vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

138 επισκέπτες, 7 χρήστες
George Pap, e-akapnos, NikolaosKZ, camber, lagoudakis, tony1976, Milarepa

ΣΟΦΙΑ by Leo RTA

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #585 στις: Μαΐου 20, 2014, 18:09 »
τα o-ring είναι οκ?

Αποσυνδεδεμένος nekann11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #586 στις: Μαΐου 20, 2014, 18:40 »
Καλησπέρα σε όλους μήπως θα μπορούσε κανεις να δώσει οδηγίες πως βγαίνει ο πόλος απο τη βαση της Σοφίας; Ξαφνικά ενώ δούλευε μια χαρά άρχισε να μη δίνει ρεύμα σωστά και οταν άνοιξα τη βαση ήταν γεμάτη υγρο όπως και είχε φύγει υγρο στη βαση του mod.την καθάρισα έβαλα καινουρια αντισταση αλλα τπτ. Οι τρύπες στην κατω πλευρά που βιδωνει πρέπει να ειναι ανοικτές οι κλειστές ; Τη βοήθεια σας  παρακαλώ γιατι κοντεύω να σκάσω

Αποσυνδεδεμένος Joseph_24

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #587 στις: Μαΐου 20, 2014, 19:01 »
μην αγχωνεσαι επαθες οτι επαθα και εγω ακου τι θα κανεις, καταρχας αν δεν εχεις βαλει το oring της σοφιας στο τανκακι σου βαλτο , τωρα για να βγαλεις τον πολο βαλε λιγο υγρο στον πολο απο μεσα που μπανει το κεραμικο για να γλυστραει παρε ενα στυλο και μ@##κα πιεσε προς τα κατω τον πολο απο μεσα που κομπωνει το κεραμικο προς τα εξω , δες αν εχει φυγει το μπλε τσιμουχακι απο την θεση του , ξαλαβαλτο σωστα καθαρισε τον πολο και ξανατοποθετησε το απο εξω προς τα μεσα οπως το εβγαλες δηλ κανε την αντιστροφη κινηση

Αποσυνδεδεμένος nekann11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #588 στις: Μαΐου 20, 2014, 19:36 »
Σε ευχαριστω πολυ όντως βγήκε καθάρισα τη βαση έβαλα ενα καινούριο μπλε μονωτικο (είχα πάρει μερικά να βρίσκονται) το ξανά έβαλα στη θέση του αλλα δεν τη βλεπω να δουλεύει όπως δούλευε.. :wall: Καμία ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #589 στις: Μαΐου 20, 2014, 19:45 »
Καλησπέρα σε όλους μήπως θα μπορούσε κανεις να δώσει οδηγίες πως βγαίνει ο πόλος απο τη βαση της Σοφίας; Ξαφνικά ενώ δούλευε μια χαρά άρχισε να μη δίνει ρεύμα σωστά και οταν άνοιξα τη βαση ήταν γεμάτη υγρο όπως και είχε φύγει υγρο στη βαση του mod.την καθάρισα έβαλα καινουρια αντισταση αλλα τπτ. Οι τρύπες στην κατω πλευρά που βιδωνει πρέπει να ειναι ανοικτές οι κλειστές ; Τη βοήθεια σας  παρακαλώ γιατι κοντεύω να σκάσω

Με τις λίγες μέρες που είμαι με την  Σόφη το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι , μήπως δεν κάνει καλή επαφή ο πόλος της Σόφης με τον πόλο της μπαταρίας σου?? Σήκωσε το τανκ ψηλά κ βίδωσε με το χέρι σου την βάση της Σόφης πάνω στο Mod σου κ εάν δεν... κοίτα τα συρματάκια της αντίστασης εάν κάνουν σωστή επαφή, το ένα με τα αυτάκια κ το άλλο να είναι γυρισμένο μέσα στην τρύπα κάτω απ το κεραμικό.
Σ`εμένα οι τρύπες είναι Open, από πάνω τους ακριβώς ξεκινάει το κεραμικό

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #590 στις: Μαΐου 20, 2014, 20:19 »
Σε ευχαριστω πολυ όντως βγήκε καθάρισα τη βαση έβαλα ενα καινούριο μπλε μονωτικο (είχα πάρει μερικά να βρίσκονται) το ξανά έβαλα στη θέση του αλλα δεν τη βλεπω να δουλεύει όπως δούλευε.. :wall: Καμία ιδέα;


Πιθανές αιτίες με βάση την εμπειρία μου από την πολύμηνη συμβίωση με Σοφία:


  • Πιθανόν η βάση του κεραμικού είναι χαλαρή και δεν κάνεικαλή επαφή ο κάτω πόλος της Σοφίας με το συρματάκι που περνάς κάτω από το κεραμικό. Αυτό το καταλαβαίνεις αν το κεραμικόμπαίνει σχετικά άνετα. Μπορεί όμως να συμβαίνει και το αντίθετο: Αν μπαίνει πολύ σφιχτά μπορεί στην προσπάθεια να το σφηνώσεις να κόβεται το συρματάκι από τον πόλο της Σοφίας και πάλι να μην κάνει επαφή. Τα έχω πάθει και τα δύο.
  • Πιθανόν το πάνω συρματάκι επίσης να μην σφηνώνει στο ένα από τα δύο αυτιά της Σοφίας (στον πάνω πόλο δηλαδή). Εγώ αφήνω λίγο παραπάνω σύρμα και το περνάω 2 φορές πίσω, κάνει το σύρμα ένα S πίσω από το αυτάκι με τα σπειρώματα για να κάνει καλύτερη επαφή.
  • Αν στρίβεις σύρματα μόνος σου στην ένωση συρμάτων non με resistance δεν κάνει καλή επαφή.


Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις μπορεί να δουλεύει αλλά με επαγωγικά ρεύματα λόγω όχι καλής επαφής και το καταλαβαίνεις αν μετρήσεις αντίσταση αυτή αφενός θα μεταβάλλεται, αφετέρου θα σου εμφανίζεται πολύ υψηλή.


Αποσυνδεδεμένος nekann11

  • *
  • 26
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #591 στις: Μαΐου 20, 2014, 20:46 »
Spkok χίλια ευχαριστω..ηταν συνδυασμός 1+2 και απο οτι ειδα ειχε φύγει κομματάκι απο την ακη του Κεραμικου.αλλαξα κεραμικο κ ολα τελεια! Σας ευχαριστω όλους για τις οδηγίες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #592 στις: Μαΐου 23, 2014, 02:43 »
Μετά από 7 ημέρες με την Σοφία έχω αποκομίσει τις καλύτερες εντυπώσεις.
Kαλή διάρκεια λειτουργίας αντίστασης, περίπου 20 Ml ( μου κόπηκε στην προσπάθεια να την κάψω, δεύτερη φορά με καμινέτο για να φύγουν κατάλοιπα)  ωραίο ντουμάνι, πολύ καλό χτύπημα!
Μετά απ το βαμβάκι που έβαλα σήμερα κ πάρα πολύ καλή γεύση!
μια υποτονικότητα που έπαιρνα με το φιτίλι , πλέον νομίζω ότι έχει εξαφανιστεί πλήρως.

Αυτό που θέλω να μάθω σαν newbys είναι:

1) κάθε πότε χρειάζεται να αλλάζουμε το κεραμικό
2) κάθε πότε χρειάζεται να αλλάζουμε το βαμβάκι
3) αν γίνεται να κάνω Micro Coil με τις έτοιμες N-R-N αντιστάσεις
4) αν μπορώ να φτιάξω αντίσταση με σύρμα Ribbon, λόγου μικρού μεγέθους του κεραμικού
5) κάνοντας 6 σπείρες σε  τρυπανάκι 1.5 mm, N-R-N αντίσταση 1.8 Ohm, θα είχε καλύτερο αποτέλεσμα
αν γινόταν 4σπείρες σε 2mm τρυπάνι?

Ευχαριστώ! :D

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #593 στις: Μαΐου 26, 2014, 18:39 »
Με βάση την δική μου εμπειρία - πρακτική - προσωπική άποψη:


1. Το κεραμικό δεν να το αλλάζεις, το πλένεις, αν έχει βρωμίσει το πυρώνεις και είναι ξανά έτοιμο. Ίσως μετά από πολύ καιρό όταν κάποιες μαυρίλες δεν φεύγουν το αλλάξεις.
2. Η απάντηση για την αλλαγή του βαμβακιού είναι από 1 έως 20 ημέρες! Εξαρτάται από το υγρό, τα ml, κ.λπ. Εγώ το βαμβάκι το αλλάζω κάθε 10ml, αλλά με τα στησίματα που κάνω είναι εύκολο αφού δεν αλλάζω αντίσταση, μόνο το βαμβάκι.
3. Με τις έτοιμες αντιστάσεις δεν είναι αποδοτικό το microcoil αφού και η αντίσταση θα έχει αρκετά υψηλή τιμή αλλά και η επιφάνεια επαφής αντίστασης - φυτιλιού (επιφάνεια ατμοποίησης) θα είναι μικρή!
4. Με σύρμα ribbon πάχους 0,5 είναι ένα από τα αγαπημένα μου στησίματα (όπως και με bakero), απλά κάνεις 3,5 το πολύ σπείρες και έχεις αντίσταση μέχρι 1,1Ω (για το ribbon). Το σημαντικό με το συγκεκριμένο στήσιμο είναι ότι ανεξάρτητα αν χρησιμοποιείς βαμβάκι ή άλλο φυτίλι, πρέπει να προσέξεις να ακουμπά όλη η επιφάνεια καλά στο φυτίλι για να μην έχεις καμμένο.
5. Η απάντηση στην Νο5 ερώτηση είναι ίδια με την απάντηση στο Νο3.


Ό,τι θες εδώ είμαστε !


EDIT: Η απάντηση στο Νο5, αφού μετά το κατάλαβα: ΚΑτ' αρχήν μιλάς μάλλον για βαμβάκι . Το αποτέλεσμα θα είναι μάλλον ακριβώς το ίδιο αφού η επιφάνεια ατμποίησης αλλά και η αντίσταση θα είναι ίδια!!! Όμως καλύτερα ταιριάζει το 2mm φυτίλι στο άνοιγμα δεξιά και αριστερά του κεραμικού.


Αποσυνδεδεμένος D.R.A.M.

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #594 στις: Μαΐου 26, 2014, 21:48 »
Εχω την ΣΟΦΙΑ με D-base περίπου ένα μήνα και μετά το δεύτερο στήσιμο μου έχω διαρροές στον πόλο. Χρησιμοποιώ σύρμα NR-R-NR 2,0 ohm 0.18mm έτοιμο. Το κεραμικό μου μπαίνει τόσο σφιχτά που έσπασα δύο. μου φαίνεται οτι το σύρμα που μπαίνει στα αφτιά της εμποδίζει και μπαίνει στραβά. Μπορεί και να είναι ιδέα μου. Αν όμως μπαίνει στραβά μπορεί να μου κάνει διαρροή και υπερτροφοδοσία (μπουρμπουλίθρες); Και ξέχασα το πιο σημαντικό, το κάνει αυτό μόνο όταν το tank είναι κάτω απο την μέση. Αν συμπληρώσω υγρό την στιγμή που το κάνει φτιάχνει η κατάσταση. Εχει κανείς καμιά ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #595 στις: Μαΐου 26, 2014, 22:34 »
τσέκαρε το μονωτικό ή βάλε άλλο

Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #596 στις: Μαΐου 26, 2014, 22:45 »
spkok Με κάλυψες πλήρως κ σ`ευχαριστώ.

στην 5τη ερώτηση, ναι με βαμβάκι εννοούσα, αλλά κάνοντας το, για να βγει η μια σπείρα με την άλλη, σε πολύ κοντινή απόσταση είδα πως με το 2mm τρυπάνι μειώνονται η σπείρες κ έτσι κ η επιφάνεια ατμοποίησης, παραμένουμε με 1,5mm τρυπάνι!
Μια άλλη απορία που είχα σχετικά με την διάμετρο του φυτιλιού, απ ότι καταλαβαίνω σύμφωνα με αυτό που λες
εδώ:

Όμως καλύτερα ταιριάζει το 2mm φυτίλι στο άνοιγμα δεξιά και αριστερά του κεραμικού.

φαντάζομαι πως μόνο με διπλό φυτίλι 2mm ενδεικνύεται η φυτιλοαντίσταση στην Sofi, έτσι?

κ μιας που ράγισε το ένα τανκ στην προσπάθεια να κουμπώσω τις SS τάπες μετά από πλύσιμο, ξέρει κανείς εάν μπορώ να βρω κάπου,  τανκάκια από plexiglass - πολυκαρμπονικά η ακόμα καλύτερα από pyrex κ να κουμπώνουν οι τάπες της Sofis?
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 27, 2014, 00:03 από DimRx »

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #597 στις: Μαΐου 27, 2014, 00:30 »
Dimrx  εχω σπασει 4 τανκακια μεχρι στιγμης. Καλυτερα παρε το ιδιο και βαλε απλα λιγο υγρο απο αυτο που ατμιζεις σαν λιπαντικο για να το βαλεις.Εγω τα παιρνω απο τον ιδιο το  leo αν  εισαι δε κοντα καλυτερα ακομα να πας απο εκει.
Σε οτι αφορα το τρυπανακι εχεις παραπανω σπειρες με το 1.5 αλλα μικροτερης διαμετρου και το ιδιο μηκος αντιστασης αρα ιδια επιφανεια ατμοποιησης.


Αποσυνδεδεμένος DimRx

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #598 στις: Μαΐου 27, 2014, 03:48 »
:sign_sostos:!! έχεις δίκιο.

Νέος στα θέματα τούτα,  νόμιζα πως πρέπει να γίνονται οι σπείρες πολύ κοντά η μια απ την άλλη... την επόμενη φορά θα το κάνω με 2mm τρυπ.

Αυτό έκανα με το λιπαντικό στα προηγούμενα πλυσίματα, εχθές το παραμέλησα κ δεν έβαλα  :-\
θα περάσω κ μια βόλτα από Leo, είμαι σχετικά κοντά
Αν κάποιος γνωρίζει πάντως τπτ για σκέτα τζαμάκια ας πει να τα έχουμε στα υπόψιν

Αποσυνδεδεμένος eurogod

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΣΟΦΙΑ by Leo RTA
« Απάντηση #599 στις: Ιουνίου 01, 2014, 21:18 »
Καλησπερα παιδια.
Εχω διαβασει ολο το thread αλλα για να μην το ψαχνω απο την αρχη.
Αν θυμαμαι καλα αν εχουμε διαρροες απο τον πολο οταν το υγρο ειναι κατω απο τη μεση προς το τελος του
μαλλον φταει το φλαντζακι του πολου?
αν ναι λετε να παρω ολο το σετακι (πολο+φλαντζακι) η μονο φλαντζακια?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343747 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542901 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31873 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51057 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598453 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359137 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12228 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 194016 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1711 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1792 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595482 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios