vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

325 επισκέπτες, 2 χρήστες
thanos1071, Milarepa

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η εμμονή να μην επιβάλλονται στις εταιρίες έλεγχοι για το η.τ. από το κράτος
...
Αυτά είναι εκτός θέματος και αυτά να σβηστούν , αν θέλει η διαχείρηση να είναι συνεπής σε αυτά που γράφει.

Ολόκληρο το ποστ σου είναι σε λάθος βάση. Έχεις καταλάβει λάθος σχεδόν τα πάντα σε ότι γράφεις σ'αυτό.

Ξαναδιάβασε όλες τις προτροπές μου αλλά δες και πιο ψύχραιμα ότι συμβαίνει και γράφεται, ακόμη κι απ'τον γιατρό που έκανε τη μελέτη.

Επαναλαμβάνω, έχεις καταλάβει λάθος ή έχεις βγάλει συμπέρασμα στηριγμένος σε εντελώς λάθος βάση.
(πολύ φοβάμαι ότι το ίδιο συμβαίνει και με άλλα μέλη του φόρουμ)
Θα πρέπει όλοι πιο πολύ να διαβάζουμε και λιγότερο να γράφουμε. Τουλάχιστον μέχρι ν'αποκρυσταλλώσουμε άποψη.

Και αυτό το λέω πολύ φιλικά, όχι ειρωνικά.



alex συμφωνώ με την πεποίθηση ότι ότι κάνει το κράτος , τα περισσότερα τα κάνει για εισπρακτικούς λόγους. Επίσης συμφωνώ ότι ο ΕΟΦ δεν θα πρέπει να είναι το αρμόδιο όργανο ελέγχου.
Αλλά επειδή αργά ή γρήγορα θα θεσπιστούν κάποιοι σχετικοί νόμοι και επειδή φορολογικά έτσι και αλλιώς ότι θέλουν κάνουν , μήπως πρέπει να έχουμε πιο ενεργή συμμετοχή σε αυτήν την διαδικασία? Να επηρεάσουμε το νομικό πλαίσιο όσο μπορούμε προς την σωστή κατεύθυνση εννοώ.
Το λέω σε αντιδιαστολή με το να προσπαθούμε να ρυθμίσουμε εσωτερικά την αγορά βασιζόμενοι στο φιλότιμο των εταιριών και ευελπιστώντας ότι το κράτος δεν θα ασχοληθεί εισπραχτικά με ένα καθόλου αμελητέο μερίδιο αγοράς.
Επιπλέον με προβληματίζει και κάτι άλλο. Τις αποφάσεις του κράτους , εκτός από το εισπρακτικό κριτήριο , τις επηρεάζουν και αυτοί που έχουν δύναμη και προσωπικά οικονομικά συμφέροντα από τους εκάστοτε νόμους. Δεν είναι κάπως περίεργο που οι καπνοβιομηχανίες δεν έχουν καταφέρει ως τώρα να επιβάλουν ελέγχους στο η.τ. και να πιέσουν για φόρους στο η.τ. αντίστοιχους με αυτούς του κ.τ.? Μήπως επειδή ετοιμάζονται οι ίδιες να μπουν στο παιχνίδι , προτιμούν και οι ίδιες να μην υπάρχουν ουσιαστικοί έλεγχοι? Όταν ο Φαρσαλινός με 30000 δολάρια βρήκε τέτοια στοιχεία , πως και δεν το έχουν κάνει ήδη οι καπνοβιομηχανίες που χάνουν πολύ περισσότερα λεφτά από το η.τ? Όλα δείχνουν ότι όταν θα βγει το νομικό πλαίσιο , θα έχει διαμορφωθεί έτσι ώστε το δικό μας συμφέρον να είναι το τελευταίο κριτήριο.
Γιαυτό επιμένω: Όσο περνάει από το χέρι μας , μήπως πρέπει να πιέσουμε προς την σωστή κατά την γνώμη μας διαμόρφωση του νομικού πλαισίου?

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
H καπνοβιομηχανία είναι υπέρμαχος του ηλεκτρονικού τσιγάρου και όλες οι εταιρίες έχουν μπει μέσα στην αγορά. Και σύντομα θα είναι πολύ δυνατές.
Σε αντίθεση με το υπόλοιπο κομμάτι της βιομηχανίας, οι καπνοβιομηχανίες όχι μόνο κάνουν μελέτες, αλλά παρακολουθούν πολύ στενά όλους όσους κάνουν και δημοσιεύουν μελέτες. Όλες οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες έχουν επικοινωνήσει προσωπικά μαζί μου, και έχουν ζητήσει επανειλημμένως συναντήσεις και συζητήσεις  για επιστημονικά θέματα πάνω στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Οι υπόλοιποι (το μεγαλύτερο ποσοστό) είτε κοιμούνται είτε το παίζουν έξυπνοι και παντογνώστες....


Αυτό για το κράτος καλύτερα να το ξεχάσετε. Μακάρι να δούλευαν έτσι τα πράγματα, αλλά η πραγματικότητα είναι απογοητευτική...

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Για εταιρίες κολοσσούς στο χώρο με εκατομμύρια κέρδος περίμενα πολύ περισσότερα . Προσφέρουν αρώματα σε άγνωστη αναλογία και αρκούνται στο γεγονός ότι ειναι ασφαλή για βρωση! Κόστος το θεωρώ γελοίο όταν μας χρεώνουν υγρά λες και ειναι ουίσκι 50ετους ωρίμανσης.

Σφάλμα δικό μας ότι με μια γενικολογία στα συστατικά (αρώματα) θεωρούμε ότι είμαστε ασφαλείς.

Τα πράγματα ειναι ξεκάθαρα για εμένα, οι μεγάλοι παρασκευαστες πρέπει να κάνουν αναλύσεις και ότι βλαπτικό για την αναπνευστικό οδό να απομακρυνθεί. Κανένα άρωμα δεν ειναι απαραίτητο όπως και καμία μικρή εταιρία που σε ένα υπόγειο φτιάχνει υγρά σε πλαστικά μπουκαλακια με μια ετικέτα από τον προσωπικό εκτυπωτή.

Έν τέλη γιατί να αρκούμαστε στα λίγα; Χρωστάμε σε κανένα τίποτα ; Δίναμε στις καπνό βιομηχανίες τόσα χρόνια λεφτά για καθαρό πρέπει να συνεχίσουμε να το κάνουμε σε μικρότερο βαθμό ; Ότι νέο βγαίνει να το χρησιμοποιούμε προς ωφέλεια μας για αυτό ειναι το Ίντερνετ και πάντα υπό το πρισμα οτι ακόμα ειναι αρχή και θα βγουν κι αλλά στο μέλλον .


Κανείς δεν ελέγχει κανένα στο χώρο γι αυτό και καμία ζαμπλουτη εταιρία δε κάνει ελέγχους. Ειναι καθαρή σκοπιμότητα και όχι άγνοια . Μη μας τρελάνουν κιόλας .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
εγώ προσωπικά σήμερα το πρωί μίλησα με ένα εργαστήριο για να κάνω αναλύσεις σε 2 υγρά και 2 αρώματα που με ενδιαφέρουν . πλέων εγώ καθορίζω την υγειά μου και δε περιμένω από καμιά εταιρία να μου δώσει κανένα χαρτί , εκεί που θα έπαιρνα άλλη μια συσκευή και άλλους 2 ατμοποιητες θα δώσω τα χρήματα να κάνω έλεγχο σε ότι ατμιζω .

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Και σε καθε νεα παρτιδα θα κανεις το ιδιο Αποστολε;  :hmmm:
Για μενα δεν ειναι αυτη η λυση  :nope:

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Kai aν βγούν θετικές οι αναλύσεις ,μετά τι γίνεται?

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Και σε καθε νεα παρτιδα θα κανεις το ιδιο Αποστολε;  :hmmm:
Για μενα δεν ειναι αυτη η λυση  :nope:

Για τα υγρά δε νομίζω να το κάνω σε κάθε παρτίδα , αλλά για τα αρώματα που κρατάνε πολύ νομίζω θα το κάνω ναι . σίγουρα δεν είναι λύση αλλά προς το παρών δε βλέπω και άλλη . οι εταιρίες μας κοροϊδεύουν συστηματικά με ένα τυποποιημένο μήνυμα που στέλνουν σε όλους . < τα υγρά μας φτιάχνονται από φυτικά προϊόντα και περιέχουν μόνο vg– pg και άρωμα> έστειλα μήνυμα σε αρκετές εταιρίες για να δω απλά την απάντηση τους … μα ίδια ? όλες το ίδιο ακριβώς ποίημα ?  οπότε ο προσωπικός έλεγχος νομίζω πως προς το παρών είναι μονόδρομος

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Δε πιστεύω εάν πατείς τυχαίο δείγμα μόνος και βγει καθαρό να έχεις πρόβλημα μετά .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Οι πιο φρέσκοι ατμιστές μπορούν να ψάξουν στα
NOMOTEXNIKA
για να ενημερωθούν για τις εξελίξεις (τοπικές, ευρωπαϊκές και παγκόσμιες) που αφορούν νομοθεσία και πολιτική απέναντι στο ΗΤ.
[Αν κάνουν τον κόπο, τους περιμένουν κάποιες μεγάλες εκπλήξεις.]
Θα φανεί γιατί από το Κράτος μπορούμε να περιμένουμε μόνο απαγόρευση ή κανά φόρο 200%...
Και γιατί ο ΕΟΦ (που κάποτε πήγε να ασχοληθεί με το ΗΤ) είναι ένα κακό ανέκδοτο -αν δεν αρκεί το ότι το ΗΤ δεν είναι φάρμακο, και δεν είναι δουλειά του ΕΟΦ ούτε αυτό ούτε το τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Τα κρατοι δεν εχουν θεσπισει ακομα καποιους βασικους κανονες, περιμενουν πρωτα να μπουν στο κολπο οι καπνοβιομηχανιες οι οποιες μελετουν τις παρουσες συνθηκες και προετοιμαζονται, αυτες θα διαμορφωσουν το νεο ατμιστικο περιβαλλον σε συνεργασια με το υπ.υγειας και φυσικα οπως παντα και με τα υπ.οικονομικων (ετσι ως ανταλαγμα των υπηρεσιων τους).

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Γιατί πρέπει να ασχοληθεί ο ΕΟΦ?  Τα τρόφιμα δε τα ελέγχει κάποιος? Τα καλλυντικά και τόσα άλλα? Άλλο να ζητούμε το διαχωρισμό του ατμισματος από το συμβατικό τσιγάρο  και άλλο να πασχίζουμε στο να παραμείνει ένα προϊόν  ανεξέλεγκτο στις ορέξεις του κάθε καιροσκοπου

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Πες μου ποιός ακριβώς πασχίζει να παραμείνει ανεξέλεγκτο το ΗΤ στις ορέξεις κάθε καιροσκόπου, γιατί το έχασα.  :wall:
Επίσης θα μου άρεσε να μάθω ποιός κρατικός φορέας θα ελέγξει το ΗΤ, για τι είδους ουσίες, με τι γνώσεις.
Θα ήθελα να μάθω και τον φορέα που ελέγχει "καλλυντικά και τόσα άλλα".

[Ούτε καν τα παραφαρμακευτικά δεν ελέγχονται. Όλα έχουν "καταθέσει αίτηση για έγκριση" για να ελεγχθούν το μήνα που δεν έχει Σάββατο!]


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 24, 2014, 18:36 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Αν ξαναρωτήσεις γιατί καθυστερεί ο έλεγχος θα σου απαντήσουν οτι έχουν λιγους υπαλλήλους :D

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Εχετε μια τάση να τα παίρνετε λίγο προσωπικά. Μιλάω πάντα για τη κοινοτητα των ατμιστων. κάποιου είδους έλεγχος αργά ή γρήγορα θα επιβληθεί όπως όλα τα προϊόντα, άλλωστε στις ΗΠΑ ήδη ξεκίνησε.  Στο χέρι μας είναι στο μέτρου του δυνατού να επηρεασουμε τις εξελίξεις.

Για τους ελληνικούς φορείς έχω την ίδια γνώμη με εσάς και δε περιμένω τίποτα. Εδώ στο κλάδο μου κυκλοφορούν φαρμακευτικα προϊόντα χωρίς κανένα έλεγχο με ανύπαρκτες μελέτες βιοδιαθεσιμοτητας.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353348 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9688 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190604 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 439 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 366 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588128 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796614 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7005 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 311923 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6365 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11629 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12863 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711