vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

324 επισκέπτες, 3 χρήστες
thebull, thanos1071, Milarepa

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Κοίτα, ειλικρινά δεν βλέπω η ατμιστική κοινότητα να θέλει να αποφύγει κάθε έλεγχο.
[Περίεργοι υπάρχουν παντού, αλλά εννοώ την πλειοψηφία, τα φόρουμ και τις οργανώσεις της κλπ.]
Αντικειμενικά, θα ήταν καλό να υπάρχει φορέας με γνώση να νομοθετήσει ψύχραιμα και να ελέγξει.
Αλλά δεν υπάρχει. Αντίθετα υπάρχει σαφής πόλεμος συμφερόντων.
Η νέα μόδα παγκοσμίως είναι να ζητούν να απαγορευθούν οι γεύσεις (σχεδόν όλες!) διότι, λέει, δεν μπορεί να απευθύνονται σε ενήλικες, δεν το πιστεύουν πως αρέσουν αυτά σε ενήλικες (!), μόνο στα παιδιά αρέσουν οι γεύσεις άρα... το ΗΤ απευθύνεται σε παιδιά!
Όταν αυτό είναι επιχείρημα οργανισμών σε κράτη πολύ πιο δομημένα από την Ελλάδα, υπάρχει πιθανότητα να πιστέψουμε ως λύση πως στη χώρα μας θα δημιουργηθεί φορέας (τώρα που όλα κλείνουν) με σοβαρότητα ή γνώση;
Τον έλεγχο που θα επιθυμούσαμε μόνο οι ατμιστές τον προτείνουμε (με λίγες εξαιρέσεις).
Είμαι απολύτως σίγουρος πως αν ασχοληθεί κάποιος στην Ελλάδα θα είναι για να αποφύγει τα διαφυγόντα κέρδη από τους χαμένους φόρους του τσιγάρου, δηλαδή φόροι και απαγορεύσεις ανάλογες του καπνίσματος.
Οπότε, όχι, γράμμα που θα τους παρακαλάει να μας "σώσουν" λέω να μην στείλουμε!  ;)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
globalzero Δεν τό λεγες σε μένα αλλα απαντώ κι εγώ μιας και βρέθηκα.
Τα παίρνουμε ολίγον τι προσωπικά, γιατι θα το δείς και σύ οσο περνάει ο καιρός, οτι όσο παλαιότερος, τόσο κανεις την ιδια συζήτηση ξανά και ξανα, και θα την ξανακάνεις οσο προστίθενται νέα μέλη. Είτε είναι για συστατικά υγρών, είτε για υλικά ατμοποιητών, είτε γενικοτέρωσε, είτε για το αν βάζουμε δυόσμο στα μπιφτέκια.
Ανακυκλωνουμε πολλες φορές συζητήσεις που εχουμε ξανακάνει, αναπόφευκτα, και δεν βλεπουμε και κανα φώς πουθενα (βλέπε νομικο πλαίσιο ελεγχουν ατμου).
Καποτε προσπαθήσαμε να αφυπνιστούμε και να κανουμε εναν ατμιστικο σύλλογο, αλλα κανεις δεν απεδείχθη αρκετά ζεστός. Αλλα ετσι κι αλλιως, και παρά τα 10000 μελη εδώ και δεν ξερω πόσα σε αλλα φόρουμ, οι πραγματικα ενεργοι είναι πολύ λιγοι για να επηρεάσουν καταστάσεις. ΜΟΝΟ τα καταστήματα μεσω του επισήμου οργάνου τους, (ναι) μπορουν να επηρεάσουν, και εμεις εμμεσα, οφείλουμε να επηρεάζουμε με την στάση και τις αγορές μας τα καταστήματα.
Ετσι, τρίς έμμεσα, μπορει και να πετύχουμε αυτά που θελουμε στο μέτρο του δυνατου.
Οπότε καλα κανει ο Απόστολος και στέλνει τα υγρά του στο εργαστήριο, αλλα θα επρεπε να το ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ απο το κατάστημα το οποιο με την σειρά του θα επρεπε να το ΑΠΑΙΤΗΣΕΙ απο τον παρασκευαστή. Και αν ο Απόστολος μόνος, είναι φωνή βοώντος, τότε θα επρεπε να γίνει απο πολλους απο μας συλλογικά.
Να μια καλη αρχή.  :)

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάντως θα έδινα ευχαρίστως το μερίδιο μου για να κάνουμε δικές μας αναλύσεις . Ακόμα και 20 από τα πιο γνωστά υγρά εαν μπορέσουμε να αναλύσουμε σαν κοινότητα θα ειναι κέρδος . Αναλύσεις λίστα με τα υγρά πριν τη μέτρηση , αποδείξεις συνεισφορων όπως και χρεώσεων . Χωρις καμία εταιρία σαν μεσάζοντα, απλά τα υγρά και αρώματα από διάφορες εταιρίες σαν ιδιώτες .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
μα αυτό λεμε! Πολύ καλα κανεις μεν και το σκέφεσαι έτσι ενεργά, αλλα η "δουλεια" μας ως ατμιστές ειναι να πιέσουμε τα καταστήματα, να απαιτήσουν τις αναλυσεις απο τους παρασκευαστές. Γιατι και να κανουμε αναλυσεις μονοι μας οπως λεει και ο Απόστολος πιο πανω, που ξερουμε περι παρτίδων κλπ? και το ποτε ισως αλλαξει μια συνταγη και τα ρέστα? Δώρον αδωρον. Καταναλωτική πιεση θελει απο ολους μας.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Ποιος έχει μεγαλύτερη ευθύνη για την διάθεση στην αγορά επικινδύνων για την υγεία αρωμάτων και υγρών, οι εταιρείες εισαγωγής πρώτων υλών , η, τα κατατήματα πού τα διαθέτουν στους καταναλωτές?
Αν κάποιος κάνει αγωγή , απο ποιόν θα ζητηθούν ευθύνες?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Προφανως απο κανεναν μιας και επίσημα δεν θεωρείται οτι υπαρχουν επικυνδυνες ουσίες. θελω να πω, και οι καπνοβιομηχανίες δεν θα πληρωναν δεκάρα σε αποζημιώσεις, αν δεν ειχε αποδειχθεί οτι ΓΝΩΡΙΖΑΝ την επικυνδινότητα και απλα εκαναν τις πάπιες.
Εδω για τι πραγμα να κατηγορούσες και ποιον?

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Η ύπαρξη του διακετυλίου  ειναι γνωστή απο το 2008. Ολοι γνωρίζουν ότι  περιέχεται στα γλυκαντικα που χρησιμοποιούν, και όλοι ομως κάνουν την πάπια...

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Και νομίμως θα μπορουσαν υποθέτω να συνεχίσουν να την κάνουν.
Δέν "απαγορεύεται" η χρήση του στα υγρά ΗΤ, επειδή δεν υπάρχει νομικο πλαίσιο. Αλλα αν θορυβηθούν οι εταιρίες και το αφαιρέσουν, το όφελος ειναι διπλό.
ΚΑΙ θα εχουμε απαλλαγει απο μια δυνητικά έστω επιβλαβή ουσία, ΚΑΙ θα εχει γίνει ΧΩΡΙΣ κρατικές επεμβάσεις, χωρίς ανάλογους νόμους, και χωρίς φόβο φυλάκισης και προστίμων.
Θα έχει γίνει καθαρά απο καταναλωτική κινητοποίηση.
Και για αυτό ειναι τόσο πολύτιμες αυτές οι έρευνες. Επειδή εαν και εφόσον θορυβηθουν οι εταιρίες, θα θορυβηθούν όχι γιατι θα πανε φυλακή, αλλα γιατι θα μας χάσουν απο πελάτες.
Και θα εχουμε αποδείξει, όλοι, και εμείς, αλλα πόσο μάλλον ο γιατρός, την δύναμη που υπάρχει στην κοινοτητά μας.
Και αυτός ειναι ο λόγος κατ εμε που δεν πρεπει να αναλωνόμαστε σε οποιαδήποτε αντιπαράθεση, ή απλή γκρίνια.
Τα πρώτα βήματα, εγιναν, με τον Γιατρό μπροστάρη και καθοδηγητή. Τα επόμενα είναι δικο μας θέμα και ευθύνη.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Θα στεναχωρησω μερικους, αλλα επειδη εργαζομαι σε καποια υπηρεσια που συνεργαζεται με τον ΕΟΦ, θα ενημερωσω λεγοντας οτι ο ΕΟΦ οποτε του καπνισει στελνει πρωτοκολλα συνεργασιας για δειγματοληψιες σε διαφορα καταναλωτικα και "μη" αγαθα (που ουδεμία σχεση εχουν με τα φαρμακα) προς αναζητηση επιβλαβων συστατικων, ακομα και αν δε υπαρχει καποιος νομος που να τα απαγορευει κατ'ουσιαν στην χωρα μας, απλα και μονο προς προστασια του καταναλωτικου κοινου.


Αν βρεθει κατι επιδιδονται προστιμα (βαρβατα πλεον) και συ τρεχα στα δικαστηρια να αποδιξεις οτι δεν απαγορευοταν απο καποιον νομο, ισως δικαιωθεις μετα απο κατι χρονια, μεχρι τοτε ξοδευε. Οποτε ειναι μεχρι να στραβωσουν, αν στραβωσουν χαιρετα μου τον πλατανο μετα, και δυστυχως για τους καταστηματαρχες δεν υπαρχει πλεον το "δεν γνωριζα" απο φετος κρινονται συνυπευθυνοι μαζι με τον κατασκευαστη και τον εισαγωγεα. Αυτα για να μην τρεφετε αυταπατες για τα περι "νομιμου και μη", ο ΕΟΦ λεει εγω το κρινω επικινδυνο = παρανομο και εσυ τρεχα να αποδείξεις το αντιθετο (και τα δικαστηρια οταν εχουν να κανουν με το κρατος τους αρεσει η ατακα των υπηρεσιων "κατ'εξαιρεση σε εκακτες καταστασεις...").

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ναι, και η εφορία κάνει ελέγχους στα νησιά για αποδείξεις  Ήδη νιώθω αισιόδοξος για τα οικονομικά της χώρας!
 
Το "όποτε του καπνίσει" του ΕΟΦ δεν αποτελεί ασπίδα προστασίας για εμάς ή απόδειξη πως μπορεί να ελέγξει τα πράγματα στην Ελλάδα. Δεν συζητάμε για το αν κάνει αρπαχτές. Κάνει. Στο παρελθόν έχει κάνει στοχευμένα και για το ΗΤ: είχε βγει φιρμάνι απαγόρευσης, κάποιοι ανόητοι έλεγχοι για υγρά με νικοτίνη (μέχρι εκεί έφτανε το IQ) και μετά τίποτα. Αν κάποιος βρει νόημα σε αυτό και νιώθει δικαιωμένος και προστατευμένος δικαίωμά του.

Αποσυνδεδεμένος guitars

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Η δουλειά θα γίνει νύχτα!
απο BigSur:

Είμαι απολύτως σίγουρος πως αν ασχοληθεί κάποιος στην Ελλάδα θα είναι για να αποφύγει τα διαφυγόντα κέρδη από τους χαμένους φόρους του τσιγάρου, δηλαδή φόροι και απαγορεύσεις ανάλογες του καπνίσματος.
Οπότε, όχι, γράμμα που θα τους παρακαλάει να μας "σώσουν" λέω να μην στείλουμε!  ;)


+1000 σε αυτο που λες...και όχι μόνο για την Ελλάδα αλλα παγκοσμίως
πιστεύω κι εγω πως η μόνη περίπτωση που θα ασχοληθούν σοβαρά, θα είναι όταν θα θελήσουν κινδυνολογώντας να το απαγορέψουν και να το παρέχουν οι ίδιοι σε εμάς και ελεγμένο (ίσως και όχι) συνοδευόμενο από τους ανάλογους φόρους

πρέπει τώρα και με προσεγμένο τρόπο να αναγκαστούν να το κάνουν ασφαλέστερο και φυσικά με δικά τους έξοδα γιατί έχω αρχίσει να φοβάμαι πως δεν θα αργήσει η στιγμή που θα ακούσουμε: ...αφού λοιπόν είναι τόσο βλαβερό κτλ απαγορεύουμε τη διάθεση του προσ χρήση...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Καποτε ενα προβατο εβαλε εναν λυκο στο μαντρι για να το προστατεψει απο ενα αλλο. Στο τελος ο λυκος εφαγε ολο το μαντρι. Οποιος πιστευει  οτι οι δημοσιοι υπαλληλοι των κρατικων μας υπηρεσιων θα κανουν κατι για το συμφερον και την υγεια του ειναι τουλαχιστον αφελης. Για να μην επαναλαμβανω τα λοιπα,  Alex Mach και bigsur με εχουν καλυψει
Χιλια μπραβο απο μενα

ο λύκος θα μπει στο μαντρί έτσι και αλλιώς. Όποιος πιστεύει ότι δεν θα μπει είναι τουλάχιστον αφελής.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
ασ κοπχιάσ, ναουμ.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Το καλό για την ώρα είναι ότι ο λύκος δυσκολεύεται να μπει και για αυτό είναι και τόσο μπάχαλο η ιστορία με την προσπάθεια τόσο ένταξης όσο και ελέγχου του ητ. Να το ξαναπώ μια φορά ακόμα εξακολουθούμε (για λίγο ακόμα ίσως?) και είμαστε μια αυτορυθμιζόμενη "κοινότητα" και στις συσκευές αλλά και στα αναλώσιμα μας. Εξ ου και η (μικρή) καθυστέρηση των γιγάντων του χώρου να μπουν δυναμικά στο χώρο. Μην ανησυχείτε έχουν οσμιστεί το χρήμα εδώ και καιρό βλέπουν τα νούμερα και τρίβουν τα χέρια τους.
Για τους "Σουηδούς" φίλους που θέλουν το κράτος να το ελέγξει ειλικρινά δεν μπορώ να πω τίποτα πέρα από το να ρίξουν μια ματιά στην ταμπέλα στο Ελ. Βενιζέλος να δουν το όνομα της χώρας που βρισκόμαστε. Ή να πληροφορήσουν τους υπόλοιπους ιθαγενείς τι ακριβώς έχει ελέγξει το κράτος ως τώρα (με συνέπεια, τάξη και οργάνωση εννοώ όχι ad hoc ελέγχους για τα μάτια).
Προχωράμε λοιπόν, αυτορυθμιζόμαστε ας το κρατήσουμε για λίγο ας ξεχάσουμε τι κάνουν οι άλλοι και πάμε τι μπορούμε να κάνουμε εμείς. Ένας συνατμιστής πρότεινε να τα στέλνει μόνος του αξιέπαινη προσπάθεια και υποθέτω θα το μοιραστεί μαζί μας (παρότι μόνος του θα το πληρώσει) και μετά τι? Άντε και θα είναι με τα 5 αυτά υγρά καλυμένος (και δεσμευμένος να τα ατμίζει αιωνίως μέχρι να στείλει άλλα 5?). Να μαζευτούμε πολύ να κάνουμε και σύνδεσμο με συνδρομή να τα στέλνει?
Και που είναι ρε παιδιά αυτοί που κονομάνε από την ιστορία (κατασκευαστές, προμηθευτές πρώτων υλών modders, εργαστήρια υγρατζήδες, καταστήματα)? Ε ε που είναι? Μη μου πείτε δεν κονομάνε ή κρίση κλπ αν δεν κονομάγανε δεν θα είχανε τα μαγαζιά θα ανοίγανε σουβλατζίδικα. Βγάζουν μεροκάματο τέλος. Περιμένουν να βγάλουν μεγαλύτερο και θα γίνει αν ακολουθήσουνε τους κανόνες του ανταγωνισμού που εμεις θα επιβάλουμε. Δεν θέλω βουτυρίνη μόνο nobacco και τέλος. Είναι κύριε ασφαλή τα υγρά σου δείξε μου τις αναλύσεις σου και ψωνίζω μόνο από σενα υγρά. Και επειδή είσαι ωραίος αποδειδεγμένα, θα παίρνω και ατμοποιητές μοντάκια μπαταρίες πάλι από σένα.
Και τελειώσανε και κράτη και υπηρεσίες και ΟΗΕ και philip morrons και δεν θέλω κανένα νταβατζή πάνω από το κεφάλι μου έχω το γιατρό μου τα μοντάκια μου τα υγρά μου και την υγειά μου..


Χαίρεται και Καλό καλοκαίρι σε όλους

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353350 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9689 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190605 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 440 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 367 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588128 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796614 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7005 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 311923 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6365 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11629 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12863 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711