vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Joyetech eGo ONE

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #90 στις: Μαρτίου 06, 2015, 14:52 »
Μιας και το αναφερεις, σε οποιο φυσικο καταστημα και να πηρα κεφαλες τις δινουν μια-μια (vapeland και ecig). Κανεις δεν μου ειπε μονο πενταδα μπορεις να παρεις. 6ευρο η κεφαλη?!? 3.50 τις δινουν ολοι οι αλλοι χαχααχαχαχαχ. Ε ρε παιχνιδια που παιζει πισω απο την πλατη μας ο καθε επιτηδειος...


Με εβαλες σε σκεψεις παντος. Αυτες απο το vapeland τις πηρα σε 5αδα και εχουν το σεκιουριτι κοουντ. Απο την ecig πηρα μια μονη οποτε δεν ειχα το κουτι τις να ελεγξω αλλα ειδα τη διαφορα στις εγκοπες! Η κεφαλη που πηρα απο την ecig εχει ενα κλασμα του χιλιοστου πιο μακρυ grip! Οι δυο κεφαλες που ηρθαν με το σετ εχουν ιδιου υψους grip με αυτες τις πενταδας. Φυσικα η 0.5 εχει διαφορα ως προς το φαρδος αυτων των εγκοπων, αλλα το υψος ειναι σε ολες το ιδιο. Τις ecig ηταν παραφωνη ως προς αυτο. Δεν εχω αρκετο φως ή καλη φωτογραφικη για να βγαλω macro αυτη τη στιγμη αλλα εαν τις βαλεις διπλα-διπλα και με αντιθετη φορα ωστε να αγγιζουν η μια την αλλη βλεπεις τη διαφορα


Ασχετο, τελικα με το σφιξιμο δεν ειδα διαφορα. Παλι με τα πολλα βαλε-βγαλε μου την ξεβιδωσε τελειως και πλημμυριζε η βαση. Να αναφερω οτι εσφιγγα/σφιγγω μονο την κεφαλη στη βαση του ατμοποιητη. Δεν σφιγγω και τον ατμοποιητη πανω στη μπαταρια. Τωρα δοκιμαζω με πιο παχια o-rings σιλικονης μπας και το κοντραρει με την καμιναδα και σωθω
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 06, 2015, 15:04 από 314 »

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #91 στις: Μαρτίου 06, 2015, 15:16 »
Μιας και το αναφερεις, σε οποιο φυσικο καταστημα και να πηρα κεφαλες τις δινουν μια-μια (vapeland και ecig). Κανεις δεν μου ειπε μονο πενταδα μπορεις να παρεις. 6ευρο η κεφαλη?!? 3.50 τις δινουν ολοι οι αλλοι χαχααχαχαχαχ. Ε ρε παιχνιδια που παιζει πισω απο την πλατη μας ο καθε επιτηδειος...


Με εβαλες σε σκεψεις παντος. Αυτες απο το vapeland τις πηρα σε 5αδα και εχουν το σεκιουριτι κοουντ. Απο την ecig πηρα μια μονη οποτε δεν ειχα το κουτι τις να ελεγξω αλλα ειδα τη διαφορα στις εγκοπες! Η κεφαλη που πηρα απο την ecig εχει ενα κλασμα του χιλιοστου πιο μακρυ grip! Οι δυο κεφαλες που ηρθαν με το σετ εχουν ιδιου υψους grip με αυτες τις πενταδας. Φυσικα η 0.5 εχει διαφορα ως προς το φαρδος αυτων των εγκοπων, αλλα το υψος ειναι σε ολες το ιδιο. Τις ecig ηταν παραφωνη ως προς αυτο. Δεν εχω αρκετο φως ή καλη φωτογραφικη για να βγαλο macro αυτη τη στιγμη αλλα εαν τις βαλεις διπλα-διπλα και με αντιθετη φορα ωστε να αγγιζουν η μια την αλλη βλεπεις τη διαφορα


Ασχετο, τελικα με το σφιξιμο δεν ειδα διαφορα. Παλι με τα πολλα βαλε-βγαλε μου την ξεβιδωσε τελειως. Να αναφερω οτι εσφιγγα/σφιγγω μονο την κεφαλη στη βαση του ατμοποιητη. Δεν σφιγγω και τον ατμοποιητη πανω στη μπαταρια. Τωρα δοκιμαζω με πιο παχια o-rings σιλικονης

Ενδιαφέρον αυτό με τις κεφαλές. Δεν αναφερόμουν σε φυσικά καταστήματα - αυτά που με βολεύουν, το ένα δεν το ήξερε καν το eGo One και το άλλο μου είπε ότι η Joyetech δεν τους... πουλάει - μιλούσα για online, gr.Joyetech / ecig και altersmoke.gr για το Ovale.

Λες η διαφορά στο grip να σου προκαλεί τα σφηνώματα - ξεβιδώματα;

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ για τις διαρροές. Έκανα μερικά πειράματα, πχ βίδωσα όσο πήγαινε την βάση με την κεφαλή χωρίς το τανκ στη μπαταρία, δεν μου κουνήθηκε καθόλου η κεφαλή. Βίδωσα την βάση με την κεφαλή στο τανκ, δεν μου ξεβιδώθηκε η κεφαλή. Δοκίμασα να βιδώσω και να ξεβιδώσω κρατόντας μόνο από το tank ή μόνο από το δακτύλιο του αέρα, πάλι δεν κατάφερα κάτι που να εξηγεί το φαινόμενο.

Κατάφερα μια - δυο φορές να χαλαρώσω την κεφαλή ώστε να μείνει σφηνωμένη στο τανκ βιδώνοντας και ξεβιδώνοντας όλο το tank με τη βάση του στη μπαταρία αλλά δεν κατάλαβα που οφείλονταν. Το ότι έμεινε βέβαια σφηνωμένη κάτι σημαίνει - ίσως αν το o-ring ήταν μια τρίχα λεπτότερο να μην υπήρχε καθόλου πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #92 στις: Μαρτίου 06, 2015, 16:12 »
Οχι αυτο αποκλειεται να προκαλει ξεβιδωματα. Υπαρχει απλα για να το βιδωνεις/ξεβιδωνεις ευκολα.


Η διαφορα ειναι πραγματικα απειροελαχιστη. απλα υπαρχει και μου κανει εντυπωση. Λογικα ενα μηχανιμα τις βγαζει ολες και ειναι το μηχανιμα τις joyetech. *Μαλον* δεν θα επρεπε να ειχαν διαφορα οι παρτιδες.


Ναι, και εμενα με το χαλαρο βιδωμα της κεφαλης και πολλα βαλε-βγαλε (αλλαγες μπαταριας και ατμοποιητων) μου εμεινε τελικα πανω στο tank οταν το ανοιξα να καθαρισω το υγρο που ειχε μαζευτει στη βαση. Ελπιζω με τα νεα o-rings να μεινει καλυτερα σφηνωμενο πανω-κατω

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #93 στις: Μαρτίου 06, 2015, 22:19 »
Ελπιζω με τα νεα o-rings να μεινει καλυτερα σφηνωμενο πανω-κατω

Ρε 'συ, μήπως δεν έχω καταλάβει καλά, σου πλημμυρίζει κατά τη χρήση ή μόνο αφού το αφήσεις αχρησιμοποιήτο για ώρα (πχ 1-2 ώρες); Γιατί αν είναι κατά τη χρήση, τότε μπορεί όντως να έχει διαρροή από κάπου, αλλά αν είναι μόνο μετά από ώρα νομίζω ότι απλά σου "ξεχειλίζει" το βαμβάκι - εύκολο να διορθωθεί με λίγο (πολύ λίγο) περισσότερο βαμβάκι όταν την ξαναφτιάξεις.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #94 στις: Μαρτίου 06, 2015, 23:26 »
Και στις 2 περιπτωσεις  :)


Κατα τη διαρκεια του ατμισματος και με τον καιρο ειδα οτι ειναι ετσι οπως τα λες. Με τη σωστη ποσοτητα βαμβακι στρωνει. Που και που μπορει να το κανει αλλα σε φυσιολογικα πλαισια, αμα τραβηξω μερικες ζορικες τζουρες π.χ.


Μου φτηνει και την κεφαλη ομως με τα βαλε-βγαλε για να αλλαξω μπαταρια ή ατμοποιητη






edit: Λοιπον μαλλον εχεις δικιο. Το ανοιξα να το καθαρισω και το δοκιμασα με τη βαση και την κεφαλη μονο. Το βιδωσα, το ξεβιδωσα πολλες φορες και στην δικη του μπαταρια και στο istick. Δεν ξεβιδωσε η κεφαλη. Μαλλον κολλαει στην καμιναδα οπως ειπες και ξεβιδωνει καποιες φορες οπως το ανοιγω. Σε αυτη την περιπτωση το πλυμμυρισμα απ'οτι φαινεται ειναι ειτε απο ελλειψη αρκετου βαμβακιου ή δυνατες τζουρες και μαλλον με ξεγελα το οτι τη βρισκω ξεβιδωτη και νωμιζω οτι συμβαινουν και τα 2? Εφτιαξα μια με πιο σφιχτο βαμβακι να δοκιμασω πως θα παει


Παρεπιπττος, αυτη τη φορα δοκιμασα να φτιαξω και αντισταση απο 1.5 nr-r-nr ετοιμες αντιστασεις. Πηρα 2 και της τυλυξα παραλληλα σε κατσαβιδι. Εστριψα τις nr ακρες για να ειναι πιο σταθερο και να μπει πιο ευκολα στο σωμα τις κεφαλης. Ειχα δοκιμασει να το κανω και παλαιοτερα με μια μονο αντισταση αλλα ηταν δυσκολο γιατι το συρμα ειναι παρα πολυ λεπτο και δεν συγκρατουσε καλα το βαμβακι. Εφευγαν ινες απο παντου και μπουκωνε ευκολα. Με το παραλληλο στησιμο και τις στριμμενες ακρες ειναι σταθερο και πλεον πολυ κοντα στα ohm της εργοστασιακης. Την εβαλα στο istick και τη δειχνει στα 0.9ohm. Εφερα τα μερη των 2 αντιστασεων εντελος παραλληλα και απομακρυνα ελαφρως τις ενωσεις απο το σπειρωμα. Με αγχωνει λιγο αλλα δειχνει σωστη οπτικα και τη μετραει σωστα και το istick οποτε λεω να τη δοκιμασω. Καποια ενσταση?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2015, 01:29 από 314 »

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #95 στις: Μαρτίου 07, 2015, 10:36 »
Αν για τα πλημμυρίσματα φταίει τελικά η ποσότητα βαμβακιού, τα πράγματα είναι εύκολα και αργά ή γρήγορα θα βρεις το sweet spot του, οπότε όλα καλά :-)

Edit: σκέφτομαι να παραγγείλω Muji από FT για τον eGo γιατί από ότι έχω δει στο youtube είναι πιο "πατημένο" από το Koh Gen Do και πιθανόν να κάνει καλύτερες "ταινίες" για να τυλίγω το coil, περίπου όπως οι εργοστασιακές.

Αυτό που είπες με τα o-ring με έβαλε σε σκέψεις όμως και έκανα το εξής πείραμα. Έβγαλα το o-ring της στεφάνης και το o-ring της βάσης και τα είδα δίπλα-δίπλα. Έχουν τη ίδια διάμετρο αλλά της βάσης ήταν ελάχιστα λεπτότερο. Οπότε τα έβαλα ανάποδα, της βάσης στη στεφάνη (που σφραγίζει η καμινάδα) και της στεφάνης στη βάση. Μέχρι στιγμής ούτε μου πλημμύρισε ούτε μου ξεβιδώθηκε η κεφαλή - θέλω βέβαια κανα δυο μέρες χρήσης για να βεβαιωθώ. Ο Αστυνόμος Σαΐνης μέσα μου υποψιάζεται ότι κάποιος συναρμολογητής μπέρδεψε τα κουτιά με τα o-rings.

Edit: Ενδιαφέρουσα παρατήρηση, μόλις ξαναέφτιαξα και την κεφαλη της Joyetech, εκεί το o-ring της στεφάνης είναι εμφανώς μικρότερο σε διάμετρο από αυτό της βάσης - το παραπάνω το έκανα στην κεφαλή της Ovale. Χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί δεν μπορώ να τους ξεχωρίσω, νομίζω ότι στο atomizer της Joyetech ποτέ δεν μου ξεβιδώθηκε η κεφαλή όταν το άνοιγα. Οπότε, πιθανότατα να είναι καθαρά θέμα γραμμής παραγωγής.

Για τις 2x1,5ohm NR-R-NR... τι να πω, είχες έμπνευση μάλλον, δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό να χρησιμοποιήσω 2 αντί για μία (και έβριζα το FT που έχει μέχρι 1,5ohm τόσο καιρό). Να έχει κάποιο πρόβλημα δεν βλέπω το λόγο - το μόνο που φοβάσαι είναι παράξενα βραχυκυκλώματα και η μπαταρία έχει προστασία υποτίθεται. Εφόσον δεν ξεφεύγεις σε ohm δεν νομίζω ότι χάνεις κάτι με μία δοκιμή. Αν δουλεύει καλά, πες από που τις πήρες για να παραγγείλω και εγώ αντιστάσεις :-)

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2015, 12:34 από Demuder »

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #96 στις: Μαρτίου 07, 2015, 12:37 »
Εβγαλα και ειδα και τα δικα μου o-rings. Της βασης εχει μεγαλυτερη διαμετρο και μικροτερο παχος απο της στεφανης, οποτε δεν ειναι οπως το περιγραφεις σε αυτη που ειδα. Τα εβαλα και εγω αναποδα ομως για να δοκιμασω τη θεωρια σου.


Το εκανα βεβαια στην κεφαλη με το περισοτερο βαμβακι και τη διπλη αντισταση. Προς το παρον ειναι μια χαρα απο καθε αποψη. Για τα πλυμμυρισματα ειναι νωρις ακομα αλλα δεν καταλαβαινω καποιο προβλημα απο αποψη αντιστασης. Δεν ανεβαζει θερμοκρασιες πανω απο το φυσιολογικο ουτε δειχνει να εχει καποιο προβλημα. Τα ψιλοβαχυκυκλωματα ειναι που με ανυσηχουσαν και εμενα αλλα δεν καταλαβαινω να συμβαινει κατι τετοιο. Ηθελα να το βαλω στο istick για να εχω και τις ενδειξεις ευχερες αλλα εχω το 20w και δεν περνει κατω απο 1ohm


Τις αντιστασεις της πηρα απο το vaporsolutions. Εχουν 3ευρο οι 10! Ειναι φθηνοτερα απο αλλου αλλα και παλι παρα, μα παρα, πολυ ακριβες. Αρχικα τις πηρα για τον mini protank 2 και τον gs16s και δεν μπορουσα να περιμενω μηνα+ να ερθουν απο FT. Εχω παραγγειλει και μια κατοσταρα απο εκει παντος γιατι το FT εχει περι τα 4 κατι ευρο τις 100 αντιστασεις  :yes:


edit: Δεν κρατηθηκα. Γραφω τις πρωτες εντυπωσεις/εμπειριες μου. Με την τραμπα στα o-rings δεν ειχα διαρροες αλλα παλι οταν το ανοιξα να αλλαξω υγρο μου εμεινε στην καμιναδα. Αλλα μην ξεχνας οτι ειχαμε και αυτη τη διαφορα στις διαμετρους τους, οποτε μπορει η εμπειρια σου να ειναι διαφορετικη. Με την ποσοτητα βαμβακι που εβαλα ομως ως στιγμης ηταν α-ψ-ο-γ-ο.  Η ιδια τρομερη γευση που εχει με το καθαρο βαμβακι χωρις και κανενα πλημμυρισμα παρολο που το αφησα και αρκετα στην τσεπη σε οριζοντια θεση. Η παραλληλη αντισταση και αυτη εντελως απροβληματιστη  :thumpup:

Δεν ξερω εαν τα βαμβακια μας εχουν διαφορα στο παχος. Εβαλα γυρο στο 42χ5 αλλα δεν το χωρισα στη μεση, το τυλιξα οπως ηταν
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 07, 2015, 18:45 από 314 »

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #97 στις: Μαρτίου 08, 2015, 16:18 »
Ναι, τώρα που έχω δύο κιτ και μπορώ να κάνω "παράλληλους" πειραματισμούς, ό,τι πλημμύρισμα είχα ήταν προβλέψιμο ανάλογα με την ποσότητα του βαμβακιού. Το ξεβίδωμα της κεφαλής είμαι σίγουρος ότι γίνεται μόνο κατα το άνοιγμα του tank - δεν έχει ιδιαίτερη σημασία, μικροψεγάδι. Με το βρήκα το sweet spot στην ποσότητα δεν είχα πλημμυρίσματα όσο και να προσπάθησα με δυνατές τζούρες ή αφήνοντας το πλάγια, ανάποδα κλπ.

Τελικά ήθελε λίγο παραπάνω βαμβάκι από αυτό που έβαζα, οπότε μάλλον συμφωνούμε. Αυτό με τα o-rings που είπα, αγνόησε το, στην κεφαλή της Ovale είναι διαφορετικά o-rings από την κεφαλή της Joyetech.

Με την πρώτη ευκαιρία θα παραγγείλω αντιστάσεις. η γεύση και η ποσότητα ατμού τελικά είναι πολύ καλές και αξίζουν τη δουλειά τους. Με ξύνει η χούφτα μου να πάρω και να συγκρίνω με ένα Subtank Nano που ταιριάζει τέλεια στη μπαταρία, αλλά μάλλον θα το αφήσω για το budget του επόμενου μήνα :-)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2015, 19:02 από Demuder »

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #98 στις: Μαρτίου 08, 2015, 17:03 »
χαχαχαχαχ, ωραιος δειχνει ο sυbtank κ εγω τον λιγουρευομαι αλλα εχω ηδη παραγγειλει ενα καρο πραγματα, calvert mech, veritas RDA, orchid v6 RTA, μπαταριες, αντιστασεις, συρμα, φορτιστη, κεραμικα/πυρεξ drip tips... ξεφραγκιαστηκα  :-[


Κατα τα αλλα, ναι και απο εμενα τα ιδια. Οι εργοστασιακες κεφαλες ειναι meh. Με τις φτιαγμενες ειναι καταπληκτικο. Λιγο εμπειρια θελει και μετα απογειωνεται

edit: Δεν ειμαι πολυ σιγουρος για το παραλληλο nr-r-nr. Την πρωτη φορα πηγε πολυ καλα αλλα προσεξα παρα μα παρα πολυ να μην ακουμπα καμια ενωση και να εχουν και καποια αποσταση τα non-resistance απο τα resistance μερη. Τη δευτερη φορα που το προσπαθησα ομως με ενοχλει κατι στη γευση. Ισως ειναι απλα vapers tongue ισως ομως να κανει καποιο ψιλοβραχυκυκλωμα. Μου βγαζει και μια μεταλλικιλα... Δεν θα ηθελα να παρω κανεναν στο λαιμο μου, οποτε προσοχη

Θα εκτιμουσα και τη γνωμη πιο εμπειρων και σοφων συνφορουμιτων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2015, 03:27 από 314 »

Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #99 στις: Μαρτίου 09, 2015, 19:07 »
χαχαχαχαχ, ωραιος δειχνει ο sυbtank κ εγω τον λιγουρευομαι αλλα εχω ηδη παραγγειλει ενα καρο πραγματα, calvert mech, veritas RDA, orchid v6 RTA, μπαταριες, αντιστασεις, συρμα, φορτιστη, κεραμικα/πυρεξ drip tips... ξεφραγκιαστηκα  :-[


Κατα τα αλλα, ναι και απο εμενα τα ιδια. Οι εργοστασιακες κεφαλες ειναι meh. Με τις φτιαγμενες ειναι καταπληκτικο. Λιγο εμπειρια θελει και μετα απογειωνεται

edit: Δεν ειμαι πολυ σιγουρος για το παραλληλο nr-r-nr. Την πρωτη φορα πηγε πολυ καλα αλλα προσεξα παρα μα παρα πολυ να μην ακουμπα καμια ενωση και να εχουν και καποια αποσταση τα non-resistance απο τα resistance μερη. Τη δευτερη φορα που το προσπαθησα ομως με ενοχλει κατι στη γευση. Ισως ειναι απλα vapers tongue ισως ομως να κανει καποιο ψιλοβραχυκυκλωμα. Μου βγαζει και μια μεταλλικιλα... Δεν θα ηθελα να παρω κανεναν στο λαιμο μου, οποτε προσοχη

Θα εκτιμουσα και τη γνωμη πιο εμπειρων και σοφων συνφορουμιτων

Είδα τις NR-R-NR που λες στο vaporsolutions και είδα ότι είναι Kanthal Nichrome - Kanthal δλδ αλλά διαφορετικό κράμα από το Kanthal A1. Το Nichrome περιέχει νικέλιο και είναι λίγο μικρότερης αντίστασης ανά cm από το A1. Προσωπικά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά μερικοί στο youtube λένε ότι το "γεύονται" σε σχέση με το Α1. Ίσως να φταίει αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2015, 22:56 από Demuder »

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #100 στις: Μαρτίου 10, 2015, 12:19 »
False alarm. Ηταν vapers tongue. Ακομα και το μπουκαλακι που μυριζα μου εφερνε αναγουλα (vaponaute - on the storm, καταπληκτικο!)


Ασχετα με αυτο, εβαλα μια εργοστασιακη πανω χθες. Ειχα καιρο να το κανω και ειπα να ξαναδω τη διαφορα με τις φτιαχτες. Αρχισα να εχω τα ιδια συμπτωματα που ειχα με την πρωτη-πρωτη εργοστασιακη που ειχα. Μου κατακαιγε τα παντα στο στομα, ειδικα στον οισοφαγο ηταν ανυποφορο. Δεν εχει απλα θεμα γευσης, πλυμυρισματος κτλ καπου βραχυκυκλωνει σιγουρα. Ευτυχως τωρα ξερω να το αναγνωριζω και σταματησα αμεσως.


Αυτο ηταν τελειωσα με της εργοστασιακες, δεν της ξαναβαζω στο στομα μου ουτε με σφαιρες. Και τις καινουριες οταν χρειαστει να αλλαξω κελυφος θα τις φτιαχνω πριν τις χρησημοποιησω, δεν το ξαναρισκαρω.


Ειναι οι πιο προβληματικες κεφαλες που εχω χρησημοποιησει ποτε   :angry_orange:


Αποσυνδεδεμένος Demuder

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #101 στις: Μαρτίου 10, 2015, 15:08 »
Ειναι οι πιο προβληματικες κεφαλες που εχω χρησημοποιησει ποτε   :angry_orange:

Η μία εργοστασιακή (1ohm) που χρησιμοποίησα για μερικές μέρες δεν είχε κανένα πρόβλημα - πιθανόν η παρτίδα σου να ήταν προβληματική. Τις 2 εργοστασιακές 0.5ohm ελάχιστα τις "έπαιξα", αλλά και πάλι δεν παρατήρησα κάτι. Το μόνο πραγματικό κουσούρι που τους βρήκα είναι ότι δεν "ρουφάνε" πολύ καλά, αν ξεχαστείς και πάρεις 5-6 γερές ρουφηξιές συνεχόμενα, φτάνουν στα όρια να στεγνώσουν.

Από την άλλη, γίνονται τόσο καλύτερες από άποψη γεύσης με πραγματικό βαμβάκι και δεν στεγνώνουν με τίποτε, που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Joyetech σαμποτάρισε τον εαυτό της κατά αυτόν τον τρόπο.

Αυτό που μου φαίνεται όμως πιο αστείο, είναι ότι σε όλα τα reviews που είδα, όλοι συμφωνούσαν ότι η γεύση ήταν εξαιρετική - με τις εργοστασιακές κεφαλές. Δηλαδή αν τις είχαν ξαναφτιάξει με Koh Gen Do, τι θα έλεγαν; Μου φαίνεται κάπως δύσκολο να είναι όλοι "πληρωμένοι" οπότε το μόνο συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι ότι προφανώς δεν ξέρουν πως είναι η "εξαιρετική" γεύση... τι να πω.

Ή απλά χρησιμοποίησαν μόνο τις 0.5, που φυσικά δίνουν και περισσότερη γεύση (και σου αδειάζουν την μπαταρία σε μισή μέρα, το tank σε 10 ρουφηξιές και δημιουργούν προβλήματα... ορατότητας). Έτσι μου έρχεται να πάρω μια 5αδα, να τις ξαναφτιάξω και να τους τις στείλω, να δω πώς θα γουρλώσει το μάτι τους.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, σχεδιάζω καινούριο πείραμα με Fiber Freaks No2 και Muji αντί για Koh Gen Do. Το FF2 θέλω να δω κυρίως γιατί κάτι μου λέει ότι θα τυλίγεται πιο εύκολα στην αντίσταση. Βέβαια έχω ακόμα καμιά 10αριά pads KGD, οπότε θα αργήσει αυτό το πειραματάκι.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #102 στις: Μαρτίου 10, 2015, 15:39 »
Δεν νωμιζω οτι ειναι ολοι πληρωμενοι, αν και γνωριζοντας απο πρωτο χερι πως δουλευουν τετοια πραγματα δεν αποκλειω καποιοι να ειναι. Ολοι ομως (με ελαχιστες εξαιρεσεις) περνουν δωρεαν πραγματα, προσφορες και αλλα και δεν θελουν να δυσαρεστησουν τις εταιριες και τους εισαγωγεις με τους οποιους συνεργαζονται. ΕΠισεις ειναι εντελος διαφορετικο να κανεις απλα μια δοκιμουλα με προιοντα που σου εχουν στειλει εταιριες και αλλο να τα παντρευεσαι. Τονιζω το "σου εχουν στειλει" γιατι πολλες φορες ελεγχονται πριν σταλουν για review.


Αυτο το βλεπω σαν γενικοτερο προβλημα με το ηλεκτρονικο τσιγαρο παντου. Ολα τα προιοντα ανεξαιρετος ειναι τελεια. Φθηνα, ακριβα, ολα τελεια στα reviews. Αντε να εχουν κανεναν μικροκουσουρακι, ασυμαντο, που δεν πειραζει τον reviewer και γενικα το περνανε και στο ντουκου. Ελαχιστοι τα χρησιμοποιουν αρκετα ωστε να πουν μια πραγματικη γνωμη. Ακομα λιγοτεροι οταν το κανουν βγαινουν να πουν οτι "παιδια τα πραγματα δεν ειναι τοσο ροδινα οσο σας τα παρουσιασα", συγνωμη αλλαι παιζει "αυτο" και "εκεινο".


Προσωπικα το βλεπω σαν τεραστιο προβλημα. Οι reviewers περνουν τα views τους, τα φραγκα, τα δωρακια, την αυτοπροβολη. Οι εταιριες/εισαγωγεις πουλουν το εμπορευμα τους. Ο κοσμος απογοητευεται και ή το παρατα και γυριζει στο ΚΤ ή αγοραζει αλλη συσκευη που μας γυριζει στη αρχη του προβληματος


Δεν σου κρυβω οτι με την απογοητευση και την ταλαιπορια που περασα (και ακομα περνω αλλα τωρα με τις βασεις και τα υγρα) ημουν ετοιμος να το παρατησω το αθλημα. Ακομα κανω κανονικα τσιγαρα και μονο το οτι ειμαι κατσαβιδακιας οπως ειπες και επιμονος με κρατησε τοσο καιρο να το παλευω. Δεν μπορουσα να δεχθω οτι με το mini & more δεν ειχα προβλημα (αλλα δεν με καλυπτε και πληρως ωστε να αφησω το ΚΤ) και με μια τοσο ανωτερη και ακριβωτερη συσκευη δεν την παλευα με τιποτα και ειχα τοσα προβληματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 10, 2015, 15:45 από 314 »

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #103 στις: Μαρτίου 10, 2015, 16:12 »
Σωστό αυτό, στα reviews κανένα προϊόν του ΗΤ δεν έχει πρόβλημα. Άντε αν γίνει μεγάλη στραβή όπως με το istick 20 που είχε ρεύματα ότι να ναι ή με κανένα μοντάκι που λιώνει στην φόρτιση ή με insulators που λιώνουν να βγουν μετά οι reviewers και να συμπληρώσουν το review τους. Δεν τα χρησιμοποιούν καιρό και ακόμα και αν το κάνουν δεν τα χρησιμοποιούν αποκλειστικά. Κεφαλές χρησιμοποιούν του αρχικού πακέτου που μάλλον είναι πιο προσεγμένες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: Joyetech eGo ONE
« Απάντηση #104 στις: Μαρτίου 10, 2015, 16:49 »
Υπαρχει και κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω και με κανει γενικοτερα ακρος επιφυλακτικο...


Ας μην ξεχναμε οτι το ΗΤ αποσκοπει να παρει τη θεση ή τελος παντον ενα μεγαλο μεριδιο απο το εμποριο του αναλογικου, ενος νομιμου ναρκωτικου με ασυλυπτες πωλησεις. Το χρημα και το μεριδιο της αγορας που διακυβεύεται ειναι τεραστιων διαστασεων και αξιζει η προσπαθεια χρηματισμου με καθε τροπο.


Βλεπω το ΗΤ σαν ακραια πιο ασφαλες και διασκεδαστικο. Αλλα για τον παραπανω λογο δεν παυω να ειμαι επιφυλακτικος με το καθε τι που προσπαθουν να μου πασαρουν, αμεσα ή εμεσα. Επισεις, σαν γραφιστας εχω δουλεψει αρκετα με τμηματα μαρκετινγ και διαφημηστες μεγαλων εταιριων για να ξερω, απο μεσα, πως δουλευουν αυτα τα πραγματα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4687 498865 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:35
από Tem
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 54 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1553 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4697 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108769 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy