vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

155 επισκέπτες, 1 χρήστης
JohnDag

Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #840 στις: Μαρτίου 02, 2012, 01:44 »
Αυτό που θέλω να αγοράσω σαν πιο ''δυνατό'' αλλά είμαι επιφυλακτικός ,είναι το fotia...Κάτι πιπεράτα διαβάζω,κάτι πάπρικες και έχω μπερδευτεί. :confused1:καπνικό θέλω όχι ...Ινδικό εστιατόριο :-[ :-[
Αν μπορεί κάποιος να προθέσει κάτι στην περιγραφή του αρώματος θα του ήμουν ευγνώμων..

Φιλε panourgia το Fotia μην το φοβασε, δεν εχει καμμια σχεση με πιπερια και παπρικες.
Το Fotia ειναι το υγρο που επελεξα για βασικο. Ωραια γεματη γευση "αρπαγμενης" κρεμας, χωρις καμμια "λουλουδατη" γευση.

Αν εχει τυχει ποτε να δοκιμασεις το γλυκο που εχουμε στην πατριδα μου (Θεσσαλονικη) και λεγεται Καζαν Ντιπι ...εκει εισαι !

Θελει ομως προσοχη να μην το παρακανεις με τις σταγονες..0,5% ειναι αρκετο για τον μεσο χρηστη, αλλα εμενα μου αρεσει "τσιμπιμενο".

Ξερω οτι γουστο απο γουστο διαφερει, και γι αυτο σου εφερα το παραδειγμα με το γλυκο. Ειναι οτι ποιο κοντινο μπορεσα να βρω σαν παρομοιωση.


Υ.Γ.: Μακαρι να υπηρχε ακομη μια τετοια γευση, αυτου του υφους απο τον Καλλιτεχνη μας ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 02, 2012, 01:55 από nikoshat »

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #841 στις: Μαρτίου 02, 2012, 01:53 »
Εμενα παλι μου φέρνει ΠΟΛΥ σε παπρικα γλυκεια, αλλα ακριβως γι αυτο μαρεσει!
Αλλα θα συμφωνησω με τον απο πανω, οτι οτι και αν σου φερει σε γευση τελικά, μην το φοβάσαι, γιατι ειναι πολυ ευμετάβλητο αρωμα και αναλογα το ποσοστό του στο υγρό αλλαζει πολυ η συμπεριφορά του και το αρωμα του! και ειναι οτι πρεπει για αναμικτικα πειράματα!!!!

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #842 στις: Μαρτίου 02, 2012, 02:04 »
Δοκίμασα αυτο εδω σήμερα και μου άρεσε παρα πολυ :thumpup:

Για 10ml

Kapnos.    4%  (12-13 σταγονες)
Chocolate 3%   (8-9 σταγονες)
Fotia        1%   (1-2 σταγονες)

Βαριά τσιγαρισια γεύση χωρίς να κουράζει  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #843 στις: Μαρτίου 02, 2012, 02:13 »
Σε μενα παλι το 4% στο Kapnos και στο Agrinio μου φαινεται πολυ, τα δοκιμασα και με κουρασαν αφανταστα.
Δεν εχω δοκιμασει με λιγοτερο, αλλα τωρα βλεπω τον Πανο να μιλαει για 2%, ισως δοκιμασω καποια στιγμη.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #844 στις: Μαρτίου 02, 2012, 18:38 »
.....
Το Fotia ειναι το υγρο που επελεξα για βασικο. Ωραια γεματη γευση "αρπαγμενης" κρεμας, χωρις καμμια "λουλουδατη" γευση.
Αν εχει τυχει ποτε να δοκιμασεις το γλυκο που εχουμε στην πατριδα μου (Θεσσαλονικη) και λεγεται Καζαν Ντιπι ...εκει εισαι !
....

Τελευταία ατμίζω ένα υγρό με ΦΩΤΙΑ που πράγματι μου δημιουργεί μια αίσθηση σαν αυτή που περιγράφεις.

Σε 10 ml βάσης, 2 σταγόνες καραμέλας, 5 σταγόνες βανίλιας και 1 σταγόνα ΦΩΤΙΑ...... εξαιρετικό, κάτι από Καζάν Ντιπί...

Αποσυνδεδεμένος Misirlou

  • *
  • 78
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #845 στις: Μαρτίου 02, 2012, 22:55 »
Φτου! Δεν πήρα τη ΦΩΤΙΑ!  Άκου εκεί καζάν ντιμπί!
Κι έχω μια αδυναμία στις "καμένες" γεύσεις. Βλ: κρεμ μπριΥλέε !!!
(ή λέτε να συνήθισα το καμένο των ατμοποιητών μου;)
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:



Νικόλαε & pdim
ευχάριστη έκπληξη οι αφιερώσεις σας με αυτό το παλιό σπουδαίο άσμα!
Καθαρό κισσαμιώτικο συρτό, του Γιάννη Φελεσάκη ή Φελεσογιάννη, από το 1912.
Το είχα πρωτοακούσει πριν μερικά χρόνια σε πανηγύρι σε χωριό του Κίσσαμου, από τον λαμπρό νέο βιολάτορα και εξαιρετικό ερμηνευτή  Θοδωρή Πολυχρονάκη.

Τσ' υγείες σας!!!
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος XristosK

  • ***
  • 899
  • Φύλο: Άντρας
  • Γειά σου ρε Gojira, με τις τζούρες σου
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #846 στις: Μαρτίου 03, 2012, 15:36 »
σίγουρα έχει απαντηθεί, αλλά πόση είναι  η περιεκτικότητα σε νερό ;
http://www.zerobacco.gr/el/content/vg-glukerine

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #847 στις: Μαρτίου 03, 2012, 16:17 »
Πάμε πάλι  ;D

Καλημέρα. Τα μίγματα βάσεων είναι αραιωμένα. Στοπ.
Οι νικοτινούχες VG-PG έχουν ένα 10% νεράκι αναγκαστικά όταν εμπλουτίζονται με νικοτίνη γιατί αλλιώς ομοιογένεια δεν υπάρχει.
Ωστόσο, ειδικά στις VG μπορεί κάποιος να κάνει και επιπλέον 5-10% αραίωση.
Η σκέτη μηδενική VG μπορεί να πάρει 15-20% νερό. Και θα είναι και πάλι λίγο πιο παχύρευστη από την προπυλενογλυκόλη.

Όποιος θέλει να φτιάξει π.χ. 18άρι υγρό μπορεί να κάνει το εξής:
20άρα MIST ή THUNDER με 18άρα VG ή PG 50-50 ανάμιξη. 10% αραίωση για τα 20άρια σημαίνει 18άρι.
Γίνεται έτσι 19άρι τελικό που με το άρωμα 3-5% θα πάει σε οριακά 18άρι.

Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #848 στις: Μαρτίου 03, 2012, 22:02 »
Μόλις έφτιαξα και δοκίμασα το Cinnamon cookies. 10 σταγόνες στα 10 ml. Φανταστικό!!!

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #849 στις: Μαρτίου 04, 2012, 14:29 »
Παράθεση
Κουλή συνταγή: Apache (50%) με σοκολάτα (20%), βανίλια (20%), καραμέλα (10%). Οι ποσοστώσεις αφορούν τις συνολικές σταγόνες αρώματος. Στις 10, οι 5 είναι 50% κ.ο.κ.

Αν φτιάξεις πρώτα το μείγμα όπως λέει ο καλλιτέχνης δεν θα έχεις πρόβλημα. Δηλαδή 5 σταγόνες apache, 2 σοκολάτα, 2 βανίλια, 1 καραμέλα.
Μετά αυτό το μείγμα το ρίχνεις όπως είναι στα 10ml και έχεις 3% άρωμα (10 σταγόνες = 0.3ml). Αν θέλεις να φτιάξεις 5 ml ρίχνεις το μισό κλπ.
Προσωπικά για να είμαι σίγουρος ότι αναμιγνύονται σωστά προσθέτω στο μείγμα 1-2 σταγόνες PG
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2012, 14:41 από camber »

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #850 στις: Μαρτίου 06, 2012, 21:03 »
αυτή η φωτιά βλέπω "παίζει" πολύ.Δεν την πήρα  :wall:
με βλέπω για παραγγελία μόνο για αυτή

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #851 στις: Μαρτίου 06, 2012, 22:07 »
H ΦΩΤΙΑ δίνει το κατιτίς που λείπει σε όλα τα καπνικά, χωρίς η ίδια να είναι καπνικό (άσχετα αν ο Καλλιτέχνης τη κατατάσει στα καπνικά).
Πιο πολύ θα έλεγα ότι λειτουργεί ως "πρόσθετο", που δίνει μια καπνική διάσταση. Ταιριάζει επίσης με καραμέλα και βανίλια (μπορεί και με άλλα γλυκά)  για να τους αφαιρέσει το τελείως "γλυφιτζουρέ" που έχουν. Επίσης, αυτοί που ατμίζουν σκέτη βάση, θα βρούν πολύ ενδιαφέρον να προσθέσουν ελάχιστο, ίσως 1 σταγόνα στα 20 ή στα 30ml.
Προσοχή όμως στη ποσότητα, είναι εξαιρετικά ισχυρό,ακόμα και μια σταγόνα στα 10ml μπορεί να κυριαρχήσει πάνω στο υγρό.
WileECoyote  :thumpup: εξαιρετική ετικέτα!

Αποσυνδεδεμένος alexos

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #852 στις: Μαρτίου 06, 2012, 22:56 »
Cramela bella - Πεπονι - Μαστιχα - Πρ. Μηλο - Μελι - Καπνος  - Camila

Εχουμε και λεμε:

Caramela: ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ.Μιλαμε για τρελλο κολλημα δεν εχω τιποτα αλλο να πω  10'/10

Πεπονι : Φοβερο και αυτο.Πίστη αντιγραφη πεπονιου σε αρωμα και γευση(χωρις τα κουκουτσια) 10/10

Μαστιχα: Πρεπει να ειναι και αυτο πολυ καλο, αλλα δεν μπορω να κρινω ακομα γιατι δεν προλαβα να μετρησω  αν εβαλα 4% ή 14% διοτι μολις γυρισα το μπουκαλακι, αυτο αρχισε να τρεχει σαν τρελο :)  Υστερα βαρεθηκα να το αραιωσω αλλα καταλαβα οτι θα μου αρεσει και αυτο εξισου πολυ 9/10

Πρ. Μηλο - Πολυ καλο και αυτο αν και περιμενα περισσοτερα απο τον ενθουσιασμο που ειχα δει εδω.Γουστα ειναι αυτα.Οταν το συνδιαζεις με καραμελα απογειωνεται Απο μονο του 8/10

Μελι και Καπνος - δεν τα κρινω ξεχωριστα γιατι δεν τα δοκιμασα ξεχωριστα.Εφτιαξα 5ml με 4καπνος και 3μελι και μπορω να πω οτι απογοητευτικα.Δεν ξερω αν εβαλα πολυ αρωμα ή η αναλογια δεν ηταν πετυχημενη αλλα αυτο που ατμιζα... απλα δεν μπορουσα να το ατμισω.Θα συνεχισω τις δοκιμες και μπορει να βρω το κουμπι τους. 3/10

Camila - Ακομα δεν

Υγ.Εχω φτιαξει ενα μπανικο υγρο απο Καπνος-Camila-καραμελα-Μαστιχα(ελαχιστη) και με τρωει να το δοκιμασω :D

Αποσυνδεδεμένος nikoshat

  • **
  • 169
  • Χαμογελάστε σήμερα...το αύριο θα είναι χειρότερο.
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #853 στις: Μαρτίου 07, 2012, 00:56 »

Σημερα δοκιμασα για αλλαγη σε 10ml βαση να ριξω 3 σταγονες Fotia και 1 σταγονα Barbara.
Η Barbara "στρογγυλεψε", γλυκανε την βαρυα Fotia, και το αποτελεσμα ηταν πολυ ικανοποιητικο.

Δεν εχω αυταπατες, και απο ενα σημειο και επειτα δεν πιστευα οτι μπορω να βρω γευση που να μοιαζει με γευση τσιγαρου, ομως αυτος ο συνδιασμος μου το θυμισε. Ενω μεχρι τωρα ατμιζα σκετη Φωτια, αυτη η γευση βλεπω να γινεται primary και δευτερη η Φωτια.

Εχω την υποψια οτι αν ριξω στον συνδιασμο αυτο και μια σταγονα Camila θα γινει πολυ καλο.

Θα επανελθω με τα αποτελεσματα.


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Γενκά για τα υγρά Atmos Lab από το κατάστημα της ZEROBACCO
« Απάντηση #854 στις: Μαρτίου 07, 2012, 01:11 »
Σημερα δοκιμασα για αλλαγη σε 10ml βαση να ριξω 3 σταγονες Fotia και 1 σταγονα Barbara.
Η Barbara "στρογγυλεψε", γλυκανε την βαρυα Fotia, και το αποτελεσμα ηταν πολυ ικανοποιητικο.

Δεν εχω αυταπατες, και απο ενα σημειο και επειτα δεν πιστευα οτι μπορω να βρω γευση που να μοιαζει με γευση τσιγαρου, ομως αυτος ο συνδιασμος μου το θυμισε. Ενω μεχρι τωρα ατμιζα σκετη Φωτια, αυτη η γευση βλεπω να γινεται primary και δευτερη η Φωτια.

Εχω την υποψια οτι αν ριξω στον συνδιασμο αυτο και μια σταγονα Camila θα γινει πολυ καλο.

Θα επανελθω με τα αποτελεσματα.

ακριβως το ιδιο ατμιζω κ εγω φιλε μου, με λιγο παραπανω σταγονες.
οπως επισης κ με  λιγη καραμελα.
αν εχεις μηλο, κανε μια μοντα μαζι με φωτια. το εκανα σημερα κ ειναι εξισου καλο.
καμιλα θα παραλαβω λογικα αυριο (καλλιτεχνη με αργησες) κ θα κανω δοκιμη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343789 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207522 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542935 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31885 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51075 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598484 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359163 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12242 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 194035 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1719 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1799 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595543 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios