vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 2 χρήστες
azzazel, ZoeM

Αυτοπαρουσίαση μελών

Αποσυνδεδεμένος VasilikiΜ

  • 1
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2400 στις: Δεκεμβρίου 28, 2014, 22:59 »
Καλησπέρα σε όλους!
Ονομάζομαι Βασιλική, είμαι 28 ετών και καπνίστρια. 8)
Από αύριο ευελπιστώ ότι θα συστήνομαι ως ατμίστρια καθώς σκοπεύω να αγοράσω ηλεκτρονικό τσιγάρο μετά από 11 χρόνια
καπνιστικής ζωής.
Μέσα από την ιντερνετική αναζήτηση που έκανα σας βρήκα και έμαθα αρκετά σχετικά με το η.τ.
Ελπίζω να τα λέμε!

Αποσυνδεδεμένος vageniko

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2401 στις: Δεκεμβρίου 31, 2014, 18:37 »
Καλησπέρα και μια καλή χρονιά γεμάτη υγεία (και άτμισμα) σε όλους! Με λένε Βαγγέλη, είμαι 48+ ετών, πρώην μανιώδης καπνιστής (35 χρόνια περίπου, τα τελευταία 15 με 40 στριφτά ημερησίως) και νυν μανιώδης ατμιστής και μόνον. Στο επάγγελμα δάσκαλος, στα χόμπι μουσική (rock-punk-metal κυρίως), ταινίες (κυρίως περιπέτειες και μυστηρίου), ηχητικά και προβολικά συστήματα, μπόλικο διάβασμα. Ενημερώθηκα για το forum από συγγενικό πρόσωπο, και ... να'μαι! Να είμαστε όλοι καλά να ατμίζουμε και να περνάμε όμορφα παρέα με όσους μας αγαπάνε κι αγαπάμε! :)

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2402 στις: Ιανουαρίου 01, 2015, 17:13 »
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά.
Θα περάσω στο άτμισμα κι εγώ και ευελπιστώ να τα καταφέρω να πετάξω το τσιγάρο. Ελπίζω να πάρω πληροφορίες από αυτό το φόρουμ και προκαταβολικά σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος benny

  • **
  • 331
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2403 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 19:15 »
Καλησπέρα σε όλους, καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ότι καλύτερο. Με λένε Βαγγέλη, είμαι 37 χρονών, οικογενειάρχης με 2 παιδάκια 4 και 6 ετών. Μένω στη Λάρισα και είμαι ελέυθερος επαγγελματίας.
Παρακολουθώ το forum πάρα μα πάρα πολύ καιρό και πήρα την απόφαση να μπω και 'γω.

Είμαι ατμιστής σχεδών 1 χρόνο και συνεχίζω ακάθεκτος.
Κάπνιζα από 18 χρονών απ'όσο θυμάμαι, καπνό Old Holborn κίτρινο όλα αυτά τα χρόνια. Για πολύ στριφτό σου λέω.
Ο πρώτος που είδα με ηλεκτρονικό τσιγάρο ήταν ο αδερφός μου το καλοκαίρι του 2013 και με πιάσανε τα γέλια, για πολύ δούλεμα σου λέω.
Το 2012 είχα κόψει το τσιγάρο λόγω μιας επέμβασης (παρασκευή 13/1) και άρχισα ξανά (τρίτη 13/3). Από τότε και μέχρι 20/1/2014 κάπνιζα από 5 εώς 15 στριφτά.
Από τότε μέχρι τώρα έχουν περάσει αρκετά από τα χέρια μου σε σχέση με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, ατμοποιητές, μπαταρίες,υγρά.
Ξεκίνησα με μία μπαταριά ego c  και evod, kanger protank, aspire ce5, vivi nova,aerotank, vamo5 και μετά αρχίσαμε με επισκευάσιμους ατμοποιητές, όπως διάφοροι driping, kayfun  και μηχανικά μοντάκια.
Τώρα έχω το roller με τη σοφια και τον diver, με αντιστάσεις στα 1,3 και υγρά diy με βάσεις 50/50 στα 5mg νικοτινη και άρωμα ry69.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2404 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 19:47 »
Νέοι συν-φορουμίτες, καλωσορίσατε.
Το παρόν νήμα είναι μόνο για αυτοπαρουσιάσεις.
Κάντε έναν κόπο και περιηγηθείτε στο φόρουμ για εξερεύνηση.
Τυχόν ερωτήσεις κι απορίες που έχετε ή συμβουλές που θέλετε, μόνο στα αντίστοιχα θέματα και ενότητες.
Τα νέα μέλη, καλό είναι μετά την αυτοπαρουσίασή τους, να ξεκινήσουν από εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,118.0.html
Επίσης, "καλωσορίσματα" θα γίνονται μεταξύ των μελών, στα πρώτα μηνύματά τους μέσα στα διάφορα θέματα του φόρουμ.

(Η διαχείριση/συντονιστική ομάδα, θα διαγράψει τα μηνύματα που είναι απαντήσεις/σχόλια.)

Αποσυνδεδεμένος NekosAthina

  • ***
  • 571
  • Φύλο: Άντρας
  • Εσύ. Πόσο θέλεις να ακουστείς;
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2405 στις: Ιανουαρίου 02, 2015, 20:16 »
Γεία σας φίλοι μου και μία που μπήκα 1η Γενάρη να ευχηθώ σε όλους χρόνια πολλά. Το όνομά μου έιναι Νεκτάριος και έιμαι 37 χρονών γεννημένος στη Γερμανία αλλά θρέμμα Αθηναίος με καταγωγή μιισός Καλαματιανός μισός Πυργιώτης ( σίγουρα κάποιοι χαμογελασαν τώρα) Κάπνίζω από τα 17 μου ξεκινόντας από τα ελληνικότατα 22 σπεσιαλ και στη συνέχεια αλλάξοντας μάρκες έμεινα στις μαλμπουριές, για πολλά χρόνια. Από το 2006 επιασα τον εαυτό μου να κάνει 3 σχεδόν πακέτα την ημέρα και παρατήρησα ότι δεν κάπνιζα ούτε τα μισά αφού ασχολιόμουν σε υπευθηνη δουλειά γραφείου και τα περισσότερα θυσιάστικαν στο τασάκι. Εκεί πήρα την απόφαση να κάνω καπνό που θα μου έβγαινε πιό οικονομικός σύν ότι με συγκεκριμένα χαρτάκια δεν πήγαιναν άκλαυτα. Στην αρχή ήταν όλα καλά, αλλά δεν με γέμιζε ο καπνός και άρχισα να το κάνω άφιλτρο. Εκεί κάπου άρχισε να πολλαπλασιάζεται και η επιβάρυνση που έχει κάποιος από το τσιγάρο. Δεν είχα βήχα και τέτοια αλλά πάνω απο 5 λεπτά να τρέξω σε κανα 5χ5 δεν υπήρχε περίπτωση. Στο χωριό που έιναι και ανηφόρες , δεν σας λέω πόσο σταμάτησα να ευχαριστιέμαι να βγώ μια βόλτα αφού έκανα περισσότερες στάσεις και από λεωφορείο. Πρίν κανα χρόνο μου δώσαν ένα ματζούνι να πιώ το οποίο σου καθαρίζει τα πνευμόνια. Τώρα κατά πόσο τα καθάρισε δεν ξέρω γιατί το ντουμάνιασα πάλι με το άφιλτρο αλλά για μερικές μέρες έιχα μια πιό ελευθερη αναπνοή και ένιωσα άλλος άνθρωπος. Έκτοτε ήθελα να βρώ ένα τρόπο να κόψω το κάπνισμα, και λέω κόψω γιατί ήξερα προσπάθεια μείωσης απλά θα κοροίδευα τον εαυτό μου. Παλιώτερα έιχα προσπαθήσει να το κόψω μαχαίρι με πατς νικοτίνης αλλά την δευτερη μέρα μέ έπιασε λόξυγκας από την παραπάνω νικοτίνη που λάμβανα ( κάτι σαν σόκ από τοξικοτητα όπως έμαθα). Είδα και απο έιδα και ξανα στριφτό. Κάποια στιγμή γνώρισα ένα παλικάρι το οποίο άτμιζε και με έπιασε περιέργεια. Τον ρώταγα και τον ξαναρώταγα για τα πάντα σε φάση που προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου ότι το όλο κόλπο έχει ψεγάδι και δεν θα με βοηθήσει. 20-25 άστριφτα την ημέρα να τα ανταλλάξω με 1,2,3,4 μλ δεν μου κόλλαγε στο μυαλό. ¨Αρχισα να βλέπω βίντεο, να βλέπω παρουσιάσεις να διαβάζω άρθρα και στην αναζήτηση μου βρήκα και το φόρουμ. Η αλήθεια έιναι ότι στην αρχή χάθηκα, αλλά δεν φοβήθηκα γιατί από την στιγμή που έιδα τέτοια ενε΄ργεια και πληροφόρηση και κινητικότητα ήξερα ότι σαν και μένα σίγουρα υπάρχουν και υπήρξαν άλλοι. Δεν θα έιμαι μόνος, και δεν θα με κοροιδεψει κανένας. Τον τελευταίο μήνα το συζήταγα πολύ με τους γύρω μου, ίσως περισσότερο για να δώ αντιδράσεις. Τελικά το πρώτο μου Η.Τ μου έγινε δώρο από κάποιον που θέλει να με δεί να ξεκολλάω τελικά από το κ.τ και ότι συνάδει με αυτό. Ξεκίνησα 31/12/14 και μέχρι στιγμής είμαι ευχαριστημένος πού δεν έχω ανάψει κ.τ. Σίγουρα έχω ακόμα πολύ δρόμο ακόμα μέχρι να βρώ το σετάρισμα που θα με ικανοποιεί απόλυτα, αλλά με όσα βλέπω εδώ σίγουρα θα είναι μια ευχάριστη διαδικασία. Χαίρομαι που θα ανήκω σε αυτή την παρέα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 02, 2015, 20:22 από NekosAthina »

Αποσυνδεδεμένος dimitrisante

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2406 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 11:56 »
Μετά από 30 χρόνια καπνίσματος ο καρδιολόγος μου έβαλε τις φωνές δηλώνοντας μου ότι μόνο ένα τσιγάρο είναι αρκετό για να με στείλει νοσοκομείο,  πράγμα δύσκολο γιατί τώρα ζω στη Πάρο και νοσοκομείο δεν υπάρχει. . Οπότε πάω κατ ευθείαν θυμαρακια. .
Γεννήθηκα Αθήνα Θησείο το 1967 μεγάλωσα Πλ. Αμερικής και μετά από λίγη περιπλάνηση στην Ευρώπη κατέληξα εδώ όπου έχω ένα μπαράκι.
Ήμουν από τους ανθρώπους που δεν θα έκοβαν ποτέ το κάπνισμα,  δεν κάπνιζα πολύ, γύρω στα 15 τσιγάρα τη μέρα και από υγεία καλά αλλά καθώς πλησιάζω τα 50 έπρεπε να γίνουν αλλαγές. Το ητ μου ταίριαξε γιατί αφενός δίνει νικοτίνη αφετέρου δίνει και την κίνηση που μετά από 30 χρόνια δεν κόβεται,  ένα άλλο όμως σημαντικό είναι ότι αν είσαι γκατζετακιας σε πάει στο παράδεισο, λύσε, δεσε, στησε, φτιάξε υγρά,  διάβασε. .. Βρήκα την υγειά μου (μέχρι νεωτέρας). Αυτά λοιπόν. .. Να είστε όλοι καλά και εύχομαι σε όλους να μην ξαναπιασουμε τσιγάρο στο χέρι μας.

All the best !


Αποσυνδεδεμένος Brugalero

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2407 στις: Ιανουαρίου 03, 2015, 18:06 »
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
Θοδωρής, 34, από Αθήνα.
Εδώ και 20 χρόνια φανατικός καπνιστής (τα τελευταία 10 χρόνια 2 πακέτα την ημέρα).
Το κάπνισμα μου αρέσε πάρα πολύ αλλά σκέφτηκα ότι στη ζωή μου κάπνισα αρκετά.
Οπότε εδώ και 1,5 μήνα είμαι ατμιστής.
Το φόρουμ με βοήθησε πάρα πολύ στο να βρω συνανθρώπους με τις ίδιες ανυσηχίες και προβληματισμούς, και ευχαριστώ πολυ για αυτό.
Καλή συνέχεια!


Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2408 στις: Ιανουαρίου 04, 2015, 17:54 »
Καλη χρονιά σε όλους, χρόνια πολλά!

Γιάννης 35 ετών, 15 χρόνια καπνιστής και περιστιακά ατμιστής μέχρι σήμερα με δανεικό η.τ.!
Πολύ σύντομα θα έχω το δικό μου η.τ. και ελπίζω με τη δική σας βοήθεια να βρω τον ιδανικό συνδυασμό συσκευής και υγρών ώστε να αφήσω στην άκρη το κανονικό τσιγάρο και να γίνω ένας "κανονικός" ατμιστής!

Καλώς σας βρήκα και θα τα λέμε συχνά! :)

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2409 στις: Ιανουαρίου 04, 2015, 19:46 »
Καλησπέρα σε όλους καλή χρονιά και χρόνια πολλά


Τάσος, 28 χρονών καπνιστής από τα 17 μου και από τις 24 Δεκεμβρίου ατμιστής με Η.Τ που "έκλεψα" απ τον κουνιάδο μου μιας και το παράτησε και έκτοτε δεν έχω βάλει στο στόμα Κ.Τ ούτε για δείγμα, προς το παρών βολεύομαι με ένα σετ epsilon 650 και ελπίζω σύντομα και με την βοήθεια του forum να βρω κάτι που να με καλύπτει καλύτερα, ευχαριστώ. :)




Αποσυνδεδεμένος trn600

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα τραγουδια μου
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2410 στις: Ιανουαρίου 04, 2015, 21:16 »
Καλησπερα,
αν κι ειμαι στο φορουμ απο τα αρχαια του χρονια , απεφευγα να γραφω πολλα γιατι ημουν με το ενα ποδι παντα στο ΚΤ. Αυτη τη φορα ομως ευελπιστω οτι τελειωσα μαζι του.

Ειμαι 40 χρονων , καπνιζα απο τα 13 μου και τα τελευταια 15 χρονια εκανα 3 πακετα 25αρια καθημερινα.

Απο συσκευες ειχα :
μια e pipe dse 600 ( αν θυμαμαι καλα ) με cartomizer .
Ενα nobacco Hybrid
Ενα Nobacco mini more
Ενα VTR
Και πλεον μια epipe kir Fanis.

Ατμοποιητες :
Εναν Kanger mini protank 3.
Εναν Iclear 30s.

Απο υγρα δεν πειραματιστηκα πολυ γιατι ανακαλυψα πως με αηδιαζουν οι γευσεις οποτε προτιμω σκετη βαση ....αυτη τη στιγμη ατμιζω eltoro 50/50.

Αποσυνδεδεμένος wazedi

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2411 στις: Ιανουαρίου 05, 2015, 16:04 »
Καλησπερα παιδες.Δημητρης 22 χρονων απο αθηνα και ειμαι φοιτητης στην ασοεε.Καπνιζα απο 16 χρονων απο πακετο και τα τελευταια 3,5 χρονια στριφτα.ξεκινησα το ατμισμα τον αυγουστο αφου ειχα φτασει σε σημειο να βηχω συνεχεια τον τελευταιο χρονο και ενιωσα πως ειναι η στιγμη να το κοψω.μιας και ειμαι φαν του καπνιματος και το απολαμβανα,οποτε διαβασα εψαξα και κατεληξα στο η.τ. (να ναι καλα ο Ρενος απο το gewre).ξεκινησα με μια απλη ego και ενα ce4 και αφου το ειχα παρει αποφαση ηταν αρκετο για να με κρατησει μακρια απο το κ.τ. σιγα σιγα εγινα γκατζετακιας και πηρα το πρωτο μου μοντ(μηχανικο) nemesis (clone) και εναν aerotank και φτιαχνω τα δικα μου υγρα.καλα ατμισματα σε ολους

Αποσυνδεδεμένος giorgos199

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
  • δώσε ντουμανι στο λαό
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2412 στις: Ιανουαρίου 05, 2015, 17:29 »
καλησπέρα το όνομα μου Γιώργος ατμιζω πάνω από 5  και χρονιά έχω χάση την μπάλα με το τη έχω παρη από Μοντ και λαδάκια και γενικά από μπαταρίες   έχω κατασταλάξει στον νέμεσης και με πολλές πάρα πολλές αλλαγες το τη θα κουμπώσω επάνω σήμερα είμαι υπέρ πλήρες πήρα έναν επισκευασμένο και έχω και άλλα 2 καλά κατ ε με [ναυτιλος,και τον μίνι ] και είμαι τζετ.αν και ξεκίνησα στραβά εδώ μέσα με λάθος αναρτήσεις  ζητάω συγνώμη στο φόρουμ :) 

Αποσυνδεδεμένος sharkovios

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • Αντώνης
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2413 στις: Ιανουαρίου 05, 2015, 20:07 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά,


είμαι ο Αντώνης, 39 και ατμίζω (όχι παθητικά :D) εδώ και 1 μήνα.
Είχα κόψει το τσιγάρο για 2 χρόνια (κάπνιζα σαν τζιμινιέρα) και μια άτυχη μέρα το ξανάρχισα.
Περιττό να πω πως 2η φορά δεν κόβεται όσο "έυκολα" όσο την 1η, το καταραμένο.


Μετά από επίπονες προσπάθειες των 2 συναδέλφων μου, τελικά μπήκα στο πειρασμό και το έβαλα στο στόμα μου (τον ατμοποιητή εννοώ) και έκτοτε τέλος το τσιγαράκι...  ;D


Προς το παρών παίζω με istick και KLP original


Antonis


Αποσυνδεδεμένος poincare

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2414 στις: Ιανουαρίου 07, 2015, 03:55 »
Καλησπερα και απο εμενα και καλη χρονια σε ολους!




Ειμαι ο Κων/νος,31,ατμιστης εδω και 2,5 μηνες.Ξεκινησα με eleaf vv και aspire ce5 και τωρα ειμαι με istick+mini nautilus με 50/50 diy στα 10mg.
Καπνιζα για 13 χρονια καπνο 10-15 τσιγαρα την ημερα,ειχα δοκιμασει να το ελατωσω στα 3-4 τσιγαρα ημερησιως με σκοπο να το κοψω αλλα στη βδομαδα πανω ξανακυλουσα,ωσπου ενα πρωι μπηκα σε ενα μαγαζι ηλ.τσιγαρου και απο τοτε δε ξανακαπνισα.Το site το ανακαλυψα τυχαια καθως εψαχνα πληροφοριες στο ιντερνετ και με εχει βοηθησει πολυ στις επιλογες που εχω κανει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342624 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206682 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541865 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31179 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597556 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358088 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11686 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193215 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios