vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Eviva By Atmistique

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #600 στις: Νοεμβρίου 16, 2015, 01:00 »
Έχουν περάσει απο τα χέρια μου και Φαινόμενον αλλά και Eviva (D + T). Έχουν και οι δύο τις ιδιοτροπίες τους και αυτές είναι διαφορετικές.


Για μένα, με την τρέχουσα εξέλιξη, έχουν και οι δύο πολύ δρόμο να διανύσουν για να λέγονται ολοκληρωμένοι ατμοποιητές, αλλά μέσα στα συμβαλλόμενα νήματα είναι γραμμένα αυτά.


Στο συγκεκριμένο νήμα τώρα, ο Eviva χαρακτηρίζεται απο τις ιδιαιτερότητες του κεραμικού, οπότε βάσει αυτού, πως θα τον συγκρίνεις με τους Kayfunοειδεις άτμο;


Έχω τον Eviva απο τότε που βγήκε διότι μου ταίριαξε σε αυτά που ήθελα και είναι λογικό, εφ'όσον μιλάμε για ατμοποιητές με πρωτερήματα και μειονεκτήματα, να έχουμε και διαφορετικές προτιμήσεις.


Ένα απο τα τεστ που θεωρώ οτι πρέπει οι ατμοποιητές μου να περάσουν, όσο και αν αυτό ακούγεται αφελές, είναι το τέστ της στεγνής τσέπης. Πάντα βάζω τα μοντάκια μου στην τσέπη για να πάω στη δουλειά, είτε για οποιαδήποτε έξοδο.
Εκεί, στο τεστ της τσέπης φαίνεται ο ατμοποιητής, να είναι η κατασκευή του τέτοια που να μην "χάνει", είτε απο διαρροές, είτε απο αυτά που ξερνάνε τα orings, είτε απο υδρατμούς, οτιδήποτε. Ο Eviva παραμένει μάλλον ο πιο στεγνός μου ατμοποιητής και ο μόνος μέχρι στιγμής που έχει περάσει το παραπάνω τεστ σε διάρκεια χρόνου.


Ένας άλλος λόγος, όπως λένε και οι φίλοι απο πάνω, είναι το οτι γεμίζει και σφραγίζει με σπειρώματα. Άπαξ και βίδωσες, έκλεισε, τέλος.


Το deck του είναι εξαιρετικό που το βαμβάκι θυληκώνει μέσα σε αυτό με τέτοιο τρόπο που είναι αδύνατο να παρασυρθεί/κουνηθεί/οτιδήποτε όταν βιδώνουμε την καμπάνα, όπως συμβαίνει με όλους τους Kayfunοειδείς. Εξ'αυτού και δεν γεννιέται ανάγκη να ξαναανοιχτεί για διορθώσεις παρά μόνο για αλλαγή βαμβακοαντίστασης.


Επίσης, επειδή τον χρησιμοποιώ και εγώ απο τη μέρα που βγήκε, είναι απίστευτο το οτι δεν έχω αλλάξει ποτέ κανένα oring, παρά μόνο όταν βγήκαν τα τυρκουάζ, που το έκανα για καλλωπιστικούς λόγους. Ακόμη και τα orings του κεραμικού, λόγω της πολύ καλής μόνωσης λόγω Peek κλπ, παραμένουν άθικτα και λειτουργούν όπως την πρώτη μέρα.


Τα κεραμικά δεν σπάνε ποτέ αν τα χρησιμοποιούμε με ορθή χρήση. Μια φορά μόνο έσπασα ένα αλλά είχα κάνει καφρίλα και δικαιολογημένα έσπασε.. :eyesplash:


Στα αρνητικά του τώρα, πάντα έτσι όπως το είδα εγώ.


1. Χρειάζεται παρασάγγας καλύτερη εισαγωγή αέρα. Είναι πλέον, υπο την τρέχουσα εξέλιξη και τις συνθήκες, πολύ σφιχτός και θορυβώδης, τα έχουμε ξαναπεί.
2. Θα ήθελα να λύνεται και να καθαρίζεται όλο το deck.
3. Θα ήθελα ρύθμιση τροφοδοσίας με περιστεφόμενη καμπάνα ώστε να αυξηθεί το εύρος της τροφοδοσίας με πιο ισσοροπημένη εισαγωγή υγρού και απο τις 2 πλευρές της καμπάνας.
4. Βελτίωση του κεραμικού ώστε να μην υπάρχουν οι περιορισμοί χώρου στησίματος σε τέτοιο βαθμό, αλλά και για να μπορεσει να κινηθεί σε ανάλογα μεγαλύτερο εύρος Watts.


Αλλά εαν είχαν διορθωθεί και όλα τα παραπάνω, ποιός ο λόγος να πάρει κανείς οποιονδήποτε άλλο άτμο απο εκεί έξω;




Παραμένω παντρεμένος με τον Eviva, αν και, έχω καμμιά φορα εξωσυζυγικές σχέσεις, εφήμερες συνήθως (To Φαινόμενο δεν πέρασε το τεστ της τσέπης/ο Cloud είναι πολύ νέος ακόμη στα χέρια μου για να πω οτιδήποτε, αλλά στεγανός σαν τον Eviva δεν είναι) ..

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #601 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 13:00 »
οπως εχεις εσυ την στεγανή τσεπη εγω εχω το στεγανο υψόμετρο. ειμαι απο Σερρες και πηγαινω πολυ συχνα Θεσσαλονικη.αρα περναω απο βουνα και οταν ανεβαινεις σε υψομετρο ολοι τρεχουν εκτος του cloud γιατι εχει ρυθμιση ροης υγρου.τον εχω κουβαλησει παντου και δεν μου εχει κανει εστω ενα γουργουρητό.

Σορρυ για το off topic.ειμαι ενα Κλικ για να τον παρω τον εβιβα...αλλα κατι με σταματαει..ειμαι πιστος στον diver μου(βασικα εχω 3ης :idiot1: ) και θελω αυτη την γευση που μου δινει.

θα την παρω απο τον eviva?

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #602 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 13:26 »
Έχεις δίκιο απόλυτο αν ανεβοκατεβαίνεις υψόμετρα και μεταβάλλεται η εσωτερική πίεση των τανκ. Το κλείσιμο της ροής είναι σωτήριο για σένα.


Περί Eviva, δεν ξέρω να σου πω, νομίζω οτι και κανείς άλλος δεν θα ρισκάρει να σου πει..


Αυτό που ξέρω είναι οτι είναι ο μοναδικός με τη συγκεκριμένη απόδοση λόγω του κεραμικού του. Σε κάποιους αρέσει και σε κάποιους όχι. Για μένα κανένας άλλος δεν έχει αυτή την αίσθηση ατμίσματος, με τόσο καλά αναμιγμένο ατμό. Πχ, όταν τον ατμίζω στα 8-9 Watts, όλοι οι άλλοι στα ίδια Watts μου φαίνεται οτι δίνουν άτονη συγκριτικά γεύση, οπότε όλους τους παίζω 1-2 Watts πιο ψηλά.


Χώρια που μετά απο τόσο καιρό που τον χρησιμοποιώ έχω συνηθίσει τη ζεστη τζούρα του και δεν μπορώ να την αλλάξω (φυσικά υπάρχει και κόσμος που δεν θέλει ζεστή τζούρα, για μένα λέω).


Σε σχέση με τον Diver (κορυφαία απόδοση και αυτός), ο Eviva είναι μια εξέλιξη του θα μπορούσαμε να πούμε, + λόγω του κεραμικού είναι πολύ κοντά.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Eviva
« Απάντηση #603 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 14:41 »
Σορρυ για το off topic.ειμαι ενα Κλικ για να τον παρω τον εβιβα...αλλα κατι με σταματαει..ειμαι πιστος στον diver μου(βασικα εχω 3ης :idiot1: ) και θελω αυτη την γευση που μου δινει.

θα την παρω απο τον eviva?
Χρόνια με Diver, πρόσφατα και με Eviva. Τον χρησιμοποιώ με κεραμικό και η γεύση του είναι πλουσιότερη από του Diver. Το "καλύτερη" είναι λίγο υποκειμενικό αλλά για μένα ναι, δίνει πιο άνετα τις αρωματικές νότες των υγρών μου (κυρίως καπνικά). Λόγω κεραμικού η αίσθηση έχει κοινά σημεία αλλά δεν νομίζω πως θα μετανοιώσεις την αγορά του, σαν να πάει το πράγμα ένα κλικ παραπέρα.

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #604 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 15:35 »
τελικα τον πηρα δεν αντεξα.. :tongue_smilie:

τοσο καιρο το παω γυρω γυρω...την παρασκευη θα τον εχω στα χερια μου..

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Eviva
« Απάντηση #605 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 15:37 »
Καλοάτμιστος!
Νομίζω θα τον χαρείς.  ;)

Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #606 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 15:51 »
Ευχαριστω παρα πολυυ  ;D

Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Eviva
« Απάντηση #607 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 20:15 »
Παιδιά πόσο αερατη ειναι η τζουρα στον εβίβα?
Καυφουν exrpomizer fenomenon lemo...

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #608 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 20:26 »
Σε σχέση με KFL+ είναι λίγο πιο αεράτη και με τις δύο τρύπες ανοιχτές.
Σε σχέση με Phenomenon Lite είναι λίγο πιο σφιχτή.
Γενικότερα ο Eviva είναι για καθαρά τσιγαρισιες τζούρες και όχι πνευμονικες.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος antonishart

  • ***
  • 528
  • Φύλο: Άντρας
  • watch your back..
Απ: Eviva
« Απάντηση #609 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 20:54 »
ο lite ειναι η μεσαια τζουρα στον fenomenon και ειναι "νορμαλ"  (γιατι ειναι και σχετικο τον νορμαλ)
δλδ ειναι πιο σφιχτη και απο αυτον?!

Αποσυνδεδεμένος iPant

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #610 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 21:06 »
Απο σφιχτή προς αεράτη.

Kfl+ μισοβιδωμενο airflow, Eviva μισή τρύπα, Eviva μία τρύπα, kfl+ ανοιχτό airflow, Phenomenon zest μία τρύπα, Eviva δυο τρύπες, phenomenon δυο τρύπες, phenomenon τρεις τρύπες

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #611 στις: Νοεμβρίου 18, 2015, 21:06 »
Σου έχω απαντήσει ήδη ;-)

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος malossi

  • ***
  • 512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #612 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 15:23 »
Γεια σας παιδακια.

Παρελαβα εχθες τον  Eviva μου και στήθηκε 2 φορες για δοκιμες.


δεν περιμενα με τιποτα να πω την αληθεια μου να τροφοδοτει σωστα αλλα τελικα ολα καλα.
Σε γευση ειναι ενα σκαλί κατω απ οτι ο πιστος μου diver(του εχω αδυναμια.) αλλα σε ντουμανι ειναι αρκετα καλος.

το airflow του ειναι το κατι διαφορετικο.κανει λιγο θορυβο αλλα οχι τιποτα τρομετρο. αυτο που παρατήρησα ειναι οτι στο πρωτο δευτερολεπτο της τζουρας ο αερας ερχετε παγωμενος.

θελω να τον παιξω αρκετο καιρο ακομη για να φτασω σε γενικο συμπερασμα.απλα του εβαλα 2 στανταρ υγρα που δουλευω μονο με κεραμικα και ξερω οτι το κεραμικο τονίζει στην γευση..θα δοκιμασω κι αλλα και θα επανέλθω.

Παντως εχει αυτο το ρομαντικό των atmistique..κατι εντελως διαφορετικο απο τους αλλους.

Εγω παντως θα του κανω και ενα στήσιμο με non res non με πιο βαθια την αντίσταση και θα επανελθω. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Eviva
« Απάντηση #613 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 18:50 »
Η αληθεια ειναι οτι αυτο το παλιοπαιδο ο Κωνσταντινος βαζει εκτος απο τον σχεδιασμο και την υλοποιηση πολυ συναισθημα και αγαπη...
Κατι σαν πατερας του καθε δημιουργηματος τους...
Ειναι πολυ μπροστα τα παιδια κι επαγγελματικα αλλα κυριως Ανθρωποι!!!
Αυτο ο Τασος με την σειρα του ειναι μια τρελα απο μονος του...
Ειναι ικανος να κανει τα παντα ωστε να ικανοποιησει καθε απορια-περιεργεια αλλα και ιδεα μεχρι την υλοποιηση της τελικης κατασκευης...
Απλα Συγχαρητηρια στην ομαδα του Atmistique!!!

Sent from my SM-N915FY using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 21, 2015, 18:58 από s.i.jerefos »

Αποσυνδεδεμένος Micha3L

  • **
  • 491
  • Φύλο: Άντρας
  • IT ℑℑ by ℠
    • vaping ... 8years
Απ: Eviva
« Απάντηση #614 στις: Νοεμβρίου 21, 2015, 19:05 »
Να συμφωνήσω με τον s.i.jerefos για τα παιδιά του Atmistique  :thumpup:
Έχουμε πια πολλούς καλούς ατμοποιητές και δη Ελληνικούς
Στις εξόδους όμως την σιγουριά που σου δίνει o Eviva ότι δεν θα έχεις διαρροές + το πανεύκολο γέμισμα νομιζω δεν τον έχει κανένας άλλος.
Εβίβα λοιπόν!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240882 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500873 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 190 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12523 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7682 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21338 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2033 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181896 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan