vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

135 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, bloodlessz, stratoz, pany

Twitter

World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )

Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #75 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 23:18 »
Δεν έχω ιδέα. Δεν με απασχόλησε ποτέ και, κυρίως, δεν είναι το θέμα μας.
Το θέμα μας επίσης, δεν είναι τι θα απαντήσει ο houseofliquid σε ερώτημα που το (σίγουρα κακοπροαίρετο) αντίπαλο στρατόπεδο θα βάλει στον οργανισμό (των ατμιστών).


Για διευκόλυνση, ο οργανισμός θα μπορεί να επιλέξει ή το (1) ή το (2). Τι νομίζετε ότι θα κάνει; 


Νομίζω οτι σου απάντησα ήδη. Εαν ενα υγρο που χρησιμοποιη φυσικο εκχύλισμα μήλου δεν μπορεί με τιτοτα φυσικα να θεωρηθεί φρούτο το ιδιο ακριβώς ισχύει και με τα Tobacco liquids.

Αποσυνδεδεμένος ελλανιος

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #76 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 23:35 »
Η Προσωπική μου γνώμη αγαπητέ φίλε xsad είναι ότι ο οργανισμός δεν έχει να διαλέξει  κανένα δίλλημα εάν ακολουθήσει το (1) ή το (2).
Πολλά φαγητά που τρώμε όπως πατάτες,πράσινες ντομάτες,μελιτζάνα, κουνουπίδι,κ.λ.π.
περιέχουν αρκετή ποσότητα νικοτίνης βασικό συνθετικό των φύλλων καπνού.
Διότι, με την ίδια λογική θα πρέπει αυτά τα διατροφικά προιόντα να περάσουν ως καπνικά.

Άρα ο οργανισμός αυτό που έχει να επιλέξει είναι να μην επιτρέψει να  γίνει μονοπώλιο το άτμισμα στην μεταχείρηση
των καπνοβιομηχανιών και των φαρμακοβιομηχανιών ο καθίς με το δικό του συμφέρον ζημειώνοντας παράλληλα τον ατμιστικό χώρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 21, 2013, 23:40 από ελλανιος »

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #77 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 23:37 »
Εσύ μου απάντησες, όμως, το θέμα παραμένει ο οργανισμός (των ατμιστών πάντοτε).
Από τη στιγμή που για εμάς όλους που "το άτμισμα δεν είναι κάπνισμα, και το υγρό δεν είναι φάρμακο ούτε και καπνός" πως θα λειτουργήσουμε μαζί με όσους "εξειδικεύονται σε υγρά πραγματικού καπνού" και θα απαιτούμε να μας πάρουν στα σοβαρά;


Πως το μανιφέστο, που στην παραπάνω πρόταση με βρίσκει 100% σύμφωνο, αναφέρει πως το υγρό δεν είναι καπνός αλλά παράλληλα, και χωρίς να τέμνεται με τη λογική, θα προβάλλεται από επιχειρήσεις κατασκευής υγρών καπνού;


Θα είναι πολύ κρίμα ένας οργανισμός ατμιστών να είναι δυνατό βάλλεται τόσο εύκολα. 
Εκτός κι αν ο οργανισμός υπερασπίσει τους ατμιστές - και μόνο.
Εάν ο οργανισμός δεν έχει διλήμματα (τύπου 1 & 2) τόσο το καλύτερο για όλους μας... ή σχεδόν όλους μας.

Αποσυνδεδεμένος xsad

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 23:48 »
@Ελλάνιος και η δική μου γνώμη δεν διαφέρει από τη δική σου.
Ο οργανισμός δεν θα πρέπει να διαλέξει και να πέσει στην παγίδα των αντιπάλων του.
Μονόδρομος είναι για μας πως τα υγρά δεν είναι καπνός όπως δεν είναι και φάρμακο.


Η διαφορά είναι πως όποιος υποστηρίζει ότι έχει υγρά πραγματικού καπνού δεν είναι με εμάς ή τουλάχιστον όχι με έναν οργανισμό ατμιστών. Φαντάζεσαι να είναι μέλος του WVO επιχείρηση κατασκευής υγρών που ισχυρίζεται ότι εξειδικεύεται φαρμακευτικά στο ζήτημα; Εάν όχι, πως μπορείς να το φαντάζεσαι για εξειδίκευση σε πραγματικό καπνό;
   

Αποσυνδεδεμένος ελλανιος

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #79 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 23:49 »
Φίλε συνατμιστή xsad πρέπει να κοιτάξουμε όλοι μας το δάσος.
Ο <<εχθρός>> είναι ορατός και κοινός για όλους μας.
Όλοι μαζί πρέπει να ενωθούμε παραμερίζοντας συμφέροντα και αντικροούμενες πεποιθήσεις.
Όλοι μαζί να πορευθούμε για τον απαιτούμενο σεβασμό που επιβάλλεται να έχει το άτμισμα.

και δεν σου κρύβω ότι με χαροποίησε ο εμπεριστατωμένος διάλογος που είχαμε όλοι μας για ένα τόσο σοβαρό θέμα που μας ενδιαφέρει και αγαπάμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 22, 2013, 00:04 από ελλανιος »

Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #80 στις: Δεκεμβρίου 21, 2013, 23:52 »
Εσύ μου απάντησες, όμως, το θέμα παραμένει ο οργανισμός (των ατμιστών πάντοτε).
Από τη στιγμή που για εμάς όλους που "το άτμισμα δεν είναι κάπνισμα, και το υγρό δεν είναι φάρμακο ούτε και καπνός" πως θα λειτουργήσουμε μαζί με όσους "εξειδικεύονται σε υγρά πραγματικού καπνού" και θα απαιτούμε να μας πάρουν στα σοβαρά;


Πως το μανιφέστο, που στην παραπάνω πρόταση με βρίσκει 100% σύμφωνο, αναφέρει πως το υγρό δεν είναι καπνός αλλά παράλληλα, και χωρίς να τέμνεται με τη λογική, θα προβάλλεται από επιχειρήσεις κατασκευής υγρών καπνού;


Θα είναι πολύ κρίμα ένας οργανισμός ατμιστών να είναι δυνατό βάλλεται τόσο εύκολα. 
Εκτός κι αν ο οργανισμός υπερασπίσει τους ατμιστές - και μόνο.
Εάν ο οργανισμός δεν έχει διλήμματα (τύπου 1 & 2) τόσο το καλύτερο για όλους μας... ή σχεδόν όλους μας.
Με ολο τον σεβασμο φιλε μου νομιζω οτι σου εχει διαφύγει το ποιο σημαντικό το οποίο ειναι οτι ολα τα υγρα εχουν φαρμακευτικη νικοτίνη η οποία παραγεται απο καπνα. Σε αυτο βασιζονται οι εχθροι μας και η ΕΕ και οχι εαν ενα υγρο παιρνει την μυρωδια του απο πραγματικα καπνα η μηλα. 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 00:26 »
Απλός ατμιστής, θα μιλήσω με τη γλώσσα της καρδιάς:

Η συζήτηση αφορά ένα θέμα για τη σύσταση ενός οργανισμού.
Αναφέρθηκαν απόψεις για το ποιος είναι ο σκοπός, ποια θα είναι τα ιδρυτικά μέλη, αν η πλειοψηφία θα είναι έμποροι, απλοί ατμιστές κλπ.

Εννοείται ότι στο «ατμιστικό κίνημα» είμαστε όλοι μαζί και τις επιμέρους διαφορές τις λύνουμε αργότερα.

Θέτω μια σειρά από πιθανά σενάρια, που μπορεί να γίνουν πραγματικότητα στο ΑΜΕΣΟ μέλλον.
Παρακαλώ να σκεφθεί ο καθένας πως θα συμπεριφερθεί:
α) ατομικά
β) σε επίπεδο παρέας
γ) σε επίπεδο οποιουδήποτε φόρουμ
δ) σε επίπεδο οποιουδήποτε οργανισμού ή ένωσης

ομάδα Α:
1) Η ΕΕ απαγορεύει το ΗΤ παντελώς (μην ρωτάτε γιατί… πολιτικοί είναι…)
2) Απαγορεύονται τα diy
3) Απαγορεύονται τα υγρά με περιεκτικότητα πάνω από 4mg/ml
4) Το ΗΤ θεωρείται φαρμακευτικό προϊόν και οι «κονσέρβες» επιτρέπεται να πωλούνται μόνο από τα φαρμακεία
5) Το ΗΤ φορολογείται με φόρο διπλάσιο του ΚΤ
6) Απαγορεύονται τα υγρά με εκχύλισμα μήλου, διότι οι παραγωγοί μήλων έθεσαν θέμα ΠΟΠ ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο
7) Απαγορεύονται τα υγρά με οργανική ένωση που έχει άρωμα παντελώς όμοιο με το άρωμα του μήλου,  διότι τρέχα γύρευε
(πηδάμε ένα νούμερο γιατί θα βγει φατσούλα)
9) Απαγορεύονται τα υγρά με εκχύλισμα καπνού διότι θεωρούνται καπνός

Ομάδα Β:
Δεν απαγορεύονται, αλλά δημοσιεύονται 50 έγκριτες επιστημονικές μελέτες που δείχνουν ότι:
10) το άρωμα με απόσταγμα αντζούγιας περιέχει βλαβερές ουσίες
11) το υγρό με εκχύλισμα σοκολάτας, ομοίως
12) το mod NASA 2200 σκουριάζει και είναι βλαβερό
13) η πιθανότητα ολέθριου λάθους στα diy είναι μεγάλη

Από την άλλη…

Ομάδα Γ:
14) απαγορεύεται το ΚΤ (επιτέλους) και προωθείται το ΗΤ
15) το ΗΤ είναι, αποδεδειγμένα, απόλυτα ασφαλές, άρα το δίνουμε στον καθένα
16) Οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες παράγουν δικά τους υγρά πλέον, με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αλλά επικρατούν και οι τιμές ανεβαίνουν στα ύψη
17) Οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες παράγουν δικά τους υγρά πλέον, με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αλλά δεν επικρατούν και συκοφαντούν τις παλιές εταιρείες
18) Οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες παράγουν δικά τους υγρά πλέον και ανώτερης γεύσης από τα δεδομένα
19) Κάποιος νοσεί από καρκίνο, αποδεδειγμένα εξαιτίας του ΗΤ


Ομάδα Δ:
20) Ο Γεια Lee, παραγωγός υγρών, έκανε νοθεία σε υγρά άτμισης και προκάλεσε θανάτους
21) Ο Αγησίλαος Κατσιρούμπας, παραγωγός υγρών, ομοίως.

Ομάδα Ε:
22) Θέλω να υπάρχει διεθνής έλεγχος ποιότητας στα υγρά, χωρίς να αυξηθεί η τιμή τους
23) Θέλω το κάθε κράτος να διαθέσει κονδύλια για έρευνες σχετικές με το ΗΤ

Αν μας ενδιαφέρουν όλα τα θέματα των ομάδων Α, Δ και Ε καθώς και υποψίες θεμάτων από τις υπόλοιπες ομάδες, τότε ναι, έχει νόημα το ατμιστικό κίνημα, έχει νόημα να συζητάμε όλοι μαζί, έχει νόημα να στρώσουμε τους ποπούς μας να βρούμε απαντήσεις.

Αν όχι, ας καυγαδίζουμε πίσω από την σούπερ ντούπερ πανοπλία του πληκτρολόγιου, ατμιστές, έμποροι, αντιπρόσωποι και λοιπά.

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΟΥΣΙΑ !

Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 00:39 »
Απλός ατμιστής, θα μιλήσω με τη γλώσσα της καρδιάς:

Η συζήτηση αφορά ένα θέμα για τη σύσταση ενός οργανισμού.
Αναφέρθηκαν απόψεις για το ποιος είναι ο σκοπός, ποια θα είναι τα ιδρυτικά μέλη, αν η πλειοψηφία θα είναι έμποροι, απλοί ατμιστές κλπ.

Εννοείται ότι στο «ατμιστικό κίνημα» είμαστε όλοι μαζί και τις επιμέρους διαφορές τις λύνουμε αργότερα.

Θέτω μια σειρά από πιθανά σενάρια, που μπορεί να γίνουν πραγματικότητα στο ΑΜΕΣΟ μέλλον.
Παρακαλώ να σκεφθεί ο καθένας πως θα συμπεριφερθεί:
α) ατομικά
β) σε επίπεδο παρέας
γ) σε επίπεδο οποιουδήποτε φόρουμ
δ) σε επίπεδο οποιουδήποτε οργανισμού ή ένωσης

ομάδα Α:
1) Η ΕΕ απαγορεύει το ΗΤ παντελώς (μην ρωτάτε γιατί… πολιτικοί είναι…)
2) Απαγορεύονται τα diy
3) Απαγορεύονται τα υγρά με περιεκτικότητα πάνω από 4mg/ml
4) Το ΗΤ θεωρείται φαρμακευτικό προϊόν και οι «κονσέρβες» επιτρέπεται να πωλούνται μόνο από τα φαρμακεία
5) Το ΗΤ φορολογείται με φόρο διπλάσιο του ΚΤ
6) Απαγορεύονται τα υγρά με εκχύλισμα μήλου, διότι οι παραγωγοί μήλων έθεσαν θέμα ΠΟΠ ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο
7) Απαγορεύονται τα υγρά με οργανική ένωση που έχει άρωμα παντελώς όμοιο με το άρωμα του μήλου,  διότι τρέχα γύρευε
(πηδάμε ένα νούμερο γιατί θα βγει φατσούλα)
9) Απαγορεύονται τα υγρά με εκχύλισμα καπνού διότι θεωρούνται καπνός

Ομάδα Β:
Δεν απαγορεύονται, αλλά δημοσιεύονται 50 έγκριτες επιστημονικές μελέτες που δείχνουν ότι:
10) το άρωμα με απόσταγμα αντζούγιας περιέχει βλαβερές ουσίες
11) το υγρό με εκχύλισμα σοκολάτας, ομοίως
12) το mod NASA 2200 σκουριάζει και είναι βλαβερό
13) η πιθανότητα ολέθριου λάθους στα diy είναι μεγάλη

Από την άλλη…

Ομάδα Γ:
14) απαγορεύεται το ΚΤ (επιτέλους) και προωθείται το ΗΤ
15) το ΗΤ είναι, αποδεδειγμένα, απόλυτα ασφαλές, άρα το δίνουμε στον καθένα
16) Οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες παράγουν δικά τους υγρά πλέον, με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αλλά επικρατούν και οι τιμές ανεβαίνουν στα ύψη
17) Οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες παράγουν δικά τους υγρά πλέον, με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, αλλά δεν επικρατούν και συκοφαντούν τις παλιές εταιρείες
18) Οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες παράγουν δικά τους υγρά πλέον και ανώτερης γεύσης από τα δεδομένα
19) Κάποιος νοσεί από καρκίνο, αποδεδειγμένα εξαιτίας του ΗΤ


Ομάδα Δ:
20) Ο Γεια Lee, παραγωγός υγρών, έκανε νοθεία σε υγρά άτμισης και προκάλεσε θανάτους
21) Ο Αγησίλαος Κατσιρούμπας, παραγωγός υγρών, ομοίως.

Ομάδα Ε:
22) Θέλω να υπάρχει διεθνής έλεγχος ποιότητας στα υγρά, χωρίς να αυξηθεί η τιμή τους
23) Θέλω το κάθε κράτος να διαθέσει κονδύλια για έρευνες σχετικές με το ΗΤ

Αν μας ενδιαφέρουν όλα τα θέματα των ομάδων Α, Δ και Ε καθώς και υποψίες θεμάτων από τις υπόλοιπες ομάδες, τότε ναι, έχει νόημα το ατμιστικό κίνημα, έχει νόημα να συζητάμε όλοι μαζί, έχει νόημα να στρώσουμε τους ποπούς μας να βρούμε απαντήσεις.

Αν όχι, ας καυγαδίζουμε πίσω από την σούπερ ντούπερ πανοπλία του πληκτρολόγιου, ατμιστές, έμποροι, αντιπρόσωποι και λοιπά.

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΑΠΑΙΤΩ ΟΥΣΙΑ !

Και εμενα περιπου τα ιδια πραγματα μου ερχονται αν σε καταλαβα καλα. Θελω να πω δυο πραγματα.
1.   Αυτος ο οργανισμος πρεπει να μαθει να περπαταει πριν αρχισει να τρεχει...
2.   Υποθετικα σκεψου την δυναμη του οργανισμου με 200.000 μελη...

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #83 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 01:09 »
Χαίρομαι γιατί αυτό το νήμα δίνει πραγματική αξία στο φόρουμ και θα είμαι πολύ ικανοποιημένος αν πετύχουμε κάτι κι εμείς οι απλοί ατμιστές μέσω του οργανισμού. Επίσης χαίρομαι που έπεσαν λίγο οι γέφυρες μεταξύ του οργανισμού και του φόρουμ και άρχισε να φανερώνεται ένας δίαυλος επικοινωνίας. Υπάρχει και άλλο ένα θέμα να θίξω και είναι αυτό της ενημέρωσης από τον οργανισμό στο φόρουμ. Αυτή την στιγμή έχουμε σχηματίσει μια άποψη για τον οργανισμό, θα ήθελα προσωπικά αλλά νομίζω ότι εκφράζω και ένα μεγάλο μέρος των ατμιστών, να υπάρχει και μια συνεχής ενημέρωση για τα δρώμενα του οργανισμού. Με λίγα λόγια έχουμε έναν κοινό στόχο και θα επιθυμούσαμε μια μαζική ενημέρωση μια φορά την ημέρα/εβδομάδα/μήνα, δεν ξέρω, αυτό εξαρτάται από την σημαντικότητα των γεγονότων. Όταν συμβεί αυτό, θα καταλάβει και ο απλός ατμιστής την χρησιμότητα ενός τέτοιου οργανισμού και δε θα χρειάζεται να δει καν καταστατικά και ότι άλλα χαρτιά για να πειστεί. Απλά χρειάζεται λίγο υπομονή μέχρι να ενεργοποιηθούν όλα, το κατανοώ. Εγώ θα ήθελα προς το παρόν να ξέρω ποια είναι τα πραγματικά επικίνδυνα θέματα που πρέπει να αντιμετωπίσει ο οργανισμός, ένα φιλτράρισμα των όσων ακούγονται από εδώ και από εκεί και αν υπάρχει τρόπος να βοηθήσουμε τουλάχιστον με μια ψήφο.

Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #84 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 01:24 »
Φιλε gpanos οπως τα ειπες ειναι και σε ευχαριστω. Συντομα θα γραψω για ολο το παρασκηνιο απο τηε ΕΕ την περασμενη εβδομαδα.
Σε σχεση με τον οργανισμο θελω να δω ατμιστες αποδεκτους και ικανους να βγουν μπροστα ανοιχτα σε αυτο το φορουμ και να παρουν τα ηνια στην Ελλαδα με εκλογες

Αποσυνδεδεμένος ελλανιος

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #85 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 01:42 »
Πρέπει να κατανοήσουμε όλοι, φίλε συνατμιστή gpanos ότι δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα αλλά να ενώσουμε πάρα πολλά.
Η δύναμη της οικογένειας και του συλλογικού διαλόγου είναι η έναρξη της επιτυχίας.
Ερωτήσεις,απορίες,συγχήσεις,είναι εύλογο συστατικό ενός επίμαχου διαλόγου.
Κακοπροαίρετες υπόνοιες με σκοτεινό υπόβαθρο,μόνο ανακρίβειες  μπορούν να επιφέρουν.
Μα ούτε συνετό είναι να στύνονται στον <<τοίχο>> άνθρωποι που προσπαθούν για το καλό του ατμιστικού χώρου.
Είμαι αισιόδοξος ότι όλοι μαζι θα προσπαθήσουμε για τον κοινό μας σκοπό και στο τέλος θα είμαστε όλοι ΕΜΕΙΣ οι νικητές.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #86 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 02:03 »
Συμφωνώ απόλυτα και κατανοώ ότι γίνεται μια προσπάθεια και για να χτιστεί χρειάζεται ενεργή συμμετοχή και συνοχή.
Άποψή μου, ο απλός ατμιστής για να συμμετέχει πρέπει να έχει την πληροφορία έτοιμη στο πιάτο. Δυστυχώς τον Έλληνα τον κατατρέχουν ένα κάρο προβλήματα και δεν έχει τον χρόνο και την διάθεση να ψάχνει από εδώ και από εκεί για πληροφορίες και να διασταυρώνει αν έχουν υπόσταση ή όχι. Δε θα το κάνει, αυτό μάλλον εκφράζει μια μειοψηφία. Υπάρχουν όμως εκείνοι οι λίγοι που θα ενδιαφερθούν να ενημερώσουν τον κόσμο, είτε από κάποια θέση στον οργανισμό είτε επειδή είναι έμπορος και έχει κίνητρο είτε επειδή είναι στην φύση του. Η πληροφόρηση είναι το μόνο εργαλείο που θα βοηθήσει να υπερασπίσουμε τη μέθοδο εκείνη που κατάφερε να μας απεγκλωβίσει από το Κ.Τ.. Ύστερα από 25 χρόνια Κ.Τ. δε θα αφήσω κανέναν να με ξαναγυρίσει στο Κ.Τ. ή στην ανεξέλεγκτη φορολογία του Η.Τ., ή ότι άλλο σκαρφιστούν για να με  αποτραβήξουν από το Η.Τ..
Τώρα σίγουρα θα υπάρξουν διαφωνίες, είναι άλλωστε αποτέλεσμα ενός καλού διαλόγου και ίσως είναι το μέσο για να ακουστούν και κάποιες καλές ιδέες. Χρειάζεται όμως απεριόριστη υπομονή και ψυχραιμία από όλες τις πλευρές μέχρι να πάρει μορφή.
Κοινός στόχος άλλωστε είναι η διατήρηση και βελτίωση του Η.Τ. που θα ωφελήσει όλους, έμπορους και μη.

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #87 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 03:26 »
Καποιος εμπορος (δεν γνωριζω ποιος) εστειλε εμαιλ στους πελατες του χωρις να αποκρύψει email addresses. Αυτο εμαθα και φυσικα WVO δεν εμπλέκεται πουθενά

Νομιζω οτι απαντησα σε ολα εδω
Registered name: World Vaping Organisation
Registered in England
Form: Non-profit and non-shareholders Limited Company by Guaranteed
Aim: To protect and defend the interest of Vaping worldwide / Manifesto
Temporary Director: Georgios Gerakios
Bank Account: Blocked Paypal Account on the name of World Vaping Organisation. (Αυτό σημαίνει οτι τίποτα δεν μπορεί να βγει απο τον λογαριασμό του PayPal μέχρι να ψηφιστούν οι Διοικητές.

Δεν μπορω να καταλαβω τι προβλημα υπαρχει με το donation?

Δηλαδη επειδη οι αντιπαλοι εχουν δυναμη μεγαλυτερη απο εμας να ανοίξουμε τα ποδια και να τους πουμε περαστε?

Για το υπογραμμισμένο από εμένα, κ. e-baron δεν θέλω να σας προσβάλω αλλά νομίζω πως δεν αντιλαμβάνεστε ότι τόσο εσείς, όσο κι εγω άλλωστε, είμαστε βούτηρο στο ψωμί του τελευταίου ασκούμενου δικηγόρου της Phillip Morris πχ !!!  Λεονταρισμοί του είδους που προωθείτε δεν μας βγάζουν πουθενά. Δεν λέω, σε κάποιους μπορεί να κάνουν εντύπωση, σε εσάς μπορεί να φαίνονται πηγαία ελληνική μαγκιά, αλλά σε κάποιους άλλους φαίνονται απλώς αστείοι !!! Δεν θα ανοίξουμε τα πόδια σε κανέναν κ. e-baron, επειδή είναι δυνατότερος, αυτό εννοείται, αλλά αυτό το "σε κανέναν" συμπεριλαμβάνει κι εσάς.
Και για να μην παρεξηγούμαι, κι επειδή κι εμένα μου αρέσει να τα λέω χύμα, ο λόγος που προσωπικά ποτέ δεν προκειται να στηρίξω οργανισμό ατμιστών και εμπόρων είναι η διαφάνεια. Έχετε δει πιστεύω ότι στα Fora (δυστυχώς και των δυο ελληνικών συμπεριλαμβανομένων) δημιουργούντα πολύ ευκολα "κλίκες" που υποστηρίζουν ή δυσφημούν συγκεκριμένα προϊόντα ή μαγαζιά. Είναι τα λεγόμενα παπαγαλάκια... τα οποία δυστυχώς θα μεταφερθούν και στον οργανισμό που επιδιώκετε να στήσετε. Όσο λοιπόν έμποροι κλπ διατηρούν την ιδιότητά τους μέσα στον οργανισμό, εγώ δεν θα είμαι ποτέ σίγουρος πως η οποιαδήποτε απόφαση αυτού του οργανισμού δεν θα είναι "υποκινούμενη". Αν πχ τα αποτελέσματα μιας έρευνας κάποιου επιστήμονα δεν αρέσουν σε κάποιον έμπορο, θα του είναι πολύ εύκολο μέσω του οργανισμού σας να κινηθεί εναντίον του, βάζοντας μπροστά την δύναμη των 200.000 ατμιστών που ονειρεύεστε. Ο οργανισμός σας, θα με ρωτήσει αν συμφωνώ...;
Όποιος δεν καταλαβαίνει τους κινδύνους που κρύβει μια τέτοια ένωση/οργανισμός όπως θέλετε πείτε το, είναι για μένα σίγουρα καλοπροαίρετος, αλλά και δυστυχώς αφελής. Βρείτε μου ένα τρόπο που να διασφαλίσει την διαφάνεια και την αμεροληψία και θα το δω πολύ σοβαρά. Μέχρι τότε, εμένα τουλάχιστον δεν με πείθετε !

Όσο για τις υπόλοιπες απαντήσεις σας στα ερωτήματά μου, έχω να πω ότι απλά τις θεωρώ αστείες υπεκφυγές αλλά προς στιγμή θα τις καταπιώ...
Λύστε μου όμως μια απορία : αυτό που αναφέρετε ως στόχο, πως σκοπεύετε να το υλοποιήσετε; Ο οργανισμός θα χρηματοδοτήσει ερευνες που θα αποδεικνύουν για την ασφάλεια του ητ ; Θα ασκήσει πιέσεις στην ΕΕ, στην Αμερική και σε άλλες ηπείρους για την πολιτική που θα ακολουθούν στο ητ ; Θα ασκήσει πιέσεις στην Ασία πχ αλλά και στις άλλες ηπείρους σχετικά με κανονισμούς εμπορίου που να περιορίζουν τον αθέμιτο ανταγωνισμό ή που θα καθορίζουν τα ποιοτικά στάνταρ των κατασκευών ; Θα ασκήσει πιέσεις στους κατασκευαστές υγρών για την διασφάλιση των ποιοτικών χαρακτηριστικών αλλά και της ασφάλειας των προϊόντων τους ; Θα πιέσει για την μη κατάταξη του ητ και των υγρών στα φαρμακευτικά σκευάσματα ή στα προϊόντα καπνού ; Θα προωθήσει την χρήση νικοτίνης για τα υγρά, από καλλιέργειες μελιτζάνας ή ντομάτας πχ, ως εναλλακτική της χρήσης νικοτίνης από καπνό; Θα πιέσει για την ελευθερη χρήση ητ σε μέσα συγκοινωνίας, θέτρα, σινεμά, εστιατόρια και λοιπούς δημοσιους και μή χώρους ; Θα απαιτήσει τις χημικές αναλύσεις υγρών από ανεξάρτητους φορείς και την λεπτομερή καταγραφή των συστατικών τους στις ετικέτες προκειμένου να δωθεί άδεια κυκλοφορίας στο εμπόριο; Θα απαιτήσει σήμανση του στυλ "μπoρεί να περιέχει νιτροζαμίνες ή άλλες καρκινογόνες ουσίες" ή κάποια σχετική σήμανση για υγρά που προέρχονται από φύλλα καπνού, ώστε να περέχεται η σχετική γνώση στον τελικό καταναλωτή-απλό ατμιστή; Θα απαιτήσει παρόμοια ειδοποίηση/σήμανση και στα site αυτών των κατασκευαστών; Θα πιέσει ώστε οι εγγυήσεις στα ηλεκτρονικά προϊόντα του χώρου να εναρμονιστούν με την ισχύουσα οδηγία της ΕΕ ; Θα προστατέψει τον καταναλωτή από το παρεμπόριο ; Θα απορίψει από τους κόλπους του τον έμπορο/κατασκευαστή που δεν συμμορφώνεται με τις θέσεις του για ασφαλή ατμιστικά προϊόντα ; Παρεπιπτόντως ποιες είναι οι θέσεις του οργανισμού που προασπίζονται/υπερασπίζονται τα ατμιστικά συμφέροντα, ή τα συμφέροντα του ατμιστή, ή τα συμφέροντα του ατμίσματος ;

Αυτά είναι μερικά ερωτήματα που αφορούν και τον απλό ατμιστή και τον έμπορο/κατασκευαστή, αλλά επίσης καθιστούν σαφές και το γιατί δεν μπορεί να υπάρξει κοινή γη σε έναν οργανισμό για όλους !
Θα μπορούσα να συνεχίσω με δυο-τρεις παραγράφους ερωτήσεων ακόμη, αλλά κουράστηκα ήδη  :)
Ξέρω ότι δεν θα απαντήσετε σε πολλά από αυτά (αν όχι σε όλα), αλλά νομίζω ότι γίνεται σαφές πως το ερώτημα που περικλείει όλα τα παραπάνω είναι : πώς σκοπεύει ο οργανισμός να χρησιμοποιήσει την δύναμη των 200.000 μελών που επιθυμείτε/φανταζεσται ; Νομίζω είναι δικαίωμα όλων όσων καλείτε να συμμετάσχουν, να το γνωρίζουν. Κάνετε σαφείς τις θέσεις σας λοιπόν και ευχαρίστως προχωράμε στα παρακάτω που είναι τα διαδικαστικά και που κι εκεί υπάρχουν θέματα προς συζήτηση/σκέψη/επίλυση.

Θα συμφωνήσω πως ο "οργανισμός" πρέπει να μάθει να περπατάει πριν αρχίσει να τρέχει... αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι τον θέλετε πιλότο μαχητικου αεροσκάφους πριν καν γεννηθεί...
Μη μας λέτε μεγάλα λόγια... Είμαστε ένας λαός που έχει μπουχτίσει πια από φανφαρολογίες και σωτήρες... Ίσως γι' αυτό και να σας παίρνει αδίκως η μπάλα, αλλά αν είναι έτσι...

Απλά αποδείξτε το !

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #88 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 04:12 »
Παιδιά με όλο τον σεβασμό, ακούω σε αυτό το νήμα οτι υπάρχουν ερωτήματα αλλά ερωτήματα δεν βλέπω. Νομίζω οτι εαν διαβάσετε προσεκτικά, οτο ρωτάτε έχει ήδη απαντηθεί. 

Registered name: World Vaping Organisation
Registered in England
Form: Non-profit and non-shareholders Limited Company by Guaranteed
Aim: To protect and defend the interest of Vaping worldwide / Manifesto
Temporary Director: Georgios Gerakios
Bank Account: Blocked Paypal Account on the name of World Vaping Organisation. (Αυτό σημαίνει οτι τίποτα δεν μπορεί να βγει απο τον λογαριασμό του PayPal μέχρι να ψηφιστούν οι Διοικητές.

Παρακαλώ ρωτήστε με εαν υπάρχει κάποια απορία
Θα μείνω σε πρακτικά/ταπεινά πράγματα.
Πρώτον, αυτό είναι μια αρχή.
Δεύτερον: υπάρχει στην ιστοσελίδα; Δεν το βλέπω πουθενά.
Στη σελίδα Finances βλέπω μόνο
Παράθεση
FINANCIAL INFORMATIONThe WVO does not belong to anyone, not even the elected Directors.  Financially it will be supervised and regulated by a team of accountants.  The same accountants will be publishing a financial report every four months on this page, for every member to see. Clarity is essential!
Αν δεν έχει θέμα ο δικός μου Firefox και όντως δεν υπάρχει... γιατί δεν υπάρχει;
Ευχαριστώ.
 

Απ: World Vaping Organisation ( Παγκόσμιος Οργανισμός Ατμίσματος )
« Απάντηση #89 στις: Δεκεμβρίου 22, 2013, 16:18 »
Για το υπογραμμισμένο από εμένα, κ. e-baron δεν θέλω να σας προσβάλω αλλά νομίζω πως δεν αντιλαμβάνεστε ότι τόσο εσείς, όσο κι εγω άλλωστε, είμαστε βούτηρο στο ψωμί του τελευταίου ασκούμενου δικηγόρου της Phillip Morris πχ !!!  Λεονταρισμοί του είδους που προωθείτε δεν μας βγάζουν πουθενά. Δεν λέω, σε κάποιους μπορεί να κάνουν εντύπωση, σε εσάς μπορεί να φαίνονται πηγαία ελληνική μαγκιά, αλλά σε κάποιους άλλους φαίνονται απλώς αστείοι !!! Δεν θα ανοίξουμε τα πόδια σε κανέναν κ. e-baron, επειδή είναι δυνατότερος, αυτό εννοείται, αλλά αυτό το "σε κανέναν" συμπεριλαμβάνει κι εσάς.
Και για να μην παρεξηγούμαι, κι επειδή κι εμένα μου αρέσει να τα λέω χύμα, ο λόγος που προσωπικά ποτέ δεν προκειται να στηρίξω οργανισμό ατμιστών και εμπόρων είναι η διαφάνεια. Έχετε δει πιστεύω ότι στα Fora (δυστυχώς και των δυο ελληνικών συμπεριλαμβανομένων) δημιουργούντα πολύ ευκολα "κλίκες" που υποστηρίζουν ή δυσφημούν συγκεκριμένα προϊόντα ή μαγαζιά. Είναι τα λεγόμενα παπαγαλάκια... τα οποία δυστυχώς θα μεταφερθούν και στον οργανισμό που επιδιώκετε να στήσετε. Όσο λοιπόν έμποροι κλπ διατηρούν την ιδιότητά τους μέσα στον οργανισμό, εγώ δεν θα είμαι ποτέ σίγουρος πως η οποιαδήποτε απόφαση αυτού του οργανισμού δεν θα είναι "υποκινούμενη". Αν πχ τα αποτελέσματα μιας έρευνας κάποιου επιστήμονα δεν αρέσουν σε κάποιον έμπορο, θα του είναι πολύ εύκολο μέσω του οργανισμού σας να κινηθεί εναντίον του, βάζοντας μπροστά την δύναμη των 200.000 ατμιστών που ονειρεύεστε. Ο οργανισμός σας, θα με ρωτήσει αν συμφωνώ...;
Όποιος δεν καταλαβαίνει τους κινδύνους που κρύβει μια τέτοια ένωση/οργανισμός όπως θέλετε πείτε το, είναι για μένα σίγουρα καλοπροαίρετος, αλλά και δυστυχώς αφελής. Βρείτε μου ένα τρόπο που να διασφαλίσει την διαφάνεια και την αμεροληψία και θα το δω πολύ σοβαρά. Μέχρι τότε, εμένα τουλάχιστον δεν με πείθετε !

Όσο για τις υπόλοιπες απαντήσεις σας στα ερωτήματά μου, έχω να πω ότι απλά τις θεωρώ αστείες υπεκφυγές αλλά προς στιγμή θα τις καταπιώ...
Λύστε μου όμως μια απορία : αυτό που αναφέρετε ως στόχο, πως σκοπεύετε να το υλοποιήσετε; Ο οργανισμός θα χρηματοδοτήσει ερευνες που θα αποδεικνύουν για την ασφάλεια του ητ ; Θα ασκήσει πιέσεις στην ΕΕ, στην Αμερική και σε άλλες ηπείρους για την πολιτική που θα ακολουθούν στο ητ ; Θα ασκήσει πιέσεις στην Ασία πχ αλλά και στις άλλες ηπείρους σχετικά με κανονισμούς εμπορίου που να περιορίζουν τον αθέμιτο ανταγωνισμό ή που θα καθορίζουν τα ποιοτικά στάνταρ των κατασκευών ; Θα ασκήσει πιέσεις στους κατασκευαστές υγρών για την διασφάλιση των ποιοτικών χαρακτηριστικών αλλά και της ασφάλειας των προϊόντων τους ; Θα πιέσει για την μη κατάταξη του ητ και των υγρών στα φαρμακευτικά σκευάσματα ή στα προϊόντα καπνού ; Θα προωθήσει την χρήση νικοτίνης για τα υγρά, από καλλιέργειες μελιτζάνας ή ντομάτας πχ, ως εναλλακτική της χρήσης νικοτίνης από καπνό; Θα πιέσει για την ελευθερη χρήση ητ σε μέσα συγκοινωνίας, θέτρα, σινεμά, εστιατόρια και λοιπούς δημοσιους και μή χώρους ; Θα απαιτήσει τις χημικές αναλύσεις υγρών από ανεξάρτητους φορείς και την λεπτομερή καταγραφή των συστατικών τους στις ετικέτες προκειμένου να δωθεί άδεια κυκλοφορίας στο εμπόριο; Θα απαιτήσει σήμανση του στυλ "μπoρεί να περιέχει νιτροζαμίνες ή άλλες καρκινογόνες ουσίες" ή κάποια σχετική σήμανση για υγρά που προέρχονται από φύλλα καπνού, ώστε να περέχεται η σχετική γνώση στον τελικό καταναλωτή-απλό ατμιστή; Θα απαιτήσει παρόμοια ειδοποίηση/σήμανση και στα site αυτών των κατασκευαστών; Θα πιέσει ώστε οι εγγυήσεις στα ηλεκτρονικά προϊόντα του χώρου να εναρμονιστούν με την ισχύουσα οδηγία της ΕΕ ; Θα προστατέψει τον καταναλωτή από το παρεμπόριο ; Θα απορίψει από τους κόλπους του τον έμπορο/κατασκευαστή που δεν συμμορφώνεται με τις θέσεις του για ασφαλή ατμιστικά προϊόντα ; Παρεπιπτόντως ποιες είναι οι θέσεις του οργανισμού που προασπίζονται/υπερασπίζονται τα ατμιστικά συμφέροντα, ή τα συμφέροντα του ατμιστή, ή τα συμφέροντα του ατμίσματος ;

Αυτά είναι μερικά ερωτήματα που αφορούν και τον απλό ατμιστή και τον έμπορο/κατασκευαστή, αλλά επίσης καθιστούν σαφές και το γιατί δεν μπορεί να υπάρξει κοινή γη σε έναν οργανισμό για όλους !
Θα μπορούσα να συνεχίσω με δυο-τρεις παραγράφους ερωτήσεων ακόμη, αλλά κουράστηκα ήδη  :)
Ξέρω ότι δεν θα απαντήσετε σε πολλά από αυτά (αν όχι σε όλα), αλλά νομίζω ότι γίνεται σαφές πως το ερώτημα που περικλείει όλα τα παραπάνω είναι : πώς σκοπεύει ο οργανισμός να χρησιμοποιήσει την δύναμη των 200.000 μελών που επιθυμείτε/φανταζεσται ; Νομίζω είναι δικαίωμα όλων όσων καλείτε να συμμετάσχουν, να το γνωρίζουν. Κάνετε σαφείς τις θέσεις σας λοιπόν και ευχαρίστως προχωράμε στα παρακάτω που είναι τα διαδικαστικά και που κι εκεί υπάρχουν θέματα προς συζήτηση/σκέψη/επίλυση.

Θα συμφωνήσω πως ο "οργανισμός" πρέπει να μάθει να περπατάει πριν αρχίσει να τρέχει... αλλά αυτό που βλέπω είναι ότι τον θέλετε πιλότο μαχητικου αεροσκάφους πριν καν γεννηθεί...
Μη μας λέτε μεγάλα λόγια... Είμαστε ένας λαός που έχει μπουχτίσει πια από φανφαρολογίες και σωτήρες... Ίσως γι' αυτό και να σας παίρνει αδίκως η μπάλα, αλλά αν είναι έτσι...

Απλά αποδείξτε το !
Αγαπητέ Kristoff
Με χαρά θα σου απαντούσα αλλά διαβάζοντας αυτό "Δεν θα ανοίξουμε τα πόδια σε κανέναν κ. e-baron, επειδή είναι δυνατότερος, αυτό εννοείται, αλλά αυτό το "σε κανέναν" συμπεριλαμβάνει κι εσάς.",  στην πρώτη παράγραφο του κειμένου σας κατάλαβα ότι το πρόβλημα σας δεν είναι ο WVO αλλά ο κακός eBaron ;) Επειδή είναι κρίμα και άδικο να σπαταλάμε τον χρόνο σας και εσείς τον δικό μας, σας συμβουλεύω να μην εγγραφείτε. Εμείς οι 3000-4000 χιλιάδες γραφικοί που έχουμε εγγραφεί,  με "λεονταρισμους" και "Ελληνική μαγκια" θα το πολεμήσουμε και ας χάσουμε.

Να είστε πάντα καλά
eBaron

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824405 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507424 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568808 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243901 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294214 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1133 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem