vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

277 επισκέπτες, 3 χρήστες
maraki1308, lagoudakis, George Pap

Ανάλυση-Αξιολόγηση των δυνητικά επιβλαβών συστατικών των υγρών αναπλήρωσης η/τ

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Ακούει κανείς άλλος φωνή παπαγάλλου ή εγώ μόνο;  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον πρέπει να αρχίσουμε την έρευνα, αγαπητοί μου. Δε βλέπω άλλο δρόμο. Εξάλλου δεν έχουν όλες οι εταιρίες πίνακα στο φόρουμ μας. Δε μιλάω μόνο για τις ελληνικές αλλά παγκοσμίως.
Να ρωτήσω κάτι κ. Φαρσλινέ, η ανακοίνωση αυτή είναι επίσης από τη δική σας έρευνα;
http://www.nobacco.gr/component/content/article?id=210




Δεν είναι δικά μου αποτελέσματα. Καταρχάς αυτά είναι από ελληνικό εργαστήριο, εμείς κάναμε τις αναλύσεις στην Αμερική. Επίσης, από καμιά εταιρία δεν πήραμε τόσα πολλά δείγματα, θέλαμε να πάρουμε από πολλές εταιρίες έτσι πήραμε λίγα δείγματα από την καθεμιά....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ευχαριστώ, γιατρέ.

Ακούει κανείς άλλος φωνή παπαγάλλου ή εγώ μόνο;  :idiot1:

Μπορείς να εξηγήσεις καλύτερα τι εννοείς;

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εννοούσα σε καμία περίπτωση εσένα, η θέση του μήνυματός ήταν ατυχής.
edit 1. Εννοούσα για περιπτώσεις ανάλογες με αυτές που έχουμε δει και στο παρελθόν: νέο προφίλ με άποψη ωστόσο που επεκτείνεται έως και 4 χρόνια πίσω και ροπή προς υπεράσπιση εμπόρου ;)
edit 2. Για το καλό της συζήτησης όπως το έθεσες παρακάτω ας διαγραφούν τα μηνύματά μου πάντως κανένα πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 04:01 από zilberto »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Μάλλον καταλαβαίνω ποιον εννοούσες αλλά επειδή ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για κάτι, καλύτερα μην το αναφέρεις. Έχω διαψευσθεί στο παρελθόν (και ευτυχώς δεν είχα αναφέρει κάτι δημόσια) από μέλη που νόμιζα ότι έπαιζαν κάποιο ρόλο υπέρ μιας ή άλλης εταιρίας και μόλις έγινε κάτι που τους τη χάλασε, έκαναν στροφή 180 μοιρών.
Ας λείπουν τέτοιες υπόνοιες καλύτερα, γιατί ό,τι κι αν γράψουν κάποιοι, κάποιοι άλλοι θα το αποδώσουν σε παπαγάλους. Έτσι δεν πρόκειται να γίνει συζήτηση όμως και θα χάσουμε το νόημα.

Τελειώνει εδώ το θέμα.

EDIT μετά την τροποποίηση του προηγούμενου μηνύματος:
Ας μείνουν τα μηνύματα. Τα μέλη μπορούν να κάνουν την έρευνά τους στα προφίλ άλλων μελών αν θέλουν αλλά να κρατήσουν τα συμπεράσματα για τον εαυτό τους.

Όχι δημόσιες ανακοινώσεις υπόνοιας περί παπαγάλων στο εξής. Οι ενδείξεις δεν αποτελούν αποδείξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 15, 2014, 04:10 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Γιατρέ, αν το είχες αναφέρει αυτό από την αρχή, δεν νομίζω να υπήρχε καμία απαίτηση για ονομασία των εταιριών από κανέναν.
Αυτό τα εξηγεί όλα:

[...] έχουμε αποτελέσματα από εταιρίες που σε κάποια υγρά τους δεν είχαν καθόλου διακετύλιο και σε άλλα ήταν φουλ. Συγκεκριμένα νούμερα, εταιρία είχε 6 δείγματα αρνητικά και άλλα 5 με νούμερα που έφταναν τα 32.115 (χιλιάδες) μικρογραμμάρια. Έτυχε να αποφασίσουμε να πάρουμε 11 δείγματα της συγκεκριμένης εταιρίας, επειδή είχε πολλά γλυκά αρώματα. [...]

Κάτι τέτοιο υπέθεσα κι εγώ και είπα ότι είναι λογικό να μπαίνουν όλες στο ίδιο τσουβάλι από τη στιγμή που δεν ελέγχθηκαν όλα τα υγρά. Όσες θέλουν να βγουν από το τσουβάλι, θα πρέπει να το κάνουν μόνες τους ψάχνοντας τα υγρά τους.
Ευελπιστώ ότι πολύ σύντομα θα έχουμε τέτοιες έρευνες και από άλλες εταιρίες. Έτσι η έρευνά σας θα έχει πετύχει το σκοπό της.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Αν κρίνω από το δείγμα του αντιπροσώπου εδώ στο φόρουμ, ειλικρινά λυπάμαι τους ατμιστές.


Ευτυχώς υπάρχουν άλλοι πιο υπεύθυνοι, που (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) πράττουν διαφορετικά. Ελπίζω η πλειοψηφία να συνεχίσει έτσι, η μειοψηφία θα βλάψει αποκλειστικά τον εαυτό της άλλωστε, γιατί θα ξεχωρίσει.


Για να ξεκαθαρίσω κάτι, δεν υπονοώ ότι η FA έχει υγρά που περιέχουν μεγάλες ποσότητες διακετυλίου. Απλά λέω ότι δεν ξέρουμε (και προφανώς και εκείνοι δεν ξέρουν, διότι τώρα ανακοίνωσαν περαιτέρω ελέγχους). Αν τα 5 υγρά που πλήρωσαν άλλοι για να αναλυθούν (ενώ ήταν δική τους υποχρέωση) τους φτάνουν, τότε καλά κάνουν και το πασάρουν ως διαφήμιση.
Εγώ μπορώ να αποδείξω ότι δεν φτάνουν, διότι έχουμε άλλη εταιρία με 5 υγρά τελείως καθαρά, 1 υγρό με ελάχιστη ποσότητα (9,15 μικρογραμμάρια, σε συμπυκνωμένο άρωμα) και άλλα 5 υγρά με ποσότητες έως 32.115 μικρογραμμάρια (που ταυτόχρονα είχε και 3082 μικρογραμμάρια acetyl propionyl). Αυτά για όσους νομίζουν ότι με 5 υγρά "καθάρισαν".


Μακάρι να βγουν όλα αρνητικά, και της FA και των άλλων εταιριών. Αλλά μέχρι να βγουν, η σιωπή είναι η πιο συνετή αντίδραση.... Κι όχι μόνο γι'αυτό το λόγο, αλλά και γιατί έπρεπε από πριν να έχουν κάνει τις αναλύσεις και να τις έχουν δημοσιεύσει, κι όχι από εδώ και πέρα (αυτό ισχύει για όλες τις εταιρίες,, αλλά τουλάχιστον οι υπόλοιποι σιώπησαν, όπως έπρεπε)....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Ίσως θα πρέπει να ανοίξουμε ένα θέμα με τις πιστοποιήσεις εταιριών για αυτές τις ουσίες και να ενημερώνεται από όλα τα μέλη όταν και όπου αυτό πέφτει στην αντίληψή τους. Αυτό όμως που με προβληματίζει είναι αν θα ανοίγουμε κάθε φορά ξεχωριστό θέμα για διαφορετικές ουσίες.

Για τι άλλο θα μπορούσε να ψάξει κανείς στα υγρά; Το διακετύλιο είναι σίγουρα από τις πιο βλαβερές ουσίες σε μεγάλες ποσότητες γιατί από ό,τι διάβασα είναι πολύ σοβαρή και δεν είναι αναστρέψιμη η κατάσταση όταν υπάρχουν επιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Referee

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρέ επειδή και οι κρίνοντες κρίνονται. Το el toro βγήκε στη σέντρα με ένα δείγμα. Άραγε τότε η σιωπή δεν ήταν συνετή αντίδραση? Από λύπη προς τους ατμιστές βγήκε τοξικό?

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Καλημερα σας.
''[size=78%] Είναι δουλειά του κάθε ατμιστή να ψάξει και να βρει κάνει τα περισσότερα, ευτυχώς οι περισσότεροι χειρίζεστε άριστα το ιντερνετ....''[/size]
[/size][size=78%]σιγουρα χρειαζομαστε αλλα πολλοι δεν ξερουν τον τροπο ουτε που ναψαξουν[/size]
[/size][size=78%]Πολυ σωστη η αποψη του Αtmos[/size]
[/size][size=78%]Θα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ ενα απο τα πιο χρησιμα θεματα για ολους[/size]
[/size]


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Καλημέρα σας. Δεν θα μπω στον κόπο να σχολιάσω το σκηνικό με τη δημοσίευση αποτελεσμάτων, ξανά.

Θα σας βάλω όμως ένα υποθετικό σενάριο, και αφού έγινε αναφορά σε συγκεκριμένη εταιρεία, θα χρησιμοποιήσω την ίδια για το παράδειγμά μου, έχοντας υπ' όψιν την δημοσίευση του αντιπρόσωπου στον πίνακά του.

Έστω λοιπόν ότι στα πέντε αυτά δείγματα, τα μοναδικά που επιλέχθηκαν από την εν λόγω εταιρεία, ανιχνευόταν διακετύλιο σε μεγάλα επίπεδα πολύ πάνω από το όριο ασφαλείας. Θα μαθαίναμε ποτέ κάτι γι αυτό από τον αντιπρόσωπο?

Δύσκολο το βλέπω. Αυτό σκεφτείτε μόνο.

Επίσης, αδυνατώ να καταλάβω πως από τη μία μέρα στην άλλη, γέμισε το φόρουμ μας με ειδικούς στην έρευνα, το διακετύλιο και την κριτική πάνω στη δουλειά και την μεθοδολογία άλλων...

Προτείνω ξανά: οι "ειδικοί" μπορούν να ανοίξουν ένα site/blog/νήμα και να δημοσιεύουν εκεί τις αναλύσεις τους. Θεωρώ ότι τα έξοδά τους θα τα βγάλουν από τις διαφημίσεις, καθώς όπως φαίνεται είναι πλέον ζωτικής σημασίας το διακετύλιο και η περιεκτικότητά των υγρών, και τα hits της σελίδας αναμένονται πολλά.

Και για όποιον ρωτήσει "γιατί δεν το κάνεις εσύ ρε Cruiser?", θα απαντήσω ότι έχω την δική μου επιστήμη να ασχοληθώ, στην οποία είμαι καλός και δεν δέχομαι υποδείξεις για το πως θα την εξασκήσω από κανέναν.

Την τελευταία μου φράση, την βάζω περισσότερο για τον Dr Φαρσαλινό, που ακούει τρεις μέρες τώρα τα εξ' αμάξης εδώ και συνεχίζει να απαντάει με την υπομονή δασκάλου σε σχολείο για παιδιά με ειδικές ανάγκες...

Όπως οι συνηθισμένες ιώσεις έχουν ένα κύκλο τριών ημερών (με επιφύλαξη καθώς γιατρός δεν είμαι), έτσι θέλω να πιστεύω ότι θα μας περάσει η ξαφνική επιθυμία που μας ήρθε τις τελευταίες τρεις μέρες για καυστικότητα, υπόδειξη, αβάσιμη κριτική και άρνηση κατανόησης μεθόδων ακολουθούμενων από ανθρώπους που έχουν δείξει εξαιρετικά δείγματα γραφής πάνω στη δουλειά τους.

Κλείνοντας, θα επικαλεστώ κάποιες φράσεις του Atmos:


         ...........................................................

Την περισσότερη ανακατωσούρα και αμφισβητήσεις τη βλέπω από νέα μέλη που δεν γνωρίζουν την ιστορία τού ερευνητή. Το αν δίνει λαβές ή όχι στου πολέμιους του η.τ. δεν σημαίνει ότι πρέπει να αφήσουμε το θέμα στη μοίρα του.

...............................................

Διαβάστε και λίγο πριν αρχίσετε τις κριτικές.

..............................................

Όσοι έχουν σκοπό να δευτερολογήσουν και πάλι, ξαναδιάβαστε τα παραπάνω αλλά και όλο το θέμα ξανά.
.............................................

όπως και έναν κανονισμό - προτροπή του φόρουμ που τα λέει όλα:

Ευγένεια και ειλικρίνεια πάνω απ' όλα

 

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Ποια αρώματα δεν χρειαζονται γλυκαντικά του τύπου διακετυλίου για την παρασκευή τους?

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Αργα η γρηγορα ουσιες που υπαρχουν σε υγρα πιθανον επιβλαβη και δεν ειναι απαραιτητα για την ατμοποιηση θα απομακρυνθουν οσο ωριμαζει η ιστορια Η.Τ (ερευνα-αγορα κλπ).
Αυτο που με ανησηχει περισσοτερο ειναι ουσιες που πιθανον παραγονται δευτερογενως με την ατμοποιηση, και κατω απο ποιους παραγοντες καθε φορα ( ισχυς ρευματος, θερμοκρασια, χρονος, υλικο/παχος συρματος/αποροφητικου υλικου κλπ κλπ)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Ο γιατρός κάνει συνέχεια έρευνες. Κάθε φορά με κάποιο τέτοιο "trivial" αντικείμενο. Δες κι εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,22599.0.html Τι δυνατότητες ζητάει από τη συσκευή ατμοποιησης που θα χρησιμοποιήσει στη νέα του έρευνα και ίσως πάρεις κάποια ιδέα για το αντικείμενό της. (προς Θεού όμως, μην αρχίσουμε τις ερωτήσεις - θα το μάθουμε τη στιγμή που θα είναι ανακοινώσιμο)
Και ταυτόχρονα υπάρχουν κι άλλοι επιστήμονες που κάνουν έρευνες.
Με τον καιρό θα έχουμε μια πιο πλήρη εικόνα.
Αυτό που χρειάζεται είναι ψυχραιμία, ανοιχτά μάτια και μυαλά.


Και μέχρι να ολοκληρωθούν οι έρευνες, μπορούμε να αποφύγουμε "ακραίες ατμιστικές" συνήθειες, αν έχουμε έστω και την υποψία ότι είναι βλαβερές κι αυτό μας φοβίζει. ΠΧ υγρά άτμισης με ελάχιστο ή καθόλου άρωμα, όχι πολύ υψηλά βατ κλπ


Είμαστε εδώ, ο γιατρός και άλλοι συνάδελφοί του ερευνούν, το φόρουμ ενημερώνει.

Αποσυνδεδεμένος bill1960

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
όσα θέλετε να ακούσετε για τα υγρά που ατμιζουμε 


εδώ http://www.urbanvapers.com/index.php/el/replays

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4300 353851 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 20:26
από Sergios
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 9920 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 190787 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 564 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 448 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588429 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 796851 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7100 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312286 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6473 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11756 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 12999 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711