vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

113 επισκέπτες, 1 χρήστης
Sergios

Twitter

Κ. Φαρσαλινός: Τοξικότητα ατμού και καπνού σε κύτταρα μυοκαρδίου

Αποσυνδεδεμένος rita

  • **
  • 143
  • Φύλο: Γυναίκα
Προς το παρόν βαδίζω με τη διαίσθησή μου που επιβεβαιώνεται σιγά σιγά απο μικρές μελέτες.

Νομίζω έτσι κάνουμε όλη εμείς...αλλα το πρόβλημα είναι το έξεις:
μεθαύριο θα φτάσουμε στα ανωτερα δικαστήρια..όπως πάνε τα πράγματα...και εκεί δεν μετράνε αυτές τις "προσωπικές/μικρές" έρευνες. ;)

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
ειμαστε απιστευτος λαος.........
μεχρι εχτες καναμε καπνο και καπνιζαμε οσοι ειχαμε και αφραγκιες ακομα και ''καπνο αγρινιου'' 20ευρω το κιλο που ηταν σαν ριγανη.............


ξεκινησαμε το ηλεκτρονικο τσιγαρο και αρχισαμε να λεμε.....αν τα πιπακια ειναι αποστειρωμενα , αν τα φυτιλια ειναι καθαρα και καποια στιγμη φτασαμε στα υγρα................


ελεγε ο καθενας οτι ηθελε......οχι της κινας ειναι αχρηστα.......της πολωνιας καλα.......και τουμπαλιν..........


μετα ηρθε ο πολεμος του η.τ απο μεσα μαζικης εξημερωσης ( ενημερωαης) ............ το η.τ προκαλει το ενα...το αλλο.....μανιταρια στα νυχια και χορτα στα πνευμονια..........




μετα καποιοι παρασκευαστες ξεκινησαν την ενημερωση με πιστοποιητικα τα οποια τα εκδιδαν στην χωρα που παρασκευαζαν τα υγρα..........αλλος πολεμος εκει.......η ολλανδια εχει ελαστικο συστημα ελεγχου....η πολωνια δεν εχει συστημα ελεγχου.....η κινα τι να μας πει.........και πολλα αλλα..........


καποια στιγμη ενας επιστημονας ειπε να ασχοληθει και να απαντησει σιγα σιγα σε ολα τα ερωτηματα...........
τα πρωτα αποτελεσματα πολυ καλα για το η.τ και για τους ατμιστες...........μετα πηγε λιγο ποιο βαθεια......ακομα ποιο καλα νεα..........ΖΗΤΩ ΤΟ Η.Τ , ΖΗΤΩ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ........


καποια στιγμη εκανε ενα συγκριτικο με διαφορα υγρα και βγηκαν καποια αποτελεσματα........καποια καλα καποια οχι τοσο καλα................ΧΑΜΟΣ..........ΧΑΜΟΣ...............!!!!!




Παρτε κυριοι τα αποτελεσματα και καντε και εσεις ενα ελεγχο να βγαλουμε ακρη..........
γιατι εκθετουμε ετσι την επιστημη  και για εκθετουμε ετσι τις αξιολογες προσπαθειες ελληνων παρασκευαστων του εσωτερικου και του εξωτερικου ? καθηστε κατω να κανετε την παγκοσμια πρωτη και να δειτε ποιο συστατικο απο τα αρωματα ειναι αυτο που κανει τοξικα ευρηματα στην ατμιση.......... ?


γιατι μας αρεσει να ζουμε με μυθους οπως οτι το σπανακι ειναι πρωτο στην τροφικη αλυσιδα σε σιδηρο ?


βοηθηστε τον γιατρο να κανει ερευνα........βαλτε ολοι λεφτα........να βαλουμε και εμεις.............ας κανουμε μια φορα την διαφορα σαν χωρα..............!!!!!!!!!!!!






Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Βασικά το μόνο που με προβληματίζει είναι πως ένα υγρό με περισσότερες ουσίες από πολλά άλλα, είναι καλύτερο από απλή βάση κιόλας. Όχι πως με χαλάει γιατί αυτό κάνω.. Αλλά προβληματίζει

Αποσυνδεδεμένος teddy

Γιατί μπορεί να έχει ουσίες που να είναι θρεπτικές για τα κύτταρα  ;)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Θα αποφύγω κι εγώ να πάρω θέση πέραν από αυτά που μπορώ να δηλώσω. Μπορώ να πω τα εξής:

Μία έρευνα, όχι αυτή, οποιαδήποτε.

Προφανώς και αντιμετωπίζεται αναλόγως με το από που χρηματοδοτείται. Το παράδειγμα που αναφέρεται στο επίμαχο ποστ με την Pepsi είναι το μικρότερο, πολλά τέτοια αποτελέσματα ερευνών, αφού αναφέρθηκε αυτό μου φτάνει για παράδειγμα.
Η επιστημονική κοινότητα που κάνει την έρευνα. Προφανώς και λαμβάνεται υπόψη στα αποτελέσματα. Ως προς την ερευνητική της ιστορία, την επιστημονική της ακρίβεια, τις πεποιθήσεις της και πόσο τις έχει αφήσει στην άκρη στο παρελθόν.
Στην εποχή του ακραίου ρατσισμού και επεκτατικής αποικίας ιατρικά αποτελέσματα βγάζαν πως οι μαύροι ήταν διαφορετικό είδος από τον άνθρωπο, πρέπει να τα δεχτούμε χωρίς να κρίνουμε από που χρηματοδοτήθηκε; Ή αυτοί που την κάναν τι άλλες έρευνες και με πόσο έγγυρα αποτελέσματα βγάλανε; Μήπως τις πεποιθήσεις τους τις πολιτικές; Τίποτα δεν πρέπει να αγνοείς.

Καταλήγω..
σκοπός των ερευνών δεν είναι να τις πάρουμε σαν την αλήθεια που επιτέλους τη βρήκαμε. Αυτό το γνωρίζουν όσοι τις κάνουν. Το ίδιο πρέπει να γνωρίζουν οι ατμιστές εδώ που τις διαβάζουν, μπορεί να μη σημαίνει και τίποτα! Και φυσικά αν το κάνανε αυτό οι αναγνώστες μίας έρευνας και δεν τις ακολουθούσαν σαν ευαγγέλιο (όπως θέλω να πιστεύω έχουν επαναλαμβάνω γνώση οι γιατροί ότι δεν είναι) δε θα είχε φτάσει σε σημείο αγανάκτισης ένας κατασκευαστής. Κατανοώ και τις δύο μεριές, και λέω ότι αν δε δεις με μία έρευνα το φως το αληθινό, και οι δύο πλευρές θα είναι ευχαριστημένες.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Έχω αναφέρει επανειλημμένως πως δεν έχουμε στοιχεία και δεν μπορούμε να έχουμε στοιχεία για μακροχρόνιες μελέτες. Είναι πολύ νωρίς ακόμη για κάτι τέτοιο. Ο λόγος είναι πως το τσιγάρο προκαλεί βλάβες με την μακροχρόνια χρήση, άρα αντίστοιχα μακροχρόνια χρήση πρέπει να μελετηθεί και στους καπνιστές.

Αναφέρθηκε να γίνουν μελέτες σε πειραματόζωα μακροχρόνια. Κι αυτό δεν λύνει το πρόβλημα. Καταρχάς σε πολλά ζώα είναι εξαιρετικά δύσκολο να παράγεις νεοπλασίες του πνεύμονα ακόμη και με το κάπνισμα. Επίσης, δεν μπορείς από τα αποτελέσματα σε ένα είδος ζώου να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα  για κάποιο άλλο είδος. Πολλά συστατικά που προκαλούν καρκίνο σε ζώα δεν προκαλούν τίποτα στον άνθρωπο, και το ανάποδο. Φυσικά και πρέπει να γίνουν τέτοια πειράματα για να συλλέξουμε στοιχεία που θα μας βοηθήσουν σε μετέπειτα μελέτες, αλλά ασφαλή συμπεράσματα πάλι δεν θα βγουν.

Το γεγονός ότι είμαι ατμιστής σημαίνει ότι πρέπει να το υποστηρίζω? Γιατί; Το αντίθετο, επειδή με αφορά προσωπικά έχω και προσωπικό ενδιαφέρον να είμαι ακόμη πιο προσεκτικός και επιφυλακτικός και να θέλω να μάθω όσο περισσότερα γίνεται πάνω στο θέμα. Όταν ήμουν καπνιστής δημοσίευσα μελέτη ότι το κάπνισμα προκαλεί υποκλινικές βλάβες στη λειτουργικότητα του μυοκαρδίου σε πολύ νεαρή ηλικία. Δεν θα έπρεπε να το βγάλω επειδή ήμουν καπνιστής; Το ότι είμαι ατμιστής μάλλον μου προσφέρει "ανοσία" σε περίπτωση που θα ήθελε κάποιος να μου ασκήσει πιέσεις για να βγάλει καλά αποτελέσματα.
Επίσης, βλέπω ότι πολύ εύκολα αναφέρεστε σε κατευθυνόμενες μελέτες κλπ. Ποιος να κατευθύνει τις μελέτες; Οι εταιρίες η.τ.? Αυτό είναι τελείως αστείο διότι οι εταιρίες και οι ιδιοκτήτες δεν έχουν απολύτως καμία ιδέα περί ιατρικών γνώσεων. Δεν ξέρουν καν τί πρέπει να εξετάσουν και τί σημαίνουν τα αποτελέσματα που βγαίνουν. Ξέρετε εσείς καμιά εταιρία να έχει οργανωμένο τμήμα επιστημόνων? Οι καπνοβιομηχανίες έχουν, και με αυτό τον τρόπο παραπληροφορούσαν στο παρελθόν σχετικά με το κάπνισμα (το σημαντικότερο θέμα ήταν πως έκρυβαν πράγματα που ήξεραν). Αλλά οι εταιρίες η.τ. είναι αδύνατον να μπορούν να το κάνουν διότι δεν έχουν την τεχνογνωσία. Να ξέρετε πως οι καπνοβιομηχανίες πιθανότατα να έχουν κάνει περισσότερες αναλύσεις στα η.τ. απ΄ότι έχουν κάνει και δημοσιεύσει οι υπόλοιποι. Έχουν το χρήμα, έχουν το προσωπικό σε οργανωμένα τμήματα, έχουν τον εξοπλισμό και τα κάνουν όλα στα εργαστήριά τους. Κάποια στιγμή θα κάνουν και τις δημοσιεύσεις τους, είναι βέβαιο... 

Εσείς πιστεύετε ότι ήρθε καμιά εταιρία και μας είπε: "πάρε αυτό το ποσό που χρειάζεσαι και κάνε αυτή τη μελέτη;" Αυτό είναι αστείο. Οι εταιρίες δεν έχουν ιδέα τί πρέπει να κάνουμε και δεν έχουν ιδέα πως να το κάνουμε. Εμείς σχεδιάζουμε τα πρωτόκολλα και τί πρέπει να κάνουμε, και μετά ψάχνουμε για χρηματοδότηση. Γι'αυτό και αυτή τη στιγμή έχουμε πάνω από 10 πρωτόκολλα έτοιμα και σχεδιασμένα αλλά κανείς δεν τα χρηματοδοτεί. Διότι σε κανένα δεν μπορώ να εξασφαλίσω ότι τα αποτελέσματα θα είναι χ κι όχι ψ. Και δεν χρηματοδοτούν παρόλο που ξέρουν πως η γενικότερη άποψή μου είναι θετική προς το η.τ. Δεν αναφέρομαι σε εταιρίες που έχουν ένα κατάστημα ή περιορισμένο αγοραστικό κοινό. Μιλάω για εταιρίες με τζίρους εκατομμυρίων και με παρουσία σε αγορές πολλών χωρών. Γι'αυτό και υπάρχει έλλειψη μελετών...

Καλό είναι να λέμε ότι πρέπει να γίνουν "σημαντικές" μελέτες, είναι όμως βασικός κανόνας πως κανένα ιατρικό ή άλλο επιστημονικό θέμα δεν λύθηκε απλά με μία ή με έναν μικρό αριθμό μελετών, όσο σημαντικές και να είναι. Χρειάζεται ένας τεράστιος όγκος δεδομένων για να φτάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα... Όλες οι μελέτες προσθέτουν και κάτι, και στο τέλος γίνεται η τελική αξιολόγηση...

Μπορούμε όμως να χρησιμοποιήσουμε την κοινή λογική και να πούμε πως με βάση τα δεδομένα που υπάρχουν μέχρι τώρα αναμένουμε οι επιπτώσεις από την μακροχρόνια χρήση του η.τ. να είναι σημαντικά μικρότερες από αυτές που προκαλεί το κάπνισμα. Αυτό λέμε, και φυσικά δεν συστήνουμε σε κανέναν μη-καπνιστή να υιοθετήσει την χρήση του η.τ ως μια νέα ασφαλή συνήθεια.

Σε επιστημονικό επίπεδο, εγώ δεν αμφισβητώ κανένα από τα αποτελέσματα μελετών που έχουν γίνει, ακόμη και εκείνων που έχουν χρηματοδότηση από φαρμακευτικές εταιρίες ή αυτές που γίνονται από πολέμιους του η.τ. Όποιος παρακολουθεί τα σχόλιά μου για τις μελέτες που δημοσιεύονται κατά καιρούς, ποτέ δεν έχω αναφερθεί (ούτε έμμεσα) σε ψεύτικα αποτελέσματα. Το πρόβλημα σε αυτές τις μελέτες εστιάζεται στον τρόπο που παρουσιάζονται οι μελέτες.
Π.χ., έχει βρεθεί ότι το η.τ. εκλύει φορμαλδεύδη και ακρολείνη, ή ότι τα υγρά περιέχουν νιτροσαμίνες. Ποτέ δεν αμφισβήτησα αυτά τα ευρήματα (και δεν πιστεύω ότι είναι λάθος ή "πειραγμένα" τα αποτελέσματα που δημοσιεύουν), κατακρίνω όμως εκείνους που ξεχνούν να αναφέρουν πως τα επίπεδα από το η.τ. είναι πολλές φορές χαμηλότερα σε σχέση με το κάπνισμα. Εκεί εντοπίζεται το πρόβλημα και η λάθος πληροφόρηση, κι όχι στο μαγείρεμα των αποτελεσμάτων...
Σε άλλο σημείο που μπορεί να εντοπιστεί το πρόβλημα είναι στην μεθοδολογία. Π.χ. αρκετοί από το εξωτερικό μου έχουν ζητήσει να σχολιάσω μια πρόσφατη μελέτη όπου βρέθηκε ότι η νικοτίνη προκαλεί δυνητικά καρκινογόνες μεταλλάξεις σε κύτταρα. Όταν όμως δεις την μεθοδολογία διαπιστώνεις πως χρησιμοποιήθηκε νικοτίνη σε επίπεδα μερικές ΧΙΛΙΑΔΕΣ φορές παραπάνω από τα επίπεδα νικοτίνης σε έναν φανατικό καπνιστή. Προφανώς τα αποτελέσματα που ανακοινώνουν είναι αληθή, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ισχύει και το συμπέρασμά τους... Εκεί πολλά περίεργα μπορούν να γίνουν με το η.τ. διότι η κακή μεθοδολογία (π.χ. υπερθέρμανση, παραγωγή καμένου κλπ) μπορεί να οδηγήσει σε αποτελέσματα που ενώ είναι πραγματικά δεν ανταποκρίνονται σε πραγματικές συνθήκες χρήσης....



Όσο αφορά τους προβληματισμούς σας περί αποτελεσμάτων, δεν είναι ουσιώδεις και οφείλονται στο γεγονός ότι δεν είστε ειδικοί και δεν μπορείτε να έχετε γνώσεις στο αντικείμενο της συγκεκριμένης έρευνας. Για παράδειγμα, το ISO πρωτόκολλο λέει ότι η σταθερά απόκλιση των μετρήσεων βιωσιμότητας μπορεί να πάρει τιμές μέχρι 18% και να είναι αποδεκτό το πείραμα. Που σημαίνει ότι εξετάζοντας το ίδιο υγρό σε 2 καλλιέργειες κυττάρων, το πρωτόκολλο αποδέχεται η βιωσιμότητα να έχει σταθερή απόκλιση μέχρι 18% (π.χ. 80% στην μία καλλιέργεια και 98% στην άλλη, κι ακόμη μεγαλύτερες διαφορές). Γι'αυτό και το πρωτόκολλο δεν λέει πουθενά ότι το 90% βιωσιμότητα είναι χειρότερο από το 100% ή το καλύτερο από το 80%. Και γι'αυτό ζητάει έλεγχο σε τουλάχιστον 2 καλλιέργειες για το κάθε υγρό (εμείς κάναμε σε 3) και να βγαίνει ο μέσος όρος.
Το είπα και το ξαναείπα, αλλά συνεχίζετε να έχετε την ίδια απορία. Καταλαβαίνω την δυσπιστία, αλλά ανέφερα και πριν ότι οι μελέτες περνάνε από τέτοιο έλεγχο πριν δημοσιευτούν που αποκλείεται να ξέφευγε κάτι από εκείνους και να το βρίσκαμε εδώ στο φόρουμ.....

Aκόμη και το χειρότερο η.τ. είναι πάνω από 3 φορές καλύτερο από το συμβατικό τσιγάρο. Αυτό είναι το συμπέρασμα και αυτό ισχύει, χωρίς εξαιρέσεις!!

Συνεπώς, τα αποτελέσματα της μελέτης είναι απολύτως θετικά για το η.τ.!
Νομίζω ότι αυτό είναι το πιο σημαντικό!  :thumpup:
Αυτό, παρακαλώ, θα μπορούσα να το έχω σε πλακάτ μεγάλων διαστάσεων, γιατί έχω κουραστεί να εξηγώ και να δέχομαι επικρίσεις και αρνητικά σχόλια από μη ατμιστές;;;

Αποσυνδεδεμένος OpenMind

  • **
  • 412
  • Φύλο: Άντρας
Βασικά, ο τρόπος αντιμετώπισης του ΣπιτιούΤωνΥγρών δεν νομίζω πως ήταν ότι καλύτερο !


Εδω πρέπει όλοι να βοηθήσουμε, για να έχουμε περισσότερη γνώση, και όχι για να αναδείξουμε ή να θάψουμε μια προσπάθεια, με όποιες πιθανόν ατέλειες και να έχει αυτή.
  :nope:

Αποσυνδεδεμένος apoplous

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
  • DD+ODYSSEUS -dual coil-mini&more-egoT-want-titan
Φαρσαλινε άκουσέ με ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ .

Ελπίζω να εχεις πολλά λεφτά και καλούς δικηγόρους γιατί ΕΡΧΟΜΑΙ με χίλια Φαρσαλινε...

αν δεν έχεις λεφτά ξέρεις εσυ, ζήτα απο την ΣΕΕΗΤ, αυτους μωρέ που χρηματοδοτησαν την ερευνα σου....τι εγινε, δεν ειπες ακομη στον κοσμο που περιμένει ευλαβικά καθε σου επιστημονική λεξη οτι το πορτοφόλι απο πισω ήταν ο αποκλειστικος εισαγωγέας των Halo στην Ελλαδα? Ξερεις καλα εσυ Φαρσαλινε τα Halo...το Tribeca που το έβγαλες 110%....οτι κάνει καλό στα κύτταρα....ανασταίνει νεκρούς!
Μάλιστα, η PEPSI χρηματοδοτησε επιστημονική έρευνα που έβγαλε την COCA βλαβερή και την PEPSI καλύτερη απο νεράκι πηγής....ολα επιστημονικά φυσικά

50 οικογένειες τρέφονται από το HOL και κανένας δεν παίζει με το ψωμάκι των παιδιών...με ακούτε σαπακια, μετά το ανθρωπάκι είναι η σειρά σας 

Η επόμενη κουβέντα θα είναι από τους δικηγόρους μου


House Of Liquid - απόλυτος σεβασμός στον συνατμιστη

eBaron

Δεν ΝΤΡΕΠΕΣΕ; Τι είσαι, γκάνγκστερ;; Απειλείς με δικηγόρους;

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Καταλαβαίνω την δυσπιστία, αλλά ανέφερα και πριν ότι οι μελέτες περνάνε από τέτοιο έλεγχο πριν δημοσιευτούν που αποκλείεται να ξέφευγε κάτι από εκείνους και να το βρίσκαμε εδώ στο φόρουμ.....
Δυστυχώς, είμαι σίγουρος πως ακόμα δεν έχει γίνει κατανοητό από κάποιους...

@kfarsal:
Αυτό που θα πω είναι ίσως μη-πρακτικό ή πολύπλοκο. Αλλά θα το ρωτήσω:

Υπάρχει ιατρική έρευνα που να έχει γίνει με σπόνσορα κάποια ομάδα πληθυσμού που ενδιαφέρεται πρώτη από όλες για το αποτέλεσμα; Μια έρευνα χρηματοδοτούμενη από τον ίδιο τον κόσμο;
Πλέον υπάρχουν τρόποι να το πετύχει κάποιος αυτό. Ιστοσελίδες όπως το kickstarter, ας πούμε, όπου καλείται ο κάθε ενδιαφερόμενος να στηρίξει οικονομικά μια προσπάθεια.
Πιστεύω πως μέσω ίντερνετ είναι πια εφικτό κάποια από τις μελέτες που έχεις στο νου σου χωρίς χρηματοδότηση να χρηματοδοτηθούν από εμάς τους ίδιους (ένα οικονομικό crowdsourcing...). Αν το ελληνικό ατμιστικό κοινό είναι πολύ μικρό για να στηρίξει κάτι τέτοιο, το παγκόσμιο κοινό φτάνει και περισσεύει.

Έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο;
Μπορεί να σημαίνει αρνητική κριτική από την επιστημονική κοινότητα για κάποιο λόγο;
Κρύβει κινδύνους αδιαφάνειας που δεν μπορούν να λυθούν;
Θα το σκεφτόσουν;
 :hmmm:

ΥΓ: Πέρα από τον ταπεινό μου οβολό, θα στήριζα μια τέτοια προσπάθεια και με δουλειά στην πιθανή προωθητική καμπάνια.
 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 19, 2013, 19:48 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα να μην επιζητώ "ανεξάρτητη" χρηματοδότηση. Ο όρος ανεξάρτητη βέβαια είναι σχετικός. Π.χ. μεγάλοι "ανεξάρτητοι οργανισμοί" (παγκόσμια οργάνωση υγείας, CDC) χρηματοδοτούνται από φαρμακοβιομηχανίες. Η Αμερικανική Καρδιολογική Εταιρία χρηματοδοτείται από την Coca Cola. Καταλαβαίνεται τί εννοώ.


Έχω δημοσιεύσει μελέτες χωρίς χρηματοδότηση, εκεί που μπορούσα να τα κάνω όλα μόνος μου χωρίς να έχω έξοδα πληρωμής προς τρίτους. Τόσο εγώ όσο και άλλα άτομα της ερευνητικής ομάδας αφιερώσαμε άπειρο επιπλέον χρόνο, ακόμη και Σαββατοκύριακα, χωρία καμία οικονομική απολαβή. Ορίστε παραδείγματα μελετών που δημοσιεύτηκαν χωρίς να χρηματοδοτηθούν: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24049448
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24034972
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23778060


Να θυμίσω ότι για την πρώτη μελέτη που έκανα πέρσι (για την μυοκαρδιακή λειτουργία--έχει κατατεθεί προς δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό), όχι μόνο δεν είχα χρηματοδότηση από κανέναν αλλά πλήρωνα από την τσέπη μου για τα υγρά και τους ατμοποιητές που χρησιμοποιήθηκαν. Αυτό φυσικά δε μπορεί να συνεχιστεί εκεί που υπάρχουν έξοδα. Δεν είμαι εφοπλιστής να μπορώ να πληρώσω το εργαστήριο όπου γίνονται οι μελέτες τοξικότητας απασχολώντας ολόκληρη ομάδα και με κόστος αγοράς των κυττάρων, δημιουργίας ολόκληρου εργαστηρίου για την έρευνα στα η.τ. κλπ.


Έχω προσπαθήσει να προσεγγίσω και μη-κερδοσκοπικές εταιρίες, χωρίς αποτέλεσμα. Δεν αρέσει το η.τ. σε πολλούς, γι'αυτό δεν θέλουν να χρηματοδοτήσουν μελέτες. Είναι απλό.


Σε ιστοσελίδες crowdfunding δεν έχω δει ποτέ να γίνεται συγκέντρωση χρημάτων για επιστημονικές μελέτες. Στο παρελθόν, έχω προτείνει (με διακριτικότητα) σε οργανισμούς ατμιστών να αναλάβουν την συγκέντρωση χρημάτων για την διεξαγωγή μελετών. Όχι απαραίτητα με χρήματα ατμιστών, θα μπορούσαν να μαζέψουν και από επαγγελματίες, αλλά όλη η διαδικασία να γίνει από έναν σύλλογο καταναλωτών. Δεν υπήρξε καμία ανταπόκριση και δεν μπορούσα να επιμείνω διότι δεν θέλω να δώσω την εικόνα ότι ψάχνω τρόπους να πλουτίσω από την έρευνα στο η.τ. μέσω των ατμιστών. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να έχουμε αυτή τη στιγμή περίπου 10 πρωτόκολλα που έχουν σχεδιαστεί και παραμένουν στα συρτάρια λόγω έλλειψης χρηματοδότησης. Π.χ., επειδή κάποιος αναφέρθηκε σε κύτταρα πνευμόνων, έχουμε έτοιμο πρωτόκολλο να διερευνήσουμε αν ο ατμός του η.τ. προκαλεί φλεγμονή και γενετικές ανωμαλίες σε τρισδιάστατες καλλιέργειες κυττάρων πνευμόνων. Σας πληροφορώ πως ο μόνος που ενδιαφέρθηκε να χρηματοδοτήσει τέτοια μελέτη ήταν καπνοβιομηχανία!! Και γι'αυτό παραμένει κι αυτό στα συρτάρια, όπως και πολλά άλλα....

Αποσυνδεδεμένος teddy

Εκεί πολλά περίεργα μπορούν να γίνουν με το η.τ. διότι η κακή μεθοδολογία (π.χ. υπερθέρμανση, παραγωγή καμένου κλπ) μπορεί να οδηγήσει σε αποτελέσματα που ενώ είναι πραγματικά δεν ανταποκρίνονται σε πραγματικές συνθήκες χρήσης....

Δηλαδή δεν είναι και απο ποιόν χρηματοδοτείται; Αν το houseofliquid χρηματοδοτούσε την έρευνα είστε 100% σίγουρος οτι θα έβγαζε τα ίδια αποτελέσματα; Αν είσασταν σε άμεση συνεργασία δεν θα ήξερε πιο νωρίς τα αποτελέσματα και θα προσπαθούσε να εντοπίσει μαζί σας πιθανά προβλήματα στην μεθοδολογία καλύπτοντας τα όποια πιθανά κόστη;
Δηλαδή ήταν ενήμεροι για την έρευνα και τα αποτελέσματά της; Ρωτήσατε την γνώμη τους για τα αποτελέσματα; Είστε σίγουροι απο την πλευρά σας οτι είχατε καλύψει όλα τα μεθοδολογικά κενά; Και μιλάμε για τυφλό άτμισμα των πιο δύσκολων στην συμπεριφορά υγρών με ego-t που εγώ δεν θα το έκανα απο οτι έχω διαβάσει εδώ στο forum, δεν τα έχω δοκιμάσει. Τυφλο=δεν έχεις τρόπο να καταλάβεις διαφορά στη γεύση.
Αν η έρευνά σας είχε επιπλέον χρηματοδότηση δεν θα προσπαθούσατε να βρείτε τι γίνεται με το κανελομπισκότο; Να το συγκρίνετε πχ με εκχύλισμα κανέλας, αυτής που βάζουμε στο ρυζόγαλο; Νομίζω οτι θα σας ενδιέφερε και αν κάποιος κάλυπτε το κόστος θα το κάνατε.

Απο οτι καταλάβατε δεν ξέρω κάποια πράγματα και ρωτάω με κάθε καλή πρόθεση, με σκοπό αφενώς να έχω μια πιο αντικειμενική άποψη και αφετέρου συνολικά να βγουν κάποια αποτελέσματα για το η.τ. Διοτι μπορεί να έχετε δίκιο, αν δεν καλύψατε τα παραπάνω τότε και αυτός που σας μίλησε άσχημα δίκιο θα έχει. Με το συγκεκριμένο μαγαζί (house of liquid) δεν έχω πάρε-δώσε, τα συγκεκριμένα υγρά δεν τα έχω πάρει ποτέ, δεν με ενδιαφέρει να δοκιμάσω και ούτε πρόκειται να πάρω. Είμαι μια χαρά με τα υγρά που φτιάχνω μόνος μου (με σκορ 98,4 +-4,6% στο διάλυμα 100%  :tongue_smilie: )

Π.χ., επειδή κάποιος αναφέρθηκε σε κύτταρα πνευμόνων, έχουμε έτοιμο πρωτόκολλο να διερευνήσουμε αν ο ατμός του η.τ. προκαλεί φλεγμονή και γενετικές ανωμαλίες σε τρισδιάστατες καλλιέργειες κυττάρων πνευμόνων. Σας πληροφορώ πως ο μόνος που ενδιαφέρθηκε να χρηματοδοτήσει τέτοια μελέτη ήταν καπνοβιομηχανία!! Και γι'αυτό παραμένει κι αυτό στα συρτάρια, όπως και πολλά άλλα....
Και γιατί δεν την ξεκινήσατε αφού ο χρηματοδότης δεν παίζει ρόλο όπως λέτε;

Αποσυνδεδεμένος hemlock

  • **
  • 341
  • Φύλο: Άντρας
Teddy κατάλαβες τι γράφεις ?

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Σε ιστοσελίδες crowdfunding δεν έχω δει ποτέ να γίνεται συγκέντρωση χρημάτων για επιστημονικές μελέτες.
Ίσως να ήρθε η ώρα να αλλάξει αυτό.
Το όνομα Φαρσαλινός έχει γίνει γνωστό στους απανταχού ατμιστές και αρχίζω να σκέφτομαι πως μια περισσότερη σκέψη την σηκώνει το πράγμα...  :hmmm:

έχουμε έτοιμο πρωτόκολλο να διερευνήσουμε αν ο ατμός του η.τ. προκαλεί φλεγμονή και γενετικές ανωμαλίες σε τρισδιάστατες καλλιέργειες κυττάρων πνευμόνων.
Ποιό θα ήταν το κόστος ενός τέτοιου εγχειρήματος;

-----------------------------------------------------
Δεν τα ρωτάω αυτά για τον φόβο των "κατευθυνόμενων ερευνών".
[Οι συνομωσιολόγοι πάντα κάτι θα βρίσκουν.]

Ρωτάω γιατί θέλω να ξέρω τι ατμίζω και τι μου κάνει.
Γιατί θα είμαι περήφανος αν το φόρουμ μου ή η ατμιστές της χώρας μου ή έστω της παγκόσμιας κοινότητας, κάνουν την πρωτιά και κινηθούν διαδικτυακά για να αποκτήσουν την γνώση που επιθυμούν!
Γιατί είναι κρίμα να γνωρίζεις το τι και πώς πρέπει να γίνει και να μην έχεις τα μέσα να το μελετήσεις παρόλο που το περιμένουμε χιλιάδες.

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Φαρσαλινε άκουσέ με ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ .

Ελπίζω να εχεις πολλά λεφτά και καλούς δικηγόρους γιατί ΕΡΧΟΜΑΙ με χίλια Φαρσαλινε...

αν δεν έχεις λεφτά ξέρεις εσυ, ζήτα απο την ΣΕΕΗΤ, αυτους μωρέ που χρηματοδοτησαν την ερευνα σου....τι εγινε, δεν ειπες ακομη στον κοσμο που περιμένει ευλαβικά καθε σου επιστημονική λεξη οτι το πορτοφόλι απο πισω ήταν ο αποκλειστικος εισαγωγέας των Halo στην Ελλαδα? Ξερεις καλα εσυ Φαρσαλινε τα Halo...το Tribeca που το έβγαλες 110%....οτι κάνει καλό στα κύτταρα....ανασταίνει νεκρούς!
Μάλιστα, η PEPSI χρηματοδοτησε επιστημονική έρευνα που έβγαλε την COCA βλαβερή και την PEPSI καλύτερη απο νεράκι πηγής....ολα επιστημονικά φυσικά

50 οικογένειες τρέφονται από το HOL και κανένας δεν παίζει με το ψωμάκι των παιδιών...με ακούτε σαπακια, μετά το ανθρωπάκι είναι η σειρά σας 

Η επόμενη κουβέντα θα είναι από τους δικηγόρους μου


House Of Liquid - απόλυτος σεβασμός στον συνατμιστη

eBaron

screen shoot κύριε eBaron  :thumpup:   
 
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115810 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824321 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507313 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8921 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154734 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568739 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294146 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1742 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1107 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4004 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem