vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

339 επισκέπτες, 2 χρήστες
filikos4, jmark

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #195 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 21:56 »
Εχω χρησιμοποιησει τοσες πολλες  BVC κεφαλες που ξερω τα αδυνατα και δυνατα σημεια τους..Αλλο ο ΚΟΡΕΣΜΟΣ και αλλο η ΑΠΟΔΟΣΗ..Οι BVC μετα απο 15-20ml πεφτουν αποτομα σε αποδοση..Ελπιζω να ειναι κατανοητο ;) Οσο για τις παρτιδες,σε καμια 30αρια+ που εχω χρησιμοποιησει,μονο 2 ετυχε να ηταν ελλατωματικες...Και ΟΛΕΣ στα 15-20 ml σταματησαν να δινουν την πολυ καλη γευση που εδιναν στα πρωτα ml...Και ΟΛΕΣ πανω απο τα 11-12 watt,μετα απο μερικες ωρες πετανε καμενο..ΟΛΕΣ  :yes: Οι BVC ειναι καλες κεφαλες,με πολυ καλη αποδοση γευσης αλλα μεχρι ενα σημειο...Αυτα...Εως τωρα ειναι σιγουρα οι καλυτερες κεφαλες που εχω χρησιμοποιησει για εργοστασιακο ατμοποιητη..Δεν εχω ακομα αποψη για τις C3 του Delta καθως δεν τον εχω παρει ακομα,αλλα λενε οτι ειναι καλυτερες απο τις BVC...Στα 15 watt που εισαι,μακαρι να παραμεινεις εκει χωρις καμενο αλλα δυσκολο το βλεπω..Η εκτος και αν απλα δεν μπορεις να αντιληφθεις ευκολα το καμενο..Μερικοι δεν το αντιλαμβανονατι ευκολα και το διαπυστωνουν οτι επερναν καμενο εφοσον δουν την διαφορα στη γευση του υγρου του βαζοντας νεα κεφαλη..Τοτε καταλαβαινουν οτι ρουφουσαν καμενο :)

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #196 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 22:00 »
Εγω τον ειχα παροπλίσει για καμποσο καιρο λογω κεφαλων .... λυπομουν λογω οτι ηταν δωρο της γυναικας μου και δεν τον χρησιμοπουσα .. δοκιμασα μια ακομα κεφαλη πριν καμια εβδομαδα αλλα παλι τα ιδια .. ιδεα καμενου ...  τωρα εβαλα μια κεφαλη απο 5αδα ΦΤ και επανηλθε σαν παλια οπως οταν τον ειχα αγορασει .. δεν ξερω ισως ετυχε ... οι αλλες κεφαλες ηταν απο εδω ελλαδα ... αλλα λεω παλι ... ετυχε δεν ριχνω σε κανενα φταιξιμο .. ισως ηταν η παρτιδα που ηρθε εδω Ελλαδα .. τοτε

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #197 στις: Νοεμβρίου 22, 2014, 17:23 »
Θα συμφωνήσω με τον imjp1982  όντως μετα από 20ml αλλάζει λίγο η γεύση αλλά όχι στον βαθμό που λες...προσωπικά είδα αλλαγή στην γεύση κατα 10-15% μετά από τα ~25ml...Βέβαια δεν παίζω και σε πολύ ψηλά Watt,είμαι συνήθως στα 8w-10w και με υπερκαλύπτει...δεν βρίσκω λόγο να αναβαίνω πιο πάνω πρώτον γιατί κάνω 18άρι υγρό και με μπουκώνει στα περισσότερα watt και δεύτερον γιατί η κατανάλωση αυξάνεται δραματικά...Σε κάθε περίπτωση όμως σε σύγκριση με κάτι ce5 bdc, k1 bvc ο nautilus οργώνει...Δεν έχω βρει εργοστασιακό που να έχει τόσο καλή συμπεριφορά...Αν μπορούσα να βρω κάτι ουσιαστικά αρνητικό για τον nautilus είναι μόνο το κόστος των κεφαλών του...

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #198 στις: Νοεμβρίου 23, 2014, 19:11 »
Και ότι η καμινάδα είναι από επινικελωμένο ορείχαλκο και όχι stainless steel, όπως υποστηρίζει η κατασκευάστρια εταιρεία...

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #199 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 19:54 »
Πριν λίγο σε προσπάθεια αναπλήρωσης μου έτυχε και εμένα το εξής. Αν και δεν είχα βιδώσει την κάτω βάση τέρμα, δε μπορούσα να την ξεβιδώσω με τίποτα! Δεν έβαλα και όλη μου τη δύναμη από φόβο μήπως σακατέψω το γυαλί. Σκέφτηκα μήπως έφταιγε η ζέστη που είχα στο δωμάτιο (;!) μιας και δεν τον είχα χρησιμοποιήσει για αρκετές ώρες. Τον άφησα λίγο δίπλα στο παράθυρο να κρυώσει (lol) και περιέργως ξεβίδωσε με τη μία. Αλλά μου έμεινε ο ατμοποιητής επάνω στο τανκάκι!  :idiot1:


Αφού γέμισα τον βίδωσα πάλι όχι τέρμα σφιχτά, ίσα ίσα να δω πως το γυαλί ακουμπάει στο μέταλλο της βάσης δίνοντας την αίσθηση πως έχει κλείσει εντελώς, και θα δούμε. Αλήθεια πάντως, με τη σιλικόνη στη βάση, μπορεί η εξωτερική θερμοκρασία (και η διακύμανση αυτής) να επηρεάσει τόσο πολύ το σφίξιμο;





Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #200 στις: Νοεμβρίου 25, 2014, 19:58 »
Δεν χρειάζεται να ακουμπήσει το γυαλί τη βάση. Αρκεί να εφαρμόσει το χοντρό oring γύρω του.

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #201 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 17:58 »
Καλησπέρα.Χρησιμοποιούσα για δυο εβδομάδες τον iclear 16 με μπαταρία spinner 2 και θέλησα να μεταπηδήσω σε κάτι καλύτερο.Αφού είδα πολλές αναρτήσεις στο ίντερνετ κατέληξα και εγώ στο  Aspire Nautilus Mini .Μόλις πριν μια ώρα τον αγόρασα λοιπόν και έχω να πώ τα εξής:
1)Το χτύπημα του είναι αρκετά μικρότερο.
2)Υπερβολικά πολύ δυνατά τα αρώματα που αφήνει, σε σημείο να θέλω μάλλον να αλλάξω υγρό.Νομίζω ότι η γλύκα που μένει στο λαιμό μου φέρνει βήχα.Ατμίζω το voodoo της halo, με 18mg νικοτίνη.
3)Για τα ντουμάνια δεν θα αναφέρω κάτι γιατί με την μπαταρία και τον ρυθμιστή του nautilu μπορούν να έρθουν στο επίπεδο που θέλουμε.
Εγώ προσωπικά τον δουλεύω στα 4.3volt η μπαταρία και στην δεύτερη μικρότερη τρύπα.
Αν όμως κάνω κάτι λάθος σε σχέση με το άρωμα θα ήθελα την γνώμη σας γιατί το συγκεκριμένο μου αρέσει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #202 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 18:03 »
Βάλτον στην 3η η 4η τρύπα και/η χαμήλωσε την τάση και παίρνε πιο αεράτες τζούρες. Έτσι θα πέσει το άρωμα.

Το χτύπημα που έπερνες στον παλιό μπορεί να ήταν ψευτουποτροφοδοσία με λίγο καμένο και όχι πραγματικό χτύπημα.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #203 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 18:11 »
Καλησπέρα. Έγραψα στο νήμα του Aspire Nautilus το ίδιο που θα αναφέρω παρακάτω (τον mini έχω). Πρώτη μέρα χρήσης κι έχω έντονη "πλαστικίλα". Έριξα στην αντίσταση υγρό (2 σταγόνες) πριν την πρώτη χρήση, και τα φυτίλια διαβράχηκαν για ένα μισάωρο. Πως γίνεται τώρα να φύγει αυτή η γεύση;

Αποσυνδεδεμένος Nikos123

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #204 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 18:28 »
Kosta
Καλησπέρα το εχω και εγω καμία φορά όταν ειναι καινούργια οι αντιστασει βγάζει μια παράξενη γεύσει μετα απο κάποια ml φτιάχνει !! Και δεν ειναι ακριβώς πλαστικιλα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος karas121173

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #205 στις: Νοεμβρίου 26, 2014, 22:22 »
Φίλε Ferongr,δοκίμασα αυτό που είπες και μάλιστα έκανα δοκιμή και με άλλο υγρό, λιγότερο γλυκό, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Έντονη γλύκα που χτυπάει κατευθείαν στα πνευμόνια και μου προκαλεί βήχα,σαν να έχω φλέμα.Η αντίσταση που έχει επάνω είναι η 1,8. Δεν έχω δοκιμάσει την 1,6 για αυτό και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 26, 2014, 22:56 από karas121173 »

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #206 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 02:48 »
Φίλε kostasfender μήπως έχεις πάνω κεφαλή bdc;;;Εγώ με τις bdc και τον mini nautilus είχα θεματάκια καμένο-πλαστικίλα κτλπ και με την δεύτερη bdc που έβαλα το ίδιο...Αλλά με τις bvc δεν είχα απολύτως κανένα θέμα και άψογη γεύση και μεγάλη διάρκεια ζωής στην κεφαλή είχα....Τώρα σε περίπτωση που όντως έχεις bvc αλλά παίρνεις γεύση πλαστικού τότε ίσως έπεσες σε ελαττωματική κεφαλή που δεν το νομίζω,σε κάθε περίπτωση όμως κάνε λίγο τα παρακάτω:

➔ Καθάρισε τον πόλο της μπαταρίας σου με λίγο χαρτάκια,να φύγει η μαυρίλα που υπάρχει.
➔ Αν έχεις άλλο drip tip πάνω,ξαναβάλω το δικό του.Μερικά κακής ποιότητας πλαστικά drip tip αφήνουν γεύση πλαστικού.
➔ Αν έχεις μπαταρία που αλλάζεις την τάση τότε παίξε τον ατμοποιητή για λίγες τζούρες σε πολύ ψηλά watt.Μετά ξανά στα φυσιολογικά πλαίσια.



Ελπίζω να βοήθησα.

Αποσυνδεδεμένος kostasfender

  • **
  • 386
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #207 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 02:52 »
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική σου απάντηση. Μάλλον ήταν οι αρχικές τζούρες, γιατί από το μεσημέρι που έγραψα το μήνυμα μέχρι τώρα έχει εξαφανιστεί η γεύση! Ήταν λογικά θέμα πρώτης επαφής. Βέβαια το απόγευμα είχα και τις πρώτες διαρροές (έβγαλα τον ατμοποιητή που είχα γεμίσει full για να το βάλω στο iStick, και είχε χαθεί το μισό υγρό ενώ υπήρχαν υγρά γύρω γύρω!) αλλά και αυτό -λογικά- λύθηκε με λύσιμο και σφίξιμο της βάσης απ' την αρχή... (ελπίζω)! Ευχαριστώ για τη βοήθεια  :)

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #208 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 03:02 »
Χαχαχα και μένα την πρώτη μέρα μου κανε διαρροή για καλή μου τύχη ήμουν και μέσα στο μαγαζί που τον αγόρασα και απευθείας τα παιδιά τον έλεγξαν...τελικά ήταν απλά θέμα σωστού σφιξίματος από τότε δεν ξανά στάξε καθόλου...Γενικά μου δουλεύει άψογα και να σκεφτείς δεν είμαι και κανένας τύπος που συμβιβάζομαι εύκολα,έχω δώσει τα κέρατά μου σε ατμοποιητές μέχρι να βρω τον nautilus...κάνω και ~8-10ml ημερησίως οπότε αν είχε θεματάκια θα τα χα εντοπίσει...Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Αποσυνδεδεμένος rott1914

  • **
  • 146
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #209 στις: Νοεμβρίου 27, 2014, 03:08 »
ολο προβληματα ειναι. αν θες δες το μηνυμα μου στο delta

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342265 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206473 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541425 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31049 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50160 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597220 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11510 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193050 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591882 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios