vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

441 επισκέπτες, 1 χρήστης
ioan

Αυτοπαρουσίαση μελών

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2805 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 11:54 »
γειά σας συναγωνιστές του ητ! Είμαι 59 ετών και εδώ και ενάμισυ μήνα πέρασα οριστικά ελπίζω στο ητ μετά 4 δεκαετίες σχεδόν κτ, με 1,5 - 2 πακέτα τη μέρα. Από την πρώτη μέρα δεν ξανακάπνισα κ.τ. ουτε μου λείπει, από νικοτίνη με καλύπτει, καθώς και στο το "σύνδρομο" της "πιπίλας", ακόμα δεν το πιστεύω!
Αγόρασα ένα istick 40 και υγρά liqua 18mg (και σε μερικές μέρες δεύτερο  istick 40 για backup μην ξεμείνω κι ξαναπέσω στα "σκληρά"). Hδη νοιώθω βελτίωση σε αναπνοή, "γατάκια", βρώμα στο σπίτι, στάχτες στο γραφείο μου κλπ.
καλή τύχη σε όλους
Θωμάς

Αποσυνδεδεμένος Tribal

  • **
  • 241
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2806 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 16:14 »
Καλησπέρα και καλός σας βρήκα!!
Είμαι ο Στάθης,31 χρονών και καπνίζω 16 χρόνια περίπου! Εδώ και πολύ καιρό έλεγα να κόψω το κ.τ. αλλά ποτέ δεν μπορούσα να το πάρω απόφαση και να το κάνω! Απλά μερικές φορές κατάφερνα να το ελαττώσω στα 6-7 τσιγάρα την μέρα αλλά μετά από 2-3 μήνες πάλι τα ίδια.
Από την Δευτέρα που μας πέρασε όμως ξεκίνησα για πρώτη φορά η.τ. και έχω κόψει τελείως το κ.τ. Είμαι μένα Eleaf IJust2 και υγρό 7 folgie της Nature.
Mια χαρά μέχρι στιγμής αν και ψυχολογικά δεν είμαι και στα καλύτερά μου.Πάντως δεν θέλω να ξανακάνω κ.τ και ήδη βλέπω διαφορά στο σώμα μου.

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2807 στις: Φεβρουαρίου 06, 2016, 20:58 »
Στράτος, 39 ετών και καπνιστής από τα 15. Λιγότερο από μήνα στο ηλεκτρονικό, διαβάζω πολύ και πειραματίζομαι όσο το επιτρέπει η τσέπη μου. Παρόλο που δεν είχα σκοπό να κόψω το κ.τ δεν το έχω βάλει στο στόμα μου από την μέρα που ξεκίνησα.

Είναι η πρώτη φορά μετά από τόσα χρόνια που όχι μόνο είμαι άκαπνος αλλά παράλληλα δεν έχω καν την επιθυμία να το ανάψω και ας το έχω μέσα στα χέρια μου. Μετανιώνω που άργησα, από την άλλη λέω κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Εντυπωσιασμένος από την πολύ μεγάλη κοινότητα που βρήκα εδώ χαιρετίζω όλους τους συνατμιστές και σας εύχομαι καλή δύναμη!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2016, 21:25 από Yiannis Rasta »

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2808 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 12:04 »
Καλημέρα είμαι ο Ανδρέας,28 ετών και 11 χρόνια καπνιστής.Είχα κάνει προσπάθεια για ηλεκτρονικό τσιγάρο ξανά πριν 5 χρόνια αλλά μάλλον δεν το έψαξα καλά το θέμα.Μπήκα στο πρώτο μαγαζί που βρήκα,έδωσα τα 120(αν θυμάμαι καλά)ευρώ που μου ζήτησαν και πήρα κάτι τελείως άχρηστο και κουραστικό με αποτελεσμα λίγες μέρες αργότερα να γυρίσω στο τσιγάρο και μάλιστα να πάρω μια αρνητική στάση γενικά κατά του η.τ.Πρόσφατα βλέποντας φίλους και συναδέλφους να ατμίζουν και να θεοποιούν το η.τ. αποφάσισα να το ψάξω λίγο καλύτερα και να του δώσω άλλη μια ευκαιρία.Βρήκα λοιπόν το φόρουμ,είδα και διάφορα βιντεάκια και αγόρασα τον aspire triton 2 και το joyetech cuboid.Απο την πρώτη μέρα καμία επιθυμία για κ.τ. και πολύ καλή εμπειρία ατμίσματος με 12mg υγρά.Εχω μια βδομάδα χωρίς κ.τ. και δεν το έχω ζηλέψει καθόλου!Και κάπνιζα 1 old holborn κίτρινο μεγάλο την ημέρα.Απο τις πρώτες μέρες κατάλαβα διαφορά στην όσφρηση και τη γεύση μου που επανήλθαν!Καλώς σας βρήκα λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος PaulosChania

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
  • Καλησπέρα και καλή βραδιά!
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2809 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 14:56 »
Καλησπέρα στην παρέα!
Είμαι ο Παύλος απο Χανιά Κρήτης 26 ετών! Ήμουν μη  φανατικός καπνιστής απο τα 19 και κάνω μια προσπάθεια να το σταματήσω τελείως! Όταν λέω μη φανατικός εννοώ ότι τις περισσότερες φορές κάπνιζα μέρα παρα μέρα..συνήθως στις εξοδους μου ή στον καφέ..αυτό γιατί ειχα συνηθίσει να μην καπνίζω στη δουλειά (που δεν επιτρέπεται) και στο σπίτι! Εκανα κυρίως στριφτό Καρέλια, Craven, old holborn αλλά και πακέτο Marlboro lights! Δεν ήξερα πολλά για το η.τ έψαξα να βρω κάποιο μεταχειρισμένο αλλά λόγο του ότι δεν ήξερα δε μπορούσα να επιλέξω! έτσι πήγα στη nobacco τους είπα ότι θέλω κάτι καλό που θα μου κρατήσει και θα με βοηθήσει παράλληλα και μου σύστησαν όπως είπαν ότι καλύτερο έχει αυτή τη στιγμή η εταιρία το mod once TC και τον ατμοποιητή Summit! Τα υπολοιπα θα τα πούμε στην πορεία γτ είμαι αρχάριος και έχω μπερδευτεί η αλήθεια είναι..

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2810 στις: Φεβρουαρίου 09, 2016, 09:14 »
καλημέρα  φίλοι,

Δημήτρης, κυψελιώτης, ετών 50 και καπνιστής 35 χρόνια .

Εδώ και δυο μήνες ξεκίνησα τη δεύτερη προσπάθειά μου με το ΗΤ και αυτή τη φορά με πολύ φόρα. Μόνο αν   κάνω χόμπυ μου το ΗΤ έχω ελπίδα να απαλλαγώ από το Κ.Τ.
Έτσι μέσα σε δυο εβδομάδες βρέθηκα με 6 ατμοποιητές (4 επισκευάσιμους), δοκιμάζω διαρκώς ζουμιά και προσπαθώ να χωθώ βαθιά για να μην με απασχολήσει πια το ΚΤ.
Τον πρώτο μήνα κάπνιζα καθημερινά δυο τσιγάρα για να αποφύγω πιθανές παρενέργειες της διακοπής. Τώρα πια δεν ανέχομαι την πικρίλα που μου βγάζει το τσιγάρο. Μακάρι να πάμε έτσι και να τα λέμε εδώ μέσα για καιρόοοο.

Καλώς σας βρήκα.

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2811 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 16:31 »
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι ο Δημήτρης και είμαι ατμιστής εδώ και 1,5 χρόνο. Θεωρώ ότι το Η.Τ. ήταν το καλύτερο δώρο που έχω κάνει στον εαυτό μου
μέχρι σήμερα. Πρώην καπνιστής για περίπου 20 χρόνια, κατάφερα να ξεκόψω από την βλαβερή συνήθεια του καπνού και
επόμενος μακρινός στόχος μου είναι να μηδενίσω την νικοτίνη μου. Βρίσκομαι ανάμεσα στα 6 και τα 9mg, αυξομειώνοντας αντίστοιχα τα ml.
Τσιγαρίσιος τις περισσότερες φορές, χωρίς να λέω όχι και σε μερικές βραδινές/γκουρμέ πνευμονικές. Φτιάχνω τα δικά μου υγρά και στρίβω αντιστάσεις χωρίς υπερβολές :) 
Αυτά τα ολίγα για αρχή.

Να είστε όλοι καλά. 

Αποσυνδεδεμένος SilverA

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2812 στις: Φεβρουαρίου 12, 2016, 21:56 »
Καλησπέρα ονομάζομαι Αργύρης.
Η ημερομηνία στην πάνω δεξιά γωνία της οθόνης μου επιβεβαιώνει ότι είμαι σαράντα ενός χρονών,
και έχω ζήσει περίπου εικοσιδύο από αυτά ως συστηματικός καπνιστής.

Ατμίζω αποκλειστικά τους 3 τελευταίους μήνες και χρειάστηκα 4 μέρες μετάβασης
από τον καπνό στον ατμό. Το δεύτερο το αναφέρω ως μια μικρή προσωπικά ευχάριστη
έκπληξη για το ποσοστό κάλυψης του εθισμού μου, από το ατμίσμα.

Προς το παρόν βρίσκομαι σε στάδιο πειραματισμού σε υγρά και mods.
Εύχομαι το ΗΤ να "εξελιχθεί" περαιτέρω και να αποτελέσει βασικό βοήθημα σε όσους θέλουν να διακόψουν το κάπνισμα.


Καλό βράδυ σε όλους

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2813 στις: Φεβρουαρίου 13, 2016, 12:23 »
Γειά σας κι από μένα,

Είμαι ο Σπύρος, ένα χρόνο πριν τον μισό αιώνα ζωής και κάπνιζα 35 χρόνια (ναι, καλά κάνατε την αφαίρεση, από τα 14 μου...) ένα πακέτο την ημέρα, ποτέ δεν ανέβηκα παραπάνω, αλλά από την αρχή μέχρι το τέλος τίγκα στην νικοτίνη και την πίσα, μόνο βαριά τσιγάρα. Το άτμισμα το πρωτογνώρισα πριν τρία χρόνια από τζούρες σε ατμοποιητές φίλων, που με την τωρινή μου εμπειρία τολμώ να πως πως ήταν πολύ ερασιτεχνικοί. Παρ' όλα αυτά μου άρεσε. Και αφού τα βασάνιζα στο μυαλό μου πολύ καιρό το 2015 έκανα τη μετάβαση!

Το μεταβατικό στάδιο, όπου άτμιζα κι έκανα και 2-3 κ.τ. την ημέρα κράτησε μόνο 10 μέρες ευτυχώς. Μέχρι να βρώ τον ατμοποιητή, την αντίσταση, την μπαταρία και τα υγρά που μου ταίριαζαν. Ξόδεψα πολλά χρήματα σε λίγες μόνο ημέρες γι αυτό. Αλλά πρέπει να ξοδέψεις για να μάθεις, ειδικά αν δεν έχεις ανθρώπους να συμβουλευτείς (και το φόρουμ δεν το γνώριζα τότε).Όμως τα κατάφερα!

Κι έτσι 10 ημέρες αργότερα χαιρέτησα για πάντα τον περιπτερά μου, μάζεψα τα τασάκια από το σπίτι, εξήγησα στην 6χρονη κόρη μου τι είναι αυτό που κάνει ο μπαμπάς "για να μην βγάζει πια σπυράκια στο στόμα από το κανονικό τσιγάρο" (εκείνη το είπε στο μισό σχολείο...) και εξέδωσα καινούργια ταξιδιωτική οδηγία προς φίλους και γνωστούς που έρχονταν για επίσκεψη: "Το κάπνισμα πλέον επιτρέπεται μόνο στο μπαλκόνι".

Οι μισοί ακόμα με κοιτάνε σαν να κατέβηκα από τον Άρη, οι άλλοι μισοί είναι στη διαδικασία ψησίματος (ο ένας μου φαίνεται πως ξεροψήθηκε κιόλας, και του έδωσα ένα modάκι κι έναν ατμοποιητή να 'χει να παίζει σπίτι του)...

Δεν είμαι ρομπότ, είμαι άνθρωπος. Με αδυναμίες, προβλήματα, στενοχώριες, άγχη, αβεβαιότητες, φόβους.
Απλά ελπίζω πως τίποτε από αυτά δε θα με κάνει να ξαναγυρίσω στο καρκίνωμα που πιπίλαγα τόσα χρόνια.
Απλά ελπίζω. Και προσπαθώ.

Να είστε όλοι καλά, κι ευχαριστώ πραγματικά για αυτήν την ωραία παρέα!

Αποσυνδεδεμένος JoneyM

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2814 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 15:15 »
Καλησπέρα σε όλους, είμαι ο Γιάννης, 31 ετών καπνιστής απο τα 13. Σε όλα αυτά τα χρόνια έχω καπνίσει ότι καπνίζεται (κυριολεκτικά) και κατάφερα πρίν 4 χρόνια να το ελλατώσω αρκετά. Καπνίζω 7-10 στριφτά πλέον την ημέρα, αλλά και πάλι θέλω να ασχοληθώ με το ητ, όχι τόσο για λόγους οικονομίας και για να είμαι ειλικρινής δε θέλω να σταματήσω να φουμάρω, είναι κάτι που μου αρέσει, απλά ψάχνω κάτι ποιοτικό με όσο το δυνατόν λιγότερη ζημιά σε μένα και στους γύρω μου.

Όσες φορές άτμισα στο παρελθόν κάηκα, πνίγηκα και το ντουμάνι ήταν ελλειπές, πραγματικά με απέτρεπε να ασχοληθώ. Ένας φίλος πήρε το vtc mini  με τον nautilus και έχω πάθει πλάκα! Καθόλου κάψιμο ή πνίξιμο και απίστευτο ντουμάνι. Το πυκνό ντουμάνι αλλά και τα αρώματα με ενδιαφέρουν γιατί ήδη καπνίζω πούρα και ναργιλέδες κατα καιρούς και μου αρέσει πολύ να παίζω με γεύσεις στον ουρανίσκο. Το υγρό του αν και απλό χωρίς γεύση, στα 6mg, απλά δε μπορούσα να σταματήσω να το ρουφάω! Φαντάζομαι πως θα είναι με κάποιο ποιοτικό υγρό με αρώματα..

Να 'στε πάντα καλά και δυνατά ατμίσματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2016, 15:23 από JoneyM »

Αποσυνδεδεμένος johnM

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • DIY or DIE
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2815 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:05 »

Χαιρετώ τα μέλη του φόρουμ και της ατμηστικης κοινότητας του η.τ.
Γιάννης 33 ετών, ξεκίνησα το κάπνισμα στα 20-21.
Πριν ήμουν φανατικός αντικαπνιστής!.
Άρχισα με Marlboro και κατέληξα σε ένα μεγάλο καπνό την ημερα άφιλτρα...όσες προσπάθειες και αν έκανα να το κόψω από εκεί και μετά ήταν άκαρπες ακόμα και με η.τ. πρώτης γενιάς.
Πριν από περίπου 2 μήνες άρχισα να βλέπω video από έλληνες και όχι μονο ατμιστες και πήρα το πρώτο μου kit (eleaf tc 60w και melo 2) ε αυτό ήταν δεν ξανακάπνισα από τότε!.
Μετά από κάνα μηνα αγόρασα και τον bellus ώστε να φτιάχνω της δικες μου αντίστασης κτλ.
Τώρα φτιάχνω τα δικά μου υγρά αναπληρωσης με 9mg νικοτίνη και σήμερα δοκίμασα twisted 28g(0.32mm) στο bellus και έμεινα έκπληκτος από την απόδοση του!.

Αποσυνδεδεμένος stavrosd

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2816 στις: Φεβρουαρίου 16, 2016, 15:55 »
Γειά σας κι από μένα

Με λενε Σταυρο και ειμαι ατμισης εδω και δυο και κατι χρονια μετα απο 19 χρονια καπνισματος

Ξεκινισα οπως οι περισσοτεροι με απλη συσκευη αλλα περασα συντομα (μετα απο κανα-δυο μηνες) σε επισκευασιμους για καλυτερα

Μεχρι και πριν λιγο καιρο εκανα που και που και κανα κανονικο τσιγαρο αλλα οχι πλεον

Ευελπιστω καποια στιγμη να μειωσω αρκετα τη νικοτινη και να το αφησω και αυτο , ομως οπως και να εχει αισθανομαι ηδη πολυ καλυτερα απο τοτε που εκανα 10-20 τσιγαρα την μερα .
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 16, 2016, 17:11 από stavrosd »

Αποσυνδεδεμένος Νικόλας Λογγινιδης

  • **
  • 396
  • Φύλο: Άντρας
  • Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθεις
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2817 στις: Φεβρουαρίου 17, 2016, 21:06 »
Καλησπέρα σε όλους.
Όνομα κλπ φαίνονται ξεκάθαρα νομίζω. Πολιτικός Μηχανικός στο επάγγελμα, βαριά η κρίση, 20 χρονια Prince σκληρό και Drum Μπλε και αποφάσισα να κάνω την κρίση ευκαιρία(κλεμένο αλλά δεν θυμάμαι από ποιον  ;) ). Μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια 2 χρόνια πριν στο Η.Τ., πριν 4 μήνες με προτροπή εκλεκτού φίλου αποκτώ ιστικ 30 βατ και MAS 20W clearo και ξαναρχίζω. Τα 20+ τσιγάρα γίνονται 5-6 μέχρι πριν 15 μέρες. Θεία φώτιση ο κουμπής (Cubis) που λέει και γνωστό μέλος του φόρουμ με εξαιρετικές παρουσιάσεις. Έκτοτε τσιγάρο τέλος και ντουμάνια φουλ  ;D . 0,5Ohm και Άγιος ο Θεός. Η βοήθεια των αναγνωσμάτων στο forum ανέλπιστη και ευεργετική. Σας ευχαριστώ όλους και περισσότερο σας ευχαριστεί η 10 μήνων κούκλα μου.

Αποσυνδεδεμένος savvas712

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2818 στις: Φεβρουαρίου 18, 2016, 20:44 »
Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι ο Σαββας και ειμαι καλα, απο οτι οι αλλοι μου λενε.
Τωρα εγω τα βλεπω αλλιως τα πραγματα  :wall:

Αποσυνδεδεμένος left61

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2819 στις: Φεβρουαρίου 19, 2016, 08:40 »
Γειά σας κι από μένα.
Είμαι ο Λευτέρης και είμαι χαρούμενος που εδώ και λίγες μέρες δεν έχω βάλει τσιγάρο στο στόμα μου.
Θα τα λέμε με όποιες απορίες έχω.
Σας αφήνω τώρα γιατί έχει πολύ διάβασμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342357 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206555 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541574 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31098 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597330 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357836 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11553 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193105 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1338 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592059 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios