vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Αυτή είναι μια σωστή ανάλυση, με σωστά ελάχιστα επίπεδα ανίχνευσης και φυσικά αφορά μόνο το συγκεκριμένο υγρό που αναφέρεται στο έγγραφο.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
O παραγωγός είναι υποχρεωμένος να αποδείξει την ασφάλεια του προϊόντος και το κράτος ή όποια ανεξάρτητη αρχή να ελέγξει αν όντως είναι ασφαλές. Πόσο μάλλον από τη στιγμή που προκύπτει θέμα δημόσιας υγείας, έστω και μακροπρόθεσμα (αλήθεια αν είναι τόσο μακρινός ο κίνδυνος γιατί βιαζόμαστε και το συζητάμε??? με το πάσο τους ας το κάνουν)


από το συγκεκριμένο χαρτί πως μπορώ να είμαι σίγουρος ότι το υγρό που δόθηκε για ανάλυση είναι όντως το υγρό που πωλείται???

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Σκέψου τί γίνεται με τις εταιρίες που σου λένε οτι η χρήση του διακετυλενίου ειναι νόμιμη...και οτι χρησιμοπουν οτι βάζουν και στα τρόφιμα....

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
@kfarsal
Υπάρχει κάποιο επιτρεπτό όριο για τις εν λόγω ουσίες;
Υπάρχουν άλλες μέθοδοι ανίχνευσης εκτός της αέριας χρωματογραφίας;

Σίγουρος δεν μπορεί να είσαι ποτέ για οποιοδήποτε προϊόν είτε είναι ούζο είτε νερό είτε βότκα
Το ΔΧΑ δεν συνοδεύει το είδος προς πώληση, αλλά οι παρασκευάστριες εταιρείες είναι υποχρεωμένες
να έχουν  αναλύσεις και Πιστοποιητικά από εργαστήρια εγκεκριμένα και φυσικά όταν τους ζητούνται
από αρχές ή από ιδιώτες να τα επιδεικνύουν.
Το LOT και ο αριθμός παρτίδας- παραγωγής και εμφιάλωσης είναι πάντως κάτι που δείχνει από ποια παρτίδα έχει φτάσει στον καταναλωτή ένα είδος.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Όσο το σκέφτομαι τόσο πιο παράξενο φαίνεται.. δηλαδή 74% των υγρών που εξετάστηκαν είχαν ανιχνεύσιμα επίπεδα της ουσίας και εδώ βγαίνει μια εταιρία που ως δια μαγείας τα έχει όλα πεντακάθαρα.. (νομίζω ότι είναι όλα ίσως μου διέφυγε κάποιο, οπότε αν κάνω λάθος διορθώστε με)

Αποσυνδεδεμένος hellsrose

  • **
  • 118
  • Φύλο: Άντρας
Διαβάζοντας ξανά το θέμα, και μετά από κάποιο ΠΜ που έλαβα από κάποιο μέλος θα 'θελα να διευκρινίσω κάποια πράγματα:

1. Το θέμα κλείδωσε προσωρινά για τον λόγο που αναφέρθηκε και άνοιξε πάλι σήμερα.
2. Το να λέει κάποιος ότι "φιμώνουμε τις απόψεις που δεν συμφωνούμε" μας προσβάλει και μας συκοφαντεί. Αν ήταν έτσι, κάποιοι θα είχαν ήδη αποκλειστεί από το φόρουμ. Κάποιοι ανέπτυξαν την άποψή τους σε πολλά μηνύματα με όλους τους δυνατούς τρόπους και τους απάντησε και ο επιστήμονας και πολλά μέλη. Αν συνεχίσουν να επιμένουν, τότε αυτό δείχνει προσπάθεια επιβολής της δικής τους άποψής με το έτσι θέλω. Το έγραψαν, το διαβάσαμε, τελείωσε. Θα βρεθούν κάποιοι που θα συμφωνήσουν με την άποψή τους και κάποιοι που θα συμφωνήσουν με τον επιστήμονα. Οι αναγνώστες θα βγάλουν τα συμπεράσματά τους και μπορούν να γράψουν και τη δική τους γνώμη, δεν είναι ανάγκη να τους την επιβάλουν μερικοί.
3. Αν ο ερευνητής ήθελε να συγκαλύψει κάποιες εταιρίες, δεν θα άρχιζε καν την έρευνα.
4. Μάλλον αλλού θα πρέπει να εκδηλώσετε τις απαιτήσεις σας για ενημέρωση όσοι ζητάτε ονόματα και όχι στον επιστήμονα. Αυτό που είπε και ο ίδιος: Ζητάτε πιστοποιήσεις. Αν κοιτάξετε εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16044.msg749286.html#msg749286 θα δειτε ότι υπάρχει και άλλος δρόμος για ενημέρωση. Μια εταιρία ως τώρα τοποθετήθηκε πάνω στο θέμα. Το ίδιο μπορούν να κάνουν και άλλες.
5. Την περισσότερη ανακατωσούρα και αμφισβητήσεις τη βλέπω από νέα μέλη που δεν γνωρίζουν την ιστορία τού ερευνητή. Το αν δίνει λαβές ή όχι στου πολέμιους του η.τ. δεν σημαίνει ότι πρέπει να αφήσουμε το θέμα στη μοίρα του. Το ότι ένας ερευνητής υπέρμαχος του η.τ. βγάζει τέτοια πράγματα "στη φόρα" αυτό δείχνει υπευθυνότητα στο χώρο του η.τ. Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το η.τ. παρά τις όποιες αποκαλύψεις και έρευνες που εντοπίζουν θέματα που χρειάζονται βελτίωση, συνεχίζει να είναι με τεράστια διαφορά καλύτερο από το κανονικό τσιγάρο.
6. Ο ερευνητής δεν έχει εργαστήριο αναλύσεων για να λειτουργεί για ίδιο όφελος το οποίο προτείνει συγκεκαλυμμένα. Προτείνει οι εταιρίες να απευθυνθούν σε ειδικούς και σε όποιο εργαστήριο θέλουν και λέει απλά ότι κάτι τέτοιο δεν στοιχίζει πολλά.
7. Οι εταιρίες μπορούν να ανταποκριθούν αν θέλουν, και μία το έκανε ήδη, όπως διαπιστώνετε, παρά τη γνώμη μερικών ότι "δεν πρόκειται να φιλοτιμηθούν ποτέ οι εταιρίες". Το ίδιο μπορούν να κάνουν και άλλες, όπως ανέφερα. Πρέπει όμως να δώσουν κάποια χρήματα για έρευνα.

Για τους παραπάνω λόγους κλειδώθηκε προσωρινά το θέμα. Διαβάστε και λίγο πριν αρχίσετε τις κριτικές.

Και βέβαια ήταν συγκεκαλυμμένες κατηγορίες όσα ανέφεραν κάποιοι και πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί σε υπαινιγμούς και υπονοούμενα στο εξής. Δεν θα ανεχόμαστε επαναλαμβανόμενα μηνύματα επιβολής απόψεων του καθενός.
Δεν έχουμε το χρόνο να ασχολούμαστε με τις απαιτήσεις κάποιων μελών γιατί πιστεύουν ότι μπορούν να διορθώσουν τον κόσμο ή το φόρουμ ώστε να βαδίζει με το δικό τους σκεπτικό.
Όσοι έχουν σκοπό να δευτερολογήσουν και πάλι, ξαναδιάβαστε τα παραπάνω αλλά και όλο το θέμα ξανά.
Δεν μπορώ να γίνω σαφέστερος.


Επειδη μολις τωρα μπηκα απ την ωρα που ξεκλειδωθηκε το θεμα θεωρω πως επιβαλλεται να απαντησω γιατι μετα απο δικο μου ποστ κλειδωθηκε το τοπικ...
Να σημειωθει επισης πως κανενος ειδους ΠΜ εστειλα και σε κανεναν

Εγραψα:
''Γιατρε το γεγονος οτι το ητ εχει κατα μεσο ορο 100 φορες λιγοτερη ποσοτητα διακετυλιου απο το κτ αυτο δεν το συνιστα ακινδυνο. Το καθιστα τουλαχιστον επικινδυνο''
 ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΡΕΥΝΗΤΗ
Απάντηση #254
Έβγαλα το ποστερ που παρουσιάσαμε σε επιστημονικό συνέδριο ΔΗΜΟΣΙΩΣ. Το διάβασε κανείς προσεκτικά; Μήπως είδατε την αναφορά ότι τα επίπεδα DA στα υγρά η.τ. (ως μέσες τιμές) ήταν 100 φορές χαμηλότερα από το κάπνισμα? Κι αυτό σε σύγκριση 3ml ημερήσιας χρήσης με 20 τσιγάρα ημερησίως.
ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ Η ΑΛΛΑ ΕΝΝΟΕΙ Ο ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ?
Απάντηση #81 Απο e-go fun
http://www.biozo.gr/node/675
''Πολλά εργοστάσια παρασκευής τέτοιων προϊόντων στην Αμερική (Η.Π.Α.) έχουν ήδη σταματήσει να χρησιμοποιούν το συνθετικό διακετύλιο επειδή έχει συνδεθεί με βλάβες του πνεύμονα των ατόμων που εργάζονται στα εργοστάσια αυτά [1]. Σύμφωνα με το Centers for Disease Control and Prevention των Η.Π.Α. ακόμη και σύντομα χρονικά διαστήματα έκθεσης στο διακετύλιο μπορούν να προξενήσουν βαριά αποφρακτική βρογχιολίτιδα (Bronchiolitis Obliterans), μια προϊούσα πνευμονική βλάβη που σε μερικούς εργαζόμενους καταλήγει σε μη αναστρέψιμη καταστροφή των πνευμόνων και θάνατο [2].Όμως δυστυχώς υπάρχει αναφορά που για πρώτη φορά συνδέεται η ουσία αυτή με βλάβες σε απλούς καταναλωτές και όχι μόνο σε επαγγελματίες στην βιομηχανία τροφίμων. Μόλις τον περασμένο μήνα σε δικαστήριο του Κολοράντο εκδικάστηκε αποζημίωση περίπου 7,2 εκ. δολαρίων σε έναν αμερικανό πολίτη, ο οποίος κατανάλωνε περίπου δύο σακουλάκια ποπ-κορν καθημερινά για 10 χρόνια, και έπαθε σοβαρή βλάβη στους πνεύμονες που αποδόθηκε στην εισπνοή του τεχνητού αρωματικού του βουτύρου που υπήρχε στη συσκευασία του ποπ-κορν [3].''


ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΙΧΕΣ ΚΑΙ ΤΡΙΧΙΕΣ?


''είμαι σίγουρος οτι δεν θα είναι επικύνδυνη για τέτοπιο χρονικό διάστημα.''
Ειλικρινα απο που προκυπτει και τοση σιγουρια?
''Και ΔΕΝ ειναι η πρώτη φορά που κλονίζεται η αξιοπιστία του ΗΤ αλλα ορισμένων κατασκευαστών και μόνο''
ΝΑΙ ειναι η πρώτη φορά που κλονίζεται η αξιοπιστία του ητ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΩΝ ΑΤΜΙΣΤΩΝ γιατι οι όποιοι κατασκευαστες ειναι η πρωτη υλη του ητ αφου αφορα στα υγρα μας!!!
Τελος ποτε δεν ειπα οτι ξεκινησα το ητ νομιζοντας οτι ειναι ακινδυνο. Το ξεκινησα διοτι με ενθουσιασε η ιδεα της συνυπαρξης των γευσεων απο καφε ποτο φαγητο κλπ με γευσεις απο ατμο ΧΩΡΙΣ να φοβαμαι να πεθανω (βλεπε κτ).Δεν ανηκω στους πικραμενους καπνιστες που βρηκαν καταφυγειο στο ητ για να γλυτωσουν απ το παθος του κτ αλλα σ αυτους που ξεκινησαν το ητ γιατι το γουσταρουν χωρις συγκρισεις...
σορρυ για το off topic της τελευταιας παραγραφου

Διόρθωση παράθεσης (το κείμενο του μηνύματος ήταν συγχωνευμένο στην παράθεση)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 15:04 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας

Κανονικά θα πρέπει να αναγράφεται LOT number. Πολλές εταιρίες δεν έχουν αριθμούς παρτίδας (δεν ξέρω για την συγκεκριμένη).Κατά τα άλλα, απ'ότι βλέπω η ανάλυση έγινε πριν από 1 μήνα. Φαντάζομαι πως αφορά τα υγρά που κυκλοφορούν τώρα, αλλά δεν μπορώ εγώ να διαβεβαιώσω γι'αυτό. Τουλάχιστον υπάρχει μια ανάλυση σε αρκετά δείγματα, είναι μια αρχή αυτό...


Όσο το σκέφτομαι τόσο πιο παράξενο φαίνεται.. δηλαδή 74% των υγρών που εξετάστηκαν είχαν ανιχνεύσιμα επίπεδα της ουσίας και εδώ βγαίνει μια εταιρία που ως δια μαγείας τα έχει όλα πεντακάθαρα.. (νομίζω ότι είναι όλα ίσως μου διέφυγε κάποιο, οπότε αν κάνω λάθος διορθώστε με)





Δεν κατάλαβα τί ακριβώς εννοείς.... Τα περισσότερα υγρά σε αυτό τον έλεγχο δεν είναι καν γλυκιές γεύσεις. Είπαμε ότι το 74% αφορά αναλύσεις σε επιλεκτικό δείγμα γλυκών γεύσεων ΜΟΝΟ. Δεν περιμένουμε το 74% όλων των υγρών να βγουν θετικά....

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Εννοώ ότι παρόλο που βλέπω ανάλυση δεν μπορώ να δω αριθμό LOT και επίσης μου φαίνεται παράξενο να μην έχει ούτε ένα υγρό με ανιχνεύσιμο επίπεδο ουσίας τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω... Απλά παρόλο που έχω ανάλυση πάλι δεν ξέρω τι ατμίζω

Αποσυνδεδεμένος Referee

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ ωραίο το show που έχει στηθεί στο forum αλλά τελικά όταν υπάρχει θέμα με τις μεγάλες εταιρείες το κρύβεται ενώ με τις μικρές τύπου El Toro τις πυροβολείτε.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Εννοώ ότι παρόλο που βλέπω ανάλυση δεν μπορώ να δω αριθμό LOT και επίσης μου φαίνεται παράξενο να μην έχει ούτε ένα υγρό με ανιχνεύσιμο επίπεδο ουσίας τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω... Απλά παρόλο που έχω ανάλυση πάλι δεν ξέρω τι ατμίζω


Μέχρι τώρα δεν ξέραμε τί γινόταν και ήμασταν μια χαρά, τώρα δεν μας φτάνουν ούτε οι αναλύσεις.....
Άβυσσος η ψυχολογία του ανθρώπου...

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ ωραίο το show που έχει στηθεί στο forum αλλά τελικά όταν υπάρχει θέμα με τις μεγάλες εταιρείες το κρύβεται ενώ με τις μικρές τύπου El Toro τις πυροβολείτε.




Δεν νομίζω ότι η El Toro είναι μικρή εταιρία.
Από χθες πυροβολώ την FA, δεν το έχεις καταλάβει? Μέχρι χθες κάποιοι έλεγαν (ή υπονοούσαν) ότι την υπερασπίζομαι...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ανάκληση υγρών; Υγειονομικές υπηρεσίες;
Νομίζετε ακόμα πως αυτές είναι οι μόνες προβληματικές ουσίες που έχουν ανιχνευθεί στο ΗΤ;
Νομίζετε πως ήταν απολύτως ασφαλές μέχρι που εντοπίστηκαν ίχνη διακετυλίου;
Νομίζετε πως και το άτμισμα σκέτη βάσης είναι παντελώς ακίνδυνο;
Δεν ξέρω με τι ψευδαισθήσεις μπήκατε στο ΗΤ, παιδιά, αλλά είστε απληροφόρητοι. Διαβάστε, για να ξέρετε τι κάνετε στον εαυτό σας και αν το επιθυμείτε.

Οι υγειονομικές υπηρεσίες θα ψάξουν τι; Χαλασμένα σαλάμια; Οι υπηρεσίες δεν έχουν ιδέα.
Κανείς δεν ξέρει τι γίνεται μακροχρόνια με το ΗΤ.
Όπως ο καπνιστής αποδέχεται το ρίσκο του, αυτό κάνει και ο ατμιστής.
Οι υπόλοιποι εξακολουθούμε να θέλουμε λύσεις αντί του καπνίσματος και αποδεχόμαστε πως κάποιες ποσότητες επικίνδυνων ουσιών υπάρχουν στα υγρά μας. Ελπίζουμε με την βοήθεια επιστημόνων να μειωθούν -και κάνουμε αγώνα γι αυτό- αλλά αέρας δεν είναι, τα καρκινογόνα δεν θα λείψουν παντελώς, ούτε άλλοι τοξικοί παράγοντες.
Σε αντίθεση με τους καπνιστές παλεύουμε για το καλύτερο, αλλά το τέλειο θα το βρούμε μόνο όταν τα κόψουμε όλα.

Πολλά μπράβο στη Νομπάκο που δημοσιοποιεί αναλύσεις.

@Referee: Ποιός ακριβώς σου έχει πει πως η El Toro είναι μικρή;  ::)


ΥΓ: Όλοι οι συμφορουμίτες θα πουν τη γνώμη τους. Αλλά βρίσκω αισχρό οποιαδήποτε εταιρία να δίνει "μπράβο" σε σχόλιο που επιτίθεται σε ανταγωνιστή της.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Δεν έχει στηθεί κανενα show...Εγω απλός χρήστης ειμαι και προσπαθω να μάθω τι υγρό, η αρωμα είναι οκ

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον είναι ώρα να αποχωρούμε από την συζήτηση μερικοί που αγαπήσαμε (έστω και πιο πρόσφατα σε σχέση με παλαιότερους) το άτμισμα και το κάναμε αγαπημένο μας χόμπι.
 
Ο σκιώδης πόλεμος που διεξάγεται ανάμεσα στις γραμμές των αναρτήσεων και τα Bravo, από ανθρώπους που φορούν μάσκες για το μερίδιο της αγοράς, όχι μόνο με αφήνει αδιάφορο, αλλά με αηδιάζει.
 
Λύση βλέπω ότι υπάρχει για όλους και ίσως να είναι επώδυνη για τους εμπλεκόμενους στον "πόλεμο": Κόβουμε τα αρώματα, χρησιμοποιούμε σκέτη βάση και δουλεύουμε τις αντιστάσεις μας σε χαμηλή ισχύ, έως ότου δούμε και τα αποτελέσματα των επόμενων ερευνών του γιατρού.
 
Γιατρέ ευχαριστώ για τα αποτελέσματα της έρευνας. Καλή συνέχεια στο έργο σου.  :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354156 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10081 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 601 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 481 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588524 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796949 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7144 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312389 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6530 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11828 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13050 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711