vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

393 επισκέπτες, 0 χρήστες

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος td

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Μήπως αυτό είναι το πρώτο βήμα από πλευράς καταστημάτων; Θέλω να πω αν τα αποτελέσματα δεν είναι καλά θα μπορέσουν να πιέσουν και αυτοί τους κατασκευαστές υγρών;
 

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Γιατι να πιεσουν και να μη υποχρεωσουν τις εταιρειες να εχουν το αυτονοητο,δηλαδη ολες τις αναλυσεις.
Το κερδος στην λιανικη ειναι υπερβολικα υψηλο αρα μπορουν να πιεσουν προς αυτη την κατευθυνση.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Που το ξέρεις ότι είναι υπερβολικά υψηλό?

Είσαι κατασκευαστής υγρών?

Ή τα συγκρίνεις με τα DIY που φτιάχνεις για προσωπική χρήση?

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Στην λιανικη,οχι στην χονδρικη.
Μονο οι κατασκευαστες ξερουν το κερδος στη λιανικη?
Οπως εγραψε και καποιος ο καταναλωτης γινεται ΔΕΝ γεννιεται εν αντιθεσι με τον εμπορο,ο ΨΑΓΜΕΝΟΣ καταναλωτης μπορει να ξερει σε τι επιπεδα κυμαινεται η αγορα.
Αν εχεις απορια θα σου πω ενα παραδειγμα για τους πολλους.Εγω εχω αλλο τροπο να ξερω τις τιμες.
LIQUA.
Αρχικη τιμη 5,95-εκπτωση 17%=4,95
Αν παρεις 5 τεμαχια 20.
Αρα η αρχικη των 6 ευρω εγινε 4 .
Κερδος για τον καταναλωτη 50%
Αρα στην μοναδα εχει πολλαπλασιο κερδος (οπου και οι πιο πολλοι καταναλωτες.)

Πετρος  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Ας σταματήσουμε το οφτόπικ εδώ διότι άκρη σχετικά με τις τιμές δεν πρόκειται να βγάλουμε


Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Στο βίντεο, (που δεν καταλαβαίνω το λόγο υπαρξής του) βλέπω πανω δεξιά επτά ονόματα.
Εκ των οποίων, το ένα είναι κατασκευαστής υγρών, το αλλο εισαγωγέας και τα λοιπα καταστήματα. Οι οποίοι επτά λοιπόν αυτοί, μαζεύτηκαν και εδωσαν στον gewre υγρά για αναλύσεις? Τα καταστήματα? Ο εισαγωγέας? Ο κατασκευαστής, οκ, να τα έδωσε αν και θα υπέθετα οτι θα ελεγχε μονος του την διαδικασία και δεν θα εριχνε και αυτος τον οβλόν του σε ενα ψυγειάκι. Οι υπόλοιποι, αντι να απαιτήσουν/ζητήσουν απο τις εταιρίες που εμπορεύονται τις αναλύσεις επωμίστηκαν οι ίδιοι το κόστος?
Και αντε και να το εκαναν. θα το κανουν σε καθε παρτίδα? Σε καθε εισαγωγή τους?
Η αρχή εγινε λεει το βίντεο.
Αν η αρχή εγινε βαζοντας μεσάζοντες εκει που θα επρεπε η δουλεια να γίνει απευθείας και απευθείας εκεί που επρεπε να μπουν μεσάζοντες, αμφιβάλλω για την αποτελεσματικοτητα του εγχειρήματος.

Αποσυνδεδεμένος -Theo91-

  • **
  • 320
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε alexmach αμα μου πεις οτι σημερα εμαθες τι σημαινει το promotion θα πεσω απο τα συννεφα! Υπαρχει λογος που γραφει τα καταστηματα και ειναι συγκεκριμενος.

Στο βιντεάκι πήγε τα υγρά στο εργαστήριο μέσα σε ψυγειάκι για να μην αλλοιωθούν. Πόσα καταστήματα ξέρει που κρατάν τα υγρά σε ψυγείο?

Kαι πως θα φανει αλλιως σαν "τρομερο project";

Πειτε με επιθετικο δε με πειραζει, αλλα απο τη στιγμη που λεει οτι οι ατμιστες πρεπει να ενημερωσουν τους καταστηματαρχες για το τι πουλανε οι ιδιοι τοτε ζητω που καηκαμε.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Θα ανακοινώσουν τα υγρά που περιέχουν διακετύλιο ή θα μας δείξουν μόνο τα αθώα αποτελέσματα? Πόσα υγρά από το σύνολο που εμπορεύονται έστειλαν για  ανάλυση?

Απλά εμείς θα πρέπει να προτιμήσουμε αυτά που θα μας δείξουν την ανάλυση και όχι τα άλλα που θα γίνουν αργότερα οι αναλύσεις. Δεν είναι απίθανο κάποια υγρά ή αρώματα να αποσυρθούν από την αγορά ή να αλλάξουν σύσταση. Η λογική λέει να προτιμάμε μόνο υγρά στα οποία βλέπουμε αναλύσεις.

Υποθέτω ότι αφού κάθε εταιρία έστειλε μόνο μερικά δείγματα, θα πρέπει να προτίμησαν να στείλουν αυτά με τις βουτυρένιες - κρεμώδεις γεύσεις, εφόσον έχον τέτοια υγρά - αρώματα στην γκάμα τους. Δηλαδή τα πιο ύποπτα, αλλιώς....  :-\

Ας είμαστε καλόπιστοι σχετικά με τις αναλύσεις. Αν μια εταιρία που θα αναρτήσει αναλύσεις υγρών της χωρίς διακετύλιο, μεθαύριο αποδειχθεί ότι αυτό δεν ισχύει, (π.χ. σε περίπτωση μιας ανεξάρτητης δειγματοληπτικής έρευνας ενός οποιουδήποτε ερευνητή) θα είναι μεγάλο πλήγμα για την αξιοπιστία της.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Η κίνηση με το βίντεο μου φαίνεται παιδιάστικη.
Χρειαζόμαστε συνεχείς, αξιόπιστους τρόπους ελέγχου.
Όχι κάποιον να παίρνει ένα τσουβάλι υγρά για εξέταση μήπως ηρεμήσουμε.
Οι προθέσεις των εμπλεκομένων μπορεί να είναι οι καλύτερες αλλά αυτό είναι κάπως πυροτέχνημα.

Δεν μου άρεσε που έπεσε και το όνομα του γιατρού, στο "είπαμε να πιεστούν τα καταστήματα που αρνούνται να κάνουν τις αναλύσεις". Είναι σαφέστατο πως ο γιατρός μιλαει για τους παρασκευαστές και για μόνιμη βάση, οπότε πολύ αμφιβάλω πως πρότεινε σε κανέναν να βάλει τα καταστήματα άρον-άρον να κάνουν τέτοιες αναλύσεις.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Υποθέτω ότι αφού κάθε εταιρία έστειλε μόνο μερικά δείγματα, θα πρέπει να προτίμησαν να στείλουν αυτά με τις βουτυρένιες - κρεμώδεις γεύσεις, εφόσον έχον τέτοια υγρά - αρώματα στην γκάμα τους. Δηλαδή τα πιο ύποπτα, αλλιώς....


Μωρέ εσύ πολύ σωστά υποθέτεις, αλλά εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι τα δείγματα που προτίμησαν να στείλουν ήταν αυτά με τις βουτυρένιες - κρεμώδεις γεύσεις.

Αν ήσουν αντιπρόσωπος ή κατασκευαστής και έδινες τα υγρά σου (αυτό μου ακούγεται κάπως...  ::) ) για έλεγχο μαζί με τους ανταγωνιστές σου, θα έδινες τα επικίνδυνα (δίνοντας έτσι επιχειρήματα στους ανταγωνιστές σου να σε σβήσουν) ή αυτά που πιστεύεις ότι μάλλον θα έβγαιναν καθαρά.

Δεν μιλάμε για την εκκλησία της ενορίας μας, για επιχειρήσεις μιλάμε που σκοπός της λειτουργίας τους σύμφωνα με τα καταστατικά τους είναι ένας και μόνος, το κέρδος.

Συμφωνώ απόλυτα με τον Theo91 ότι πρόκειται για μια κίνηση marketing και βρήκαν τον κατάλληλο άνθρωπο για την υλοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
¨Οταν οι παραγωγοί αρωματικών ουσιων-υγρών και οι αντιπροσωποι τους , δεν κανουν , πλην ελαχίστων εξαιρέσεων , τίποτα , η κίνηση των καταστηματαρχων κατ αρχην , είναι μια μικρη, αλλά αξιέπαινη προσπάθεια.
Τώρα αν προτίμησαν να στείλουν τα βουτηρώδη , η, οχι, ειλικρινά δεν ξέρω τι να πώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2014, 01:12 από vamaxin »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Για να μην μείνω στην γκρίνια για το τι δεν θέλω, ιδού τι θέλω:

1. Να αρχίσω να βλέπω στις ιστοσελίδες των παρασκευαστών κείμενο με αναγνώριση του φαινόμενου, παραδοχή των αβλεψιών, ανάληψη ευθύνης για την συνέχεια και χρονοδιάγραμμα για το τι θα κάνουν και πότε. Ξέρω πως θα χρειαστούν χρόνο, αλλά επιθυμώ να ξέρω το σχέδιο τους για το σύντομο μέλλον. Και αργότερα, βήμα-βήμα ενημέρωση και πλήρης τήρηση του χρονοδιαγράμματος που έθεσαν.

2. Να δω στην σελίδα των εισαγωγέων/καταστημάτων ενημέρωση για το πώς και με ποιούς τρόπους πιέζουν τους προμηθευτές τους για τις σχετικές αναλύσεις. Πλάνο κινήσεων για το τι θα κάνουν αν δεν τις πάρουν.

Δεν περιμένω θαύματα τώρα, στα τέλη του Ιούλη, αλλά τα πρώτα βήματα πρέπει να γίνουν σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Για να επανέλθω στο βίντεο, και να επειμείνω, και να σταματήσω να το θεωρώ ως μια παιδιάστικη απόπειρα προβολής εν μεσω προβλημάτων, θα ηθελα να μας δώσει ο συντάκτης του, ως ενδειξη της αξιοπιστίας του εγχειρήματος, λίστα απο τα υγρά που εστάλησαν για αναλυση εφόσον ειναι τόσο ανεξάρτητη και προς οφελος του καταναλωτη, οπως και τα αποτελέσματα των αναλύσεων. ΔΕΝ το απαιτώ απο τον ενα και μοναδικο παρασκευαστή, ο οποίος ισως θελει να κανει συλλογικα και εν καιρώ τις ερευνές του, και να καθορίσει την συνολικότερη πορεία του. Εκείνον θα τον κρίνει ο αμεσος καταναλωτής ανάλογα και το γνωρίζει καλά. Αλλα απο τους υπολοιπους, θα ήθελα να δώ και σε αυτό την ευθιξία που ο συντάκτης προσπαθεί να μας πείσει οτι εδειξαν.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Συμφωνώ! Πώς αλλιώς θα είχε νόημα -έστω πυροσβεστικό- το βίντεο;

Πιστεύω πως είναι όντως αναστατωμένοι και επιθυμούν να κάνουν κάτι.
Αλλά νομίζω πως γίνεται με τρόπο που δεν ωφελεί πολύ ούτε εμάς ούτε αυτούς.
Η προσωπική, ειλικρινής, άμεση επικοινωνία που καμιά φορά βλέπω από κάποιες επιτυχημένες εταιρίες του εξωτερικού εδώ είναι ταμπού. λες και κρυβόμαστε ο ένας από τον άλλο.
Δεν περιμένω πως κάποιος θα λύσει το θέμα τώρα αμέσως αλλά περιμένω κάποιον να μιλήσει ανοιχτά, σαν άνθρωπος, τώρα αμέσως.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Το μυστήριο όμως με το άρωμα -θηρίο με τίς 32000 mg/ml παραμένει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353548 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9768 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190670 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 510 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 411 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588270 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796742 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7056 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11679 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12922 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711