vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

311 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, highland, Doubt, Buliwyf, azzazel

Αυτοπαρουσίαση μελών

Αποσυνδεδεμένος manos1983

  • *
  • 17
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2145 στις: Μαρτίου 29, 2014, 20:14 »
Καλησπερα ειμαι ο Μανος απο πειραια 1μηνα και κατι ατμιστης εχω μπει με την μια στα βαθια και οσο παει θα χωθω ακομα πιο πολυ με την βοηθεια των φιλων ατμιστων την δικια σας και με πολυ διαβασμα!!!

Αποσυνδεδεμένος karavid

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίζω άρα ελπίζω!
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2146 στις: Μαρτίου 30, 2014, 00:09 »
Ατμίζω άρα συνεχίζω!

Χαιρετώ!

Μανώλης από Βόλο. Καπνιστής από το 1996 με προτίμηση στο στριφτό. Τα τελευταία χρόνια κοντά στα 20-30 τσιγάρα ημερησίως.

Ατμιστής από 20 Φεβρουαρίου 2014 και προχωράω χωρίς κ.τ. Μέχρι στιγμής δεν έχω νεύρα από έλλειψη νικοτίνης. Σε προηγούμενη προσπάθεια διακοπής του κ.τ. στις 2 βδομάδες δεν μιλιόμουν από τα νεύρα. Τώρα όλα καλά!!!

Και συνεχίζω!!!

Καλώς σας βρήκα!

Αποσυνδεδεμένος Spideras

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2147 στις: Μαρτίου 31, 2014, 12:16 »
Καλημερα κ απο μενα,ειμαι ο Στεφανος .Καπνιζω απο τα 17 μου ειμαι 30 κ ατμιζω εδω και κανα 5αμηνο σταθερα αλλα δυστυχως δεν εκοψα απλα ελλατωσα το τσιγαρο κατα πολυ.
χαιρομαι που βρηκα μια κοινοτητα που με βοηθαει στις ερωτησεις κ αποριες μου .

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2148 στις: Μαρτίου 31, 2014, 13:49 »
Νέοι συν-φορουμίτες, καλωσορίσατε.
Το παρόν νήμα είναι μόνο για αυτοπαρουσιάσεις.
Κάντε έναν κόπο και περιηγηθείτε στο φόρουμ για εξερεύνηση.
Τυχόν ερωτήσεις κι απορίες που έχετε ή συμβουλές που θέλετε, μόνο στα αντίστοιχα θέματα και ενότητες.
Τα νέα μέλη, καλό είναι μετά την αυτοπαρουσίασή τους, να ξεκινήσουν από εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/board,118.0.html
Επίσης, "καλωσορίσματα" θα γίνονται μεταξύ των μελών, στα πρώτα μηνύματά τους μέσα στα διάφορα θέματα του φόρουμ.

(Η διαχείριση/συντονιστική ομάδα, θα διαγράψει τα μηνύματα που είναι απαντήσεις/σχόλια.)

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2149 στις: Απριλίου 01, 2014, 00:25 »
Χαιρετώ την ωραία σας παρέα.

Άρχισα το η.τ. το 2011 αγοράζοντας 2 σετ eGo-T (το κάθε σετ με 2 μπαταρίες 1,1Ah) με σκοπό να κόψουμε το κ.τ. μαζί με την σύζυγο. Είχα πάρει 2 υγρά με περιεκτικότητα σε νικοτίνη 12mg/ml για εμένα και 4mg/ml για την κυρία.

Αρχίσαμε φιλόδοξα αλλά μετά από λίγο καιρό το πράγμα στράβωσε. Πότε έτρεχαν τα υγρά, πότε ρουφούσες και έβγαινε σκέτος αέρας γιατί κατά την τοποθέτηση του tank αλλά και το συχνό άτμισμα χαλούσε το φυτίλι του ατμοποιητή και έπρεπε να τον αντικαθιστάς, πότε η ποσότητα του καπνού δεν ήταν ικανοποιητική. Ε, τριανταπέντε χρόνια καπνιστές, δεν ήθελε και πολύ να ξαναπέσουμε στα βαριά...

Πριν από ένα μήνα, είπα να επισκεφτώ ένα κατάστημα για να δώ από κοντά αν υπάρχουν τίποτε εξελίξεις στον χώρο. Αγόρασα με επιφύλαξη έναν ατμοποιητή EPSILON-S BDC και έναν EPSILON BDC μαζί με υγρά για να τους δοκιμάσω. Είχα την υποψία ότι οι 4 μπαταρίες που είχα, μετά από 3 χρόνια αδράνειας θα είχαν καταστραφεί, αλλά ευτυχώς διαψεύσθηκα. Οι μπαταρίες λειτουργούν άψογα και με καλύπτουν άνετα σχεδόν για δύο ημέρες συνεχούς ατμίσματος.

Σήμερα, ένα περίπου μήνα μετά το καινούριο ξεκίνημα και ατελείωτες ώρες διαβάσματος των σχολίων και των εμπειριών σας στο φόρουμ, νομίζω ότι μπορώ να πώ αν όχι ότι κόψαμε το τσιγάρο, τουλάχιστον το υποκαταστήσαμε με κάτι λιγότερο επιβλαβές.

Από την μία οι γλυκόπιοτες γεύσεις του Echo & Don για εμένα και του Golden Margy για την σύζυγο, από την άλλη η ευκολία γεμίσματος και η επαρκής χωρητικότητα του ατμοποιητών, αλλά και ο ικανοποιητικός ατμός και η έλλειψη διαρροών, έκανε την διαδικασία ατμίσματος ευχάριστη. Αυτά μαζί με την επιλογή να ξαναρχίσω με σχετικά υψηλή περιεκτικότητα σε νικοτίνη (18mg/ml) βοήθησαν να μην αποζητώ το κ.τ.

Σήμερα πλέον έχω μαζί μου δύο η.τ. ένα με 18mg/ml Echo ή Don και ένα με 12mg/ml DIY Capuccino με βάση 50/50. Συνήθως χρησιμοποιώ το δεύτερο, ενώ το πρώτο το χρησιμοποιώ όταν μου έρχεται όρεξη για τσιγάρο. Ελπίζω σταδιακά στο μέλλον να μπορέσω να μειώσω κι’ άλλο την περιεκτικότητα σε νικοτίνη.

Το παρήγορο είναι ότι μετά από ένα μήνα αποχής δοκίμασα να καπνίσω ένα Camel και το έσβησα πριν φτάσει στη μέση. Το η.τ. μου φαίνεται πολύ καλύτερο...   :)

Αποσυνδεδεμένος Stelakos1990

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2150 στις: Απριλίου 01, 2014, 15:06 »
Καλησπέρα κι απο μένα.  Είμαι ο Στέλιος και είμαι ατμιστης εδώ και 1,5 μήνα. Συγκεκριμένα έχω να βάλω τσιγαρο στο στομα μου απο τις 15 Φλεβάρη  :)  Και ήδη βλέπω τρελή διάφορα. Το φόρουμ με εχει βοηθήσει παρά πολυ και χωρίς να έχω γράψει ούτε μια φορά. Καλώς σας βρήκα λοιπόν.

Αποσυνδεδεμένος armadillo

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2151 στις: Απριλίου 03, 2014, 00:27 »
Καλησπερα και απο εμένα ονομάζομαι Αρμανδος απο Θεσσαλονίκη άνεργος και άρχισα το ΗΤ εδώ και 5 μέρες. Κάπνιζα ενα πακέτο lucky strike την ημέρα και μακάρι να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου το κτ. Πιο παλιά έκανα κάποιες προσπάθειες παντελούς αποχής απο κάπνισμα οι οποίες ύστερα από 3-4 μέρες έβαιναν άκαρπες. Επόμενο είναι....άμα καπνίζεις πάνω από 26 χρόνια  :wall: .
Πραγματικά η παρέα σας με πέταξε σανίδα σωτηρίας σε οτι έχει σχέση με το ΗΤ και με βοήθησε να καταλάβω τι δεν με αρέσει και ευχομαι τις επόμενες μέρες να περάσω στο ατμισμα της απόλαυσης  μετά από κάποιες δοκιμές που θέλω να κάνω. Ξεκίνησα με 18 mg e-liquids  κάτι δεν με άρεσε μετά δοκίμασα από μια φίλη μου  PG πάλι με 18 mg πάλι τα ίδια. Μένει να αγοράσω  VG και να ρίξω mg στα 12 και βλέπουμε. Και πάλι χάρηκα για την γνωριμία  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Anton

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2152 στις: Απριλίου 07, 2014, 18:09 »
Γεια σας και απο μενα. Πρωτη φορά ποσταρω εδω. Ειμαι ο Αντωνης, 44 ετών. 30 χρόνια καπνιστής. Ειμαι νέος στο χωρο του ατμίσματος, 7 μηνες. Μένω στη Θεσσαλονίκη και ειμαι υδραυλικός. Χωρισμένος εδώ και 4 χρόνια με μια κόρη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 07, 2014, 20:38 από Anton »

Αποσυνδεδεμένος Akyla

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2153 στις: Απριλίου 08, 2014, 16:26 »
Καλησπέρα παλικάρια /κοπέλες,


Είμαι ο Γιώργος (34 ετών) απο Πειραιά πρώην θύμα (καπνιστής) 3ων πακέτων ημερησίως... (τόσο βλάξ)
Ατμίζω σχεδόν 3 χρόνια και διαβάζω το συγκεκριμένο forum καθώς και άλλα απο εξωτερικό εξίσου τόσα χρόνια. Ξεκίνησα απο περιέργεια, συνέχισα απο συνήθεια (μια συνήθεια για να κόψεις μια χειρότερη), τον τελευταίο χρόνο όμως το είδα σαν Hobby. και άρχισα να στοκάρω mod's, ατμοποιητές, drip tips, και λοιπό εξοπλισμό...

Αυτή τη στιγμή έχω απο

mods
  • Evic
  • Smok SID
  • Sigelei #8
  • Vapormania Mod V

Απο ατμοποιητές


  • Nautilus
  • Aspire BDC
  • A7 dripper
  • Και τώρα ετοιμάζομαι να επενδύσω σε ένα Kayfun.
Υγρά
Προτιμώ τα καπνικά με ξηρούς καρπούς(tribeca,bebeca,ry4 klp klp klp )  και πρόσφατα ξεκίνησα το DIY και ακόμα ψάχνω τα πατήματα μου αποτυγχάνοντας φυσικά, σε βαθμό που σήμερα το πρωί μου μίλησε ο νεροχύτης ...να μειώσω λέει την νικοτίνη στον πειράζει στον λαιμό  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Sot.

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2154 στις: Απριλίου 08, 2014, 19:17 »
Γειά χαρά! Είμαι ο Σωτήρης πρώην καπνιστής και νύν ατμιστής. Κάπνιζα ασταμάτητα για 20 χρόνια και τωρα ατμίζω ασταμάτητα ένα εξάμηνο. Με έβαλε στο τριπάκι ο αδερφός μου που άρχισε το άτμισμα για να κόψει το κάπνισμα αλλα δυστυχώς το ξαν'άρχισε και τωρα προσπαθώ να τον μεταπείσω.... Οταν αρχισα το άτμισμα είδα άμεσα διαφορά στην αναπνοή, την γευση, και την αντοχή μου. Με έχει βοηθήσει πολύ και το προτείνω σε όλους τους καπνιστές. Μπήκα στο φόρουμ γατι ανα τακτά χρονικά διαστήματα διαβαζα άρθρα αλλα δεν είχα την δυνατότητα της αναζήτησης και της συμετοχής στην συζήτηση. Ειναι ενα πολύ χρησιμο εργαλείο που με βοήθησε αρκετά μεχρι τώρα. Ελπίζω να βοηθήσω κι εγώ όσο και όπως μπορώ ως μέλος του forum πλέον. Χαίρομαι πολύ που ειμαι μέλος της ατμιστικής κοινότητας! Να είστε όλοι καλά και καλά ατμίσματα!!!


Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2155 στις: Απριλίου 09, 2014, 12:21 »
Γεια σας είμαι ο Γιώργος, 30 χειμώνων με Βαρδάρη, και ατμίζω ένα χρόνο τώρα.
Ξεκίνησα με ένα κλασσικό ego με τ3 άτμο, αναβάθμίσα σε ego-twist 2 εβδομάδες μετά(γιατί με την μικρή έκανα και 5 τσιγάρα τη μέρα). Κατά καιρούς έκανα κανα τσιγάρο τη βδομάδα (ελειψη μπαταριών, πέθανε το Passthrough κλπ κλπ δικαιολογίες ;). Από το Φεβρουάριο, η αγαπημένη μου γυναίκα μου έκανε δώρο εναν Vamo V5 και δεν έχω ξανα-ανάψει τσιγάρο έκτοτε.

Επειδή αρκετούς μήνες τώρα dripparw σε Phoenix και Squid(octopus mini), περιμένω καινούρια παρτίδα των expromiser(Μίξη Kayfun και Τaifun GT) για καθημερινή χρήση, ένα Nemesis κλώνο και έναν omega dripper  για παιχνίδι:)

Αποσυνδεδεμένος plasticine

  • *
  • 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Enjoy The Silence.
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2156 στις: Απριλίου 10, 2014, 22:37 »
ΚΑλησπερα και απο εμενα. Οχι καινουρια στο φορουμ και στο η.τ. Δυστυχως το παρατησα μετα απο 1 μηνα χρησης πριν 2 χρονια και σημερα πηρα ξανα καποια συνεργα κ ελπιζω αυτη τη φορα να ειναι καλυτερα. Τοτε χρησιμοποιουσα εgo-t μπαταρια με t και c ατμοποιητες και απλα εσπασαν τα νευρα μου. Διαρροες, καρβουνιλα, συνεχεια μετα απο 3-4 μερες αλλαγες στους ατμο και γενικα κουραστηκα να ασχολουμαι κ να μη βρισκω εστω κατι που να με ευχαριστει σε ολο αυτο. Επισης ουτε οι γευσεις με καλυπταν (δε προλαβα βεβαια να δοκιμασω κ πολλες) πελαγωσα και τα παρατησα. Σημερα επανηλθα με 2 μπαταριες τυπου ego-t και 2 ατμοποιητες delirium protank mini και εναν ιδιο αλλα πλαστικο tank και στομιο. Δεν εχω ιδεα αν ειναι καλυτεροι απο τους τοτε που χρησιμοποιουσα, το ελπιζω κ αυτο! Απο υγρα πηρα σημερα ενα καπνικο natura και δοκιμαζω κ ενα φρουτενιο.. Χαλια μαυρα μετα απο 2-3 τζουρες δε νιωθω "γευση" κ απο αυριο θα αρχισω τις δοκιμες για κατι καλυτερο για τα δικα μου γουστα! That's all.Καλως σας ξαναβρηκα.

Αποσυνδεδεμένος nikoshek

  • **
  • 249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2157 στις: Απριλίου 12, 2014, 21:55 »
Γεια σας είμαι ο Νίκος από Θεσσαλονίκη και τα τελευταία 23 χρόνια κάτοικος Λευκωσίας.
Μετά από 34 χρόνια μέσος έως βαρύς καπνιστής, από 15/03/2014 φέρελπις ατμιστής.
Μετάβαση σχετικά εύκολη (πλήρης αποχή από κ.τ.) σε συνδυασμό με μεγάλο μπέρδεμα στα υγρά.
Χαίρομαι που συμμετέχω σε μια τόσο ωραία και αλτρουιστική κοινότητα.
Πάντα τέτοια.

Αποσυνδεδεμένος sopen

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2158 στις: Απριλίου 13, 2014, 00:43 »
Καλησπέρα στους οικοδεσπότες και τους φιλοξενούμενους.Κυρίες και Κυρίους. Με λένε Στρατή και διδάσκω μουσική. Θεωρητικά μαθήματα σε μαθητές (αρμονία,αντίστιξη,φούγκα) και κάνω και κατ΄επιλογή μαθήματα για τρίχορδο μπουζούκι μόνο σε όσους έχουν ιδιαίτερο πάθος και αγάπη. Το άτμισμα το κάνω περίπου 1 χρόνο ακόμη ψιλοψάχνομαι με γεύσεις αλλα όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος giannis82

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #2159 στις: Απριλίου 16, 2014, 23:39 »
Καλησπερα και απο εμενα. Είμαι ο Γιαννης 31 ετων και ατμιζω εδώ και 1,5 μήνα. Ειχα ξανα κανει ηλεκτρονικο τσιγαρο οταν πρωτοβγηκαν και εκοψα και κανονικο τσιγαρο και το ηλεκτρονικο. Για καποιο ανεξηγητο λογο ξανακαπνισα :idiot1: . Οποτε ειμαι στην δευτερη προσπαθεια :angel: . Συγκεκριμένα έχω να βάλω τσιγαρο στο στομα μου απο τις  01-03-14.  Αυτη την στιγμη πειραματιζομαι και φαγωνομαι με υγρα ετοιμα αλλα και diy , εχω γεμισει μπουκαλακια :-[ :wall: .  ψαχνομαι για να παρω πιο προχωριμενο εξοπλισμο, μηχανικα μοντς, ντριπερς και ατομιζερς, ειμαι στην αναμονη απο εξωτερικο 8) .

Αυτη την στιγμη ατμιζω με svd itaste & apire bdc. Απο την ως τωρα εμπειρια προτεινω σε οποιον αρχιζει να φευγει αμεσως απο τις απλες μπαταριες και να πηγαινει σε κατι που να μπορει να ρυθμισει την ενταση.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342626 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206682 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541866 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31179 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597557 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358090 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11686 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193215 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios