vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 1 χρήστης
jim356

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Και τι θα ήθελες δηλαδή?

Να γράψουμε και σε αυτά (υγρά) ότι σκοτώνουν?

Αν γίνει και αυτό τότε ''το χάσαμε το κορμί πατριώτ...'' :))

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε Πέτρο, πρέπει να σου πω ότι όταν εκφράζεις μία άποψη, να φροντίζεις να είναι τεκμηριωμένη, καθώς τα γραπτά μένουν.

Παράθεση
Αυτα (τα υγρα) δεν γραφουν τιποτε.

Και μάλιστα δις.

Δεν σου αρκεί το "Φυτική γλυκερίνη - Προπυλενική Γλυκόλη - Νικοτίνη - Νερό - Αρωματικές ουσίες"?

Περίεργο, αφού σε καλύπτει το

Παράθεση
Τα μπισκοτα γραφουν χρωστικες ουσιες.



Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Αν εισαι στο χώρο αυτό 4 μήνες τοτε εσύ εισαι επιθετικος και όχι εγώ.
Το τσιγάρο, γράφει οτι σκοτώνει, οχι για να σε προστατέψει, αλλα επειδή υπάρχουν μελετες που το αποδεικνύουν, με αποτέλεσμα να εχουν χώσει εκατομμύρια οι καπνοβιολμηχανιες σε αποζημιώσεις. Οποτε σου πετάνε το μπαλλακι, και σου λένε οτι ευθύνεσαι ο ίδιος για το θάνατο που σου πουλάνε. Νομιμα. με τη βούλα και τη φορολογία.
Θες να υπαχθουν και τα υγρά σε αυτές τις κατηγορίες?
Τα μπισκοτα γραφουν χρωστικες ουσίες, οπως και τα υγρά γράφουν αρώματα.
Είδες αναλυση των χρωστικών? Την εψαξες? Την ζήτησες? Σε σταμάτησε απο το να παίρνεις μπισκότα? Πιστευεις οτι αυτό που βαζεις στα πνευμόνια σου πρεπει να ελεγχεται περισσοτερο απο αυτό που βάζεις στο στομάχι σου? και γιατι?
Τελος η οποια πιθανή επιθετικότητα δεν ειναι λόγω θέσεως, είναι λόγω ιδιοσυγκρασίας, χρόνιας Αλλεργιας, και δυσανεξίας, εξ αιτιας των ανω των τεσσάρων μηνων.




Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Ωραια ας κρυφτουμε πισω απο τα μπισκοτα που ομως σκοπιμως δεν λετε οτι τα τρωμε ενω τα αλλα τα αναπνεομε και οπως λεει ο γιατρος προβλημα υπαρχει στην αναπνοη.

Ποσο χρονο επρεπε να ειμαι στον χωρο για να μην ειμαι επιθετικος?
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Οφείλω να κάνω ορισμένα σχόλια.
Καταρχάς, και λυπάμαι αν φανώ οξύς, δεν είναι άξια σχολιασμού τα υπονοούμενα περί στημένων αποτελεσμάτων της μελέτης. Αυτά είναι ακατανόητα και αδιανόητα, αλίμονο αν ζητούσαμε και παρουσία εισαγγελέα κάθε φορά που κάναμε μια μελέτη για να διασφαλίσει ότι τα αποτελέσματα είναι αληθινά. Και τί λόγο θα είχα να βγάλω ψεύτικα; Είτε βρίσκαμε είτε δεν βρίσκαμε διακετύλιο, πάλι θα ήταν δημοσιεύσιμη η μελέτη. Οπότε, δεν θα έχανα κάτι...


Πριν σχολιάσω το βίντεο του Gewre, καλό είναι να ξεκαθαρίσω πως όλοι όσοι υποστηρίζουμε το ηλ τσιγάρο ήμαστε μαζί με τις εταιρίες. Ο λόγος δεν είναι φυσικά επειδή "λυπόμαστε" ή "συμπαθούμε" τις εταιρίες και τους επαγγελματίες του χώρου, αλλά απλά γιατί χωρίς αυτές δεν θα υπάρχει ηλ. τσιγάρο. Εμείς θέλουμε να υπάρχει ηλ τσιγάρο οπότε τις υποστηρίζουμε, διότι ακόμη κι αυτή η αρνητική μελέτη επιβεβαιώνει πως το ηλ τσιγάρο είναι λιγότερο βλαβερό από το συμβατικό. Πρέπει όμως να αφυπνιστούν, διότι σκοπός είναι να γίνει ακόμη ασφαλέστερο (ειδικά όπου αυτό είναι επιστημονικά και οικονομικά εφικτό να γίνει)...


Ως προς το βίντεο, έχω πολλά να πω. Καταρχάς, είναι παράλογο να ζητάμε από ένα κατάστημα να ελέγχει τα υγρά που πουλάει με αναλύσεις. Δηλαδή, αν κάποιος πουλάει 5 εταιρίες, από 15 γεύσεις την καθεμία, θα πρέπει να αναλύσει 75 υγρά; Και πως θα ξεχωρίσει τις παρτίδες; Και κάθε πότε θα κάνει τις αναλύσεις; Και γιατί να αναλύσει υγρά που περιέχουν ίδιες γεύσεις αντί ο κατασκευαστής να αναλύσει τις γεύσεις μόνο (με λιγότερο κόστος και καλύπτοντας όλη την γκάμα προϊόντων κάνοντας λιγότερες αναλύσεις τελικά);
Δεν ξέρω πόσα υγρά εστάλησαν για ανάλυση, πάντως το κόστος ανά ανάλυση σε κάθε υγρό είναι περίπου 100 ευρώ. Αυτά στο εργαστήριο που ξέρω εγώ, μπορεί να υπάρχουν και φτηνότερα. Το ζήτημα δεν είναι ποιο είναι το εργαστήριο, αλλά με πιο κριτήριο το επιλέγεις. Εγώ επέλεξα το εργαστήριο που θα κάνω τις μελέτες μετά από προσωπική συζήτηση 5 ωρών (κυριολεκτικά) με τον υπεύθυνο, και πολυάριθμες τηλεφωνικές επικοινωνίες και emails πριν την προσωπική συνάντηση. Το εργαστήριο έχει επικοινωνήσει πάρα πολλές φορές μαζί μου για να καθορίσουμε την μεθοδολογία, τα όρια, τα προβλήματα που προκύπτουν από τις αναλύσεις κλπ. Και μιλάμε για εργαστήριο με πάρα πολλά χρόνια εμπειρίας, ειδικά στις γεύσεις της βιομηχανίας τροφίμων.
Κριτήριο επιλογής δεν είναι μόνο τα μηχανήματα και το προσωπικό, αλλά και αν γνωρίζουν το αντικείμενο του ηλ τσιγάρου. Θα δούμε τα αποτελέσματα και θα τα κρίνουμε. Μακάρι να είναι σωστά, διότι είναι κρίμα να επενδύονται χρήματα και στο τέλος να μην βγαίνει σωστή πληροφορία. Ελπίζω πως θα γίνει καλή δουλειά εφόσον το εργαστήριο φαίνεται να ασχολείται με τα τρόφιμα.


Με λύπη πάντως επιβεβαιώνομαι πως το πρόβλημα στο ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι η νοοτροπία. Λέει ο Gewre ότι οι εταιρίες πρέπει να ενημερώνονται από κάποιους για τα νέα και πως έχουν πολλές δουλειές που τους απασχολούν. Οι εταιρίες πρέπει να καταλάβουν πως δεν πουλάνε τετράδια και στυλό, αλλά ένα προιόν που ο κόσμος το εισπνέει όλη την ημέρα. ΟΦΕΙΛΟΥΝ και ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ να ενημερώνονται. Έχετε ξαναδεί πουθενά στον κόσμο να ενημερώνει την εταιρία ο πελάτης; Έχετε δει πουθενά στον κόσμο να πηγαίνει ο επιστήμονας να ενημερώσει αντί να πηγαίνουν οι εταιρίες να ζητήσουν ενημέρωση από τον επιστήμονα; Τί σημαίνει ότι οι εταιρίες δεν είχαν ενημέρωση; Δεν είναι υποχρέωσή τους να ενημερώνονται;
Εγώ προσωπικά ποτέ δεν έχω αφήσει αναπάντητο email ή pm από οποιαδήποτε εταιρία. Και ποτέ δεν ζήτησα από τον οποιοδήποτε να με πληρώσει για τις συμβουλές, αλλά κακώς το κάνω αυτό. Όπως κάθε επαγγελματίας πληρώνει τον δικηγόρο του για συμβουλές, θα πρέπει να πληρώσει και τις συμβουλές για την ασφάλεια των προιόντων του. Εδώ βλέπω κατά καιρούς υπονοούμενα περί καρτέλ και άλλα τέτοια περίεργα και κουφά, λες και θα ποινικοποιήσουμε το επάγγελμα του ερευνητή. Ξέρετε κανέναν να δουλεύει τζάμπα; Είδατε κανένα πανεπιστήμιο ή εργαστήριο να κάνει μελέτες τζάμπα και οι ερευνητές να δουλεύουν απλήρωτοι; Και από που θα ζήσουν; Ο FDA έδωσε 270 εκατομμύρια σε ερευνητικές ομάδες στην Αμερική για να κάνουν μελέτες. Αλλιώς κανένας δεν ασχολιόταν. Όταν ένας επαγγελματίας ζητάει συμβουλές για τα προϊόντα και την επιχείρησή του (προϊόντα που πουλάει, δεν χαρίζει), δεν θα έχει αυτό κόστος; Δεν θα έχει κόστος η ανάλυση; Το κράτος θα την κάνει; Γίνεται αυτό σε οποιοδήποτε άλλο προιόν; Με αυτά που γίνονται, σε λίγα χρόνια μόνο οι καπνοβιομηχανίες θα πουλάνε ηλ τσιγάρα...


Ελπίζω η νοοτροπία να αλλάξει. Τα καταστήματα δεν έχουν καμιά υποχρέωση να κάνουν αναλύσεις. Οφείλουν όμως να ζητάνε αναλύσεις από τους προμηθευτές τους. Αν δεν τους δίνουν αναλύσεις, ας αποφασίσουν αν πρέπει να εμπορεύονται τα συγκεκριμένα προιόντα, διότι στο τέλος έχουν κι αυτοί ευθύνη για το τί εμπορεύονται και τί χρησιμοποιεί ο καταναλωτής. Αλλά είναι αδύνατο το κάθε κατάστημα να αναλάβει και να αντέξει το κόστος των αναλύσεων.


Είμαι αισιόδοξος πως σιγά σιγά τα πράγματα θα αλλάξουν. Είναι ένα καινούργιο προιόν και μια καινούργια αγορά, φαντάζομαι πως θα προσαρμοστεί στις πραγματικές απαιτήσεις. Και νομίζω πως η δουλειά που κάνουμε συμβάλλει σε αυτό.





Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
ΤΣΑΡΛΗ οσο χρειάζεται για να μπορεις να φιλτράρεις τις ευλογες απορίες, με ερωτήσεις και θέληση για μάθηση, παρά με αναλωση σε ερευνα αποδιοπομπαίου τράγου.
Το θεμα δεν ειναι να βρουμε καποιον "ενοχο" για κάτι, οταν τρώμε, πίνουμε, και καπνιζαμε ενα σωρό ουσίες που δεν ξεραμε, και δεν μας ενδιέφερε να μαθουμε.
Θα πρεπε να το κανουμε συνολικα αυτό, και οχι μονο για τα υγρά μας. Μια ουσία ειναι, που κανει κακό αναπνευστικώς και οχι αλλιως. Η και αλλες. Αλλα ενα σωρό που παίρνουμε καθημερινα και απλα μας εμαθαν να μην μας ενδιαφέρει.
Ας μας ενδιαφέρει παντου.
Οποτε ας εχουμε η τον ιδιο τόνο παντού, ή ηπιοτερο εδω. Το θεμα μας είναι να καλυτερεύσει το τοπίο, οχι να τα φορτώσουμε σε οποιον βρούμε και να τον πετάξουμε απο το γκρεμο.
Και εν τέλει, πίστεψέ με, κανεις μας δεν προκειται να παει απο το ατμισμα τελικα. Το πιστεύω ακράδαντα. Θα μας προλαβουν ολα αυτά που φάγαμε, ήπιαμε και καπνισαμε ολα αυτά τα χρόνια. Ας ξεκινησουμε με ερευνες για εκεινα που ηδη καναμε για να δουμε αν μπορουμε να αντιστρέψουμε το κακο που ηδη εγινε, και προχωράμε μετά και εδώ.
Σε 4 μηνες δεν πρόλαβες να παθεις τιποτα απο το ατμισμα, σε 20-30-40 χρόνια ομως κατανάλωσης μπισκότων, οι αρτηρίες σου εχουν ηδη παθει την οποια ζημια τους. προτεραιότητες λοιπον.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Έχει ξαναεπισημανθεί και φαίνεται δεν έχει γίνει αντιληπτό.
Τα νήματα που βρίσκονται στον πίνακα με τα "Θέματα Υγείας-Ιατρικά" θα πρέπει ν'αντιμετωπίζονται με τη δέουσα προσοχή στο τι γράφουμε και πως.

Κάποια ζητήματα που αφορούν τον ατμό, έχουν περάσει από πολλά κύματα και μάχες που δόθηκαν στο παρελθόν.

Διαβάστε, ενημερωθείτε όσο περισσότερο μπορείτε. Υπάρχουν παλαιότερα θέματα στο φόρουμ πραγματικοί θησαυροί σε πληροφορίες σχετικά με έρευνες ή προβλήματα που αντιμετώπισε το άτμισμα.

Η γνώση είναι δύναμη.
Καλό είναι λοιπόν να την έχουμε σαν εφόδιο, πριν διατυπώσουμε γνώμη επί παντός επιστητού.
Ή -έστω- ας κρατάμε λίγο τα ποστ μας σε τέτοιο επίπεδο (και αριθμό), ώστε να μη χρειάζεται να επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια σε ένα νήμα.
Ο συντονισμός του φόρουμ κανονικά θα πρέπει να διαγράφει ότι δεν προσφέρει πραγματική πληροφορία. Παρ'όλ'αυτά  υπάρχει ανοχή χάριν του ειρμού της συζήτησης, πράγμα το οποίο τα μέλη δεν θα πρέπει να εκμεταλλεύονται..

Παρακαλούμε για τη συμμόρφωση με τα παραπάνω ώστε να μην εξαναγκασθεί ο συντονισμός και η διαχείριση του φόρουμ σε λήψη μέτρων (που δεν αρέσουν σε κανέναν άλλωστε).


Απ'το συντονισμό του φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Το ξερω οτι σε 4 μηνες δεν πρεπει να εχω παθει κατι.
Ολοι δεν λεμε οτι πρεπει να αναγραφουν τις αναλυσεις?
Ε,αυτο ζητω.
Ειναι παραλογο,δεν μπορει να γινει ,η δεν θελουν?
Απορια εξεφρασα,συγνωμη αν ερεθισα μερικους.


Τsiv
Αν σκοτωναν δεν θα το γραφαμε?


Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Ρε παιδιά με συγχωρείτε δηλαδή αλλά είναι λες και ζούμε σε άλλο πλανήτη. Σε ποιο προιόν έχετε δει να αναγράφεται ανάλυση? Πότε έχει γίνει αυτό σε ποιόν γαλαξία? Σε αυτόν παντως όχι. Και για να σοβαρολογούμε και να προσγειωθούμε ταυτόχρονα ας μην ξεχνάμε ότι είμαστε σε ένα νήμα ενός forum όχι για να βγάλουμε τα σώψυχα μας ή για να αιθεροβατούμε με τι θα ήθελε ο καθένας αλλά μπας και βρούμε καμιά λύση για κάτι που μας απασχολεί αλλά λύση εφικτή και εφαρμόσιμη.
Τι ποιό λογικό λοιπόν από μια άμεση ή έμμεση πίεση προς τους παρασκευαστές είτε μέσω των μαγαζιών είτε μέσω των κατασκευαστών απευθείας. Τι πιο λογικό λοιπόν την επόμενη φορά που ο καθένας από εμας επισκεφτεί το αγαπημένο του μαγαζί να ρωτήσει και να ζητήσει ένα υγρό που δεν περιέχει κάποια ανεπιθύμητη ουσία. Και να το δεχτεί όχι επειδή θα του το πει ο πωλητής αλλά επειδή θα του δείξει το χαρτάκι με σφραγίδες και υπογραφές που να το λέει. Προσωπικά λοιπόν παρότι φανατικός χρήστης κάποιων εταιρειών δηλώνω ευθαρσώς με γνώση των συνεπειών ότι από τουδε και στο εξής ατμίζω μόνο nobacco και ας μην τα είχα δοκιμάσει ποτέ ως τώρα.
Το ίδιο προφανώς μπορούμε να κάνουμε και στις ιντερνετικές παραγγελίες μας. Δεν ξέρω αν ήταν διαφημιστικό ή κάτι άλλο αυτό που έκανε ο gewre έκανε πάντως κάτι. Ούτε ευχολόγια τύπου εγώ θα ήθελα να... (λαγούς με πετραχήλια) ουτε τύπου θα έπρεπε να... Έκανε κάτι τέλως πάντων σωστό λάθος ότι προτιμάτε.
Όσο και να λέμε εδώ μέσα τι θέλει ο καθένας - πολλά λίγα μικρά μεγάλα - αν δεν κάνει κάτι ας γεμίζουμε το νήμα με σελίδες και διαπληκτισμούς μικρούς ή μεγάλους.
Η δεύτερη πρόταση που νομίζω ήδη έχει υλοποιηθεί από τους υπέυθυνους του forum είναι νήμα για τους κατασκευαστές που θέλουν να μοιράζονται τις αναλύσεις τους μαζί μας και φυσικά να πράττουμε και εμείς αναλόγως επιβραβεύοντας ή μη τους απόντες και τους παρόντες σε εκείνο το νήμα. Ειλικρινα΄θα ήθελα να διαβάσω περισσότερες ιδέες και προτάσεις που αφορούν εμάς ή που μπορούμε εμείς να επηρεάσουμε αντί να βλέπω ανούσια debates σε ανεδαφικά πράγματα τύπου να αναγράφουν τη χημική σύσταση των υλικών τους...

δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η εμμονή να μην επιβάλλονται στις εταιρίες έλεγχοι για το η.τ. από το κράτος , ανεξάρτητα αν αυτό σωστά δεν πρέπει να γίνεται από τον ΕΟΦ.
Αν γίνει με σωστό τρόπο , είναι η μόνη λύση κατά την γνώμη μου. Από εκεί και πέρα είναι άλλο θέμα να διεκδικήσουμε οι έλεγχοι να είναι οι σωστοί και αυτοί που θα μας διασφαλίζουν ουσιαστικά.

Η ουσία αυτού που είπε ο Tsarly αυτή είναι. Να υποχρεωθούν οι εταιρίες από το κράτος να κάνουν τις σωστές αναλύσεις και με τον σωστό τρόπο.
Το αν αυτό συμβαίνει στα μπισκότα ή όχι , τι σχέση έχει? Δηλαδή αν αυτό συναίβενε στα μπισκότα θα είχε δίκιο ο Tsarly , ενώ τώρα δεν αξίζει να του απαντήσουμε επί της ουσίας? ή αν ο Tsarly έχει μαι γενικότερη στάση ανησυχίας απέναντι και στα τρόφιμα που το ξέρετε εσείς? και που αλλάζει αυτό την ουσία αυτού που είπε για το η.τ.?
Εδώ δεν είναι το e-biskoto. Είναι το e-kapnsma και συζητάμε για τα προϊόντα ηλεκτρονικού τσιγάρου.
Μπισκότα και πάλιουρες είναι η απάντηση επί του θέματος? Τι εννοεί η διαχείριση θα σβήσει τα μηνύματα εκτός θέματος? Ο Tsarly έκανε μια ερώτηση εντελώς εντός θέματος και διαχειριστές και παλιοί απαντήσανε με άσχετα θέματα , διακυρήτοντας  ότι έχουν το δικαίωμα να είναι επιθετικοί επειδή έχουν αλλεργία και δυσανεξία λόγω παλαιότητας , ενώ δώσανε έμφαση ότι ο Tsarly είναι μόνο 4 μήνες ατμιστής. Αυτά είναι εκτός θέματος και αυτά να σβηστούν , αν θέλει η διαχείρηση να είναι συνεπής σε αυτά που γράφει.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Μια απορία που έχω εδώ και καιρό σχετικά με τα αρώματα…
Έστω ότι είμαι μια εταιρεία και θέλω να φτιάξω δικά μου υγρά.
Τι κάνω;

1) Αν έχω πολύ μεγάλο κεφάλαιο φτιάχνω εργοστάσιο, προσλαμβάνω χημικούς οι οποίοι προσομοιάζουν την άλφα γεύση/άρωμα με το βήτα μίγμα ενώσεων και προχωράω. Στην περίπτωση αυτή ξέρω ακριβώς τι περιέχει το υγρό που περιέχει η βιομηχανία μου.

2) Αν δεν έχω πολύ μεγάλο κεφάλαιο επιλέγω εργοστάσια (προμηθευτές) οι οποίοι μου φέρνουν έτοιμα τα μίγματα. Άντε να κάνω και εγώ έναν ανασυνδυασμό μιγμάτων για να έχω καλύτερο (κατά τη γνώμη μου) γευστικό αποτέλεσμα ή να αποκτήσει το υγρό μου μια γεύση σήμα κατατεθέν.
Σε αυτήν την περίπτωση (που μάλλον είναι η συντριπτική πλειοψηφία) οι προμηθευτές στέλνουν προφανώς και μια λίστα με τα υλικά που χρησιμοποίησαν όπως και την αναλογία τους στο μίγμα.
Έτσι ξέρω ακριβώς τι περιέχει το άρωμα που θα λανσάρω.

Η ερώτηση είναι:
Πώς είναι δυνατόν οι εταιρείες να μην ξέρουν τι περιέχουν τα υγρά τους και περιμένουν τα αποτελέσματα επιστημονικών αναλύσεων (οι οποίες βεβαίως και πρέπει να υπάρχουν αλλά για λόγους ελέγχου και επιπλέον έρευνας);

Μήπως ξέρουν αλλά για διάφορους λόγους δεν θέλουν να το πουν;
Μήπως δεν ξέρουν διότι η λίστα με τις ουσίες που χρησιμοποιήθηκαν δεν υπάρχει;
Μήπως δεν ξέρουν διότι στην αντίδραση με την οποία θα παραχθεί η ένωση γάμα παράγονται και ποσότητες άλλων ουσιών (πράγμα πολύ συνηθισμένο στις οργανικές αντιδράσεις) οι οποίες δεν θεωρείται απαραίτητο να απομακρυνθούν ή η απομάκρυνσή τους ανεβάζει πολύ το κόστος;

Τι μου διαφεύγει;

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Μπορεί να σου κάνει εντύπωση αλλά δυστυχώς δεν ξέρουν γιατί δεν ζητούν αναλύσεις. Απλά ρωτάνε (τηλεφωνικά ή με email) και λαμβάνουν απάντηση (προφορική).
Αυτό το λέω επειδή όποιος έμαθε ότι είχε διακετύλιο σοκαρίστηκε και έδειξε πραγματικά ενδιαφέρον (συμφωνώ με τον Gewre σε αυτό). ΟΜΩΣ, θα έπρεπε ήδη να έχουν αντιμετωπίσει το θέμα σωστά, μιας και είναι γνωστό από χρόνια. Έκαναν λάθος κινήσεις, και γι΄αυτό τώρα τρέχουν πανικόβλητοι. Εκείνοι φταίνε πάλι, αλλά δεν έχω κανένα στοιχείο να τους προσάψω δόλο (δηλαδή το ήξεραν και το απέκρυψαν).


Συμφωνώ πως πρέπει η νομοθεσία να επιβάλλει τί και πως θα ελέγχεται. Αλλά, προβλέπω η νομοθεσία που θα προκύψει να ζητάει άχρηστα πράγματα που απλά θα μπαίνουν σε έναν φάκελο που κανείς δεν θα κοιτάζει....

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Η ουσία αυτού που είπε ο Tsarly αυτή είναι. Να υποχρεωθούν οι εταιρίες από το κράτος να κάνουν τις σωστές αναλύσεις και με τον σωστό τρόπο.
θα ηταν ορθό, αλλα ειναι ενα θεμα που εχει απασχολήσει λοιπον το φόρουμ πολυ ανω των 4 μηνων, και εχει απαντηθεί πολλάκις. Οποιον απασχολεί το θέμα, δεν θετει απλως τα "ευλογα ερωτήματά" του εδώ, αλλα ψάχνει.
ΑΝ γινει αυτό απο το κράτος, θα αγοράζουμε τα υγρά μας απο τα φαρμακεία ίσως με περιεκτικότητα 4mg. Ετσι ήθελαν να το κανουν. Και οπως και με τα φάρμακα, και παλι δεν θα ξεραμε ακριβως τι εχουν μεσα.
Οπότε, ΕΜΕΙΣ είμαστε αυτοι που πρεπει να πιέσουμε, και να ΜΗΝ περιμενουμε το οποιο νομικο πλαίσιο που δεν προκειται να υπάρξει αν δεν βρεθει ενας τρόπος απομύζησης κέρδους και απο αυτό το μερίδιο της αγοράς.
Και μην ξεχνάμε πάντα οτι τα τσιγάρα, τα αποδεδειγμένα εν δυνάμει θανατηφόρα τσιγάρα, πωλουνται ελευθερα. Αισθάνεται λοιπον κανεις καμμια ασφάλεια απο τον κρατικο ελεγχο?
οταν εκ των πραγμάτων αυτός θα είναι κατα πάσα πιθανότητα φτιαγμενος για εισπρακτικους λόγους?


Συμφωνώ πως πρέπει η νομοθεσία να επιβάλλει τί και πως θα ελέγχεται. Αλλά, προβλέπω η νομοθεσία που θα προκύψει να ζητάει άχρηστα πράγματα που απλά θα μπαίνουν σε έναν φάκελο που κανείς δεν θα κοιτάζει....


Γιαυτό λέω , μήπως είναι σωστή μια κίνηση από την ατμιστική κοινότητα , με κάποια επιστολή , που να ζητάμε συγκεκριμένα πράγματα , στα οποία θα καταλήξουμε μετά από συζήτηση. Αν το κράτος δεν ξέρει να κρίνει , ας πληρώσει μια φορά και ένα σύμβουλο σαν εσένα που ξέρει τι του γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Το κράτος κρίνει με βάση την τσέπη του.

Επίσης να σου πω ότι ''ατμιστική κοινότητα'' δεν υπάρχει ούτε σαν όρος ούτε σαν τίποτα.

Για όλους αυτούς είμαστε ''καπνιστές''

Αν το πεις αυτό σε κάποιο νομοθέτη το πολύ πολύ να βάλει τα γέλια ή να σου πει το γνωστό:

Τι είναι αυτό - τρώγεται?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353467 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9731 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190634 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 475 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 393 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588178 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796656 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7035 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 311971 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6388 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11657 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12903 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711