vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

122 επισκέπτες, 3 χρήστες
Ducati.Jimakos, Jorge, stsoulos

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1035 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 15:17 »
Μιλάμε για μπαταριοσωλήνες, τα δεδομένα τους είναι λίγα και γνωστά.
Σιγά μην είναι απαρχαιωμένο κάτι που βγήκε πριν 2-3 χρόνια!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1036 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 17:56 »
Να ρωτήσω βρε παιδιά αφού αναφέρθηκαν τα χάλκινα κλπ. Ξέρετε κανένα τιπ να μην πρασινίζουν εύκολα τα χάλκινα εξωτερικά μέρη των μοντ?


man ,
υπαρχει μια αλοιφη που την απλωνεις και μετα με ενα μαλακο πανακι τριβεις το μοντακι.
Μη με ρωτησεις ομως ποια ειναι........ :eyesplash:
Δεν εχω κανει χρηση της , ουτε εχω καθαρισει ποτε τα χαλκινα μερη με κατι αναλογο.
Αν δεν κανω λαθος .... Glanol ...???    :dontknow:


Μπανακι με Ισοπροπυλικη αλκοολη , σκουπισμα και τελος..... ;D

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1037 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 18:44 »
ολα τα μεταλλικα μπαινουν στην ισοπροπυλικη;;

Λεω να κανω ενα μπανακι το stingray,ολα πλην των 2 πλαστικων ε;

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1038 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 18:49 »
 Όλα μια χαρά μπαίνουν ,εγώ βάζω και το πλαστικό απο το nemesis και δεν εχει πάθει τίποτα. Εντάξει μην τα αφήσεις και μια μέρα μέσα, 1 ωρίτσα αρκεί.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1039 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 18:59 »
καλα μην το λες,γιατι το πλαστικο του κουμπιου το εχω λιωσει λιγο (κυριολεκτικα) στο καθαρισμα! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ExMortus

  • **
  • 395
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1040 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 13:43 »
@Shadockan Μιλάς για το χάλκινο Nemesis. Εγώ είχα τεστάρει με έναν φίλο που έχει το original Nemesis (ατσάλινο με ορείχαλκο σε κάποια σημεία) και είχε τη μεγαλύτερη πτώση τάσης συγκρίνοντας το με άλλα ατσάλινα.


@BigSur Αυτά τα λίγα και γνωστά που ξέρουμε, αν αλλάξουν προς το καλύτερο, θεωρείται πρωτοπορεία στον χώρο των μηχανικών. Όταν λέω απαρχαιωμένο το Nemesis εννοώ ότι ήταν απ' τα πρώτα ποιοτικά μηχανικά που βγήκαν και από τότε έχουμε δει πολύ καλύτερα κατασκευαστικά.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1041 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:23 »
Δεν θέλω να το κάνω θέμα αλλά σίγουρα δεν ήταν από τα πρώτα ποιοτικά μηχανικά μοντάκια (βγήκε μάλιστα σε περίοδο μεγάλης "έκρηξης" των μηχανικών με άπειρους καλούς ανταγωνιστές) και ούτε ήταν το καλύτερο -κατασκευαστικά ή αλλιώς. Ήταν και είναι ένα καλό μοντ, έπιασε πάρα πολύ, δεν έφερε κάποια τεχνική επανάσταση και δεν είδα έκτοτε να γίνεται κάποια ιδιαίτερη εξέλιξη στον χώρο. Καμία τεχνική που να έγινε γνωστή τώρα και να μην υπήρχε τότε. Ναι, υπάρχει ανταγωνισμός για μικρότερες απώλειες και καλύτερα κουμπιά αλλά στην πραγματικότητα τίποτα που να κάνει μοντάκια ακόμα και  παλιότερα του Νέμεσις απαρχαιωμένα.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1042 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:28 »
δεν εχω δουλεψει με  πολλα μηχανικα αλλα με  atermon και craven box αναθερωρησα περι ατμισματος...!ευχαριστα φυσικα!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1043 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:51 »
Για το πρώτο... επιβεβαιώνω κι εγώ!  :thumpup:
Για το δεύτερο... το όνομα Craven και οι μαρτυρίες των συνατμιστών με κάνουν να μην έχω αμφιβολία.

Αποσυνδεδεμένος tsabasid

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1044 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 16:53 »
Αυτά λέτε και η ανυπομονησία για το cwb μου μεγαλώνει. Δε βλέπω την ώρα να το πάρω στα χέρια μού :-)

Στάλθηκε από το Nexus 7 (2013) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος psvag

  • **
  • 273
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1045 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 17:05 »
Να ρωτήσω βρε παιδιά αφού αναφέρθηκαν τα χάλκινα κλπ. Ξέρετε κανένα τιπ να μην πρασινίζουν εύκολα τα χάλκινα εξωτερικά μέρη των μοντ?

Η πιο φτηνή λύση και χωρίς αγορές σε μπανάκια, αλοκοόλες κλπ, είναι το μπανάκι σε κέτσαπ ... το αφήνεις λίγη ωρίτσα βουτηγμένο σε ένα κεσεδάκι, ταπεράκι με την κέτσαπ ... το ξεπλένεις, το σκουπίζεις και έχουν φύγει τα πάντα, πρασινίλες, μαυρίλες, βρωμιές και όλα τα συναφή.
Και δεν αναφέρομαι μόνο στα εξωτερικά χάλκινα μέρη, αλλά και σε βίδες, ελατήρια...


Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1046 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 17:09 »
Κάπου το έχω ξαναδιαβάσει αυτό με την κέτσαπ. Ισχύει? Το έχεις δοκιμάσει? Ακούγεται περίεργο αλλά θα το δοκιμάσω....μάλλον κρυφά από την γυναίκα και τα παιδιά :)) .

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1047 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 17:13 »
Εγώ θα το συνδύαζα με ψωμάκι, μπιφτέκι, μπέικον, τσένταρ, κρεμμύδι, μαρούλι και ντομάτα. :))

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1048 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 17:26 »
Το εχω δοκιμασει σε stingray μαυρο!!
Βασικά ετσι το εχω πλυνει 2-3 φορές

Τελειο αποτελεσμα εχει 2 μερη κέτσαπ 1 μερος λευκο ξυδι .αστα κανα 20 λεπτο και μετα με μια παλια οδπντοβουρτσα τριψτα στην φορα των σπειρωματων!!

Ξεπλυνετα καλα αστα να στεγνωσουν και πες μας πως σου φαινεται και εμφανισιακα αλλα και στην αποδοση

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1049 στις: Νοεμβρίου 20, 2015, 18:49 »

Exmortus φιλε μου , για να εχει το Nemesis τη χειροτερη αποδοση , αρα και τη μεγαλυτερη απωλεια ρευματος , παει να πει οτι απο τη μερα που βγηκε στην αγορα , ακομα δεν εχει δει τι γευση εχει το νερο,διαφορες αλοιφες,η ισοπροπυλικη,το οινοπνευμα....κλπ. κλπ. κλπ.

Η δευτερη αιτια (προσωπικα πιστευω οτι κατι τετοιο θα εγινε) , ειναι οτι καποιο κομματι του μοντ δεν ειναι σε σωστη θεση.
Συνηθως αυτο το πρόβλημα το ειχαμε δει , το βλεπουμε και θα το βλεπουμε παντα στον διακοπτη.

Εκτός κι αν η μπαταρια που ειχατε μεσα οταν εγινε η μετρηση , ηταν στα τελευταια της ή ανικανη να δωσει την ενταση που απαιτουσε η αντισταση.
Αλλες αιτιες.....
Αν εχει απωλειες ο ιδιος ο ατμοποιητης , θα δεις χαμηλη αποδοση . 
Αν δεν ειναι καλα πιασμενο στις βιδες το συρμα , θα εχεις κι απο 'κει απωλειες.
Αν δεν εχουν πατήσει σωστα τα κοματια του μοντ μεταξυ τους , ειναι κι αυτο αιτια για απωλειες.
Ακομα και ο τυπος συρματος παιζει ρολο εδω..... 8) .  Μικρης σημασιας , αλλα κι αυτο εχει το ρολο του στην ολη ιστορια.

Προσωπικα ομως πιστευω οτι οι πιο κυριες αιτιες  για να δεις μη αποδεκτες απωλειες στο Nemesis , ειναι η λαθος τοποθετηση των κομματιων του διακοπτη και η υγεια της μπαταριας.

Εγραψα και πιο πανω οτι μετρησα τις απωλειες του και με αντισταση 0.4Ωμ  μου εδωσε στον ατμοποιητη 0.50V απωλεια , με τη Samsung 30Q.
Δεν ειναι ευκολο να σου δωσει ενα μηχανικο ατσαλινο μοντακι τετοιο ρευμα φιλε μου....

Ανωτερα μοντακια υπαρχουν σημερα , αλλα κανεις δεν μπορει να μη κατατασει ακομα και σημερα αυτο το μοντακι αναμεσα στα καλυτερα και μαλιστα πολυ κοντα στην κορυφη.


Σε θεματα ποιοτητας , μπορει να μην ειναι το κορυφαιο , αλλα σε θεματα ρευματος , ειναι σε πολυ υψηλα σκαλια ακομα και σημερα.
Στη  στιβαρότητα σαν κατασκευη εχει ενα μείον , ειναι φυσικο θα μπορουσε καποιος να πει , γιατι πολυ απλα δεν γινεται να εχεις ενα ρυθμιστικό κομματι και την ιδια στιγμη να ειναι και στιβαρο.


Αν ο διακοπτης του NEMESIS ηταν ''πετρα'' , να εισαι σιγουρος οτι δεν θα μπορουσε να εχει ουτε την αποδοση που εχει , αλλα ουτε θα μπορουσε να σου δωσει τετοια ευκολια ρυθμισεων .


Οπως εγραψε και ο BIG , τοτε ηταν μεγαλη η εξαρση του μηχανικου και η επανασταση του Nemesis , ηταν ακριβως το οτι ηταν και ειναι ακομα , ενα απο τα πιο ευκολα μοντακια σαν ρυθμιση.




Το ξυδι kongeo δεν χρειαζεται να το βαζεις αφου χρησημοποιεις κετσαπ.
Το κολπο που αναφερεις , βασιζεται κυριως στην περιεκτικότητα του κετσαπ σε ξυδι.
Το ξυδι μονο του ειναι ενα καλο υγρο για τη δουλεια αυτη.
Φυσικα οι τροποι καθαρισμου ειναι παρα πολοι.

Βραστε νερο , παρα πολυ ομως , να κοχλαζει δηλαδη και βαλτε μεσα ολα τα μεταλλικα μερη.
Αφηστε τα ετσι μεσα στο νερο που κοχλαζει για 10 λεπτα.
Βγαλτε , σκουπιστε , αφηστε να στεγνωσουν και μετα με ενα πανι/χαρτι βρεγμενο με οινοπνευμα ή ισοπροπυλικη ή καθαρη βενζινη , για να φυγουν και τα αλατα του νερου.
Σκουπίστε με καθαρο πανι ........ και αντε γεια.   Τον αλλο μηνα παλι.... :))


Υπαρχουν ακομα παρα πολλοι τροποι.  Ακομα και αλοιφες υπαρχουν που δεν χρειαζεται να κανει καποιος τιποτε αλλο.


Μεσα σε καθαρη βενζινη για 15 λεπτα ολο το μοντ , λυμενο χυμα μεσα.  Μεταλλικα και πλαστικα.   Ολα.
Σκουπισμα με ισοπροπυλικη..................και τελος....... ;D    (αυτο κανω εγω)


Πολλα εγραψα εεεεε  ;;;;      Αντε να σας κανω τη χαρη να σταματησω...... :eyesplash: :idiot1:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1863 245954 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 25, 2024, 13:34
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572016 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121592 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326692 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8593 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297644 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827583 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios