnath, camber, Milarepa, Doubt, bloodlessz

Twitter

Δεν πρέπει να πυρώνουμε ούτε μια φορά το coil όταν το περνάμε στον επισκευάσιμο;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
εγω μην γνωριζοντας απο μεταλλα η οτιδηποτε αλλο και σεβομενος την γνωμη του επιστημονα του γιατρου που ασχολειται με το ατμισμα δεν το πυρωνω καθολου , ανοικτες σπειρες και εαν δεν μου αρεσει κατι την ωρα που κανω την δοκιμη το χτενιζω απαλα και βλεπω οτι διορθωνεται...τωρα εαν ειναι καλο η κακο αυτο υποθετω οτι θα φανει στην πορεια...
Συμφωνώ με τον ramon. Όσον αφορά τον Γιατρό, μπορεί να μην είναι Μεταλλειολόγος η Ηλεκτρονικός, αλλά γνωρίζει τις επιπτώσεις κάποιον ουσιών στον ανθρώπινο οργανισμό και αυτό νομίζω είναι ο σκοπός της έρευνας του.
Εγώ στρίβω, στήνω, και "βαράω" και η αλήθεια είναι πως δεν είδα καμία διαφορά χωρίς το πύρωμα τις αντίστασης.


Υ.Γ SEB 36 vg σκέτη!!!!! είναι σαν να λέμε κάνεις Σέρτικα Λαμίας δηλαδή :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Μα δεν έχει κάνει κάποια έρευνα για το συγκεκριμένο θέμα...
Δεν λέω ότι κακώς ή καλώς κάνουμε ο καθένας ότι νομίζει καλύτερο, αλλά η πραγματική αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχουν στοιχεία...

Αποσυνδεδεμένος mel9887

  • ***
  • 731
  • Φύλο: Άντρας
2η χαζη ερωτηση...(Υποσχομαι να μην ξαναρωτησω κατι για ενα 3ημερο :lipssealed: )...Λεμε οτι πρεπει να πυρωνουμε για να δουμε αν αναβει το συρμα απο μεσα προς τα εξω, ποιοες ειναι οι διορθωτικες κινησεις που κανω αν δεν αναβει απο μεσα προς τα εξω? Σφιγγω περισσοτερο τις βιδες και πειραζω τις σπειρες να βγουν οσο το δυνατον πιο ομοιομορφες, σωστα?
Τωρα βεβαια δεν ξερω αν βγηκα πολυ offtopic, αν ναι συγγνωμη!

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Εγώ πάντα πριν βάλω βαμβάκι και αφού στήσω - βιδώσω, δοκιμάζω την αντίσταση αν ανάβει από μέσα προς τα έξω πατώντας το fire σε λίγα watts κατά διαστήματα σε σκοτεινό χώρο για να δώ αν ανάβει σωστά (από μέσα προς τα έξω) και δεν έχω "hot spot".
Αν όχι τότε "χαιδεύω" - γρατζουνάω τις σπείρες με ένα ίσιο κατσαβιδάκι.
Μετά πατάω το fire πάλι για λίγο σε λίγα Watts μέχρι να διαπιστώσω ότι ανάβει ομαλά από μέσα προς τα έξω και τέλος. :)
Tα παραπάνω ισχύουν για σύρμα Kanthal A1 και όχι με τα υπόλοιπα για έλεγχο θερμοκρασίας που σ' αυτά δεν χρειάζεται η παραπάνω διαδικασία. ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
2η χαζη ερωτηση...(Υποσχομαι να μην ξαναρωτησω κατι για ενα 3ημερο :lipssealed: )...Λεμε οτι πρεπει να πυρωνουμε για να δουμε αν αναβει το συρμα απο μεσα προς τα εξω, ποιοες ειναι οι διορθωτικες κινησεις που κανω αν δεν αναβει απο μεσα προς τα εξω? Σφιγγω περισσοτερο τις βιδες και πειραζω τις σπειρες να βγουν οσο το δυνατον πιο ομοιομορφες, σωστα?
Τωρα βεβαια δεν ξερω αν βγηκα πολυ offtopic, αν ναι συγγνωμη!
το πυρώνεις και το σφίγκεις με ένα πενσάκι / τσιμπίδα να έρθουν οι σπείρες κοντά.
του κάνεις και ένα "βούρτσισμα" με το κατσαβίδι  και είσαι έτοιμος.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Στο νήμα που λέει...

''Δεν πρεπει να πυρωνουμε ουτε μια φορα το coil  οταν το περναμε στον επισκευασιμο''

εσύ του λες να το πυρώσει?


Τι δεν καταλαβαίνω... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Μάλλον δεν κατάλαβες την ερώτηση του φίλου αν και την έχω παραθέσει, και ίσως και την συζήτηση γενικότερα στο νήμα αγαπητέ μου.
Ο σκοπός του νήματος και οι συζητήσεις που έχουμε κάνει ως τώρα, θεωρώ πως έχουν ως σκοπό να αποφασίσουμε αν πρέπει ή δεν πρέπει να πυρώνουμε το σύρμα βασισμένοι σε τεμκηριωμένες μελέτες (αν υπάρχουν, ακόμα και τα σχόλια του γιατρού που βασίστηκαν σε συζήτηση με τον δημιουργό του caravella, ο ίδιος ο κατασκευαστής είπε ότι ο γιατρός τα παρεξήγησε, τα γράψαμε μερικές σελίδες πριν).
Αν πάλι ο σκοπός του νήματος είναι να γράφουν μόνο όσοι συμφωνούν ότι δεν πρέπει να πυρώνουμε το σύρμα ούτε μια φορά, τότε να με συγχωρείτε.
Νομίζω ο Κώστας που άνοιξε το νήμα μπορεί να μας διαφωτίσει.


Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Μηπως πρεπει να αλλαξει ο τιτλος του νηματος?
Και να ειναι στυλ ερωτησης....πρεπει η δεν πρεπει να πυρωνουμε το συρμα?
Γιατι οπως σωστα εχει ξανα αναφερθει τπτ δεν ειμαι αποδεδειγμενο μεχρι στιγμης.
Και οπως ειναι ο τιτλος αυτην την στιγμη μονο λαθος εντυπωσεις αφηνει   

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Αν ο γιατρός "τα παρεξήγησε" να το πει και να φύγει το νήμα κατευθείαν για τον καιάδα.

Δεν χρειάζεται να μπερδεύεται κάποιος νέος που το διαβάζει.
Οι υπόλοιποι από εμάς τους "παλιούς" ... ;)
κακώς ή καλώς κάνουμε ο καθένας ότι νομίζει καλύτερο

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Τυπικά έχει δίκιο ο Γιώργος καθώς το νήμα έχει τον τίτλο με την άποψη του Γιατρού.
Απλά όπως και σε ξένα φόρα δημιουργήθηκαν συζητήσεις και ακουστήκαν επιχειρήματα και από τις δυο πλευρές, οπότε πρέπει ίσως να μετονομαστεί ή να μπει ερωτηματικό. Καλό όμως είναι και οι πιο νέοι στον χώρο να προβληματίζονται...

Ο γιατρός είχε πεί και σε συνέντευξη με τον Busardo να μην πυρώνουμε το σύρμα, ώσπου να γίνει κάποια έρευνα που να δείχνει τι γίνεται. Οπότε ο τίτλος του θέματος σωστός είναι. Άν πάλι κάποιος έχει στοιχεία το ότι δεν πειράζει ας τα βάλει εδώ.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Το να μην πυρωσεις το kanthal ειναι κομματακι δυσκολο, εαν θελεις φυσικα να ατμισεις χωρις hot spots, το καλυτερο βεβαια, μετα απο ολα αυτα που ακουγονται, ειναι απλα να το κανεις οσο πιο light μπορεις, πραγμα που κανω τωρα σε συγκριση με το παρελθον.


Αυτο που δεν πρεπει να πυρωσεις σε καμια περιπτωση ειναι το νικελιο και φυσικα το τιτανιο για ευνοητους λογους.


Τωρα θα μου πεις γιατι ρε φιλε να κανεις microcoil δεν μπορεις να στρίψεις το κανθαλακι σου οπως στριβεις ολα τα αλλα συρματα; Ναι, θα μπορουσα, απλα νομιζω οτι στο κανθαλ οι αντιστασεις δουλευουν καλυτερα σε microcoil απ'οτι καπως αλλιως.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Εχουν περασει 6 μηνες? & ακομα δεν ξερουμε αν ειναι καλο η οχι...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Σε μενα περασαν εφτα χρονια και εσυ αναρωτιεσαι για τους 6 μηνες?  :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Ε μα ρε Βαγγο ειναι δυνατον? Οκ να δεχτω την αποψη του γιατρου αλλα δημοσιευσε & τα πειστηρια ρε αδερφε για να ξερουμε τι μας γινεται. Αλλιως πες μονο οτι κανεις την ερευνα αυτη & οταν εχεις τα αποτελεσματα μαζι σου ολοι μας...διχως να προκαλεις πανικο  O0

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Κοιτα πανικος δεν νομιζω να υπαρχει αν αναλογιστεις οτι γλυτωσες απο 4000 ουσιες του κτ .
Μετα μεγαλα παιδια ειμαστε και γνωριζουμε οτι σαν τον καθαρο αερα δεν υπαρχει.....που στην αληθεια ουτε αυτος υπαρχει.
Οποτε βαδιζουμε με την ελπιδα του καλυτερου εως πολυ καλυτερου τροπου απεξαρτησης απο το κτ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115923 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824388 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507404 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8943 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154778 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568796 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243887 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294195 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762781 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1130 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem