vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

144 επισκέπτες, 3 χρήστες
Jorge, Tem, Ducati.Jimakos

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1065 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 20:08 »
....

Οσο αφορα το mecha bod by leo: ειδα ενα βιντεο review αυτου και με παραξενεψε λιγο ο τροπος που κανει επαφη και λειτουργει καθως πρεπει να πιεσεις ολο το μοντ προς τον ατμοποιητη,ή αντιστροφα τον ατμοποιητη προς το μοντ. Δεν ξερω αν θα με βολευει και κατα ποσο θα ειναι ευχρηστο. Θα επρεπε να το δοκιμασω απο κοντα για να εχω σαφη εικονα. Κατα τα αλλα σαν κατασκευη φαινεται πολυ καλη και υπερτερει προφανως των κλωνων απο φτ.


Επισης μου προταθηκε και το ξυλινο μοντ του craven για το οποιο εχω διαβασει τα καλυτερα στο νημα του κ το εχω στα υπ'όψην.

...



μετά τα 50 μηνύματα θα μπορείς  να βλέπεις τις αγγελίες του φόρουμ. ;)
το mecha  στο δικό μου χέρι τουλάχιστον είναι πολύ βολικό, και μετά απο δύο χρόνια αποκλειστικής χρήσης έχει γίνει προέκταση του χεριού μου.    :laugh1:


Για το ξύλινο του craven απο φιλους συνατμιστές που το έχουν έχω  ακούσει τα καλύτερα.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1066 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 20:17 »
για το craven εγω ειμαι πολυ ικανοποιημενος μιας και ειμαι κατοχος,
μαζι με τον ατερμον επισης πολυ καλο για μενα.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1067 στις: Δεκεμβρίου 19, 2015, 21:44 »
Το SMPL , το μοντακι της Vaponaute καθως και το 4nine , δεν θα τα πρότεινα σε ατμιστη που δεν εχει ξαναπιασει μηχανικο στα χερια του , λογο της ελειψης θετικου πολου.


Καταλαβαινεις πιστευω το γιατι..... 8) ;)


Καλα μοντακια και ευκολα , αλλα μπορουν να γινουν και καπως επικινδυνα σε χερια νεου ατμιστη.


Για τον Ατερμονα ........... τι να πω ;;;;   Αυτη η μονταρα μιλαει απο μονη της..........

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1068 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 00:04 »


Το SMPL , το μοντακι της Vaponaute καθως και το 4nine , δεν θα τα πρότεινα σε ατμιστη που δεν εχει ξαναπιασει μηχανικο στα χερια του , λογο της ελειψης θετικου πολου.


Καταλαβαινεις πιστευω το γιατι..... 8) ;)


Καλα μοντακια και ευκολα , αλλα μπορουν να γινουν και καπως επικινδυνα σε χερια νεου ατμιστη.

Μηπως θα μπορούσες να δώσεις μερικές πληροφορίες παραπάνω? Δηλαδή σε αυτά τα μοντ ο θετικός πόλος του ατμοποιητη κάνει επαφή απευθείας με τον θετικό της μπαταρίας? Αν είναι έτσι  κερδιζουμε λιγοτερες απώλειες λόγω του οτι δεν παρεμβάλλεται άλλο σώμα? Κ ποιοι είναι οι κίνδυνοι που διατρέχουμε?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1069 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 00:39 »
Υπάρχει ο κίνδυνος βραχυκυκλώματος μ' αυτούς τους υβριδικούς αντάπτορες για τον 510, αφού ο ατμο έρχεται απ' ευθείας σε επαφή με τη μπαταρία. Θέλεις καλές και ασφαλείς μπαταρίες.
Τώρα τελευταία καλοβλέπω κι εγώ το SMPL, αλλά αυτό. Όλο χάλκινο εσωτερικά και καλύτερο κουμπί πιστεύω από το stingray.
Και μόλις 78cm. Δεν έχω αποφασίσει όμως ακόμη. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1070 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 00:46 »
Ποια είναι ή γνώμη σας για τον κλώνο του Astro? Διαβάζω οτι έχει μπρούτζινες επαφές κ όχι χάλκινες. Έχει δοκιμάσει κανείς καποιο κλώνο αυτού? Έχει απώλειες λόγω μπρούντζου?
Edit: Υπαρχει τρόπος να το χρησιμοποιησει κανείς με 18650 μη τηλεσκοπικό? Ταιριάζει κάποια σταθερή σωληνα-προεκταση για 18650?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 20, 2015, 00:56 από ioan »

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1071 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 00:54 »
Όπως θα σου πει και ο Ribot, αν τον βρεις πάρτον κατευθείαν και μετά πες μας που τον βρήκες να πάρουμε και εμείς!

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1072 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 01:00 »
Δυστυχώς όπως βλέπω είναι εκτός στοκ στη φαστεκ ενώ στην γκιαρμπεστ υπάρχει μονο σε χρυσό χωρίς λόγκο. Εγώ το θέλω σε  ασημί γυαλισμενο αλλά σε αυτά τα δύο καταστήματα δεν.. Αν το βρω αλλού θα ενημέρωσω.
Για το θέμα που λέω στο εντιτ στο προηγούμενο μνμ ξέρει κανείς τίποτα?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1073 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 01:02 »
Εγώ έχω πάρει αυτό, (μετά από προτροπή του φίλου ExMortus) γιατί οπουδήποτε αλλού δεν ήταν διαθέσιμο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν είναι και ξυλομοντάκι βέβαια αλλά κι αυτό έχει την στάμπα του craven αφού μου έφτιαξε χάλκινο υβριδικό αντάπτορα -αυτό του έλειπε- και πυροβολάει ακόμη πιο πολύ! Το δε κουμπί είναι φανταστικό και στέκεται και όρθιο, ξεκλείδωτο ;)

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1074 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 01:10 »
με τον δικο του κονεκτορα ειχε θεμα? επισης το καταστημα ειναι κινα φανταζομαι ε?

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1075 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 01:16 »
Ναι, Κίνα. Κανένα θέμα δεν έχει με τον δικό του κονέκτορα, είναι floating και όλοι οι άτμο κάθονται άριστα.Με τον αντάπτορα έχω ακόμη καλύτερη αγωγιμότητα και μειώθηκε το ύψος κατά το κομμάτι που φαίνεται κάτω από τη βάση του Κ4 (ο δικός του κονέκτορας που αφαιρέθηκε).
Ένα θεματάκι είναι τα 23mm βέβαια, αν και σε μήκος είναι το μικρότερο τηλεσκοπικό.
Δες και μια παλιότερη φωτο με τον Κ4 να δείς πως κάθεται ο 22ης.

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1076 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 01:21 »
Ενταξει το χρώμα του υγρού σου είναι το κερασάκι στην τούρτα! :D
Είναι ωραίο αλλά αυτο το κόψιμο που κάνει στο τηλεσκοπικό  κομμάτι με χαλάει ελάχιστα αλλά μάλλον είναι αναπόφευκτο..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1077 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 03:40 »
Τα τηλ/κα εχουν σοβαρα μεγαλυτερες απωλειες απο τα μοντακια με μονοκοματη σωληνα και το κενο δεν γινεται να χαθει.
Ετσι ειναι τα τηλ/κα.  Κερδιζεις μοναχα το οτι εχεις ενα μοντακι για ολες τις μπαταριες.

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1078 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 11:31 »
Ερώτηση  κρίσεως. Για το θέμα απώλειες, πως κ γιατί παίζει ρόλο το σώμα του μοντ?! Λογικά δεν θα έπρεπε να παίζει ρόλο μόνο ότι μεσολαβεί αναμεσα στο θετικό πόλο της μπαταρίας και τον θετικό πόλο του ατμοποιητη?

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1079 στις: Δεκεμβρίου 20, 2015, 13:47 »
Tα υλικα κατασκευης , ειναι το Α και το Ω στην κυκλοφορία του ρευματος.
Το ασημι ειναι το μεταλλο που επιτρεπει να περασει το ρευμα πιο ευκολα απο καθε αλλο μεταλλο , αλλα ειναι τοσο μαλακο που μονο σαν επικαλυψη μπορει να μπει , αλλα και παλι μετα απο μερικη χρηση χανεται και φαινεται απο κατω ο χαλκος ή ο ορειχαλκος.
Σαν δευτερο υλικο ειναι ο χαλκος με λιγοτερη αγωγιμότητα απο το ασημι , αλλα σημαντικα ανωτερη απο τα υπολοιπα.
Ειναι ομως κι αυτος μαλακος και χαλαει ευκολα οπως το ασημι.
Θελει συχνο καθαρισμα γιατι οξυδωνεται και ετσι καθίσταται η συντήρηση του καπως κουραστικη , αν θελεις βεβαια να ειναι ''τσιλικο'' στο 100%.
Ο Ορειχαλκος ειναι το τριτο σε σειρα μεταλλο που εχει πολυ καλη αγωγιμοτητα στη διελευση του ρευματος , αλλα σημαντικα ανωτερο κι αυτο σε σχεση με το ατσαλι.
Τα ιδια με το χαλκο σε θεματα καθαριοτητας.
Το SS(stainles steel) ειναι το πιο διαδεδομένο μεταλλο κατασκευης , γιατι εχει αντοχη στο χρονο και πολυ ευκολο καθαρισμα.
Δεν γινεται να χαλασει γιατι πολυ απλα  ειναι απο ''ατσαλι''.
Δεν εχει την αγωγιμοτητα που εχουν το ασημι,οχαλκος και ο ορειχαλκος , αλλα δεν ειναι και για πεταμα.
Οι πόλοι,ελατηρια,κουμπια ειναι απο χαλκο ή ορειχαλκο με επικαλυψη ασημιου και ετσι υπαρχει μαι σχετικη βοηθεια στο θεμα αγωγιμοτητα , αλλα και παλι ειναι πολυ μακρια απο την αγωγιμοτητα του χαλκου και του ορυχαλκου.


Το ατσαλι εχει πολυ πιο δυνατους και σφυκτους χημικους δεσμους , και ετσι ειναι πολυ πιο σκληρο αλλα και πολυ πιο δυσκολο να το διαπερασει το ρευμα.
Ο Ορειχαλκος , χαλκος , ασημι εχουν πολυ πιο χαλαρους δεσμους και ετσι το ρευμα περναει σχεδον χωρις απωλειες .


Παραδειγμα :


Μηχανικο Nemesis SS με μπαταρια  Samsung 25R φορτισμενη στα 4.2V και ατμοποιητη στα 0.8Ωμ , θα εχει αποδοση στους πολους του ατμοποιητη καπου στα 3.8 - 3.85 V.
Aρα οι απωλειες ρευματος ειναι καπου στα 0.35 Volts.


Ξυλομοντακι Craven στο οποιο το ρευμα ''περπαταει''  σε χαλκο , με την ιδια μπαταρια , τον ιδιο ατμοποιητη και με την ιδια αντισταση , απο τα 4.2 V που εχει η μπαταρια , θα δουμε καπου στα 4.05 V μπορει και παραπανω.


Οποτε σαν κανονα κραταμε οτι τα μεταλλα εχουν διαφορετικη συσταση , η οποια συμβαλει σημαντικα στην πορεια διελευσης του ρευματος απο αυτα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1863 245957 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 25, 2024, 13:34
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572016 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121592 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326693 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8594 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297644 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827583 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios