vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 7 χρήστες
Milarepa, Aoratix, djfloor, nightdream, th3ofilos, Sergios, camber

Twitter

Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #270 στις: Μαΐου 26, 2012, 21:16 »
Παππού τα nobacco τα έτοιμα βγαίνουν και 11άρια ;)

Μπορεί και άλλα να υπάρχουν αλλά θυμάμαι σίγουρα τα Nobacco :)

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #271 στις: Μαΐου 26, 2012, 21:23 »
και η decadence λάζαρε. ;)

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #272 στις: Μαΐου 26, 2012, 21:24 »
Μπορεί και άλλα να υπάρχουν αλλά θυμάμαι σίγουρα τα Nobacco :)

Όλα τα υπόλοιπα της εταιρίας "hangsen", είτε με με διαφορετικές επωνυμίες, είτε κανονικά σαν "hangsen" ;)

 Nobacco και εδώ κανονικά σαν Hangsen
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2012, 21:35 από joyeman »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #273 στις: Μαΐου 26, 2012, 21:45 »
Παππού τα nobacco τα έτοιμα βγαίνουν και 11άρια ;)

Μπορεί και άλλα να υπάρχουν αλλά θυμάμαι σίγουρα τα Nobacco :)

Οκ σε πιστεύω σόρυ για το λάθος μου.

Γιαυτό είστε εσεις οι συντονιστές να μας διορθώνετε. :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #274 στις: Μαΐου 26, 2012, 21:53 »
Το μυστικό για μένα είναι να καταφέρεις να μην συγκρίνεις το άτμισμα με το κάπνισμα.

Θα έλεγα ότι είναι κάπως δύσκολο να αποφύγω τη σύγκριση, αφού ουσιαστικά αντικαθιστώ το ένα με το άλλο.
Βασίλη μπράβο εύχομαι να συνεχίσης και να αντέξης και 2η και 3η και 4η και ...............335η ημέρα να ανάψουμε και κεριά εδώ στο
φόρουμ όλοι μαζί. (και εγώ δεν άναψα ακόμη κάπου στη μέση είμαι)

Εκείνο που θα σου πω εγώ επειδή ετούτες οι ρημάδεςοι πρώτες μέρες είναι δύσκολες και μακαρι να αντέξης με αυτό το υγρό 11 mg όπως λες
μάλλον 12 θαναι γιατί δεν έχω ξαναδεί έτοιμο 11, πάρε και ένα υγρό 18 mg και αν δης ότι τις επόμενες μέρες ζορίζεσαι λιγάκι κάνε μια μίξη ανέβασε λίγο τη νικοτίνη 15 -16 mg.

Σκοπός είναι να μην ξαναγυρίσης στο τσιγάρο και για όποια πρώτη βοήθεια χρειαστεις εδώ είμαστε.

Κράτα γερά
Ευχαριστώ.
Με λένε Βασίλη και είμαι καλά!!! (προς το παρών)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2012, 00:14 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #275 στις: Μαΐου 26, 2012, 22:42 »
Βασίλη, δεν είναι η πρώτη μέρα... Είναι όλες οι μέρες. Οσο μάλιστα περνάει ο καιρός, τόσο χειρότερα γίνονται τα πράγματα. Στην αρχή έχεις πείσμα. Μετά όμως σε πιάνει το στερητικό, ιδίως το ψυχολογικό με την κίνηση και τα σχετικά. Ας μη μιλήσουμε για μια έξοδο όπου μετά το φαγητό και το ποτό θα δεις τους φίλους με τα κ.τ. στο χέρι και θα λαχταρήσεις την απόλαυση.
Θα δεις όμως ότι με το άτμισμα, θα τα νιώσεις ελάχιστα ή καθόλου όλα αυτά.
Αν είσαι τυχερός και πετύχεις με τη μια καλούς ατμοποιητές και υγρά, ούτε που θα την καταλάβεις τη μετάβαση.
Αν δεν είσαι, το βασικό είναι να μην αποκαρδιωθείς γιατί έχεις να κάνεις με ηλεκτρονική συσκευή που δε λειτουργεί πάντα καλά. Θα αλλάξεις υγρά. Αν πέσεις σε ατμοποιητή που δε δουλεύει καλά ή δε σου ταιριάζει, μην επιμείνεις πολύ. Πέταμα κι άλλον. Στην αρχή θα ξοδευτείς λίγο, μετά θα βρεις το δρόμο σου.
Εδώ θα ρωτάς για όποια απορία έχεις.
Αν έχεις φίλους που ατμίζουν, κράτα επαφή. Είναι σημαντικό να νιώθεις ότι δεν είσαι μόνος.

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #276 στις: Μαΐου 26, 2012, 22:51 »
Φαντάσου petra, εγώ ήμουν σήμερα με το η.τ. και δίπλα μου η σύζυγος με κ.τ. και δεν ένιωθα την ανάγκη να κάνω κ.τ. Δεν ένιωσα στέρηση.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #277 στις: Μαΐου 26, 2012, 22:58 »
Επειδή είναι η πρώτη μέρα... περίμενε λίγες ακόμη. Στο λέω μόνο και μόνο για να είσαι προετοιμασμένος. Μάθε καλά τον εξοπλισμό σου, ώστε με την πρώτη στραβή να επικρατήσεις εσύ κι όχι η κακιά έξη.
Συνέβη πολλές φορές.

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #278 στις: Μαΐου 26, 2012, 23:00 »
Αν είσαι τυχερός και πετύχεις με τη μια καλούς ατμοποιητές και υγρά, ούτε που θα την καταλάβεις τη μετάβαση.
Αν δεν είσαι, το βασικό είναι να μην αποκαρδιωθείς γιατί έχεις να κάνεις με ηλεκτρονική συσκευή που δε λειτουργεί πάντα καλά. Θα αλλάξεις υγρά.

Από τα πιο σωστά πράγματα που έχω διαβάσει! :thumpup:, και είναι και ο λόγος-δικαιολογία που πολλοί σταματάνε το η.τ. Άν όμως προσπεράσεις Βασίλη αυτό το στάδιο, ψάχνοντας λύσεις και όχι βάζοντας το σαν αφορμή να ξανακαπνίσεις, τότε θα είσαι οκ.
Το μόνο σίγουρο, είναι ότι το η.τ την ανάγκη, σου την υπερκαλύπτει! Και λέω υπερκαλύπτει, γιατί πέρα απο το γεγονός ότι δεν έχεις ανάγκη το τσιγάρο, έχεις και την ευκαιρία να το φέρεις εσύ στα μέτρα σου. :yes:

Σκέψου το η.τ σαν ένα αμάξι, που ναι μεν σου καλύπτει τις ανάγκες σου, αλλά απο εκεί και πέρα έχεις εσύ την επιλογή να αλλάξεις εξατμίσεις να δεις πια σου κάνει, διαλέγεις εσύ τι λαδια θα του βάλεις, διαλέγεις εσύ τι μοτέρ θα φοράει. ;)
Άντε και καλή αρχή! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος dreamymoments

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #279 στις: Μαΐου 26, 2012, 23:17 »
..Σκέψου το η.τ σαν ένα αμάξι, που ναι μεν σου καλύπτει τις ανάγκες σου, αλλά απο εκεί και πέρα έχεις εσύ την επιλογή να αλλάξεις εξατμίσεις να δεις πια σου κάνει, διαλέγεις εσύ τι λαδια θα του βάλεις, διαλέγεις εσύ τι μοτέρ θα φοράει..

Τι καταπληκτικό παράδειγμα..!!!! Θα το κλέψω..  :)  Αυτό ακριβώς είναι, ένα αυτοκίνητο που αν θέλεις κρατάς την εργοστασιακή εκδοχή ή αν κάνεις κέφι και πιάνουν τα χέρια σου το κάνεις..


Όπου και να καταλήξετε, εργοστασιακό ή pimp my ride, ένα είναι το σίγουρο. Θα σας οδηγήσει μακριά από το τσιγάρο.. Μπάβο joyeman, πολύ καλή η μεταφορά σου  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #280 στις: Μαΐου 26, 2012, 23:47 »
Καλησπέρα. Από χθες βράδι (έκλεισα 24 ώρες) είμαι κι εγώ πλέον ατμιστής. Αγόρασα το nobacco m&m (όπως σας είχα πει και σύμφωνα και με τις συμβουλές παλαιότερων) και υγρό nobacco virgina 11mg.
Οι πρώτες μου εντυπώσεις, σε σύγκριση βέβαια με το κ.τ.
Αίσθηση στο λαιμό: μέτρια έως καλή
Γεύση: μέτρια έως καλή
Παραγωγή ατμού: μέτρια (θα ήθελα λίγο παραπάνω)

Φοβόμουνα για τη μικρή μπαταρία, αλλά έχω κλείσει 24 ώρες με την εργοστασιακή φόρτιση της 1ης μπαταρίας!!!
Υπενθυμίζω ότι ήμουνα καπνιστής 25-30 τσιγάρων την ημέρα.
Και λέω ότι ήμουνα, διότι δεν έχω βάλει στο στόμα μου κ.τ. από χθες το βράδι, ούτε νιώθω την ανάγκη να καπνίσω.
Και επειδή, όπως λένε και οι γιατροί, τα πρώτα 1 με 2 24ωρα είναι ... κρίσιμα, θέλω να πιστεύω ότι είμαι σε καλό δρόμο.

Αν επιθυμεις μεγαλυτερη παραγωγη ατμου επέλεξε ενα υγρό βάσης αποκλειστικα VG ....  ;)

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #281 στις: Μαΐου 28, 2012, 14:08 »
Γειά σου Βασίλη! Θα σου έλεγα να το ξανασκεφτείς το μοντέλο.
Πιστεύω ακράδαντα πως επειδή μοιάζει πολύ με κανονικό τσιγάρο σε μέγεθος, δε θα σε βοηθήσει να ξεχάσεις την παραδοσιακή κίνηση και να αρχίσεις να συνηθίζεις μια νέα....
Η κίνηση είναι το ήμισυ του παντός! Συν του ότι θα σου τη σπάσει το βάλε βγάλε φόρτισε συνέχεια.
Πάνε σε κανά ego στυλ καλύτερα. Θα έχεις και περισσότερες επιλογές σε ατμοποιητές. :)
+1


Καλησπέρα και από εμένα:

Σκέφτομαι να γίνω ατμιστής από καπνιστής και χρειάζομαι λίγο την βοήθεια σας σε επιλογή η.τ.
Θα θέλα ένα προιόν που:
- να μην με δυσκολέψει άρα αποθαρύνει αποθαρρύνει
- να αρκεί ένα φόρτισμα της μπαταρίας ημερησίως
- να είναι ευπαρουσίαστο

Δεν θα μου κάνει ιδιαίτερη διαφορά εάν κάνει 60-80-120 ευρώ, αρκεί να είναι εύκολο, να μην χαλάει, και να μην με κάνει να παρατήσω την προσπάθεια.

Τι μοντέλα προτείνετε ?

Ευχαριστω!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2012, 14:46 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Re: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #282 στις: Μαΐου 28, 2012, 14:20 »
Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας.
Καταρχην πες μας αν θες τι τυπος καπνιστη εισαι, ποσα δηλαδη τσιγαρα κάνεις ημερησιως και με τι περιεκτικοτητα νικοτινης ετσι ωστε να μπορεσουμε να σε κατατοπισουμε.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #283 στις: Μαΐου 28, 2012, 14:20 »
Για μένα, προς το παρόν ισχύει αυτό (γιατί τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα):
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2021.msg376284.html#msg376284

Απ: Re: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #284 στις: Μαΐου 28, 2012, 14:40 »
Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας.
Καταρχην πες μας αν θες τι τυπος καπνιστη εισαι, ποσα δηλαδη τσιγαρα κάνεις ημερησιως και με τι περιεκτικοτητα νικοτινης ετσι ωστε να μπορεσουμε να σε κατατοπισουμε.

Sent from my GT-I9001 using Tapatalk
Καλώς σας βρήκα.
Καπνίζω 15-20 τσιγάρα την ημέρα, με νικοτίνη 0,3 mg


Για μένα, προς το παρόν ισχύει αυτό (γιατί τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα):
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2021.msg376284.html#msg376284
Αν κατάλαβα καλά (συχωρέστε με απλά το foroum εδώ έχει άπειρη πληροφορία) προτείνεις αυτό:

1. Ego-C Βάση+Κώνος+Ατμοποιητής Joyetech (υπολόγιζε ~15 ευρώ για γνήσια όλα, αν και μπορείς να βάλεις βάση+κώνο noname αλλά γνήσιες κεφαλές! με κόστος 8-10 ευρώ). Θα χρειαστείς επίσης και άδεια τάνκ, αλλά αυτά είναι πολύ φθηνά.
2. CE4+ (~5-6 ευρώ)
3. Κάρτο Boge 510 ( 5-8 ευρώ η πεντάδα), αν σου αρέσουν τα κάρτο, μπορείς μετά να δοκιμάσεις να τα κλείσεις σε τάνκ.
Με αυτά θα χαλάσεις συνολικά λιγώτερα από ένα σετ και νομίζω θα έχεις μια σφαιρική εικόνα για τις διάφορες τεχνολογίες ατμίσματος (Tank, Clearomizer με φυτίλι στη κορυφή, κάρτο) που προσφέρουν λίγο διαφορετική χροιά ατμού και τελικά αποφασίζεις...


Αν ναι, τότε μπορείς σε παρακαλώ να με καθοδηγίσεις σχετικά με το που θα τα βρώ αυτά? ιδανικά σε κατάστημα όχι ηλεκτρονικό.

Ευχαριστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2012, 14:48 από Yiannis Rasta »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4694 501273 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:58
από Sergios
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241087 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:43
από Sergios
ARTEMIS MINI BRASS GUS TELESCOPIC [Μηχανικά mods] 6 7799 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:00
από Jamesheica
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3251 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Hashtag Shake and Vape 0 254 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195842 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos