vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

381 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Αναρωτιεμαι.. αυτες οταν θα βγουν και αυτες οι μεγαλες εταιριες στο παιχνιδι (philip morris κοκ), που εχουν μεγαλη ιστορια παραπλανης του κοσμου στο θεμα της υγειας... θα πιεστουν να κανουν και να παρουσιαζουν αντιστοιχες αναλυσεις?

Απο τα φορουμ/ιδιωτες το βλεπω λιγο δυσκολο... μαλλον εκει μονο το κρατος και διεθνεις οργανισμοι μπορουν να πιεσουν

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Αν μπουν οι καπνοβιομηχανίες στο παιχνίδι, που ακράδαντα πιστέυω οτι έχουν ηδη ετοιμα υγρά και περιμενουν τις οποιες εξελίξεις, με τους τζίρους τους, και εξαιτίας των προηγουμενων αποφάσεων σε σχέση με τον καπνό, που τους εχουν κοστίσει εκατομμύρια, τα υγρά μας ελεγμένα δεν θα είναι και πάλι, αλλα θα φέρουν ευανάγνωστες επιγραφές οπως φέρουν αυτή τη στιγμή τα τσιγάρα, προς αποφυγήν μελλοντικών μηνυσεων.
Και παλι εμεις οι πυροβολημένοι αναλύσεις θα ζητάμε, οι μικροι παραγωγοι θα τις δίνουν και θα ζουν απο μάς, και η όποια Φύλυπ Μώρης, θα ζεί απο τα εκατομμύρια ατμιστών που θα εχει κοψει και ράψει στα μέτρα των καπνιστών.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Αν οι περισσότερες  εταιρίες   ανακοινώνουν τις μετρησεις των υγρών, θα αναγκαστούν και αυτές , ενδεχομένως, να το κάνουν.
Δεν είμαι ενήμερος. Έχουν μπεί και αυτές  στο χώρο του η.τ?

Αποσυνδεδεμένος hellsrose

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
ειδατε ποτε σε κανα πακετο τσιγαρων να αναγραφουν τις 4000 περιπου τοξικες ουσιες που περιεχει?? Δε νομιζω... το ιδιο θα συμβει  αν μπουν και στο χωρο του ητ

Μερικές σκέψεις:


1. Μια μέση εταιρία σε κάθε παρτίδα πόσα μπουκαλάκια άραγε βγάζει? Είναι λογικό να σκεφτομαι ότι θα παράγει τουλάχιστον δέκα λίτρα ανά παρτίδα , δηλαδή 1000 μπουκαλάκια των 10 ml? Αν είναι έτσι και η ανάλυση κοστίζει 150 ευρώ στην χειρότερη περίπτωση , τότε η πραγματική επιβάρυνση είναι της τάξης των 15 λεπτών ανά μπουκαλάκι. Δεν είναι κάποιο κόστος που καταστρέφει μία εταιρία. Συνεπώς από ηθικής άποψης δεν έχω πρόβλημα να επιβαρυνθούν οι εταιρίες με υποχρεωτικούς ελέγχους.


2. Πως σας φαίνεται η ιδέα να απαιτήσουμε εγγράφως από κάποια αρμόδια υπηρεσία του κράτους να θεσπίσει υποχρεωτικά πιστοποιητικά ελέγχων κάθε παρτίδας ,  ως προϋπόθεση για την εισαγωγή ή εμπορία των υγρών? Μην μπούμε προς το παρών σε λεπτομέρειες , τι ελέγχους , πως να γίνονται , ποιος να τους κάνει , ποιος θα ορίσει τα περιεχόμενα των ελέγχων , τι  φόρους φοβόμαστε , τι ερείσματα δίνουμε για παραπληροφόρηση κλπ. Εγώ ρωτάω απλά ως κάποιος που πιστεύει ότι δεν πρόκειται σε άλλη περίπτωση να γίνει τίποτα. Είναι υπεύθυνη στάση ως ατμιστική κοινότητα? Μήπως τελικά βγούμε εμείς κερδισμένοι και το η.τ. από μια τέτοια κίνηση ξεκάθαρη?

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Ισως μάς πούν κάτι με τήν έλειψη νομοθεσίας για το η.τ και οτι είναι προθυμοι να το συζητήσουν ευθύς μετα την ύπαρξη  σχετικού νόμου.
Με άλλα λόγια , να αγαπιόμαστε :))

Υπάρχει τέτοιος νόμος που να ετοιμάζεται? αν ναι , τότε ακόμα καλύτερα να τον προλάβουμε να συμπεριλάβει κάτι ουσιαστικό.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο.

στο δια ταύτα λοιπόν...

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Άμυνα και εφαρμόζουμε οτι  έγραψε το πρωι ο Atmos περιμένοντας τίς επίσημες
ανακοινώσεις με μετρήσεις και πιστοποιήσεις των εταιριών .

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Χίλιες φορές να πληρώσω ένα υγρό ένα ευρώ παραπάνω και να ξέρω πως είναι απαλλαγμενο από τις τοξικές ουσίες , παρά να το τσιγκουνευομαι με φθηνότερα υγρά αμφιβολου ποιότητας.
Το ενδεικτικά το είδες ή την επόμενη φορά να το γράψω με κεφαλαία ;

Στην πρώτη σου ανάρτηση που παραθέτω και η οποία και προκάλεσε το σχόλιό μου, δεν το είδα.
Αν το βλέπεις εσύ, θα το εκτιμούσα αν το έγραφες με κεφαλαία για να το δώ κι' εγώ.


Παράθεση
Και μιλάω για μια αύξηση στο τελικό υγρό που περνει ο ατμιστης, των 5/10/20/30ml.
Που τα είδες εσύ τα λίτρα δεν μπορώ να καταλάβω.

Για να μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις, πρέπει να συγκρίνουμε όμοια πράγματα. Όταν λοιπόν συγκρίνουμε την τιμή της γλυκερίνης (που αποτελεί το μεγαλύτερο μέρος του έτοιμου προϊόντος) με το έτοιμο υγρό, είτε θα πρέπει να μετατρέψουμε / αναγάγουμε  την τιμή της γλυκερίνης από 4,00€/L σε 0,04€/10mL είτε την τιμή του έτοιμου υγρού από 8.00€/10mL σε 800€/L. Ελπίζω να το κατάλαβες.


Παράθεση
Εκτός και αν είσαι ο ίδιος κατασκευαστής όποτε πάσο...

Αν ήμουν κατασκευαστής (που δεν είναι βέβαια κακό όπως υπονοείς) δεν θα αντιδρούσα στην "πρόσθετη αύξηση της ήδη παράλογης τιμής πώλησης."
Άλλος πρότεινε αυξήσεις...

Πρέπει να καταλάβουμε ότι είναι αυτονόητη υποχρέωση του κάθε επαγγελματία να κάνει σωστά την δουλειά του, χωρίς πρόσθετες επιβαρύνσεις και φακελάκια.
Σου έφερα το παράδειγμα του σουβλατζή και το ίδιο πρέπει συμβαίνει με όλα τα επαγγέλματα.

Αποσυνδεδεμένος td

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας

Η πρώτη κίνηση από μαγαζιά και κατασκευαστές ατμιστικών υγρών έγινε

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Φιλε Urahara,
Οι μεγαλες εταιρειες ,γι αυτο ειναι μεγαλες (βλεπε PHILIP MORRIS) εχουν ετοιμες τις αναλυσεις σε Αμερικη και Ευρωπη ,καθως και πενταετη κλινικο ελεγχο.
Η παρουσια τους θα γινει στο τελος του χρονου.
Τοτε θελουν δεν θελουν θα ακολουθησουν οσες θελουν να επιζησουν.
Ο ανταγωνισμος μεταξυ τους θα ειναι ωφελεια δικια μας.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξέρω πόσο έγκυρη είναι η πληροφόρησή σου.. αλλά μακάρι...

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Θεωρώ λίγο άκυρο το παραπάνω video του gewre.

Τι σχέση έχουν τα καταστήματα πώλησης με αναλύσεις υγρών? Αυτό θα έπρεπε να απασχολεί τους κατασκευαστές. Ο γιατρός ήταν ξεκάθαρος. Χρειάζονται αναλύσεις σε ΚΑΘΕ παρτίδα, όχι μία και τελείωσε. Για να το λέει κάτι θα ξέρει.

Στο βιντεάκι πήγε τα υγρά στο εργαστήριο μέσα σε ψυγειάκι για να μην αλλοιωθούν. Πόσα καταστήματα ξέρει που κρατάν τα υγρά σε ψυγείο?

Θα ανακοινώσουν τα υγρά που περιέχουν διακετύλιο ή θα μας δείξουν μόνο τα αθώα αποτελέσματα? Πόσα υγρά από το σύνολο που εμπορεύονται έστειλαν για  ανάλυση?

Περισσότερο για εφησυχασμό των ατμιστών μου φέρνει το συγκεκριμένο βίντεο χωρίς την απαιτούμενη σοβαρότητα που απαιτεί ο χειρισμός του θέματος. Κι όλα αυτά τα λέω όντας πελάτης των περισσότερων από τα καταστήματα που πήραν μέρος και τα οποία θεωρώ αξιόπιστα και σωστά.

Τι θα ήθελα να γίνει? Το Χ ή Ψ κατάστημα να απαιτήσει αναλύσεις όλων των υγρών που εμπορεύεται από τον κατασκευαστή. Σε περίπτωση που αρνηθεί ο κατασκευαστής να διακόψει την εμπορική συνεργασία μαζί του. Αυτό νομίζω ότι θα ήταν σωστός επαγγελματισμός.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353555 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9770 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190672 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 511 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 411 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588271 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796743 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7056 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312074 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11679 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12922 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711