vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 2 χρήστες
Tem, Jorge

Twitter

Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #285 στις: Μαΐου 28, 2012, 14:47 »
Αν επιθυμεις μεγαλυτερη παραγωγη ατμου επέλεξε ενα υγρό βάσης αποκλειστικα VG ....  ;)
Το κάτι άλλο με VG!!!!!!! Μεγάλη η διαφορά !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Αυτό το λέω γιατί ατμίζω αρκετές μέρες  με VG κ είμαι πολύ ευχαριστημένη. :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #286 στις: Μαΐου 28, 2012, 14:51 »
Σωστά κατάλαβες αυτά σου προτείνει. Εγώ από τη μεριά μου θα άλλαζα μονάχα το πρώτο με imist (ψάξε το forum και θα δεις). Κι αν υπάρχει σειρά θα την έβαζα τούμπα.
Σου γράφω πάντως όχι τόσο για να παρέμβω στην παραπάνω συμβουλή όσο για να πω ότι θα σου είναι απείρως πιο χρήσιμο να πας σε ένα από τα καταστήματα που φιλοξενούνται κι έχουν καλές κριτικές εδώ ώστε να δεις και να δοκιμάσεις τόσο τις συσκευές όσο και τα υγρά.

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #287 στις: Μαΐου 28, 2012, 14:55 »
Παππού τα nobacco τα έτοιμα βγαίνουν και 11άρια ;)

Μπορεί και άλλα να υπάρχουν αλλά θυμάμαι σίγουρα τα Nobacco :)
Ναι πολύ σωστά θυμάσαι  :) έχω 11άρια από Nobacco.  :yes: :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Re: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #288 στις: Μαΐου 28, 2012, 15:01 »
1. Ego-C Βάση+Κώνος+Ατμοποιητής Joyetech (υπολόγιζε ~15 ευρώ για γνήσια όλα, αν και μπορείς να βάλεις βάση+κώνο noname αλλά γνήσιες κεφαλές! με κόστος 8-10 ευρώ). Θα χρειαστείς επίσης και άδεια τάνκ, αλλά αυτά είναι πολύ φθηνά.
2. CE4+ (~5-6 ευρώ)
3. Κάρτο Boge 510 ( 5-8 ευρώ η πεντάδα), αν σου αρέσουν τα κάρτο, μπορείς μετά να δοκιμάσεις να τα κλείσεις σε τάνκ.

Αν ναι, τότε μπορείς σε παρακαλώ να με καθοδηγίσεις σχετικά με το που θα τα βρώ αυτά? ιδανικά σε κατάστημα όχι ηλεκτρονικό.

Ευχαριστώ.

Ξενοφώντα γειά σου τα 1 και 2 είναι μία καλή επιλογή για αρχή.
Το 3 μπορείς να το αφήσης και για αργότερα
Σημειωτέον ότι πρέπει να πάρης και δυο μπαταρίες ego κατά τη γνώμη μου μια 650 και μία 900 ή 1000
Για υγρά μπορεις να πάρης ένα υγρό με περιεκτικότητα νικοτίνης 12 mg για αρχή.

Δεν μας γράφης και που μένης.

Αν μένης Αθήνα μπορείς και από τις σελίδες του φόρουμ να βρης ένα καλό κατάστημα ηλεκτρονικού τσιγάρου στο οποίο θα σε καθοδηγήσουν και στα πρώτα σου
βήματα και θα σου λύσουν και τυχόν άλλες αρχικές απορίες.

Για περαιτέρω δυσκολίες εδώ είμαστε

Καλως όρισες στο φόρουμ

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #289 στις: Μαΐου 28, 2012, 15:04 »
Ευχαριστώ! (εντυπωσιακό foroum ομολογουμένως)

Μένω στο Ηράκλειο Αττικής, υπάρχει κάποιο κατάστημα κοντά? με κάποιον γάτο πωλητή να με συμβουλέψει?
 ???

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #290 στις: Μαΐου 28, 2012, 15:11 »
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 28, 2012, 15:31 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #291 στις: Μαΐου 28, 2012, 15:22 »
Ευχαριστώ! (εντυπωσιακό foroum ομολογουμένως)

Μένω στο Ηράκλειο Αττικής, υπάρχει κάποιο κατάστημα κοντά? με κάποιον γάτο πωλητή να με συμβουλέψει?
 ???

Φ'ιλε Ξενοφώντα δεν  ξέρω αν μπορώ προσωπικά να σου πω για κατάστημα μήπως θεωρηθεί διαφήμηση έχει καναδυό στην γύρω περιοχή σου.
Μπορεις όμως και εδω στη σελίδα δεξιά αριστερα πάνω κάτω να βρης αρκετά διαφημηζόμενα καταστήματα τα οποία είναι και καλά κατά τη γνώμη
μου καταστήματα τα περισσότερα να μην πω όλα.

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #292 στις: Μαΐου 28, 2012, 15:33 »
Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε να σου πούμε καλές και κακές ιστορίες από τα καταστήματα της Αθήνας. Ευτυχώς οι περισσότερες ιστορίες με μαγαζιά αποκλειστικά για ηλεκτρονικό τζηγάρτο (ούτε να το πω) είναι καλές. Τώρα εγώ έχω 2-3 να προτείνω όμως όλοι θα έχουν και στο τέλος θα έχουμε ξεχάσει το θέμα σου. Δώσε λίγο χρόνο στο topic με τα καταστήματα και θα καταλάβεις. Μετά πάλι εδώ είμαστε. Πάντως προσπάθησε να μην μπεις στη λογική "ας χώσω τα κέρατα μου να πάρω το καλύτερο" γιατί θα πετύχεις μονάχα το πρώτο. Υπάρχουν και αστοχίες σε προϊόντα κατά τεκμήριο πολύ καλά αλλά και η τεχνολογία του ηλεκτρονικού πάει πια πολύ γρήγορα και σε λίγους μήνες, εβδομάδες, μέρες τα πράγματα αλλάζουν προς το καλύτερο.   

Αποσυνδεδεμένος Βασίλης Γ

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής από Φεβ 2013
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #293 στις: Μαΐου 28, 2012, 20:23 »
Αν επιθυμεις μεγαλυτερη παραγωγη ατμου επέλεξε ενα υγρό βάσης αποκλειστικα VG ....  ;)

Το έχω ήδη διαβάσει στο forum. Αρχικά όμως ξεκινώ με έτοιμο υγρό (nobacco virgina)και αργότερα βλέπω (ανάλογα και με τη κατανάλωση που θα κάνω).
Βασικά όμως μεταξύ ''χτυπήματος'' και ατμού, προτιμώ το πρώτο.

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #294 στις: Μαΐου 28, 2012, 20:54 »
για χτύπημα βρες υγρά με pg.
η διαφορά στο χτύπημα υπό κανονικές συνθήκες είναι μεγάλη.
50-50 pg-vg 12άρα ισοδυναμεί με vg 18άρα στο περίπου..τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ

Αποσυνδεδεμένος Psython

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #295 στις: Μαΐου 28, 2012, 21:24 »
δηλαδη αναμεσα σε ego-t που εχω τωρα το 510t ειναι καλυτερο? εκτος αυτου αν ειναι μπορει να παρει ατμο τοy ego-t?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #296 στις: Μαΐου 28, 2012, 21:42 »
Δεν μπορεί να σου πει κανείς τι είναι καλύτερο και να έχει 100% δίκιο διότι υπάρχει ο παράγοντας ΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ.
Σε γενικές γραμμές θα σου πω ότι το egoT είναι μεγαλύτερο, πιο στιβαρή κατασκευή, με μεγαλύτερη χωρητικότητα τανκ και λίγο μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, με πιο σφιχτή τζούρα, πιο εύκολα διαθέσιμο στα καταστήματα, περισσότερα προβλήματα διαρροων αν δεν ατμίζεις όπως ακριβώς πρέπει για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Το 510Τ είναι πιο μικρό, πιο συμπαγές, με μικρότερη χωρητικότητα, λίγο μικρότερη διάρκεια ζωής, πιο χαλαρή τζούρα, πιο δυσεύρετο, σχεδόν κανένα πρόβλημα διαρροής, πιο ευκολόχρηστο.

Προσωπικά προτιμώ το 2ο σε LR και σε τζοιτεκ, αλλά η γνώμη μου δεν είναι νόμος. Πολλοί προτιμούν το πρώτο γιατί τους ταιριάζει καλύτερα και θα ήταν ανούσιο να αρχίσουμε να λέμε τα δικό μου είναι καλύτερο.

Θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και τα δυο κι όποιο σε βολέψει καλύτερα, δηλαδή να δοκικάσεις και το μικρό, μια και το μεγάλο το έχεις ήδη και να σχηματίζεις ιδία γνώμη. Επειδή μάλιστα το μικρό ζεσταίνεται λίγο ευκολότερα, προσωπικά το χρησιμοποιώ εναλλάξ με άλλον άτμο. Τον egoT τον χρησιμοποιούσα εναλλάξ με άλλους δυο γιατί δε με ικανοποιούσε αρκετά. Γενικά, είναι μια τακτική κι αυτοί, δυο άτμο ταυτόχρονα, μισή μια ώρα ο ένας, μετά ο άλλος για να ξεκουράζονται και να μη συνηθίζεις κι εσύ.

Αποσυνδεδεμένος Psython

  • *
  • 58
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #297 στις: Μαΐου 28, 2012, 22:11 »
oxi δεν κανουμε συγκριση αλλιμονο γουστα ειναι αυτα αλλα εχω βρει το 510 στα 30 περιπου και αν δεν μου αρεσει θα παει πατο θα δω μηπως το βρω για κανα τεστακι

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #298 στις: Μαΐου 28, 2012, 22:15 »
Συγνώμη, νόμιζα ότι εννοούσες μόνο τον άτμο του.
Ολόκληρο το σετ με τις μικρες μπαταρίες έχει τα εξής χαρακτηριστικά.
Πολύ κομψό η.τ. αλλά οι μπαταρίες του είναι μόνο 3.3 βολτ. Μόλις μισοξεφορτιστούν πεφτει η απόδοση.
Αν νιώθεις ότι το εγκοΤ σε υπαρκαλύπτει, δοκίμασέ το. Αν το νιώθεις στα όρια, μάλλον θα σου πέσει λίγο το μικρό σετ.
Αντίθετα, σκέτος ο άτμο του στις εγκο μπαταρίες κουμπώνει τέλεια και πιθανότατα θα σε ικανοποιήσει.
Ειδικά, αν καταφέρεις να βρεις τζοιτεκ λρ, νομίζω ότι θα σε καλύψει.

Απ: Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές
« Απάντηση #299 στις: Μαΐου 29, 2012, 01:01 »
Η πρότασή μου προς νέους ατμιστές είναι:  ρωτήστε - ενημερωθείτε - διαβάστε και προς Θεού
μην διανοηθείτε να κάνετε συγκρίσεις του κανονικού με το ηλεκτρονικό τσιγάρο γιατί τώρα
είστε στην αρχή, μετά θα καταλάβετε πως το ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι αστείρευτη απόλαυση :yes:



ΥΓ. Για συσκευές είναι θέμα γούστου ...τσέπης και ιδιωτικής προσωπικής χρήσης για τον καθένα  :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 245964 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572016 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121592 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326694 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8594 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297646 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827583 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios