vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

85 επισκέπτες, 3 χρήστες
babis1993, anetost, manoslykos

Twitter

Joyetech eGo ONE

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #105 στις: Μαρτίου 10, 2015, 22:47 »
Υπάρχουν πολλών ειδών review. Αυτά που κάνουν μια απλή παρουσίαση, ώστε να δεις από πιο κοντά και με περισσότερες λεπτομέρειες το προϊόν, αυτά που αποτελούν ολιγοήμερες δοκιμές του προιόντος και τα εξαντλητικά τεστ.
Εννοείται ότι δύσκολα θα κρατήσει επί δυο μήνες ένα καινούριο προιόν στην κατοχή του κάποιος και μετά θα το παρουσιάσει.
Εκτός αν είναι πολύ γνωστός και του το έχει δώσει η εταιρία 2 μήνες πριν την κυκλοφορία του. Και πάλι με την επιφύλαξη ότι μπορεί η ποιοτητα κατασκευής να αλλάξει προς το καλύτερο ή το χειρότερο στην πορεία. Ειδικά αν μιλάμε για ατμοποιητές και ανταλλακτικές κεφαλές.


Από κει και πέρα, γι΄αυτό υπάρχει το φόρουμ και δεν ενημερωνόμαστε όλοι από το youtube: Για να βλέπουμε στην πορεία πώς λειτουργεί το προιον στα χέρια διαφορετικών χρηστών.


Αν θέλεις να κάνεις πιο σίγουρες αγορές, μην παίρνεις ποτέ ένα νέο μοντέλο πριν δοκιμαστεί τουλάχιστον 2 μήνες στην αγορά.
Αν πάλι, μετά από τόσο καιρό που ατμίζεις, ακόμη πηγαίνεις στο περίπτερο, ψάξε να βρεις μέσα σου τι κάνεις εσύ λάθος. Ισως να μη σου φταίνε οι reviewer, ούτε τα "δωράκια" τους. Εχω δει αρκετές φορές άτομα να μη θέλουν πραγματικά να περάσουν στο η.τ. ή να τους λείπει πραγματικά το κ.τ. και να δίνουν μεγάλο αγώνα για να παραμείνουν. Με αρκετές παρασπονδίες βέβαια. Φταίει άραγε ο εξοπλισμός;  :hmmm:


Στο φόρουμ είμαστε πολλοί χρήστες που ξεκινήσαμε το η.τ. με συσκευές πρωτόγονες και παραμείναμε. Κάποια από τα παλιά μέλη ατμίζουν ακόμη και σήμερα με "μεσαίου κυβισμού" εξοπλισμό. Μου φαίνεται εξωπραγματικό να δεχτώ ότι σήμερα, με τόσο εξοπλισμό που κυκλοφορεί, υπάρχουν άτομα που τον έχουν στην κατοχή τους, τον χρησιμοποιούν σωστά, αλλά δεν μπορούν να καλυφτούν.


Μπορώ να καταλάβω ότι κάποιο προϊόν δεν τους ταίριαξε. Αν αυτό συμβαίνει σε σένα με τον one, θα ήταν επικοδομητικότερο να δοκιμάσεις κάποιον άλλο ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #106 στις: Μαρτίου 11, 2015, 16:15 »
Σαν καπου να τα εχεις μπλεξει. Ναι, στα φορουμς τα πραγμαα ειναι διαφορετικα γιατι εχεις πραγματικους χρηστες. Οι παρουσιασεις ομως δεν ειναι reviews. Πολλες παρουσιασεις παρολα αυτα ειναι σε στιλ review και αυτο ειναι μια συνηθησμενη εμπορικη απατη. Αμφιβαλεις? Σε διαβεβαιω οτι ετσι ειναι.


Δεν τιθεται θεμα οτι οι καλες εταιριες λειτουργουν αλτρουιστικα και κοιτουν μονο το καλο μας. Δεν εχει υπαρξει υγρο που να πασαρεται σαν ασφαλη και να αποδειχθει οτι περιεχει μη ασφαλη συστατικα. Δεν εχει υπαρξη κεφαλη που να λενε οτι ειναι απο οργανικο βαμβακι και να ειναι συνθετικο με υαλονυματα και αλλα τετοια παρατραγουδα. Ουτε εχουν γινει λαθη ποτε. Προς θεου.


Και οι καλοι reviewers, ολοι ανεξαιρετος, ειναι αμερολυπτοι και τερατα ηθηκης, σαν τους δημοσιογραφους ενα πραγμα. Οκ


Ο "τοσος καιρος" που λες ειναι σκαρτος μηνας. Μεσα σε αυτο το μηνα ειχα να αντιμετωπισω απο τις βασεις της ατμος που μου κανουν τη γλωσσα σαν να εχω γλυψει 9βολτη, μεχρι τα βραχυκυκλωματα, πλυμμυρισματα, dry hits του one και εγκαυματακια, προβληματα στον εισοφαγο και αλλα τετοια ωραια. Ενα γρηγορο google search θα σου φερει καποια απο αυτα τα θεματα και απο αλλους. Ακομα και στο youtube. Πρεπει να ψαξω μεσα μου γιατι παω ακομα στο περιπτερο γιατι τσιγαρα. Ο οποιοσδοιποτε αλλος απλα θα συνεχιζε ετσι ή θα αλλαζε συσκευες μεχρι να πετυχει καποια που "να του ταιριαζει". Ναι, ναι και εσυ το ιδιο θα εκανες. Σε θαυμαζω!


Και αφου εχω πει επανηλειμμενα οτι με τις κεφαλες που φτιαχνω ειναι ολα καλα εσυ λες οτι μαλλον δεν μου ταιριαζει ο one. Οκ οτι πεις, τι ξερω εγω.


Να σου πω οτι εχω και εναν gs16s, εναν mini protank 2 που μου παραχωρισε ο φιλος που μου ειχε δανισει και το mini & more και εχω δοκιμασει απο αλλους μηχανικα mods και κανα-δυο dripers μεχρι 0.2ohm? Να σου πω οτι με ολα ημουν καλα, ολα τα ευχαριστιεμαι, αρκει να δουλευουν? Και πες μου εσυ οτι δεν την παλευω με το 1ohm του one.

Ανεκτιμητη η συμβολη σου, εξαιρετικες οι συμβουλες σου. Να μην ξεχασω να σου δοσω και εγω ενα μεγαλο bravo


Δεν θα ηθελα να το συνεχισουμε, προτιμω να παρω καμια γνωμη για τις παραλληλες αντιστασεις και το fiber freaks. Ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 11, 2015, 16:24 από 314 »

Αποσυνδεδεμένος maddoghellas

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #107 στις: Μαρτίου 11, 2015, 17:22 »
Φίλε 314 νομίζω ότι παρεξήγησες το ποστ της petra, χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρος για τις προθέσεις και το ύφος του άλλου.
Για αυτό που μπορώ με σιγουριά να σε συμβουλέψω, είναι ότι για οτιδήποτε θελήσεις να μάθεις για τα fiber freaks, πήγαινε στο νήμα "Japanese Organic Cotton pads".
Eχουν κάνει κατάληψη οι φαϊμπεράδες! :D



Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #108 στις: Μαρτίου 11, 2015, 17:36 »
Εαν συνεβη αυτο τοτε ειλικρινα συγνωμη. Ευχαριστω για την υποδειξη

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #109 στις: Μαρτίου 11, 2015, 20:35 »
Κοίτα να δεις, ένα χαζό σχόλιο έκανα για τους youtube reviewers και θα ξεκινούσε καυγάς από το τίποτε...

Δεν θα ηθελα να το συνεχισουμε, προτιμω να παρω καμια γνωμη για τις παραλληλες αντιστασεις και το fiber freaks. Ευχαριστω

Πήγα σήμερα από το vape shop της "γειτονιάς" να πάρω βάσεις και είχε το fiber freaks πάνω στο πάγκο, οπότε είπα τι στο καλό, ας το δοκιμάσω κατευθείαν. Πήρα το No2, αυτό που είναι σε pads.

Αρχικά ενθουσιάστικα, γιατί τα pad του είναι πιο λεπτά από το KGD και δεν είναι καθόλου "φουντωτό" και κόβεται σε λωρίδες πολύ εύκολα οπότε τυλίγεται γύρω από το σπείραμα του One ακόμα ευκολότερα. Κάνει δουλειά, από γεύση το ίδιο με το KGD αλλά δυστυχώς δεν ρουφάει τόσο καλά το υγρό (sστη συγκεκριμένη κεφαλή τουλάχιστον) και έφτανε στα όρια να στεγνώσει και να δώσει μια υποψία dry hit άμα ξεχνιόμουν και έπαιρνα πολλές συνεχόμενες ρουφηξιές. Δεν είχα δουλειά το πρωί οπότε έφτιαξα αρκετές φορές τις κεφαλές με διαφορετικά μήκη και πλάτη FF, δουλεύει ωραία αλλά μία στο τόσο μου στέγνωνε εκεί που δεν το περίμενα. Με παραξένεψε γιατί πριν το βάλω, έκανα μερικά πειράματα με σκέτο VG/PG και με το που έπεφτε μία σταγόνα υγρού την απορροφούσε πρακτικά αμέσως - ενώ το KGD καθυστερούσε λίγο, κανά δευτερόλεπτο, όχι παραπάνω.

Οπότε μετά την αποτυχία με το One, έκανα μερικά πειράματα ακόμα και είδα το εξής: Αν πάρεις μία λωρίδα FF2 και μία KGD (είτε "ανοιγμένη" - μισή σε πάχος για να είναι το ίδιο πάχος με το FF, είτε ολόκληρη) και ρίξεις υγρό μόνο στην μία άκρη τους, ενώ το FF2 το απορροφά στιγμιαία σε σχέση με το KGD, το KGD το "προωθεί" κατά μήκος της λωρίδας πολύ γρηγορότερα από το FF2. Πιθανότατα επείδη στο KGD οι ίνες έχουν συγκεκριμένη φορά, ενώ στο FF είναι ανακατεμένες. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς αυτό επηρρεάζει στην περίπτωση του One, αλλα δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει τόσο καλά όσο το KGD - ίσως να φταίω εγώ.

Ξανακατέληξα λοιπόν στο KGD. Κρίμα, γιατί με το FF2 τυλίγονται πανεύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9597
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #110 στις: Μαρτίου 12, 2015, 07:27 »
Joyetech eGo ONE kit σε νέα χρώματα.....



Διαθέσιμο για προπαραγγελία με εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής 10.4.2015.
http://www.ecig.gr/set-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/joyetech-ego-one-kit.html#
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 12, 2015, 11:31 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #111 στις: Μαρτίου 12, 2015, 12:57 »
Joyetech eGo ONE kit σε νέα χρώματα.....

Διαθέσιμο για προπαραγγελία με εκτιμώμενη ημερομηνία παραλαβής 10.4.2015.
http://www.ecig.gr/set-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B3%CE%AC%CF%81%CE%B1/joyetech-ego-one-kit.html#

Ωραία τα χρωματάκια, δε λέω, μπαταρίες σκέτες πότε θα φέρουν.

Αποσυνδεδεμένος herosp77

  • *
  • 37
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #112 στις: Μαρτίου 12, 2015, 21:06 »
Πόσο βαμβάκι πρέπει να βάλουμε, γιατί έχω τρελλαθεί ρε παιδιά.
3 υλοποιήσεις που έχω κάνει δεν μου φέρνει με τίποτα την αίσθηση της
μαμά κεφαλής (και εμένα μου αρέσει η τζούρα της να πω την αλήθεια.
Νιώθω ότι μου πνίγεται το βαμβάκι το άρωμα είναι στο θεό και η γεύση
ωραία, αλλά ντουμάνι γιοκ !!! Άσε που πρέπει να πατάω το κουμπί μια
ώρα (εντάξει φταίω εγώ γιατί έφτιαξα αντίσταση 1.6Ω).
Τα φώτα σας rebuilders...

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #113 στις: Μαρτίου 12, 2015, 23:55 »
Δοκιμασε 43x5mm. Τυλιξε το πανω στο κατσαβιδι για να εχεις κατι να το σταθεροποιεις. To KGD αποροφα ασυγκριτα καλυτερα υγρο απο το συνθετικο βαμβακι που εχουν οι μαμισιες κεφαλες, οποτε μπορεις να πας και σε υγρα με μεγαλυτερο ποσοστο vg για περισσοτερο ντουμανι. Προσεχε τα dry hits με τη vg ομως!

Ενδιαφερον το πειραμα με το FF. Για τα διαφορα ειδη φιτιλιων εχει ενδιαφερον και αυτο το βιντεο

[youtube]BcZjaG9RPZ4[/youtube]

Σημερα πηρα μια 10αδα 1.5ohm nr-r-nr αλλα ειδα οτι ειναι πολυ κοντο το resistance μερος τους. Φανταζομαι ειναι ιδιες με του FT, oποτε ακομα και να ηθελες demuder δεν υπαρχει περιπτωση να αρκεσουν για την κεφαλη του one. Η αλλη περιπτωση που σκεφτομαι αντι για το παραλληλο σπειρωμα απο 1.8/1.7 nr-r-nr ειναι με απλο μονοκομματο Α1. Το ενα μερος του (το πανω) ακουμπα σε μεταλο και μονο η ακρουλα του αγγιζει καθετα το o-ring. Το κατω μερος τωρα ακουμπα το grommet που εχει κατω για στεγανοποιηση και μονωση. Αλλα αυτο ειναι σιλικονη η οποια εχει καλη αντοχη στη θερμοτητα οποτε φανταζει εφηκτο. Ετσι, υποθετω, θα μπρουμε να φτιαξουμε ακριβως την αντισταση που θελουμε! Με το one δεν μπορω να παρω τζουρα πανω απο 3.5-4" οποτε θεωρω ειναι ασφαλες

Η παρακατω εικονα δειχνει τις αντοχες των διαφορων υλικων απο τα οποια παρασκευαζονται o-rings



Την βρηκα σε αυτο τον οδηγο. Δεν εχω ψαξει ακομα ομως για το τι παραγεται και απο πια θερμοκρασια και πανω απο τα πιο ανθεκτικα υλικα (silicone, aflas, kalrez)


Με βαση αυτο και αυτο το kalrez δειχνει το ιδανικο υλικο!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2015, 03:20 από 314 »

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9597
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #114 στις: Μαρτίου 13, 2015, 11:25 »
Πολύ καλός τελικά ο συνδυασμός του eGo ONE με το istick 50W......


Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #115 στις: Μαρτίου 13, 2015, 11:49 »
Πόσο βαμβάκι πρέπει να βάλουμε, γιατί έχω τρελλαθεί ρε παιδιά.
3 υλοποιήσεις που έχω κάνει δεν μου φέρνει με τίποτα την αίσθηση της
μαμά κεφαλής (και εμένα μου αρέσει η τζούρα της να πω την αλήθεια.
Νιώθω ότι μου πνίγεται το βαμβάκι το άρωμα είναι στο θεό και η γεύση
ωραία, αλλά ντουμάνι γιοκ !!! Άσε που πρέπει να πατάω το κουμπί μια
ώρα (εντάξει φταίω εγώ γιατί έφτιαξα αντίσταση 1.6Ω).
Τα φώτα σας rebuilders...

Το βαμβάκι που πρέπει να βάλεις είναι λίγο... τέχνη, για να είμαι ειλικρινής. Παιδεύτηκα πολύ για να βρω μια φόρμουλα. Το λέω αυτό γιατί ενώ θα σου πω πώς τις φτιάχνω εγώ, υπάρχουν σημεία στη διαδικασία που εξαρτώνται από εσένα. Είναι εύκολο όταν το καταφέρεις, αλλά η διαδικασία έχει αρκετά points of failure (ppf) που εξαρτώνται από τον χρήστη. Λοιπόν:

1. Κόβω μια λωρίδα KGD πάχους 6mm (είναι το ύψος της κεφαλής μείον 1mm γιατί πρέπει να αφήσεις χώρο για τη στεφάνη χωρίς να "ζουπήξεις" το βαμβάκι) και μήκους 45mm. Έπειτα χωρίζω τη λωρίδα στα δύο, στο μισό πάχος της. Παίρνω το πιο παχύ (στο μάτι) κομμάτι.

2. Τυλίγω το σπείραμα με την "ινώδη" πλευρά του KGD (αν και αυτό δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερη σημασία). Εδώ είναι ένα ppf - αν το τυλίξεις πολύ σφιχτά, δεν θα ρουφάει καλά, και άρα dry hits. Αν το τυλίξεις πολύ χαλαρά δεν θα χωράει στην κεφαλή, θα χρειαστεί να κόψεις πολύ για να χωρέσει, άρα θα σου μείνει λίγο βαμβάκι, άρα θα πλυμμηρίζει. Ο σκοπός είναι να τυλιχτεί το σπείραμα με το βαμβάκι να κάνει καλή επαφή με την κεφαλή χωρίς όμως να είναι συμπιεσμένο. Αυτό που σου περισσεύει το κόβεις. Ιδανικά, το έχεις τυλίξει στο σωστό πάχος και χρειάζεται λίγο μόνο συμμάζεμα με το κατσαβίδι για να μπει στην κεφαλή.

3. Βάζεις το μεταλικό πλέγμα και προσέχεις να πιάσεις την άκρη του NR με την στεφάνη. Ενδεχομένως για την στεφάνη να χρειαστείς μυτοτσίμπιδο, πρέπει να εφαρμόζει καλά στην κεφαλή γιατί διαφορετικά μπορεί να μην ταιριάζει ακριβώς στην "καμινάδα" και άρα πάλι πλυμμηρίσματα.

4. Από την κάτω μεριά, πρίν βάλεις το gromet, φροντίζεις το βαμβάκι να μην προεξέχει μέσα στο σπείραμα - για να μην καεί και να μην μπλοκάρει τον αέρα. Το τακτοποιείς με ένα λεπτό κατσαβιδάκι. Επίσης (για αυτό κόβω πλάτος 6mm) πρέπει να καλύπτει καλά και τις τρυπούλες που παίρνουν το υγρό από το tank. Αν το βαμβάκι σου δεν είναι αρκετά πλατύ, ίσως δεν προλαβαίνει να ρουφήξει καλά το υγρό από εκεί και αυτό τρέχει κάτω από το σπείραμα και σου πλυμμηρίζει.

5. Εδώ ήταν το πιο δύσκολο σημείο για μένα. Πώς να βάλω το καρφί χωρίς να παρασύρω το σπείραμα μέσα και να το παραμορφώσω. Πιάνω την άκρη με μία πολύ λεπτή λαβίδα ενώ σπρώχνω το καρφί και έτσι μένει ακριβώς στη θέση του. Χρησιμποιώ μια αιμοστατικά mosquito αν αυτό σου λέει κάτι, αλλά φαντάζομαι μια καλή λαβίδα με λεπτά άκρα θα κάνει τη δουλειά. Προσέχεις να μην προεξέχει αυτή η ακρή γιατί αν ακουμπήσει εκτός κεφαλής, βραχυκυκλώνει.

Τώρα, πώς σου ξέφυγε τόσο η αντίσταση δεν καταλαβαίνω. Εκτός και αν τύλιξες καινούριο σύρμα, οπότε παραγματικά δεν ξέρω αν θα έχεις πρόβλημα χωρίς NR άκρα. Αν όντως έχεις τυλίξει δικό σου σύρμα πες μας αν σου έχει καεί καθόλου το gromet ! Πάντως, έτσι όπως είναι φτιαγμένη η κεφαλή, 1,6ohm είναι ίσως πολύ μεγάλη αντίσταση - έχεις αρκετό υγρό μέσα στη κεφαλή και θέλεις καλή θέρμανση για να το εξατμίσει - ίσως σου πλυμμηρίζει για αυτό το λόγο και μόνο.

Μπορεί να φαίνεται περίπλοκο, αλλά άμα του πάρεις τον αέρα, γίνεται χωρίς να το σκεφτείς. Πλέον, μία στο τόσο θα μου πλυμμηρίσει αν μου μείνει γεμάτο το βράδυ και το πρωί θα πρέπει να το γυρίσω ανάποδα και να φυσήξω α λα PBusardo - πλέον δεν μου πλυμμηρίζει ποτέ κατά τη χρήση ή στη διάρκεια της ημέρας.

Σημερα πηρα μια 10αδα 1.5ohm nr-r-nr αλλα ειδα οτι ειναι πολυ κοντο το resistance μερος τους. Φανταζομαι ειναι ιδιες με του FT, oποτε ακομα και να ηθελες demuder δεν υπαρχει περιπτωση να αρκεσουν για την κεφαλη του one. Η αλλη περιπτωση που σκεφτομαι αντι για το παραλληλο σπειρωμα απο 1.8/1.7 nr-r-nr ειναι με απλο μονοκομματο Α1. Το ενα μερος του (το πανω) ακουμπα σε μεταλο και μονο η ακρουλα του αγγιζει καθετα το o-ring. Το κατω μερος τωρα ακουμπα το grommet που εχει κατω για στεγανοποιηση και μονωση. Αλλα αυτο ειναι σιλικονη η οποια εχει καλη αντοχη στη θερμοτητα οποτε φανταζει εφηκτο. Ετσι, υποθετω, θα μπρουμε να φτιαξουμε ακριβως την αντισταση που θελουμε! Με το one δεν μπορω να παρω τζουρα πανω απο 3.5-4" οποτε θεωρω ειναι ασφαλες

Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες - από προσωπική εμπειρία, ξαναφτιάχνοντας κεφαλές για τον Protank Mini II, χωρίς NR το gromet δεν είχε προβλημα. Βέβαια μιλάμε για αντίσταση 2.2ohm οπότε και μικρότερες θερμοκρασίες. Από την άλλη, δεν νομίζω ότι πιάνουμε και 400C με αυτό το πραματάκι - ίσως με τη 0.5ohm, αλλά και πάλι, πολύ μου φαίνεται. Κατά αντιστοιχία, στον Subtank που η κεφαλή είναι επίσης 1.2ohm, όπου έχω διαβάσει forum σχετικά την ξαναφτιάχνουν χωρίς NR χωρίς να έχουν πρόβλημα με το gromet. Βέβαια εκεί τα "πόδια" του σπειράματος είναι πολύ μεγαλύτερα αλλά το PEEK που χρησιμοποιούν αντέχει μέχρι τους 350C. Εν ολίγοις, θα πρέπει, απλα, να δοκιμάσουμε  :laugh1:

Το ζήτημα είναι, υπάρχει λόγος να αλλάξουμε το σπείραμα κάποια στιγμή; Θέλω να πω, υπάρχει κόπωση του Kanthal που να δικαιολογεί την αλλαγή του; Εγώ όποτε αλλάζω βαμβάκι, καίω την αντίσταση για να φύγει ότι υπόλειμμα και "μάκα" έχει μαζευτεί (που παρεμπιπτόντως είναι ελάχιστο), την πλένω με νερό και μου φαίνεται σαν καινούρια. Λογικά κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει το NR, αλλά για να είμαι ειλκρινής, μία στο τόσο, δεν θα πείραζε να παίρνω μια καινούρια κεφαλή από την Joyetech.

Πολύ καλός τελικά ο συνδυασμός του eGo ONE με το istick 50W......

Είναι όμορφο atomizer το άτιμο. Για χρήση με box mod δεν ξέρω, αλλά με την μπαταρία του είναι αχτύπητο.


Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #116 στις: Μαρτίου 13, 2015, 13:02 »
Για τα δικα μου γουστα ειναι αψογο το eGo ONE. Προσωπικα το χρησιμοποιω μονο με την 1.0 ohm, καθως με την 0.5 δεν εχω κατσει να ασχοληθω ακομα. Πολυ καλή γευση, "καθαρη" γευση, ντουμανι και χτυπημα ολα μια χαρα!

Για τις κεφαλες που διαβασα για θεματακια, προσωπικα απο τις 4 που εχω χρησιμοποιησει, οι 3 δουλεψανε αψογα ενω η μια παρουσιασε προβλημα τροφοδοσιας απο την αρχη οποτε εφυγε για καδο με συνοπτικες διαδικασιες!

Το χρησιμοποιω εναλλαξ με τη δικη του μπαταρια και το istick20 στα 3.1 "αιστικισια" volts.. Το μονο κουραστικο ειναι η χωρητικοτητα σε ml (εχω βλεπετε και το μικρο σετακι) αλλα δεν μπορεις να τα χεις ολα σε αυτη τη ζωη. :tongue_smilie:

Αναρωτιεμαι αν ειμαι ο μονος που το χρησιμοποιω και καλυπτομαι μονο με τις εργοστασιακες κεφαλες. Βλεπω αρκετα παιδια εδω να τον εχουν κανει επισκευασιμο και σκεφτομαι αν ολοι εχουν απογοητευτει τοσο πολυ απο τις μαμισιες κεφαλες.. :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #117 στις: Μαρτίου 13, 2015, 14:00 »
Αναρωτιεμαι αν ειμαι ο μονος που το χρησιμοποιω και καλυπτομαι μονο με τις εργοστασιακες κεφαλες. Βλεπω αρκετα παιδια εδω να τον εχουν κανει επισκευασιμο και σκεφτομαι αν ολοι εχουν απογοητευτει τοσο πολυ απο τις μαμισιες κεφαλες.. :confused1:

Προσωπικά, δεν απογοητεύτηκα καθόλου. Οι εργαστασιακές κεφαλές και εμένα μου έκατσαν μια χαρά, τόσο σε απόδοση όσο και σε γεύση - αλλά άλλοι όπως ο 314 παραπάνω είχαν προβλήματα, και αν ψάξεις σε forum θα βρεις παρόμοιες ιστορίες. Μια-δυο φορές μου στέγνωσε με μια υποψία dry hit αλλά το κατάφερα σχεδόν επίτηδες με συνεχόμενες ρουφηξιές. Ο λόγος όμως που ξεκίνησα να τις ξαναφτιάχνω με το KGD ήταν η αυτονομία και το κόστος. Για τον ίδιο λόγο φτιάχνω και τα δικά μου υγρά, αν και βοηθάει ότι έχω και ένα μικρό εργαστηριακό background.

Στην πορεία όμως είδα ότι α) αποδίδουν ακόμα καλύτερα σε γεύση με το KGD και β) αν και δεν έχω καμία ένδειξη ότι είναι επικίνδυνο, αυτό το στρώμα με τα man made fibers γύρω από το σπείραμα, το οποίο πιθανότατα είναι απλό silica, απλά δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει - οπότε αφού μπορώ να το αποφύγω και αυτό, ακόμα καλύτερα.

Κατά τα άλλα το βρίσκω εξαιρετική συσκευή. Όση γεύση και ντουμάνι χρειάζομαι με την 1ohm, η ρύθμιση του αέρα ικανοποιεί και mouth και lung ρουφηξιά κατά τα κέφια μου, η μπαταρία των 2200mah μου κρατάει όλη την ημέρα, αποδίδει καλά ακόμα και μόλις πριν αποφορτίσει, το κουμπί είναι εξαιρετικό (αν και όταν είναι να μπει σε τσέπη/σάκο/θήκη/κλπ θέλει οπωσδήποτε κλείδωμα), έχει όση προστασία χρειάζομαι, έχει ένδειξη φόρτισης για να μην αναρωτιέμαι, χωράει στην τσέπη της ποδιάς μου σαν στυλό, το σετ είναι πανέμορφο και μπορώ να ατμίζω νιώθοντας άνετα οπουδήποτε.

Το μόνο μελανό σημείο για μένα είναι τα "παραθυράκια" του tank, από τα οποία δεν φαίνεται η στάθμη του υγρού με το πρώτο και άμα δεν έχεις το νου σου, μπορείς να τελειώσεις το υγρό χωρίς να το καταλάβεις. Ίσως και το drip tip που θα το προτιμούσα λίγο λεπτότερο.

Γενικά, εάν κάποιος είναι ικανοποιημένος με τις εργοστασιακές κεφαλές και δεν θέλει να μπει στη διαδικασία του "κατσαβιδώματος", δεν βλέπω τον λόγο να το κάνει. Σε όσους γνωστούς και φίλους ενδιαφέρθηκαν, τους το πρότεινα σαν απροβλημάτιστη συσκευή από το κουτί της.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9597
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #118 στις: Μαρτίου 13, 2015, 15:27 »
Oι κεφαλές του 1.0 ohm είναι εξαιρετικές. Πολύ μεγάλη αντοχή και απόλυτα καθαρή γεύση, μάλλον καλύτερη από τη γεύση που δίνουν οι κεφαλές C3 των Delta. Σε όσες έχω ανοίξει δεν βρήκα ούτε ίχνος καμμένου πάνω στη λωρίδα "βαμβακιού". Με λίγο πλύσιμο μετά από μερικές μέρες χρήσης γίνονται σαν καινούργιες.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #119 στις: Μαρτίου 13, 2015, 16:10 »
Τον χρησιμοποιω και εγω με το 20αρι istick σε χαμηλα volt οποτε θελω κατι πιο δροσερο ή πρεπει να αφησω την μπαταρια του για φορτισμα. Δειχνει και εκει πανεμορφος και δουλευει καλα. Για εμενα, περα απο τα προβληματα που αντιμετωπισα, η υπαρξη MMMF ηταν ικανος λογος να μπω στη διαδικασια DIY.

Συνηθως οι αντιστασεις μου, ακομα και μετα απο μια μερα χρησης, εχουν μαζεψει μακα. Εχει τυχει, αρκετες φορες, να ανοιξω εργοστασιακη αντισταση γιατι κατι με ενοχλουσε σοβαρα και να δω οτι το βαμβακι της ηταν ασυμαδευτο, αφου τα MMMF δεν επετρεπαν να αρπαξει, αλλα η αντισταση ηταν μαυρη και χρειαζοταν αλλαγη ή καθαρισμα. Περα απο καθε αλλο αυτο το κανει και εξαιρετικα ασυμφορο για την τσεπη μου μιας και οταν καπνιζα κανονικα εκανα ενα 12αρι, αντε εναμιση, καπνο την εβδομαδα. Αναρωτιεμαι μηπως τα υγρα μου παιζουν σημαντικο ρολο στα προβληματα που εχω  :confused1:

Επερνα βασεις της atmos lab αλλα οταν καταλαβα οτι με ενοχλουσαν στη γλωσσα το γυρισα σε ecig με τις οποιες ημουν καλυτερα. Οι vg τους ειναι αραιωμενες μονο 5% με νερο οποτε χρησημοποιουσα HPLC-grade νερο για αραιωση. Αυτες τις μερες δοκιμαζω umami με τις οποιες δεν εχω κανενα θεμα στη γλωσσα. Για το τι αφηνουν στην αντισταση δν μπορω να πω ακομα. Απο αρωμα συνηθως βαζω λιγες σταγονες και τα υγρα μου ειναι >70% ή μονο vg.

Demuder, τι υγρα/αρωματα/βασεις χρησημοποιεις εσυ και σου ειναι τοσο καθαρες?

Tem, πως πλενεις τις κεφαλες σου? Αιθυλικη αλκοολη, βοτκα, τσιπουρο? Εχω 70% αιθυλικη αλκοολη αραιωμενη με 30% HPLC-grade νερο, να το δοκιμασω?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4686 498809 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:52
από Buliwyf
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 46 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194348 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1551 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4696 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180271 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25185 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy