vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

442 επισκέπτες, 2 χρήστες
sakissalonika, Barbapaidi

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #180 στις: Νοεμβρίου 16, 2014, 17:57 »
Μπορεί να μας πει κάποιος τις εντυπώσεις του με mini Nautilus και υγρά Five Pawns? Είναι αλήθεια πως κάποιοι ατμοποιητές είναι καλοί ή διαφορετικοί, αλλά αυτό που λένε οτι τα Five Pawns είναι φτιαγμένα για Kayfun, με προβληματίζει στο να πάρω έστω κι ένα μπουκαλάκι για δοκιμή. Αν είναι δηλαδή να σου "χάνονται" τα αρρώματα με εργοστασιακούς όπως διακηρύσουν κάποιοι, υπάρχει θέμα.
Αν υπάρχει κάποιος και απο τους 2 κόσμους Nautilus-Kayfun, για να μας πει γενικές οδηγίες θα ήταν υπέροχα.
Παρακαλούνται απροκατάληπτες απαντήσεις από τους "επισκευάσιμους", γιατί συνήθως μας κοροϊδεύουν εμάς τους "εργοστασιακούς" :D

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9644
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #181 στις: Νοεμβρίου 16, 2014, 18:11 »
Τα Five Pawns όπως και οποιοδήποτε άλλο υγρό δεν είναι φτιαγμένα για έναν συγκεκριμένο ατμοποιητή. Απλά υπάρχουν ατμοποιητές που μπορεί να αποδίδουν είτε πιο καθαρά είτε πιο έντονα τη γεύση ενός υγρού. Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιοι άλλοι ατμοποιητές (Nautilus , Aerotank , Protank κλπ) είναι ακατάλληλοι.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #182 στις: Νοεμβρίου 16, 2014, 18:15 »
Ευχαριστούμε ΤΕΜ. Περιμένουμε και πραγματικές εμπειρίες απο κάποιον στα υγρά ή (και) στους 2 κόσμους Nautilus-Kayfun :)

Αποσυνδεδεμένος gialova

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #183 στις: Νοεμβρίου 16, 2014, 23:52 »
Παρτε το αφοβα. Εξαιρετική απόδοση του Castle Long Reserve και του Grandmaster σε κανονικο Nautilus BVC σχεδον, προσοχή στο σχεδόν, με τον Kaifun Lite Plus αλλα κορυφαία απόδοση στην γεύση μονον στον Squape Reloaded που τον θεωρώ μακράν καλύτερο ολων. Κυριολεκτώ ολων, αφου τους εχω μάλλον ολους.

Αποσυνδεδεμένος gstriftos

  • **
  • 200
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλιά έστριβά τσιγάρα,τώρα αντιστάσεις..
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #184 στις: Νοεμβρίου 18, 2014, 15:46 »
Ο mini αυτή τη στιγμή είναι ίσως ο καλύτερος εργοστασιακός που μπορεί να βρεθεί στην Ελλάδα όσον αφορά το θέμα γεύσης.Αν κάποιοι μπορούν να τον κοντράρουν είναι οι Delta της Joeytech,απλά χρειάζονται περισσότερη ισχύ για να αποδώσουν τα μέγιστα.
Οι ανωτέρω ατμοποιητές είναι εντυπωσιακά καλοί.Τόσο καλοί που αν δεν δοκιμάσει κάποιος σωστά στημένο επισκευάσιμο στυλ Kayfun δεν χρειάζεται να ψάχνεται.Μάλιστα σε υγρά ''σερμπέτι'' δεν θεωρώ ότι θα κερδίσει και κάτι ιδιαίτερο ούτως ώστε να χρειαστεί να κάνει το βήμα της αλλαγής.Εκεί ίσως είναι καλύτερο να ψαχτεί σε ατμοποιητή με κεραμικό.


Αναφορικά με τα Five Pawns.Ναι,φτιάχτηκαν και δοκιμάστηκαν με βάση τον Kayfun.Είναι καλά στον Ναυτίλο;Σίγουρα.
Είναι όμως καλύτερα σε άτμο στυλ Kayfun.Πρέπει κάποιος να πάρει τέτοιον ατμοποιητή για να τα ευχαριστηθεί;Όχι,οι γευστικοί κάλυκες του καθενός είναι διαφορετικοί.Εγώ π.χ. το Grandmaster σε Kayfun 3.1(κλώνο) και τον Erlkonigin(κλώνο) δεν το μπορώ πάνω από 1ml καθότι η μπανάνα βγαίνει τόσο έντονα που μπουχτίζω.Περίπου το ίδιο και με την καρύδα του Castle Long.Στον Ναυτίλο μου είναι κάπως πιο απαλές οι κύριες γεύσεις του και κατά συνέπεια ευκολότερο να ατμίσω περισσότερη ποσότητα.Όμως δεν έχω σε μεγάλο βαθμό τις δευτερεύουσες γεύσεις των ανωτέρω υγρών οπότε κάτι μου λείπει.


Φυσικά εκεί που δεν την παλεύω με τίποτα είναι με το Castle Long και τον Striker.Δεν ξέρω πως και γιατί αλλά το μόνο που καταλαβαίνω είναι ξηροκάρπια.
(Καλό όμως μεν αν θέλω να γίνω ντίρλα με κανά ουίσκι ;D )

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #185 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 00:50 »
Καλημέρα!!!!
Ίσως η πρώτη φορά που γράφω από χαρά και όχι για να γκρινιάξω χαχαχαχα...Λοιπόν αγόρασα σήμερα από atmology(Λεωφ.Στρατού Θεσ/νίκη) τον mini Nautilus και έχω πάθει την πλάκα μου...τα παιδιά στην atmology που πρότειναν να τον συνδυάσω με τον eleaf isteak(ΜAS στη nobacco) όπως και έκανα...εεε τι να πω το εργαλείο σκοτώνει,τώρα είναι ο nautilus ή το mas που κάνει την διαφορά δεν ξέρω...μάλλον όλο το σετάκι είναι κορυφή...Είναι μια ακριβή αλλά καλή επένδυση πιστεύω,αν και σίγουρα θα χω πιο ολοκληρωμένη εικόνα σε βάθος χρόνου .Δοκίμασα και τις bdc και τις bvc κεφαλές όλες στα 1,8...στις bdc έπαιρνα καμένο δεν ξέρω γιατί αλλά με τις bvc παίρνω τρελά ντουμάνια και απίστευτα καλή γεύση...Όχι δεν είναι σαν τους επισκευάσιμους όμως όποιος δεν θέλει να στήνει αντιστάσεις αλλά δεν θέλει επίσης να βολευτεί με την μετριότητα που επικρατεί στους εργοστασιακούς τότε για μένα ο nautilus είναι μονόδρομος...Τρώει όμως πολύ υγρό αλλά βγάζει ντουμάνια,αυτά πάνε μαζί...δεν παίζει να βρεθεί ο μαγικός ατμοποιητής που θα παράγει τέτοια ντουμάνια αλλά δεν θα τρώει υγρά...Πραγματικά ευχαριστημένος τόσο από τον ατμοποιητή και την μπαταρία όσο και με την εξυπηρέτηση στην atmology!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #186 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 13:48 »
Και 'γω μίνι Ναύτιλο σε iStick πήρα για πρώτο ηλεκτρονικό τσιγάρο και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος (για την ακρίβεια εντυπωσιασμένος).

Ερωτησούλα: Αμέσως μετά τη τζούρα καμιά φορά βλέπω να βγαίνουν μια η δύο φυσαλίδες από τις τρύπες τροφοδοσίας υγρού. Είναι φυσιολογικό αυτό?

Αποσυνδεδεμένος Thodoris

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #187 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 13:52 »
Όχι μόνο φυσιολογικό, αλλά απαραίτητο. Ανατροφοδοτείται η αντίσταση με υγρό.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #188 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 13:57 »
Ευχαριστώ. Απορώ πάντως πως πολλοί νέοι ατμιστές έχουν προβλήματα με την υποτροφοδοσία. Εγώ δεν είχα κανένα θέμα, τώρα κάνω 6άρι Divino Cigar και λόγω χαμηλής νικοτίνης και ελαφριάς γεύσης το έχω πιπίλα στα ~14W και δουλεύει απροβλημάτιστα ο Ναύτιλος.

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #189 στις: Νοεμβρίου 19, 2014, 19:04 »
Εγώ πάλι τον δουλεύω στα 3,9V(8W) έως 4,4v(~10w) με υπερκαλύπτει...Δοκίμασα και σε περισσότερα V αλλά μου πέφτει πολύ...Υπέρ-Υπό τροφοδοσία δύσκολο να δεις με τo isteak και αν κάποια στιγμή γίνει κάτι τέτοιο παίζεις λίγο με τα Volt και στρώνει...Θέλει τα ρεύματά του ο nautilus,δεν παίρνεις τόσο καλό ατμοποιητή για να τον βάλεις σε απλή ego και αν το κάνεις μετά ίσως να χεις προβλήματα με την τροφοδοσία...αν και για να λέμε την αλήθεια εγώ που τον έβαλα και σε μια 1300mah ego δεν είδα κανένα απολύτως πρόβλημα...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2014, 19:14 από NIKKAPS »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #190 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 14:23 »
Τον έχω από χτές επάνω σε iStick και παίζει να έχω ατμίσει 10μλ (συνήθως έφτανα μέχρι τα 5). Με κεφαλή BVC 1.8Ω στα 5.5V/~16W, στο τέρμα τέλος πάντων, και ούτε υποψία καμένου ενώ με την εισαγωγή αέρα τέρμα ανοιχτή συννέφιασε το δωμάτιο. Είχα λίγες μπουρμπουλήθρες αλλά κλείνοντας την εισαγωγή λίγο έστρωσε.


Σχετικά με τις κεφαλές, οι BVC 1.6Ω έχουν ουσιαστική διαφορά από τις 1.8Ω; Φαντάζομαι θα δίνουν περισσότερο ατμό, πέραν αυτού;





Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #191 στις: Νοεμβρίου 20, 2014, 14:49 »
Και περισσοτερο καμμενο :tongue_smilie: Δεν εμεινα καθολου ικανοποιημενος απο τις 1,6 BVC...Η αποδοση δεν ειναι σταθερη και η διαρκεια ζωης  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος NIKKAPS

  • **
  • 189
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #192 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 17:22 »
Μετά από 4 μέρες με τον nautilus και περίπου 30ml υγρού έχω να πω πως η κεφαλή δεν νιώθει τίποτα,λες και την έβαλα τώρα...μέχρι στιγμής όποιον ατμοποιητή και αν έχω δουλέψει στα 25 περίπου ml η απόδοσή του έπεφτε αισθητά...Η ποιότητα των κεφαλών είναι πραγματικά άψογη!!!

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #193 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 18:47 »
Δεν θα το ελεγα....Προσωπικα μετα απο 15-20 ml καταναλωσης υγρου με τις BVC,αλλαζει δραματικα η γευση ...Γινεται πιο ουδετερο το υγρο και δεν αναδεικνυονται οι γευσεις...Πλεον με 5 ml την ημερα,στην τεταρτη μερα δηλαδη 20 ml,εχω σχεδον τελειος ουδετερο υγρο σαν να ατμιζω σκετη βαση..Το εχω ξαναπει...Οι BVC δινουν πολυ καλη γευση για 4-5 μερες..Μετα η γευση παει περιπατο...Επισης βλεπω γινεται αναφορα στην αντοχη των BVC...Εμενα ατμιζοντας σε 12-13watt, ποτε δεν αντεξαν πανω απο μια ολοκληρη μερα χωρις να δωσουν καμενο...Απορω για εσας που λετε κατι 14αρια και βαλε watt οτι τα παλευουν... :o

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #194 στις: Νοεμβρίου 21, 2014, 21:32 »
Μήπως απλά σου φαίνεται το περί γεύσης; Δεν το λέω υποτιμητικά, εννοώ από άποψη κορεσμού. Το έχω προσέξει όταν ατμίζω παραπάνω από το συνηθισμένο πως «χάνω» ελάχιστα έως πολύ τη γεύση. Με διάλλειμα ή με αλλαγή γεύσης για λίγο επανέρχεται. Θα μου πεις, κορεσμός στις τέσσερις ημέρες ακούγεται απίθανο...


Για τις κεφαλές πάντως, με την πρώτη που είμαι τουλάχιστον (αυτή που είχε το πακέτο) ατμίζω από προχτές σταθερά στα 15W, έχω κάνει περίπου 12ml και δεν έχω προσέξει καμένο. Μήπως έπεσες σε προβληματική παρτίδα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342306 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206519 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541471 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597272 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357795 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591971 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios