vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

eGrip By Joyetech

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9612
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #390 στις: Μαρτίου 08, 2015, 23:08 »
...
Να ρωτησω κατι αλλο επειδη ειμαι τελιως ασχετος με αυτα και ισως ηταν εκει το λαθος μου, η αντισταση ας πουμε εχει δυο ακρες, στο βιντεο ειδα πως ο τυπος περναει τη μια ακρη στη μια τρυπουλα της κεφαλης και την αλλη ακρη στην αλλη τρυπουλα και τις βιδωνει στη συνεχεια, η ερωτηση μου ειναι εχει σημασια σε πια τρυπουλα απο τις δυο θα βαλεις τη καθε ακρη (''ποδαρακι'') της αντιστασης ή δεν εχει να κανει?

Δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο. Η επιλογή είναι εντελώς τυχαία.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #391 στις: Μαρτίου 09, 2015, 00:01 »
Χαλάρωσε ελάχιστα τις βίδες και θα παίξει. Πήρες και τον αντάπτορα όπου μπορείς να μετρήσεις σε άλλα μοντ την αντίσταση;

Δεν ξέρω καν τι είναι αυτό και γενικώς πως γίνετε να μετρήσεις μια αντίσταση. Δεν έχω παραμικρή ιδέα με αυτα, ούτε καν πως στρίβεις συρματακι για να φτιάξεις την αντίσταση, σχετικά με αυτό υπάρχει κάποιο link πως να στρίψεις συρματακι συγκεκριμένα για την αντίσταση του e-Grip?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #392 στις: Μαρτίου 09, 2015, 01:09 »
Για να στρίψεις δική σου αντίσταση κοίταξε εδώ Πως φτιάχνουμε μια αντίσταση με φυτίλι και σύρμα κι εδώ Micro coil setup
Είναι γενικές πληροφορίες και όχι συγκεκριμένα για το eGrip αλλά δεν υπάρχει διαφορά. Με τον ίδιο τρόπο στρίβονται οι αντιστάσεις σε όλους τους ατμοποιητές.


Edit: Διόρθωση link
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2015, 12:15 από camber »

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #393 στις: Μαρτίου 09, 2015, 10:30 »
Thanks αν και το πρωτο link δε μου το ανοιγει, σημερα το πρωι που ξυπνησα και επιασα το e-grip ενω κατα τα αλλα δεν ειχα καποιο προβλημα διαρροης ή οτιδηποτε αλλο στη τζουρα διαπιστωσα οτι το τζαμακι και απο τη μια και απο την αλλη μερια ηταν βρεγμενο, και αυτο συνεβενε και στο προηγουμενο e-grip που ειχα οποτε αποκλειω τη πιθανοτητα να ειναι ελλατωματικο το συγκεκριμενο κομματι, μαλιστα το προηγουμενο οταν το αφηνα μεχρι 2-3 μερες με το υγρο στο τανκ την αλλη μερα το πρωι ηταν μουσκεμα η περιοχη γυρω απ το τζαμακξι με αποτελεσμα να εχει γινει μουσκεμα ολο το mod, μηπως θα πρεπει να το αφαιρω το υγρο απο μεσα γιατι δημιουργουντε τετοια προβληματα?

Παντως δε μπορω να καταλαβω γιατι περναει υγρο εξω απ' το τζαμακι ειναι τελιως κουλο, θα το καταλαβαινα αν μου ειχε πεσει κατω, αν ειχε ραγισει το τζαμακι κτλπ αλλα τωρα στο ακυρο ενω το εχω μολης 1 εβδομαδα πολυ περιεργα πραματα. Θα ηθελα να μαθω παντως αν το εχει κανει και ε καποιον απο εσας.

Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #394 στις: Μαρτίου 09, 2015, 10:42 »
Στεγνά και καθαρά και τα 2 που έχω! Και με την rba και με την άλλη..., και δοκιμασμένα με όλες τις κεφαλές!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2015, 15:47 από memostrikas »

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #395 στις: Μαρτίου 09, 2015, 11:34 »
χμμ πολυ περιεργο, ισως φταιει που το αφηνω καμια 2 μερες με το υγρο μεσα στο τανκ δεν ξερω τι αλλο να υποθεσω.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #396 στις: Μαρτίου 09, 2015, 12:38 »
Όσες μέρες και να το αφήσεις διαρροές δεν θα έχεις. Εδώ και 4.5 μήνες που το χρησιμοποιώ δεν έχει μείνει ποτέ με άδειο τανκ. Πάντα υπάρχει υγρό μέσα.


Αποσυνδεδεμένος memostrikas

  • **
  • 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Εστι δίκης οφθαλμός ος τα πανθʼορά
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #397 στις: Μαρτίου 09, 2015, 15:51 »
Και επίσης αφού το έχεις τόσο λίγο καιρό, πήγαινε το αμέσως να το δουν!

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #398 στις: Μαρτίου 10, 2015, 08:05 »
 Σήμερα το πρωί που ξύπνησα και ακούμπησα το τζαμάκι ήταν ελάχιστα νωπό σαν να είχε πάρει λιγάκι υγρασία, ελάχιστα όμως, και χθες είχε γίνει το εξής, ήταν λιγάκι νωπό και όπως το κράταγα κιόλας λογικό να έγινε λίγο περισσότερο υγρό μετά έτσι όπως είχε αγκαλιάσει τη συσκευή το χέρι μου, απ' ότι κατάλαβα αυτό είναι υγρασία παρά ότι χύνετε υγρό αλλά είμαι 100% σίγουρος δεν έχει να κάνει με ελλαττωματική παρτίδα αλλά με το ίδιο το egrip.

Συνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #399 στις: Μαρτίου 10, 2015, 12:40 »
giorgosmc, "χαλάρωσε και απόλαυσε" το εργαλείο σου με τις εργοστασιακές κεφαλές. Έχεις χρόνο να ασχοληθείς και να μάθεις το επισκευάσιμο κομμάτι αργότερα. Προτεραιότητα τώρα έχει να μείνεις στον ατμό και να μην ξαναγυρίσεις στα στριφτά όπως την προηγούμενη φορά.

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #400 στις: Μαρτίου 12, 2015, 19:14 »
Giorgosmc τι έγινε τελικά; Πώς τα πας με το egrip?

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #401 στις: Μαρτίου 26, 2015, 08:10 »
Είχα γράψει παλαιότερα αυτό

Τότε δεν είχα ακόμη την RBA κεφαλή. Κάπου όμως τα νούμερα δεν κολλούσαν όταν άρχισα να φτιάχνω τις δικές μου αντιστάσεις. Είχα διαφορετική ισχύ στις διάφορες θέσεις της ροδέλας όταν άλλαζαν τα Ωμ των αντιστάσεων. Μακάρι να θυμόμουν πως έκανα τις μετρήσεις, το σίγουρο όμως είναι ότι δεν μέτρησα τάση RMS  :wall:
Μ' αρέσει που είχα γράψει ότι η πλακέτα πρέπει να είναι ίδια με του iStick 20, οπότε θα έπρεπε να προσέξω περισσότερο. Ε λοιπόν η πλακέτα είναι ακριβώς ίδια με του iStick και φυσικά μετράει σε AVG.

Προς αποκατάσταση λοιπόν της αλήθειας, αυτή τη φορά μέτρησα σωστά σε RMS και παραθέτω τα αποτελέσματα. Η τάση είναι παλμική και η πλακέτα δουλεύει στα 48.5Hz.
Οι μετρήσεις ίσως έχουν κάποιο μικρό σφάλμα γιατί οι αντιστάσεις ήταν αρκετά ταλαιπωρημένες και πιθανόν να είχαν ελαφρώς διαφορετική ωμική αντίσταση.


Χωρίς την βάση RBA. Με τις έτοιμες εργοστασιακές κεφαλές των 1.5Ω


Με την βάση RBA και τις έτοιμες αντιστάσεις της Joytech 1.4Ω


Με τη βάση RBA και δική μου αντίσταση 1.9Ω

Μπερδευτήκατε; Αυτό συμβαίνει όταν η πλακέτα υπολογίζει την τάση σε AVG. Τα watt είναι εκτός τόπου και χρόνου αν δεν χρησιμοποιήσουμε τις εργοστασιακές κεφαλές.

Πιθανόν αυτός ήταν ο λόγος που η Joyetech εξαφάνισε τις ενδείξεις watt που υπήρχαν στις εκδόσεις προπαραγωγής και άφησε μόνο βουλίτσες.

Τα συμπεράσματα που βγαίνουν από όλα αυτά:
- Θα πρέπει να βλέπουμε την ροδέλα σαν τη φωνή στο ραδιόφωνο. Όσο τη γυρνάμε αυξάνει η ένταση.
- Δεν ξεκινάμε από τα 8W αλλά πολύ ψηλότερα.
- Σε αντίθεση με το iStick, δεν μπορούμε να βάλουμε άλλους ατμοποιητές στο eGrip. Έτσι αν ατμίζουμε με τις εργοστασιακές ή RBA αντιστάσεις της joyetech οι σκάλες θα έχουν παραπλήσια ισχύ όπως φαίνεται στους πίνακες. Αν όμως φτιάξουμε δική μας αντίσταση σε κάθε σκάλα θα πάρουμε διαφορετικά watt ανάλογα με την ωμική αντίσταση.
- H μέγιστη τάση είναι 5.5V και με την 1.4Ω RBA έφτασε τα 22W. Ίσως με χαμηλότερες αντιστάσεις να δίνει ακόμη περισσότερα βατ αλλά δεν το έχω δοκιμάσει προς το παρόν.
- Για να πάρουμε το μέγιστο της ισχύος δεν θα πρέπει οι αντιστάσεις μας να ξεπερνούν τα 1.5Ω.
- Φαίνεται να έχει χαμηλότερο όριο τα 4.2V αλλά δεν το δοκίμασα διεξοδικά για να πω σίγουρα. Αν είναι έτσι τότε για να πάρουμε τη χαμηλότερη ισχύ των 8W θα πρέπει η αντίστασή μας να είναι 2.2Ω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 26, 2015, 19:17 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Kikas

  • ****
  • 1037
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ξεφύγει λέμε..!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #402 στις: Μαρτίου 26, 2015, 17:10 »
Πολύ ενδιαφέρον camber. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν διαφορετικά ονόματα οι εταιρείες joyetech & eleaf αφού στην ουσία είναι 1 εταιρεία και παράγει σχεδόν ίδια προϊόντα.  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #403 στις: Μαρτίου 28, 2015, 22:46 »
Πιο απ' αυτα τα συρματα χρησιμοποιoυν οι ετοιμες RBA αντιστασεις?

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: eGrip By Joyetech
« Απάντηση #404 στις: Μαρτίου 31, 2015, 12:29 »
Ευτυχης κατοχος απο σημερα...Εβαλα αμεσως την rba με την εγκαταστημενη αντισταση που εχει μεσα..Πολυ ντουμανη μετρια γευση(συνηθυσμενος απο kayfun).Νομιζω πως υπαρχουν περιθωρια βελτιωσης οταν θα φτιαξω την δικη μου..Παντως για εξοδους ειναι μανουλα..Πανεμορφο πραγματικα..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 816 158313 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:40
από Valantis04
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2911 420410 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 01:04
από anetost
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15739 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131267 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 164 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 182 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 187 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 277 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 175 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 249578 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767646 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 259 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog