vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

102 επισκέπτες, 5 χρήστες
mathimatikos1966, maprix, tony1976, e-akapnos, camber

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1095 στις: Ιανουαρίου 27, 2016, 23:41 »
Θα ήθελα πάρα πολύ να μπορούσα ν' απαντήσω εγώ στην παραπάνω ερώτηση του φίλου George_Skoyteris, όμως κι εδώ δηλώνω παρθενία. 

 
Μία παρατήρηση θα βάλω που είναι κι ερώτηση ταυτόχρονα. Λοιπόν, άτμισμα με Talos (χωρίς ασφάλεια, που άντε να πω πως θα μείωνε αισθητά τη δύναμη μίας πλήρως φορτισμένης μπαταρίας 18650). Και με αντίσταση 1,8Ω αλλά και με 0,8Ω, καπνικό υγρό με 18mg. Μου εξαφάνισε το χτύπημα. Δεν λέω, υπέροχο και απαλό άτμισμα, όμως για τον δικό μου λαιμό έφτασα μέχρι τα 26mg...

 
Παρ' όλ' αυτά, η μηχανική λειτουργία ήταν απόλαυση στα μέχρι τώρα ελάχιστα ατμίσματά μου, (επίσης, διαπίστωσα πως δεν υπάρχει καμία αναφορά ή παρουσίαση της μπαταριοθήκης στο φόρουμ. Ξέρω πως δεν θα το βρούμε εκεί έξω, όμως αξίζει μιας κάποιας αναφοράς).

 

Αποσυνδεδεμένος mamutsis

  • **
  • 309
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1096 στις: Ιανουαρίου 31, 2016, 23:07 »
Καλησπερα παιδιά ήθελα εδώ και λίγο καιρό να πάρω ένα μηχανικό μοντ να δοκιμασω και επιτέλους βρήκα κάτι που να μ αρέσει.
Έλεγα για αυτό : https://m.fasttech.com/p/3968902 το time keeper
Όπως το βλέπετε εσείς που ασχολειστε και ξέρετε περισσότερα από μηχανικά βλεπετε τπτ μεμπτό με το συγκεκριμένο;

Στάλθηκε από το HM NOTE 1W μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος NTOUMANIAS

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1097 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 02:09 »


Tα SMPL είναι πάρα πολύ αξιόλογα. Τα λειτουργείς υβριδικά αποκλειστικά οπότε έχουν πολύ καλά ρεύματα και γι' αυτόν τον λόγο δεν απευθύνονται σε αρχάριους. Έχουν και καλύτερο κουμπί απ' το Stingray.


https://www.fasttech.com/product/2294101
https://www.fasttech.com/products/0/10010820/1992704-smpl-style-18650-mechanical-mod


Kαλησπερα κ απο εμενα,
Οπως λεει ο φιλος εδω αλλα και εχει ξανααναφερθει πιο προσφατα, θεωρειται οτι υπαρχει θεμα στο υβριδικο για δημιουργια βραχυκυκλωματος λογω της απευθειας επαφης της μπαταριας με τον πολο του ατμοποιητη.
Εχοντας διαβασει αρκετα τις προτασεις και τις εμπεριστατωμενες αναλυσεις αρκετων απο εσας για αυτο το τυπο mods, για απωλειες ρευματων, υλικων κατασκευης, κτλ, με ενδιαφερει κ εμενα για καποιο SMPL ως compact λυση για 18650 αποκλειστικα ( πχ. samsung 30Q).

Συνεπως αν ηταν ευκολο κ μπορουσε καποιος που εχει την γνωση κ την διαθεση να αναφερει που ακριβως εγκειται το θεμα, δηλ ποιο ειναι ακριβως συνισταται το θεμα που μπορει να προκυψει πιο ευκολα για βραχυκυκλωμα με την υβριδικη επαφη, ποιο το ποσοστο μιας τετειας πιθανοτητας (αν δηλ ειναι θεμα αστοχιας υλικου ή αποτελεσμασμα κακης χρησης),  αλλα κ ποιος οτροπος ορθης λειτουργιας για αποφυγη ενος περιστατικου βραχυκυκλωματος.
Και αν εν τελει ειναι προτιμοτερη η επιλογη του τυπου nemesis που εχει ξεχωριστη την ανω βαση (πολο) ..... παροτι απο οτι διαβαζω σε συζητησεις στο fasttech πολλοι προτινουν για το nemesis για καλυτερη λειτουργια και εμφανιση να αλλαζεται η ανω βαση με τον υβρικο ανταπτορα, δηλ να βαλεις σε αυτο https://www.fasttech.com/product/2228800 μια τετεια υβριδικη κεφαλη https://www.fasttech.com/products/0/10009956/1871709-510-adapter-for-nemesis-mod  or 
https://www.fasttech.com/product/1666400

Ευχαριστω ...... Θανος.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2016, 02:58 από NTOUMANIAS »

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1098 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 09:56 »
H χρήση μηχανικού μοντ πρέπει ούτως ή άλλως να γίνεται τηρώντας κάποιους βασικούς κανόνες ασφαλείας. Ρίξε μια ματιά και εδώ. Από εκεί και πέρα η υβριδική χρήση (δηλ απευθείας επαφή της μπαταρίας με τον πόλο 510 του ατμοποιητή) απαιτεί επιπλέον ο πόλος 510 του ατμοποιητή να είναι σταθερός και να εξέχει ικανά από το σπείρωμα για να εξασφαλίζεται η καλή επαφή και να αποφευχθεί το βραχυκύκλωμα. Κατά τα άλλα δεν νομίζω ότι η υβριδική χρήση μηχανικού μοντ χρειάζεται κάτι παραπάνω από την χρήση με την "κανονική" κεφαλή του μοντ.


Και επειδή μία εικόνα είναι χίλιες λέξεις έτσι πρέπει να είναι ο πόλος του ατμοποιητή
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 05, 2016, 10:34 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος CyberCr33p

  • **
  • 170
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1099 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 11:24 »
Κάποια mods ανάμεσα στην μπαταρία και στον ατμοποιητή έχουν μια ασφάλεια που καίγεται εάν η μπαταρία σου πάει να τραβήξει περισσότερα Ampere από αυτά που αντέχει η ασφάλεια. Με υβριδικό δεν μπορείς να χρησιμοιήσεις την ασφάλεια μιας και ο πόλος του ατμοποιητή ακουμπάει απευθείας πάνω στην μπαταρία.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1100 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 12:04 »
Δεν το έχουν τα mods αυτό, αν θες το βάζεις εσύ ως έξτρα για ασφάλεια. Κάτι τέτοιο εννοείς προφανώς.
Ίσως να μπαίνει και σε υβριδικό, αν χωράει στο μήκος του σωλήνα. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1101 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 12:22 »
Εκτός εάν εννοεί αυτό το οποίο όμως χρησιμοποιείται νομίζω μόνο στα GUS μοντ.

Αποσυνδεδεμένος TSARLY

  • ****
  • 1067
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα λιγα χρηματα θελουν κοπο,τα πολλα τροπο!
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1102 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 12:51 »
Kαλα είναι οι αρχαριοι να μην το κανουν υβριδικο.
Η μπαταρια σε νορμαλ μοντακι δεν εχει θεμα.
Πετρος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1103 στις: Φεβρουαρίου 05, 2016, 18:19 »
Ασφάλειες σαν αυτή που λινκάρει ο Ribot (αν μιλάμε για τέτοια) μπαίνει κάτω από την μπαταρία, δεν έχει ανάγκη να μπει ανάμεσα σε μπαταρία και ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος NTOUMANIAS

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1104 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 17:02 »
Αν μπορειτε δωστε μου μια απαντηση .....
Περιμενω αυτο το mod (Stingray X)  https://www.fasttech.com/products/0/10009322/1782900-stingray-x-style-stainless-steel-copper

Με μια μπαταρια 18650 οπως η Samsung 25R ή Samsung 30Q https://www.fasttech.com/products/0/10002357/2363400-authentic-samsung-inr18650-30q-3-6v-3000mah  θα μπορω να δουλεψω με το mod αυτο τον ατμοποιητη Subtank mini ??  https://www.fasttech.com/products/2106401

Με τις δικες του κεφαλες που ειναι 0.5ohm (15-30W), θα ειναι οκ για την παροχη των αντιστοιχων Watts ??
Επισης εαν χρησιμοποιησω την RBA κεφαλη του σε τι Ω (Ohm's) αντισταση θα προτεινατε για σωστη και ασφαλη λειτουργια ?? πχ. στα 1.0 εως 1.2 Ohm θα ειναι ενταξει ??
Δηλαδη περισσοτερο η ερωτηση εγκειται εαν πρεπει να υπαρχει καποιος περιορισμος σε χαμηλες αντιστασεις που λογω της αυξημενης ζητησης για παροχη σε watts για την σωστη και βεβαια ασφαλη λειτουργια του mod.

Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1105 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 17:17 »
Δεν εχεις καποια διαφορα στο να κανεςι εσυ αντ/ση ή με το να εχει απο τη ''μαμα'' 0.5Ωμ...
Οπως γουσταρεις τις δουλευεις τις μπαταριες και με οποιο ατμ/τη θελεις .
Το θεμα εδω ειναι οτι το Stingray X , εχει και ενα υβριδικο συνδεσμο.
Αυτο πρεπει να προσεξεις .
Θα πρεπει να εξεχει απο κατω ο 510 και απο τον 510 , θα πρεπει να εξεχει ο θετικος πολος.


Αν δεν ειναι ετσι οπως σου το περιγραφω , τοτε υπαρχει πιθανότητα , να ακουμπισει ο θετικος της μπαταριας με το σπειρωμα του ατμ/τη που ειναι αρνητικα φορτισμενο και να εχεις βραχυκυκλωμα.
Οτι αντισταση θελεις κανεις.
Απλα να θυμασαι οτι καμια μπαταρια δεν ειναι για subohm....
Τωρα το τι κανουμε εμεις και τι κινδυνος υπαρχει , νομιζω ειναι ευκολο να το καταλαβει καποιος....


Στην ουσια η ανοδος της θερμοκρασιας , ειναι αποτελεσμα ενος βραχυκυκλωματος.
Αν λοιπον αυτο το βραχυκυκλωμα το κανουμε εμεις τεραστιο , τοτε παμε γυρευοντας πιστευω

Αποσυνδεδεμένος NTOUMANIAS

  • *
  • 44
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1106 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 19:33 »
thanks ..... για το θεμα του υβριδικου εχω ηδη ρωτησει και υπαρχουν σχετικες αναφορες νωριτερα.

Επι της ουσιας τωρα ρωτησα για το Stingray X, οτι επειδη στα μηχανικα mods δεν εχουμε ρυθμιση στα watts οπως και την ασφαλεια του κυκλωματος των ηλεκτρονικων, εαν χρησιμοποιησουμε χαμηλεσ αντιστασεις που ειναι ενεργοβορες πχ. στα 0.5 ohms (με τισ 18650 μπαταριες που ανεφερα πριν),τοτε σε τι watts θα παραξει και θα δουλεψει το mod ??
Ως προς αυτο υπαρχει καποιος τροπος που να ξερουμε τι watts θα παραξει αλλα και ως επι τω πλειστον ποιο θα ηταν ενα ευλογο οριο ασφαλειας (Ohm αντιστασης + Watts) ??

Επισης ειναι καλυτερο να προτιμισω μπαταριες που να ειναι protected απο αυτες που ανεφερα στο προηγουμενο post (Samsung INR18650-30Q) ??
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2016, 19:42 από NTOUMANIAS »

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1107 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 19:39 »
Χρησιμοποίησε αυτό το calculator που θα σου δείξει ότι χρειάζεσαι.
Για παράδειγμα, αντίσταση 0.5Ω στα 4V θα σου τραβήξει 8Α και θα δώσει 32W, χωρίς βέβαια να υπολογίζεται η πτώση τάσης υπό φορτίο και η απώλειες από το μοντ.
Μπαταρίες να προτιμήσεις ασφαλούς χημείας. Αν πάρεις protected, να διαλέξεις κάποια που να αντέχει ο κόφτης της τα Α που θα τραβάει η αντίσταση σου.
Το εύλογο όριο ασφαλείας είναι ενα 10-20% χαμηλότερο από τα Α που μπορεί να δώσει συνεχόμενα η μπαταρία σου.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1108 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 20:09 »
Δηλώνω εντελώς άσχετος με τα ρεύματα, αλλά έχω το θράσος να θέλω μηχανικό mod.

 Aν χρησιμοποιήσω τη SONY  VTC5 που έχω , χωρίς προστασία, σε εντελώς λιτό μοντάκι που συνδέει τον πόλο του άτμο στον πόλο της μπαταρίας κινδυνεύω:
Α) Να καταστρέψω τη μπαταρία μου , ή
Β) Να ανατινάξω το σπίτι μου με το παιδί μου μέσα και τη μισή Πετρούπολη τριγύρω;

Αποσυνδεδεμένος higraf

  • ***
  • 853
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1109 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 20:16 »
Όπως θα διάβασες και πιο πάνω δεν είναι μόνο πρόβλημα μπαταρίας ΑΛΛΑ τι αντίσταση θα κάνεις.
Ότι μπαταρία και να πάρεις αν ζητήσεις ρεύματα που δεν μπορεί τότε έρχεται ο κίνδυνος .


Εγώ που έχω ένα Nemesis και ένα Stingray κάνω αντιστάσεις 1.1Ω -1.2Ω σε μπαταρία Samsung 25R.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499301 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1604 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109207 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180569 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25372 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy