vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Αν δεν υπήρχε κανονικο δεν θα υπήρχε και Ηλεκτρονικο.
Και μην ξεχνάς τις συζητήσεις που ολοι καναμε αν είναι καλυτερος στην υγεία μας ο καπνος του πουρου και το τι βαζουν στα χαρτάκια και οχι τα ασπρα, παρε τα μπλε δεν εχουν θειαφι κλπ! Αλλα εκεινα σκοτωναν. Οποτε καλα κανει και η υπάρχει ακομα η σύγκριση, οσο και αν το εχουμε αφήσει πίσω μας.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Άλλο να κανείς μια συζήτηση και άλλο να συγκρίνουμε συνεχώς οτιδήποτε έχει σχέση με το ατμισμα με το κανονικό τσιγάρο , όσο για το αν υπήρχε η όχι ηλεκτρονικό αν δεν υπήρχε το κανονικό ποιος το λέει ? κάποιος κάποτε μπορεί να το είχε εφεύρει πριν το κανονικό , δε λέω τπτ άλλο γιατί θα βγούμε εκτός εάν δεν έχουμε βγει ήδη. o καθενας εχει τις αποψεις του και ειναι σεβαστες...


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2014, 12:46 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Γιατί πρέπει να το συγκρίνουμε με το κανονικό τσιγάρο ?
Καλή ερώτηση.

Γιατί το ΗΤ απευθύνεται σε καπνιστές που αποφασίζουν να σταματήσουν το κάπνισμα και να το αντικαταστήσουν με κάτι απολαυστικό που θα επιβαρύνει πολύ λιγότερο την υγεία τους. Ποτέ δεν απευθύνθηκε σε μη καπνιστές (αν και κάποιοι λίγοι θα γνωρίσουν το ΗΤ), και ποτέ δεν υποστηρίχθηκε σοβαρά πως είναι κάτι απόλυτα ασφαλές για την υγεία. Η ίδια η ύπαρξή του βασίζεται στην ανταλλαγή μιας εξάρτησης με μια παραπλήσια που θα επιφέρει πολύ λιγότερες φθορές στον οργανισμό.
Από την πρώτη στιγμή έως και τώρα μιλάγαμε ελπίζοντας να είναι 100 ή 200 ή 300 φορές λιγότερο βλαβερό.
Δεν είναι ένας χυμός που θεωρούσαμε ασφαλή και τώρα νιώσαμε προδομένοι.

Τώρα για την μορφή της συνήθειας του ατμίσματος...
Κρατάμε κάτι στο χέρι, ρουφάμε, φυσάμε, απορροφούμε νικοτίνη (η μεγάλη πλειοψηφία), νιώθουμε "χτύπημα" στο λαιμό. Φυσικά και έχει σχέση με το τσιγάρο, λόγω του τσιγάρου μπήκαμε σε τέτοιες διαδικασίες, δεν τις μαθαίνει κανείς από την φύση του! Οι διαφορές υπάρχουν αλλά (αν εξαιρέσεις την βλάβη στον οργανισμό) δεν είναι τόσο καθοριστικές όσο θέλουμε να πιστεύουμε.
Νομίζω πως πολλοί από εμάς θα επιστρέφαμε στο τσιγάρο αν ως δια μαγείας εξαφανιζόταν το ΗΤ από την ζωή μας. Όχι όλοι, αλλά πολλοί.

Λες γι αυτό που πιστεύαμε πως ατμίζαμε;
Ποιοί είμαστε "εμείς" που πιστεύαμε πως είναι τελείως αθώο; Τόσο που και το "100 φορές προτιμότερο" να τρομοκρατεί;
Εδώ στο φόρουμ δεν το πίστευε κανείς (και υπάρχει γραμμένο σε χίλια σημεία), έξω από το φόρουμ δεν το πίστευε κανείς που να έχω γνωρίσει.
Ίσως το 1% να έπεσε από τα σύννεφα, τι να πω...

Από το 2009 που ασχολήθηκε η FDA δεν έλλειψαν οι αμφιβολίες για το ΗΤ, ούτε η προπαγάνδα εναντίον του αλλά ούτε και οι μετρήσεις που δεν το εβγαζαν "αθώο" -απλά πολύ καλύτερο από τσιγάρο. Και δεν πιστεύω πως άτμιζαν πολλοί νωρίτερα, ούτε πως αναφέρεσαι στο τότε, φίλε Απόστολε!
Οπότε αυτές οι "πρώτες έρευνες" είναι οι πρώτες που κάποιοι πήρανε είδηση.
Και το "πριν τις πρώτες έρευνες" είναι: πριν ψάξουνε τι είναι αυτό το πράμα που βάζουνε μέσα τους.
Συγνώμη που το θέτω έτσι, δεν είναι ειρωνεία ούτε μαγκιά.
Καταλαβαίνω πως κάποιοι δεν έχουν πληροφορηθεί για το τι είναι το ΗΤ και μπορεί να νόμιζαν πως είναι αέρας.
Αλλά είμαστε στην πηγή των πληροφοριών! ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙΣ!
Κι αν κάποιος τρομοκρατηθεί με ό,τι δει, ας το κόψει.
Οι υπόλοιποι (νομίζω πως είναι τουλάχιστον το 95%) ξέραμε την κατάσταση και ξέραμε πως πάμε στο "βλέποντας και κάνοντας" και "καλά ως εδώ". Πάντα σε σύγκριση με το τσιγάρο καλά, όχι με τα πνευμόνια ενός άκαπνου.
Και συνεχώς αυτό συζητούσαμε, δεν έκρυψε κανείς τίποτα.

Δηλαδή όποιος τρομοκρατήθηκε τώρα το έπαθε γιατί δεν έψαξε να τρομοκρατηθεί νωρίτερα!
Εγώ δεν βλέπω λόγο τρομοκρατίας:
Είμαι ευτυχής γιατί είναι λιγότερο βλαβερό από το κάπνισμα,
γι αυτό ακριβώς το συγκρίνουμε συνέχεια με το κάπνισμα!

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Καλά τα λόγια μου αρέσουν και εμένα αλλά δε νομίζω να μην θορυβήθηκε κανείς στο άκουσμα πως υπάρχουν υγρά με 32000 μικρογραμμάρια ανά μλ , με το να λέμε τα αυτονόητα όπως οι εταιρίες με τα υγρά όταν τους ρωτάμε για το τη περιέχουν είναι εύκολο , δεν μπήκε κανείς στο Η.Τ νομίζοντας πως θα εισπνεύσει καθαρό αέρα δεν είμαστε 10 χρόνων παιδιά , το να υπάρξει ανησυχία όταν υπάρχουν δυσάρεστα αποτελέσματα άνω του κανονικού δε νομίζω πως είναι κάτι το εντελώς απρόβλεπτο και για εμένα ναι θα έπρεπε να θορυβηθεί το 95 % που λες και όχι το 5 γιατί αν υπάρχει ένα υγρό με τέτοια αποτελέσματα θα υπάρχουν σίγουρα και αλλά και ίσως τα έχουμε στο σπίτι μας αυτή τη στιγμή .
Δεν έχει σημασία τη ήξερες και τη όχι σημασία έχει που ήμασταν και που φτάσαμε και παντα σε σχεση με το Η.Τ για εμενα το κανονικο δεν υπαρχει ουτε σαν σκεψη. και ατμιζω μονο 4 μηνες , για οσους ατμιζουν χρονια οχι απλα δε θα επρεπε να υπαρχει, αλλα να μην εχει εφευρεθη ποτε


εμενα προσωπικα αν με ρωτανε προσπαθω να τους αποτρεψω και απο το ηλεκτρονικο , δε προσπαθω να πεισω κανεναν πως ειναι πιο ακινδυνο απο το κανονικο , δεν ειμαι εμπορος αλλα ουτε εχω εταιρια για να κερδισω κατι, ειμαι απλα ενας αδυναμος να κοψω μια βλαβερη εξαρτηση, ειτε αυτο ειναι τσιγαρο κανονικο ειτε ηλεκτρονικο...τοσο απλα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2014, 02:22 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Νομίζω ότι ανεβήκαμε κατηγορία.
Το ΚΤ είναι πια ένας αντίπαλος που υπερνικήθηκε, σώματι και ψυχή.
Όπως, νομίζω και η αιθαλομίχλη και οι επιπτώσεις της. Αν και δεν την έχει αναφέρει κανείς μέχρι τώρα, προκαλεί κι αυτή σοβαρή ζημιά.

Ανεβήκαμε κατηγορία γιατί πάψαμε πια να συγκρίνουμε τις ποσότητες δυνητικά επιβλαβών ουσιών με αυτές του ΚΤ και ασχολιόμαστε με τις νέες ουσίες που το ΗΤ περιέχει.
Ξέρω ότι το διακετύλιο υπάρχει και στο ΚΤ, αλλά το έμαθα κατόπιν εορτής, όπως όλοι μας, γι αυτό και το εντάσσω πρώτο στον κατάλογο των νέων εχθρών.
Τώρα όμως, είμαστε ψαγμένοι και μπορούμε να αντιμετωπίσουμε με πολλούς τρόπους και το διακετύλιο και τους νέους εχθρούς που πιθανόν να έρθουν.

Μακάρι, σε μερικά χρόνια, ο ατμός να συγκρίνεται με τον βουνίσιο αέρα.
Τότε θα έχουμε πάρει και το μουντιάλ.
Ή, καλύτερα, μακάρι το ΗΤ να μην έχει λόγο ύπαρξης, καθώς θα έχει εξαφανίσει το ΚΤ (ουπς... ξαναγύρισα στον αρχικό εχθρό).

Υγρά/αρώματα με επικίνδυνα συστατικά;
Τα αποφεύγουμε, μέχρι οι εταιρείες να τα αντικαταστήσουν χωρίς αυτά, αλλά με όλο το άρωμα και τη γεύση  :yes:

Άλλα επικίνδυνα παρελκόμενα (βαμβάκι, φιτίλι κλπ);
Βρίσκουμε εναλλακτικούς τρόπους.

Κάτι που δεν υπήρχε με το - δεν το αναφέρω ξανά.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Καλά τα λόγια μου αρέσουν και εμένα
Καλά είναι αλλά θα δεν κάθομαι μέσα στο χάραμα να τα γράφω στο βρόντο.  :laugh1:
Δεν ξέρω αν εννοείς τις ερωτήσεις σου ή αν απλά θες να πεις τον πόνο σου.
Αν τρομοκρατήθηκες, καλή τύχη κι εύχομαι να μην σου πέσει ποτέ τέτοιο υγρό.
Ούτε εγώ θέλω να μου πέσει, κι εγώ ανησυχώ.
Αλλά ανησυχούσα και πριν (που άλλοι έμεναν ήσυχοι) και το έχω συνηθίσει.

bigsur τα 32000 ειναι πραγματικα τρομακτικο!!!
Είναι. Κάνε βάση ή πάρε τα ρίσκα σου (πιέζοντας όσο μπορείς τις εταιρίες) ή κόψε το.
Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα άλλο που μπορώ να σκεφτώ άμεσα.

Νομίζω ότι ανεβήκαμε κατηγορία.
Το ΚΤ είναι πια ένας αντίπαλος που υπερνικήθηκε, σώματι και ψυχή.
Όπως, νομίζω και η αιθαλομίχλη και οι επιπτώσεις της. Αν και δεν την έχει αναφέρει κανείς μέχρι τώρα, προκαλεί κι αυτή σοβαρή ζημιά.
Ανεβήκαμε κατηγορία γιατί πάψαμε πια να συγκρίνουμε τις ποσότητες δυνητικά επιβλαβών ουσιών με αυτές του ΚΤ και ασχολιόμαστε με τις νέες ουσίες που το ΗΤ περιέχει.
Η αιθαλομίχλη έχει κάποια κοινά με τα υγρά.
Ή μένεις στην πόλη και παλεύεις να βρεθεί μια λύση ή φοράς συνέχεια ειδική μάσκα ή φεύγεις για τις εξοχές (και καλή τύχη). Τον πανικό δεν τον θεωρώ λύση, οπότε σε όλα κάνουμε τις επιλογές μας.  :)

Αποσυνδεδεμένος holydiver

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Καλά τα λόγια μου αρέσουν και εμένα αλλά δε νομίζω να μην θορυβήθηκε κανείς στο άκουσμα πως υπάρχουν υγρά με 32000 μικρογραμμάρια ανά μλ ........
Νομίζω ότι έιναι 32000μg/1ml συμπυκνωμένου αρώματος και όχι έτοιμου υγρού προς άτμισμα.  ;D
Και πάλι πολύ είναι, αλλά υγρό με τόσο διακετύλιο μάλλον θα είχε την τέλεια βουτυρωδη-κρεμώδη-latte :)) γεύση που ακόμα δεν την έχω κάνει.
Και ούτε πρόκειταi στο άμεσο μέλλον, αφού την έχω καταβρεί με σκέτη vg + H2O (μπορεί και λίγο pg). Τώρα να πεθάνω γιατί έκανα 10ml καπουτσίνο?  :hapy_crazy:
20 χρόνια-30 τσιγ./μέρα= 219,000 τσιγάρα  :eyesplash: Όλα μέσα στα πνευμόνια, ξέρεις τώρα...τζόυρα καλή στο στόμα και βαθειά εισπνοή μέχρι να καπνίσουν και οι πιο απομακρυσμένες κυψελίδες των πνευμόνων.
Καλύτερο ντουμάνι-χτύπημα-δράση της νικοτίνης με το η.τ το επιτυγχάνω με τον ατμό μέχρι την τραχεία, στα πλεμόνια άμα ξεχαστώ ή άμα θέλω να κάνω εφέ-ομίχλης (ερασιτέχνης σκηνοθέτης με ποταπό budget) :laugh_cool_jump:

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Καλά είναι αλλά θα δεν κάθομαι μέσα στο χάραμα να τα γράφω στο βρόντο.  :laugh1:
Δεν ξέρω αν εννοείς τις ερωτήσεις σου ή αν απλά θες να πεις τον πόνο σου.
Αν τρομοκρατήθηκες, καλή τύχη κι εύχομαι να μην σου πέσει ποτέ τέτοιο υγρό.
Ούτε εγώ θέλω να μου πέσει, κι εγώ ανησυχώ.
Αλλά ανησυχούσα και πριν (που άλλοι έμεναν ήσυχοι) και το έχω συνηθίσει.
Είναι. Κάνε βάση ή πάρε τα ρίσκα σου (πιέζοντας όσο μπορείς τις εταιρίες) ή κόψε το.
Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα άλλο που μπορώ να σκεφτώ άμεσα.
Η αιθαλομίχλη έχει κάποια κοινά με τα υγρά.
Ή μένεις στην πόλη και παλεύεις να βρεθεί μια λύση ή φοράς συνέχεια ειδική μάσκα ή φεύγεις για τις εξοχές (και καλή τύχη). Τον πανικό δεν τον θεωρώ λύση, οπότε σε όλα κάνουμε τις επιλογές μας.  :)

Καλημέρα

Δεν με πείθεις και δε χρειάζεται να σε πείσω την άποψη μας λέμε και δεν είναι απαραίτητο να είναι αποδεκτή μπορεί να έχω δίκαιο για κάποιους αλλά και άλλο τόσο άδικο και για κάποιους άλλους , ότι λες κάποια πράγματα δε σημαίνει ότι πρέπει να τα δεχτώ κιόλας ( απαντώ στο βρόντο που λες ). εσύ μπορεί να τρομοκρατήθηκες με κάτι που άκουσες πριν 2-3 χρόνια που μπήκες  στον ατμό και τώρα να είσαι πιο χαλαρός αυτό δε σημαίνει πως κάποιοι δεν μπήκανε τώρα και είναι η πρώτη ερευνά που είδαν . και μη μου πεις ότι πριν αγοράσεις τη πρώτη σου συσκευή έκανες εξονυχιστικούς ελέγχους και μπήκες  ενημερωμένος και χαλαρός στο ατμισμα .. ήξερες τους βασικούς κινδύνους όπως εγώ τώρα και άλλοι τόσοι που είμαστε νέοι στο χώρο αυτό .


Όσο για την ειρωνεία  ( αν θες να πεις το πόνο σου ) δεν αναφέρθηκα προσωπικά κάπου σε σένα για να είσαι ερειστικός απέναντι μου . :hmmm:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 22, 2014, 06:24 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Αποστολε, δεν ξερω πως τους θεωρεις τους ατμιστες.. αλλα για μενα ειναι μια εξαρτημενη ομαδα, οπως οι καπνιστες..εξαρτημενοι απο την ιδια ουσια..την νικοτινη/την κινηση στου "ρουφηγματος"/του ψυχολογικου κλπ.. Το ατμισμα ερχεται να καλυψει τις ιδιες εξαρτησεις με αυτες του καπνισματος.

Αρα, οταν και αν "τρομοκρατηθει" καποιος και δεν μπορει να διωξει απο πανω του τις εξαρτησεις αυτες η αλλη επιλογη ειναι το κανονικο καπνισμα. Να ενας σοβαρος λογος γιατι συγκρινονται τα δυο συνεχεια. Αν μπορεις να τα σταματησεις ολα..ολοι θα σου πουν μπραβο..(πολλες φορες εχει γινει και εδω μεσα στο παρελθον).

Αν ομως δεν μπορεις να σταματησεις τις εξαρτησεις σου..τοτε κοιταζεις τις εναλλακτικες σου...

Καπνισμα vs Ατμισμα..

Αν το να ατμιζεις κερδισει αυτην την πρωτη μαχη.. τοτε κοιτας με ποιο τροπο θα το κανεις ακομη πιο υγειινο. Αλλα το παραπανω διλλημα ειναι το 1ο που σκεφτεται καποιος και γιαυτο τονιζεται οτι το ατμισμα ειναι 100 φορες πιο ασφαλες απο το καπνισμα..Ωστε, τουλαχιστον, να μην υπαρχουν ατομα που λογω του πανικου και των εντυπωσεων γυρισουν στο παραδοσιακο καπνισμα.


Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Κανονικα θα πρεπει η καθε εταιρια για ολα τα υγρα τα οποια διακινει να κανει εργαστηριακες αναλυσεις και να τις δημοσιευει στην σελιδα της, και αν το ξεκινησουν καποιες εταιριες τοτε θα ακολουθησουν και οι υπολοιπες γιατι κανεις δεν θα ηθελε να το διακινδυνεψει. Η Nobacco και μπραβο της (αν και δεν ειμαι πελατης της) το εκανε.


http://www.nobacco.gr/component/content/article?id=210

Και εγώ είμαι ατμιστής νέος , 4 μήνες.
Όταν ξεκίνησα το η.τ. έψαξα  το φόρουμ αυτό εδώ και αρκετά ξένα άρθρα σχετικά με τους κινδύνους του η.τ..
Τι βρήκα?
-Διαβεβαιώσεις παντού ότι δικετυλένιο ή δεν υπάρχει καθόλου ή είναι σε τόσο μικρές ποσότητες που δεν αποτελεί καθόλου κίνδυνο.
-Ότι όλες οι μελέτες που κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου είναι ψεύτικες μελέτες καπνοβιομηχανιών.
-Ότι όποιος μιλάει για κινδύνους στο η.τ. είναι ηλίθιος , άσχετος και απληροφόρητος δημοσιογράφος.


Η γενική εικόνα που βρήκα είναι ότι το η.τ. είναι  ακίνδυνο. Το συντριπτικά μεγαλύτερο ποσοστό των άρθρων σχετικά με τους κινδύνους του η.τ. είχε το νόημα ότι για μια ακόμη φορά το η.τ. αποδικνείεται εντελώς ακίνδυνο και ότι οι εχθροί του η.τ. είναι αδαής και γελοίοι. Όποτε κάποιος έγραφε κάποια αρνητική παρενέργεια από κάτω σχεδόν πάντα του γράφανε ότι ότι αισθάνεται οφείλεται σε άλλους λόγους. Αν κάποιοι ήταν τόσο πιο έξυπνοι και είχαν καταλάβει τους κινδύνους του η.τ. , αλλά καλλιεργούσαν αυτήν την εντελώς αθώα εικόνα σε εμάς τους βλάκες , μπράβο το πετύχανε. Σεβαστός ο αγώνας προάσπισης του η.τ. έναντι της δεδομένης λάσπης που ρίχνεται από τις καπνοβιομηχανίες , αλλά κατά την γνώμη μου , η παραπληροφόρηση υπάρχει και από την πλευρά των κοινοτήτων των ατμιστών και σίγουρα από τις εταιρίες παραγωγής υγρών. Το να παρουσιάζονται χαλαροί κάποιοι και να λένε καλά δεν το ήξερες? τώρα το κατάλαβες? για μένα τρομοκράτηση των ίδιων που τα λένε δείχνει. Φόβο να αντιμετωπίσουν τα δεδομένα με την πραγματική τους βαρύτητα και ενόχληση ακόμα και αν άλλοι αντιμετωπίζουν το θέμα με τρόπο που δεν αντέχουν οι ίδιοι ψυχικά να το αντιμετωπίσουν στην συγκεκριμένη φάση της ζωής τους. Εγώ μέχρι να βγει αυτή η μελέτη να κρούσει τον κώδωνα του κινδύνου , γύρναγα γύρω γύρω και έλεγα σε όλους τους φίλους μου , ακόμα και στα παιδιά μου , ότι το η.τ. είναι  ακίνδυνο , γιατί το πίστευα , γιατί αυτό είναι η γενική ιδέα που βγαίνει και από αυτό το φόρουμ και από όλες τις ατμιστικές κοινότητες. Όχι ότι απλά είναι πιο ακίνδυνο από το τσιγάρο. Ότι είναι τόσο ακίνδυνο που ουσιαστικά δεν αξίζει να ασχολείται καθόλου κανείς με τους κινδύνους που εμπεριέχει. Πείτε με βλάκα που δεν κατάφερα να καταλάβω αυτά που εσείς καταλάβατε με τόση ευκολία , πείτε με ευκολόπιστο που δεν διάβασα πίσω από την γενική εικόνα που καλλιεργείται από τις ατμιστικές κοινότητες , ότι σας κάνει να νιώθετε καλά να συνεχίσετε να ατμίζετε αμέριμνοι και να καλλιεργείτε  αυτήν την λάθος πεποίθηση.  Και τώρα ακόμα πολλοί πρόθυμοι υπέρμαχοι του η.τ. συνεχίζουν να ειρωνεύονται όσους ανησυχούμε σοβαρά και να προσπαθούν να πουν ότι ήμαστε εμείς υποκριτές που δήθεν αγνοούσαμε τα τόσα γραφόμενα για τους κινδύνους του η.τ..  Διαβάστε τις επικεφαλίδες στο νήμα με θέμα ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 114 ΕΡΕΥΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ Η.Τ. και πείτε μου τι νόημα βγαίνει. Διαβάστε το διαφημιστικό μπάνερ της f.a. ακριβώς από πάνω και πείτε μου τι νόημα βγαίνει. Διαβάστε τα σχόλια που γίνονται κάτω από τις παρενέργειες που διατυπώνει ο καθένας και πείτε μου τι νόημα βγαίνει. Και επειδή ξέρω ότι θα γράψουν κάποιοι ότι τους κατηγορώ για παραπληροφόρηση ενώ δεν έχουν κανένα όφελος από αυτό, απαντώ από τώρα ότι έχουν το όφελος της ηρεμίας τους να συνεχίσουν τον νέο εθισμό τους , γιατί μια γενικότερη ανησυχία έρχεται σε αντίθεση με την βολική μαγική λύση που έχουν βρει. Και γιαυτό το κάνουν. Και ένα τελευταίο. Δεν κατάλαβα γιατί λέμε ότι το η.τ. σε σύγκριση με το κ.τ. είναι πιο ακίνδυνο. Για ποια ασθένεια μιλάμε ? και για πιο συστατικό? Αποδείχτηκε ή δεν αποδείχτηκε ότι για το δικετυλένιο και την πνευμονοπάθεια που προκαλεί , αν σου κάτσει η μπίλια στο κατάλληλο υγρό , το η.τ. είναι πολύ πιο βλαβερό? Γιατί λέμε κάτι που δεν ισχύει λοιπόν για ακόμα μια φορά? Δηλαδή για παράδειγμα , επειδή το κ.τ. έχει μεγαλύτερη ποικιλία πιθανών επιπλοκών είναι αθροιστικά πιο επικίνδυνο  από κάποιο δηλητήριο που σε στέλνει με έναν μόνο τρόπο? Ωραία λογική... Και ποιος ξέρει τι νέες μελέτες έχουμε ακόμα να δούμε με άλλες πόσες τοξικότητες του η.τ. που απλά ακόμα δεν γνωρίζουμε. Επιπλέον δεν βλέπω να ιδρώνει και πολύ το αυτί των εταιριών μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων της μελέτης. Εγώ κατάλαβα και διορθώστε με αν κάνω λάθος , ότι το μόνο που μας διασφαλίζει είναι η ανάλυση κάθε παρτίδας και η παροχή των αποτελεσμάτων στον καταναλωτή κάθε φορά που αγοράζει , για το συγκεκριμένο προϊόν και την συγκεκριμένη παρτίδα. Τι έχω δει μέχρι τώρα? Την Nobaco να δίνει αποτελέσματα για μία μόνο παρτίδα , την FA να κάνει διαφήμιση με τα αποτελέσματα της μελέτης και όλες οι άλλες εταιρίες να σφυρίζουν κλέφτικα. Όταν εγώ και κάποιοι άλλοι έγραφαν ότι η δημοσίευση της λίστας θα φέρει πιο άμεσα αποτελέσματα μας κράξατε ομαδικώς. Ας κάτσουμε λοιπόν να περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει. Ας βασιστούμε στο φιλότιμο των εταιριών και στην υπεύθυνη στάση των ατμιστικών κοινοτήτων με τα εθισμένα από την νέα τους συνήθεια μέλη. Κράχτε τώρα...

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Βασικα διαβαζεις ενα ατμιστικο φορουμ, που συμμετεχουν ατμιστες (εξαρτημενοι χρηστες οπως εγραψα πριν, που εκοψαν την συνηθεια του κανονικου ατμισματος).. δεν ειναι λογικο να εχουν φιλικες πεποιθησεις και νοοτροπια απεναντι στο η.τ. και αρνητικες απεναντι στο κανονικο τσιγαρο? Γιατι ειναι τοσο παραξενο?

Το παραπανω ειναι φυσιολογικο (οσον αφορα στις απαντησεις και τα σχολια των νηματων που διαβασες). Απο εκει και περα αλλο οι προσωπικες πεποιθησεις του καθενος και αλλο αντικειμενικες ερευνες πανω στην υγεια μας.. ερευνες που μας απασχολουν ολους. Τωρα την καθε ερευνα φυσικα την φιλτραρουμε και με την λογικη μας. Λογικη που λεει πχ ποιο ειναι το οριο ασφαλειας για το Χ συστατικο που ανιχνευφθηκε? ποσο εχει το κανονικο τσιγαρο μεσα? (αρα κατα ποσο κερδος τωρα που ατμιζω κλπ), ποια ειναι τα στοιχεια της ερευνας? (ποσα ελεγχθηκαν κατω απο ποιες συνθηκες κλπ). Μπορει γιατροι να μην ειμαστε αλλα ειτε θετικη ειτε αρνητικη ειναι μια ερευνα προσπαθουμε να τσεκαρουμε αυτα που λεει.

Ετσι, αν σε καποια ερευνα βρουμε "φαουλ" κατα την δικη μας αντιληψη..δεν δεχομαστε προσωπικα τα αποτελεσματα της...και λεμε και τον λογο για αυτο. Αν δεν βρουμε ομως.. ειτε θετικα ειτε αρνητικα ειναι τα αποτελεσματα, την δεχομαστε.. εξου και οτι δεχτηκαμε τα αποτελεσματα του Φαρσαλινου.

Για το 32000 που λες για το αν σου κατσει η μπιλια, συμφωνω με την "οργη" σου.. δεν θα επρεπε να υπαρχουν τετοια νουμερα..και ειναι απαραδεκτο για τον κατασκευαστη. Ελπιζω αν ο γιατρος βρει στο μελλον τετοιο νουμερο να μας αναφερει ποιος ειναι. Στα υπολοιπα υγρα ομως, οχι απλα δεν αλλαζω την πεποιθηση μου για τον ατμο..αλλα μου ανισχυεται καθως ειναι 100 φορες μικροτερη απο το κανονικο τσιγαρο ακομη και σε αυτον τον τομεα (στο τσιγαρο υπαρχουν και τα εξτρα της πισσας κοκ). Ναι, δεν εχουν καταφερει οι κατασκευστες να το κανουν υγειινο οπως το οξυγονο που σου δινουν τα νοσοκομεια, αλλα IMHO ειναι σε καλο δρομο και με ερευνες θα παει και σε καλυτερο.

Δεν πρεπει να βασιστουμε απλα στο φιλοτιμο των εταιριων ή σε οποια σταση ατμιστικων κοινοτητων... Οταν προκειται ως καταναλωτης να αγορασεις..επεμεινε και ζητα τις διαβεβαιωσεις/αναλυσεις που θες για να προχωρησεις στην καταναλωση του Χ υγρου. Αν δεν βρεις καμια αναλυση.. κανε βαση.. αν ουτε αυτο σε καλυπτει.. κανε την προσπαθεια σου και κοψε το ατμισμα...

...αλλα θα συμβουλευα να αποφευγεις τις φρασεις "το ταδε ειναι ακινδυνο" ...
ειναι μεγαλη κουβεντα...




Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Θεωρώ πως όποιος ξεκίνησε το η/τ με τη σκέψη πως πρόκειται για μια απόλυτα ασφαλή συνήθεια, μάλλον ετρεφε αυταπάτες.
Πουθενά δεν είδα κάποια ανακοίνωση ότι το η/τ είναι απόλυτα ασφαλές.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι εγκυμονεί πολύ λιγότερους κινδύνους σε σχέση με το κ/τ και πως τυχών επιπτώσεις και παρενέργειες στον ανθρώπινο οργανισμό θα φανούν αν υπάρχουν σε βάθος χρόνου.
Ξέρω πολύ καλά ότι αυτό που βάζω στον οργανισμό μου μπορεί και να έχει επιπτώσεις. Μπορεί όμως.
Και το μπορεί έχει μεγάλη απόσταση από το σίγουρα του κ/τ.
Προσοχή και ψυχραιμία χρειάζεται.



Sent from LG G2


Αποσυνδεδεμένος holydiver

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Και ένα τελευταίο. Δεν κατάλαβα γιατί λέμε ότι το η.τ. σε σύγκριση με το κ.τ. είναι πιο ακίνδυνο. Για ποια ασθένεια μιλάμε ? και για πιο συστατικό? Αποδείχτηκε ή δεν αποδείχτηκε ότι για το δικετυλένιο και την πνευμονοπάθεια που προκαλεί , αν σου κάτσει η μπίλια στο κατάλληλο υγρό , το η.τ. είναι πολύ πιο βλαβερό? Γιατί λέμε κάτι που δεν ισχύει λοιπόν για ακόμα μια φορά? Δηλαδή για παράδειγμα , επειδή το κ.τ. έχει μεγαλύτερη ποικιλία πιθανών επιπλοκών είναι αθροιστικά πιο επικίνδυνο  από κάποιο δηλητήριο που σε στέλνει με έναν μόνο τρόπο? Ωραία λογική...

Αγνοείς ότι δικετυλένιο υπάρχει στα κ.τ? Αυτό καταλαβαίνω από τα λεγόμενα σου...
Για το υπόλοιπο το post σου να ξέρεις ότι διαφωνώ σχεδόν στο σύνολο του (καμιά παράγραφο ρεεεεεεεεεεε :angry_orange: ) , αλλά δεν έχει νόημα να απαντήσω... :cigar:

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Φίλε flavorslut. Διάβασα πολύ προσεκτικά το κείμενο σου και ομολογώ ότι συμφωνώ σχεδόν απόλυτα σε αυτά που λες. Πιστεύω όμως ότι συνολικά παρότι στα επιμέρους συμφωνώ έχω κάποιες βασικές αντιρήσεις και εξηγούμε:


Ναι σίγουρα θα βγούνε μελέτες που θα πούνε ότι το τάδε ή δείνα υγρό έχει περισσότερο διακετύλιο ή δεν ξέρω ποιό ενισχυτικό γεύσης θα βρούνε αύριο κάποιες εταιρίες για να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό. Το έχουμε ξαναδεί το έργο στις εταιρίες τροφίμων πολλά χρόνια πριν. Ειδικά οι κολοσοί του χώρου ψάχνουν συνεχώς βελτιωτικά και ενισχυτικά γεύσης για να αυξήσουν τις πωλήσεις τους.
Προφανώς εγώ τώρα σαν σκεπτόμενος καταναλωτής έχω τις εξής 2 επιλογές. Η κατακαευραυνώνω κάθε είδους τροφής και τροφίμου ή απλά ενημερώνομαι και αποφεύγω αυτά που αποδεδειγμένα μου προκαλούν κακό στο βωμό της καλύτερης γεύσης και μεγαλύτερης διαφήμισης.
Τηρουμένων των αναλογιών πάντα δεν είναι το ίδιο το ητ με την βιομηχανία τροφίμων είναι αναμενόμενο όσο και μεγαλώνει το πράγμα να μεγαλώνει ο ανταγωνισμός και να μεγαλώνουν και οι θεμιτοί και αθέμιτοι τρόποι αύξησης των πωλήσεων των υγρών.
Το τι σημαίνει αυτό για τον ατμό και το άτμισμα νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να το καταλάβει αν θέλεις όμως τη γνώμη μου δεν προβλέπω καλές εξελίξεις ειδικά όσο δεν αποκτούμε καταναλωτική συνείδηση.
Θεωρώ λοιπόν ότι δεν μπορείς να κατηγορείς γενικά τον ατμό ή τα υγρά ακριβώς όπως δεν μπορείς να λες ότι όλες οι τροφές βιομηχανοποιημένες ή μη είναι κακές. Άλλωστε όπως αναφέρουν πολλοί συνατμιστές  μπορούμε να τρώμε λαχανικά και φρούτα από το μποστάνι μας (εμμμμ συγγνώμη pg vg εννοώ)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353716 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9846 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190722 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 542 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 431 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588330 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796793 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7074 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6437 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11717 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12958 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711