vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ σκέφτομαι ότι αν πριν 10 μήνες που ξεκίνησα το άτμισμα διάβαζα αυτά τα πράγματα ίσως να μην έμπαινα στη διαδικασία, όχι γιατί λένε κάτι όλα αυτά, αλλά γιατί θα τρόμαζα από τη γενική εικόνα. Πριν 10 μήνες αν γκούγκλαρες το ηλεκτρονικό τσιγάρο και παρενέργειες διάβαζες για νιτροζαμίνες φορμαλεύδη κτλ (συγνώμη αν λέω λάθος κάποια ουσία) και τότε είχα προβληματιστεί πολύ και αν δεν ήταν οι πληροφορίες του φόρουμ ίσως να το σταματούσα.


Τα δεδομένα για μένα είναι τα εξής: 1. το Η.Τ. δεν είναι επιλογή υγιεινής ζωής, 2. το Η.Τ. μέχρι σήμερα δείχνει να είναι κατά πολύ λιγότερο επιβλαβές από το Κ.Τ. και αυτό για μένα έχει σημασία, δεδομένου ότι δεν μπορώ (ή δεν θέλω) να διακόψω κάθε σχετική εξάρτηση. Όταν η πλειοψηφία των ΜΜΕ διαδικτυακών και μή παρουσιάζουν μία λανθασμένη εικόνα για το Η.Τ. θεωρώ ότι είναι απαραίτητη μία άλλη θέαση των δεδομένων, από την ατμιστική κοινότητα.


Και όλα αυτά τα σκέφτομαι έχοντας επιστρέψει τον τελευταίο μήνα στο Κ.Τ. (από μεγαλειώδη βλακεία μου) και βιώνοντας ξανά την δύσπνοια και τον βήχα που με είχαν εγκαταλείψει τους προηγούμενους μήνες.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Εγω προσωπικα νιωθω 100 φορες καλυτερα με τον ατμο απο οτι με τον καπνο, οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησω το ατμισμα, αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν θα προσεχω τι ατμιζω ή οτι θα σταματησω να πιεζω για ερευνα πανω στα επιβλαβη συστατικα των υγρων που ατμιζουμε.


Και πιστευω οτι αυτο ειναι το ρεζουμε της ολης ιστοριας με την αναλυση των υγρων για επιβλαβη συστατικα "Καντο οσο πιο ασφαλη μπορεις, αφου δεν μπορεις να το κοψεις".

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Εγώ πιστεύω ότι όλα αυτά βοηθούν στη βελτίωση του ατμίσματος. Παρόλο που αυτά που βρέθηκαν ως τώρα σε έρευνες, στη συντριπτική πλειοψηφία τους τα ευρήματα ήταν από δεκάδες έως εκατοντάδες φορές μικρότερα από ό,τι του τσιγάρου, και τα ελάχιστα που δεν ήταν, ήταν πολύ κοντά σ' αυτό και μόνο η περίπτωση ενός υγρού από τα 159 στην παρούσα έρευνα βρέθηκε ένα βλαβερό συστατικό να είναι πολύ πάνω από το τσιγάρο.
Παρόλα αυτά, ο ατμιστικός κόσμος δεν θέλει πια υγρά που θα είναι λιγότερο βλαβερά (έστω και 10 ή 100 φορές) από το τσιγάρο αλλά όσο το δυνατόν πιο "υγιεινά".

Όταν είχε γίνει ο ντόρος με τις νιτροζαμίνες, (οι οποίες επίσης στο τσιγάρο είναι κάτι χιλιάδες φορές περισσότερες) μετά από λίγο καιρό αρκετές ήταν οι εταιρίες που ανάρτησαν αναλύσεις των υγρών στα site τους σχετικά μ' αυτές.
Τώρα που έγινε ο ντόρος με το διακετύλιο, είμαι σίγουρος ότι σε λίγο καιρό θα έχουμε τέτοιες αναλύσεις από πολλές εταιρίες. Το κόστος, τουλάχιστον για τις μεγάλες εταιρίες είναι αστείο αλλά και για τις μικρότερες δεν είναι δυσβάσταχτο.
Για την ώρα, όσοι ατμίζουν έτοιμα υγρά και δε θέλουν διακετύλιο, έχουν μόνη επιλογή τη Nobacco. Όσοι φτιάχουν μόνοι τους υγρά, μάλλον θα χρειαστεί να κάνουν λίγο υπομονή.

Τώρα σε ό,τι αφορά κάποια σχόλια ότι μια ανάλυση δεν λέει τίποτα από τη στιγμή που γίνεται για μια συγκεκριμένη παρτίδα,  έχω να πω ότι (λογικά) αφού το κόστος δεν είναι δυσβάσταχτο, δεν υπάρχει λόγος να μη γίνεται και για άλλες παρτίδες. Μόνο που δεν μπορούμε να γνωρίζουμε πάντα το μέγεθος κάθε παρτίδας ώστε να γνωρίζουμε πόσο συχνά θα πρέπει να ανανεώνονται αυτές οι αναλύσεις. Αλλά από την άλλη, όταν κάποιοι επιστήμονες κάνουν έρευνες σαν κι αυτή του κ. Φαρσαλινού, δεν νομίζω ότι ζητάνε τα υγρά από κάθε εταιρία να τους αποσταλούν για ανάλυση, αλλά παίρνουν υγρά που κυκλοφορούν στην αγορά τυχαία και τα αναλύουν (αυτό μπορεί να το διαβεβαιώσει ή να το διαψεύσει κι ο ίδιος ο ερευνητής). Το ίδιο μπορεί να κάνει και ένας άλλος κ. Φαρσαλινός μεθαύριο. Μια εταιρία που είναι υπεύθυνη, δεν νομίζω να ρισκάρει το όνομά της για ένα τέτοιο κόστος.

Δεν είναι ανάγκη να σπέρνουμε αμφιβολίες χωρίς λόγο με υποθέσεις που δεν βασίζονται πουθενά. Μέχρι που διάβασα κάπου (νομίζω όχι εδώ) ότι θα μπορούσε μια εταιρία να κάνει μια φορά τις αναλύσεις της και στη συνέχεια να αλλάζει τις ημερομηνίες των αναλύσεων με το photoshop. Αυτά είναι τρελά πράγματα! Δηλ. η εταιρία αναλύσεων που θα το έβλεπε αυτό θα καθόταν με σταυρωμένα χέρια;  :idiot1: 

Όπως είπα, για την ώρα το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε. Όσοι κάνουν έτοιμα υγρά μπορούν να δοκιμάσουν τα έτοιμα υγρά της Nobacco που έχουν αναλύσεις μέχρι να βγουν και άλλες εταιρίες που θα αναρτήσουν τις αναλύσεις τους. Όσοι κάνουν δικές τους μείξεις, ας δοκιμάσουν τη σκέτη βάση ή, αν υπάρχει ανάγκη για άρωμα, εγώ προσωπικά θα έβαζα πιο λίγο άρωμα και θα προτιμούσα να αποφύγω αυτά που έχουν υποψία βουτυρένιας - κρεμώδους γεύσης.

Όσοι έχετε προτίμηση σε κάποιες συγκεκριμένες εταιρίες που δεν έχουν αναλύσεις, πιέστε τες να κάνουν αναλύσεις. Εδώ κάνω μια υπόθεση ότι μετά τις αναλύσεις, στις νέες παρτίδες υγρών ίσως κάποιες γεύσεις να διαφέρουν πολύ από αυτές που ξέραμε. Από εκεί και πέρα καθένας κάνει τις επιλογές του. Και τα φαγητά χωρίς αλάτι είναι γνωστό ότι είναι πιο υγιεινά αλλά για χάρη της γεύσης το παραβλέπουν σχεδόν οι πάντες. Βέβαια εκεί οι επιπτώσεις είναι πιο ήπιες και μάλλον αναστρέψιμες με τη διακοπή της χρήσης του, εδώ θα χρειαστεί δεύτερη και τρίτη σκέψη. Είμαι σίγουρος όμως πως θα ακούσουμε από μερικούς που θα κάνουν χρήση υγρών χωρίς καμία ανάλυση στο μέλλον ότι "Φίλε μου, έχει γεύση τούμπανο! Εμένα αυτό με νοιάζει. Όσο για τις αναλύσεις των άλλων, δεν τις πιστεύω κιόλας!"
Να δείτε που θα τ' ακούσουμε κι αυτό.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Προσωπικα, επελεξα το ατμισμα σαν εναλλακτικο τροπο "καπνισματος".
Δεν ηθελα να κοψω μαχαιρι το τσιγαρο. Σιγουρα δε μπορουσα ακομα κ εαν ηθελα, οχι ευκολα τουλαχιστον.
Μου αρεσε η ολη διαδικασια.

Πριν το ξεκινησω εκανα κ γω αρκετες ερωτησεις σε φιλους ατμιστες, διαβασα κ μερικες πληροφοριες απο εδω
κ πηρα την αποφαση να ξεκινησω.

Ηξερα ομως οτι το ξεκιναω σαν μια λιγοτερη βλαβερη συνηθεια σε σχεση με το τσιγαρο κ οχι σαν κατι υγιεινο. Απο τη στιγμη που με το τσιγαρο ξερω οτι κοβω χρονια απο τη ζωη μου, γιατι να μη μειωσω αυτα τα χρονια, εστω κ λιγο?
Ακομα κ οταν φιλοι & γνωστοι με ρωτουσαν ή συνεχιζουν να με ρωτουν, τους απανταω παντα με τον ιδιο τροπο.
"Υγιεινο δεν ειναι σιγουρα. Μην κοροϊδευομαστε. Ειναι ομως πολυ μικροτερο κακο απο το τσιγαρο."
Το λεω & θα συνεχισω να το λεω, εως οτου αποδειχθει το αντιθετο. (Ελπιζω πως οχι.)

Φυσικα, σαν ατμιστης, βλεποντας τετοιου ειδους μελετες & προσπαθειες "εξυγιανσης" απο μερικους γιατρους/ειδικους, με χαροποιει. Αν κ θα επρεπε να το θεωρουμε αυτονοητο.
Στην αρχη κ γω, οταν ειδα τα αποτελεσματα, σαν να μαζευτηκα λιγο στο καβουκι μου.  :hmmm:
Μετεπειτα, συνηδειτοποιησα οτι τα περισσοτερα αποτελεσματα σε σχεση με το τσιγαρο ειναι μερα με τη νυχτα.
Οποτε, καθησυχασα τον εαυτο μου, μιας κ ηξερα εξαρχης οτι δεν ειναι κατι το υγιεινο.

Θα συνεχισω να ατμιζω? Μα φυσικα, απλα θα ελαττωσω οσο μπορω τα ποσοστα των αρωματων μου.
Θα το ευχαριστιεμαι παλι. Θα το συνηθισω σιγα σιγα.  :thumpup:

Ισως καποια στιγμη στο μελλον, να σταματησω κ το ατμισμα. Δυστυχως ή ευτυχως μ'αρεσει. Κ ισως περισσοτερο απο το τσιγαρο, γιατι το ειδα κ λιγο σαν gadget/hobby.


Σορρυ αν ξεφυγα κ γω λιγακι.
Επρεπε να τα πω κ γω καπου.. :tongue_smilie:





μόνο η περίπτωση ενός υγρού από τα 159 στην παρούσα έρευνα βρέθηκε ένα βλαβερό συστατικό να είναι πολύ πάνω από το τσιγάρο


από που προκύπτει αυτό ? δεν ισχύει...δεν έχω πλήρη στοιχεία , όπως δεν έχεις και εσύ , αλλά μόνο στο παράδειγμα που ανέφερε ο γιατρός της εταιρίας με τα 11 υγρά , εγώ κατάλαβα ότι τα 5 βρέθηκαν με βλαβερό συστατικό,  αρκετά πάνω από το κ.τ. , σκέψου στο σύνολο των 159 πόσα ακόμα βρέθηκαν με όμοια επίπεδα.
Σόρρυ για την διαφωνία πάλι , αλλά για λόγους σωστής ερμηνείας και πληροφόρησης...




Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Όπως και να 'χει, δίκιο έχεις. Ακόμα και να ισχύει αυτό που λέω, δεν αποκλείεται να υπάρχουν δεκάδες ή και εκατοντάδες υγρά που έχουν αυτήν την τιμή ή και παραπάνω ακόμα.
Μάλλον θα έπρεπε καλύτερα να γράψω η μόνη περίπτωση έρευνας γενικά, και όχι υγρού, που βρήκε βλαβερό συστατικό πολύ πάνω από το τσιγάρο. Και για το "μόνη" δεν είμαι απόλυτα σίγουρος γιατί σίγουρα θα μου έχουν διαφύγει κάποιες, αλλά σίγουρα είναι ελάχιστες, αλλιώς θα είχε βουήξει ο τόπος.
Δε λέμε βέβαια για έρευνες που δεν γνωρίζουν τι εστί συσκευή ατμίσματος και μπορεί να έχει στεγνώσει από ώρες από υγρό κι αυτοί να πατάνε το διακόπτη και να μετράνε ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Λαμβάνοντας υπόψιν τα παρακάτω:

Υπήρχε άρωμα με 32.000 (χιλιάδες) μικρογραμμάρια ανά ml. Ήταν το μέγιστο που βρήκαμε.

Το κάθε τσιγάρο έχει 285 μικρογραμμάρια διακετύλιο.

Θα ήθελα μια επιβεβαίωση και από τον ερευνητή, αν έχει το χρόνο:

Κάνω μια σύγκριση με το τσιγάρο:
3 ml υπολογίζονται περίπου στο 1 πακέτο τσιγάρα, άρα 1 ml = περίπου 7 τσιγάρα. Άρα 7 X 285 μας δίνουν 1.995 μg διακετύλιο.
Το χειρότερο εύρημα ήταν σε άρωμα με 32.000 μg/ml. Μιας και είναι άρωμα, δεν ατμίζεται σκέτο, οπότε με μια αραίωση 10% ερχόμαστε αμέσως στα 3.200 μg.
Άρα φτιάχνοντας ένα υγρό μ' αυτό το άρωμα, με αραίωση 10% παίρνουμε 3.200/1.995 = 1,6 φορές περισσότερο διακετύλιο από ό,τι με τα ανάλογα τσιγάρα*. Με 5% πέφτουμε κάτω από αυτό που θα παίρναμε με τα ανάλογα τσιγάρα. Τα 285 μg διακετυλενίου σε κάθε τσιγάρο υποθέτω ότι είναι ένας μέσος όρος. Άρα είναι σχεδόν σίγουρο ότι υπάρχουν τσιγάρα που είναι ισοδύναμα με το χειρότερο υγρό της έρευνας αν όχι χειρότερα.

Προς θεού δεν λέω ότι δεν τρέχει τίποτα! Το διακετύλιο είναι μια επικίνδυνη ουσία κι εμείς ατμίζουμε όλη τη μέρα. Οι καπνιστές έχουν μεγάλη πιθανότητα να καταλήξουν με ΧΑΠ. Δεν υπάρχει λόγος να πάθουμε κι εμείς το ίδιο ή κάτι παρόμοιο. Ο κόσμος των ατμιστών χρηματοδότησε μόνος του την έρευνα, όπως θα κάνει και με άλλες, γιατί δεν θέλει απλά το άτμισμα λιγότερο επικίνδυνο από το κάπνισμα αλλά, όπως ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμα, όσο το δυνατόν πιο υγιεινό, απαλλαγμένο από τις επικίνδυνες ουσίες. Όσο μεγαλύτερο ποσοστό επικινδυνότητας έχει μια ουσία, σε τόσο μικρότερο ποσοστό πρέπει να υπάρχει, έως καθόλου αν αυτό είναι δυνατόν, και είναι, από ό,τι φάνηκε στην περίπτωση της έρευνας που συζητάμε, αφού υπήρχαν και γλυκά υγρά χωρίς διακετύλιο.
Ας μην ξεχνάμε και το παρακάτω:
Εμείς βρήκαμε ότι για μέση χρήση 3ml ημερησίως, το τελικό υγρό θα πρέπει να έχει λιγότερο από 22 μικρογραμμάρια ανά ml διακετύλιο και 46 μικρογραμμάρια ανά ml acetyl propionyl.

Πάντα είναι καλό να κάνουμε μια σύγκριση με το τσιγάρο. Αυτό γιατί με την πρώτη θέαση των νούμερων, βγήκε ότι το υγρό περιέχει πολλαπλάσιο διακετύλιο από ότι τα ανάλογα τσιγάρα. Το 32.000 μένει πολύ εύκολα στο μυαλό. Δεν πρόκειται όμως για υγρό, αλλά για άρωμα το οποίο αραιώνεται για να φτιάξουμε υγρό άτμισης. Τότε το νούμερο πέφτει δραματικά και σε σύγκριση με το τσιγάρο βρισκόμαστε πολύ κοντά.

---------------

* Επειδή έγιναν κάποιες στρογγυλοποιήσεις (στα 7 τσιγάρα κτλ.) αν θέλετε μεγαλύτερη ακρίβεια αλλά και νούμερα σε περισσότερες αραιώσεις, συμβουλευτείτε τον παρακάτω πίνακα που έφτιαξε και μου έδωσε ο spectrum:


                      διακετύλιο   ισοδύναμο     ισοδύναμο
Αραίωση %    (μg/ml)   (μg/3ml)   σε τσιγάρα   (πακέτο των 20)
           
    1          320        960       3,37          0,17
    5        1.600      4.800       16,84         0,84
   10        3.200      9.600       33,68         1,68
   15        4.800     14.400       50,53         2,53
   20        6.400     19.200       67,37         3,37
   30        9.600     28.800      101,05         5,05


EDIT: Ας μην ξεχνάμε ότι ο παραπάνω πίνακας και το παρόν μήνυμα αναφέρεται στο χειρότερο υγρό της έρευνας.
Τελικά δεν είναι "πολύ" πάνω από το τσιγάρο που είχα γράψει στο προηγούμενο μήνυμά μου. Αυτή η πρόταση με έβαλε να το ψάξω, να δω "πόσο" πάνω είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2014, 04:27 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας

Θα συνεχισω να ατμιζω? Μα φυσικα, απλα θα ελαττωσω οσο μπορω τα ποσοστα των αρωματων μου.
Θα το ευχαριστιεμαι παλι. Θα το συνηθισω σιγα σιγα.  :thumpup:


Αυτη η νοοτροπια νομιζω πρεπει να αρχισει να περναει στους ατμιστες. Τα ποσοστα 10-20% αρωμα που διαβαζω συχνα, μου φαινονται πολυ.. σαν να εχουν ξεφυγει προς τα πανω τα νουμερα (οπως και τα νουμερα που διαβαζω με τα βατ). Κακα τα ψεματα, ο,τι ουσια απο τις ανεπιθυμητες στο αρωμα περνα σε μεγαλο ποσοστο στο υγρο.

Αρωμα σε ποσοστο γυρω στο 3%, ακομη και στο κατα μακραν χειροτερο υγρο ως προς το διακετυλιο ειναι ισοδυναμο με μισο πακετο τσιγαρων (στο διακετυλιο) συμφωνα με το πινακακι του spectrum ( :thumpup:)... ως καπνιστες θα λαμβαναμε καθημερινα μεγαλυτερη ποσοτητα της ουσιας αυτης. Αν εχουμε το συνηθειο ομως να βαζουμε 20% αρωμα παει πανω απο 3 πακετα.  Η διαφορα ειναι μεγαλη.

Ουτως ή αλλως την ενταση του αρωματος την συνηθιζουμε σχετικα γρηγορα. Γιατι πρεπει να κινουμαστε σε τοσο ψηλα επιπεδα αρωματος?

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Οπότε σκέτη βάση και είμαστε "'ήσυχοι" ?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Νομίζω πως είναι ασφαλής λύση. Αλλά δεν είναι και μονόδρομος.
Τελευταία κάνω αυτό που λέει ο urahara. Μετά από κάποιες μέρες σκέτη βάση κατάλαβα πως απολαμβάνω τη μισή ποσότητα αρώματος από αυτή που χρησιμοποιούσα παλιότερα.
Τα καπνικά υγρά έχουν αρκετές πιθανότητες να μην περιέχουν διακετύλιο -ή τουλάχιστον να έχουν μικρές ποσότητες.
Βέβαια παίζει ρόλο και ποια εταιρία μας γεννά εμπιστοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Δείτε σας παρακαλώ λίγο ψύχραιμα σε τι απίστευτο τριπάκι έχουμε μπει. Εκεί που είμαστε μέσα στην καλή χαρά και συγχαίρουμε ο ένας τον άλλο που ξαφνικά μπορούμε και ανεβαίνουμε σκάλες χωρίς να λαχανιάζουμε που μπορούμε να τρέχουμε να κολυμπάμε να γυμναζόμαστε και που ξυπνάμε το πρωί χωρίς να σηκωθεί η γειτονιά από το βήχα και τα φλέματα που αδειάζαμε εκεί βγαίνει μια μελέτη που οκ καλώς βγαίνει που μας λέει ότι κάποια υγρά που θέλουν να έχουν γεύση βουτύρου έχουν διακετύλιο.
Λες και πριν οποιοσδήποτε από εμάς ήξερε οποιαδήποτε από τις 2500 + ουσίες που ρουφάγαμε μανιωδώς όλη μέρα παρότι φτάναμε στο σημείο να πανηγυρίζουμε που παίρναμε ανάσα μετά από το λαχάνιασμα.
Και άντε και καλώς μάθαμε και το διακετύλιο και άντε μην πάθουμε ΧΑΠ αφού τη γλυτώσαμε από τον άλλο το διάολο. ΠΩς δηλαδή να κόψουμε το άτμισμα? Προσωπικά είχα κόψει παλιότερα το τσιγάρο ενάμισι χρόνο πριν το αρχίσω πάλι ακόμα πιο μανιωδώς. Να την πατήσω πάλι?
Πείτε μου τώρα ρε παιδιά μα το Θεό δηλαδή κάποιος. 'Αντε και μάθαμε για το διακετύλιο. Ποιός από εμάς σταμάτησε να παίρνει στα παιδιά του κρουασάν ή καραμέλες βουτύρου ή γλυκά από το ζαχαροπλαστείο ή μαργαρίνες ή κάποιο από τα χιλιάδες προιόντα που διαπιστωμένα το χρησιμοποιούν. Και μην μου πει κανείς για το εισπνοή versus κατάποση το ίδιο κακό είναι.
Βρήκαμε σε ένα πέντε δέκα υγρά μια βλαβερή ουσία. Έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι στο μέλλον δεν θα βάλουν και άλλες για να κάνουν τα υγρά πιο ελκυστικά? Αυτό σημαίνει ότι θα ρίξουμε τον ατμό στην κόλαση?
Το άτμισμα μέχρι τώρα είναι ίσως η μοναδική αυτορυθμιζόμενη από τους χρήστες του "βιομηχανία". Δεν έχουν μπει κολοσσοί στο χώρο αν και φοβάμαι ότι δεν θα το αποφύγουμε. Παρόλα αυτά ωσότου να γίνει αυτό ας το "αυτορυθμίσουμε" στο χέρι μας είναι. Αν δεν το κάνουμε εμείς θα το κάνει η βιομηχανία γα μας. Ας ξεκολήσουμε λοιπόν από την ανούσια πραγματικά συζήτηση γιατί έχουν κάποια υγρά διακετύλιο και ας φροντίσουμε να μην έχουν. Βαρέθηκα να διαβάζω τι σημαίνει 32000 και γιατι δεν είναι 1500. Μακάρι να ήξερα ή να είχα τις ίδιες πληροφορίες για αυτά που τρώω και πίνω ώστε να μπορώ να επιλέξω. Πάμε να δούμε πως θα αναγκάσουμε τους κατασκευαστές να φροντίσουν να μην έχει ??

Αποσυνδεδεμένος soulsym86

  • **
  • 113
  • Φύλο: Γυναίκα
Θα ήθελα να κάνω και εγώ μια ερώτηση στον κ. Φαρσαλινό


Η συγκεκριμένη έρευνα επικεντρώθηκε στο Diacetyl όπου ναι δίνει κρεμώδη/βουτυράτη υφή στα υγρά αναπλήρωσης και στo Acetyl propionyl.


Αυτές τις μέρες έχω μιλήσει με κάποιους παραγωγούς/κατασκευαστές υγρών κλπ.  Ένας μου είπε ότι ενώ τα υγρά του δεν περιέχουν διακετύλιο ή acetyl propionyl...χρησιμοποιεί Αcetoin (ακετοίνη, αν το λέω σωστά) η οποία είναι και αυτή μια ουσία που προσδίδει κρεμώδη και βουτυρένια υφή και κατά τα λεγόμενα του κατασκευαστή δεν είναι επικίνδυνη ουσία (ή είναι λιγότερο επιβλαβής σε σχέση με το διακετύλιο).


Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό...γιατί πιθανολογείται ότι σε υψηλές θερμοκρασίες (στην αντίσταση του ατμοποιητή στη δική μας περίπτωση) η ακετοίνη μετατρέπεται σε διακετύλιο. Δυστυχώς δε μπόρεσα να βρώ κάποια σχετική δημοσίευση που να το επικυρώνει αυτό...για αυτό θέτω την ερώτηση σε σας. Φυσικά τον κύριο λόγο στη περίπτωση και αυτής της ουσίας είναι οι συγκεντρώσεις acetoin ανα ml υγρού...απλώς θα ήθελα να ξέρω αν πρόκειται όντως για επιβλαβή ουσία ή είναι λιγότερο επιβλαβής απο το διακετύλιο...και αν μετατρέπεται όντως σε διακετύλιο υπο συγκεκριμένες συνθήκες, ποιές θα μπορούσαν να είναι αυτές οι συνθήκες.



Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Δείτε σας παρακαλώ λίγο ψύχραιμα σε τι απίστευτο τριπάκι έχουμε μπει. Εκεί που είμαστε μέσα στην καλή χαρά και συγχαίρουμε ο ένας τον άλλο που ξαφνικά μπορούμε και ανεβαίνουμε σκάλες χωρίς να λαχανιάζουμε που μπορούμε να τρέχουμε να κολυμπάμε να γυμναζόμαστε και που ξυπνάμε το πρωί χωρίς να σηκωθεί η γειτονιά από το βήχα και τα φλέματα που αδειάζαμε εκεί βγαίνει μια μελέτη που οκ ...
Συμφωνώ αλλά..
ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο!
Αν μπορούμε να το πετύχουμε γιατί όχι.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Tωρα μπαινουμε στα βαθια.
Ο γιατρος ΜΑΣ ,μας ανοιξε το δρομο σε οτι εχει σχεση με το ηλεκτρικο ατμισμα.
Η εμπειρια ελαχιστη ως προς τα υγρα,θερμοκρασια,αντιστασεις κλπ.
Παρακολουθουμε με προσοχη τις εξελιξεις,ειμαστε προς το παρον επιφυλακτικοι,μειονουμε την ποσοτητα των υγρων(αρωμα)  και αναμενουμε εξελιξεις με ηρεμια.
Ποιος ξερει οτι το καρπουζι οτι σε μιση ωρα αναπτυζει ΑΡΣΕΝΙΚΟ?(Αλμπερτος Μορα)Βιοχημικος.
Πετρος  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 23, 2014, 13:25 από TSARLY »

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Δείτε σας παρακαλώ λίγο ψύχραιμα σε τι απίστευτο τριπάκι έχουμε μπει. Εκεί που είμαστε μέσα στην καλή χαρά και συγχαίρουμε ο ένας τον άλλο που ξαφνικά μπορούμε και ανεβαίνουμε σκάλες χωρίς να λαχανιάζουμε που μπορούμε να τρέχουμε να κολυμπάμε να γυμναζόμαστε και που ξυπνάμε το πρωί χωρίς να σηκωθεί η γειτονιά από το βήχα και τα φλέματα που αδειάζαμε εκεί βγαίνει μια μελέτη που οκ καλώς βγαίνει που μας λέει ότι κάποια υγρά που θέλουν να έχουν γεύση βουτύρου έχουν διακετύλιο.
Λες και πριν οποιοσδήποτε από εμάς ήξερε οποιαδήποτε από τις 2500 + ουσίες που ρουφάγαμε μανιωδώς όλη μέρα παρότι φτάναμε στο σημείο να πανηγυρίζουμε που παίρναμε ανάσα μετά από το λαχάνιασμα.
Και άντε και καλώς μάθαμε και το διακετύλιο και άντε μην πάθουμε ΧΑΠ αφού τη γλυτώσαμε από τον άλλο το διάολο. ΠΩς δηλαδή να κόψουμε το άτμισμα? Προσωπικά είχα κόψει παλιότερα το τσιγάρο ενάμισι χρόνο πριν το αρχίσω πάλι ακόμα πιο μανιωδώς. Να την πατήσω πάλι?
Πείτε μου τώρα ρε παιδιά μα το Θεό δηλαδή κάποιος. 'Αντε και μάθαμε για το διακετύλιο. Ποιός από εμάς σταμάτησε να παίρνει στα παιδιά του κρουασάν ή καραμέλες βουτύρου ή γλυκά από το ζαχαροπλαστείο ή μαργαρίνες ή κάποιο από τα χιλιάδες προιόντα που διαπιστωμένα το χρησιμοποιούν. Και μην μου πει κανείς για το εισπνοή versus κατάποση το ίδιο κακό είναι.
Βρήκαμε σε ένα πέντε δέκα υγρά μια βλαβερή ουσία. Έχει κανείς την ψευδαίσθηση ότι στο μέλλον δεν θα βάλουν και άλλες για να κάνουν τα υγρά πιο ελκυστικά? Αυτό σημαίνει ότι θα ρίξουμε τον ατμό στην κόλαση?
Το άτμισμα μέχρι τώρα είναι ίσως η μοναδική αυτορυθμιζόμενη από τους χρήστες του "βιομηχανία". Δεν έχουν μπει κολοσσοί στο χώρο αν και φοβάμαι ότι δεν θα το αποφύγουμε. Παρόλα αυτά ωσότου να γίνει αυτό ας το "αυτορυθμίσουμε" στο χέρι μας είναι. Αν δεν το κάνουμε εμείς θα το κάνει η βιομηχανία γα μας. Ας ξεκολήσουμε λοιπόν από την ανούσια πραγματικά συζήτηση γιατί έχουν κάποια υγρά διακετύλιο και ας φροντίσουμε να μην έχουν. Βαρέθηκα να διαβάζω τι σημαίνει 32000 και γιατι δεν είναι 1500. Μακάρι να ήξερα ή να είχα τις ίδιες πληροφορίες για αυτά που τρώω και πίνω ώστε να μπορώ να επιλέξω. Πάμε να δούμε πως θα αναγκάσουμε τους κατασκευαστές να φροντίσουν να μην έχει ??

Πες τα Χρυσόστομε!!!

Μήπως, λέω μήπως, μεγεθύνουμε το θέμα παραπάνω από όσο πρέπει ;
Το ποσοστό υγρών με τη συγκεκριμένη επικίνδυνη ουσία είναι μικρό. Δεν είναι ο κανόνας.
Και είναι μόνο ένα πολύ μικρό μέρος των συνολικων υγρών που κυκλοφορούν στην αγορά.


Λες και ζούμε στα 1500 μέτρα υψόμετρο, χωρίς ρυπους στον αέρα, χωρίς συντηρητικά στα τρόφιμα, με πεντακάθαρο νερό και καθαρό γρασίδι.

Δεν λέω, φυσικά και να είμαστε επιφυλακτικοί, αλλά μην κατακεραυνωνουμε το η/τ εν μια νυχτη.

Και να μην ξεχνάμε τι εισπνεαμε τόσα χρόνια με το κ/τ.

Sent from LG G2


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353720 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9851 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190723 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 542 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 431 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588333 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7074 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312229 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6437 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11718 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12958 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711