vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, ηλεκτρονικό τσιγαράδικο

GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #90 στις: Αυγούστου 08, 2013, 13:54 »
ο gemini mini έφτασε και στη Θεσσαλονίκη: vapeclub.gr Αμπελοκήπων

Αποσυνδεδεμένος GreekNick

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #91 στις: Αυγούστου 09, 2013, 15:31 »
Απο εχτες και εγω κατοχος του mini gemini. Ομορφος ατμοποιητης αλλα θα τον συγκρινω μονο με τους Evod που χρησιμοποιω το τελευταιο διμηνο αποκλειστικα . Υπερεχει σε γευση σε σχεση με τον Evod και εχει πιο μεγαλη αντοχη σε Volts μαλλον επειδη ειναι dual coil αλλα χανει  σε χτυπημα και ποσοτητα ατμου που παραγει. Δεν μπορεσα να βγαλω ουτε το μισο ατμο απο οτι παιρνω απο εναν evod με 1.8Ω.






Τελικα μαλλον εφταιγε η κεφαλη την πεταξα εβαλα μια καινουρια και οντως δουλευει πολυ καλα

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #92 στις: Αυγούστου 11, 2013, 01:27 »
και όχι μόνο καλά. Έχω μείνει έκπληκτη από τη διάρκειά της. Εκεί που, αν πετύχαινα αντίσταση να μου κρατήσει βδομάδα, τη σταύρωνα απορώντας, έλυσα χτες τον ατμοποιητή μετά από 10 μέρες και είδα τις σπείρες μαύρες μεν, αλλά ... γουλί! Χωρίς μάκα πάνω τους.


Μιλώντας για λύσιμο ατμοποιητή...το μελανό του σημείο τελικά. Μετά από λίγες μέρες χρήσης, χρειάζεται πολύ δύναμη για να ξεβιδώσει η βάση και μετά είναι πολύ δύσκολο να ξαναβιδώσει μέχρι τέλος και ίσια. Ευτυχώς, έλεγα, που κρατάν 2 βδομάδες οι κεφαλές και δε χρειαζόταν πάνω από δυο φορές το μήνα αυτή η διαδικασία. Ευτυχώς, τη λύση μου την έδωσε ο Γιώργος από το vapeclub (ο παλιός είναι αλλιώς  :bow: ): πρώτα μισή βόλτα ανάποδα, πατώντας με δύναμη και μετά κανονικό βίδωμα. Το κόλπο έπιασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #93 στις: Αυγούστου 12, 2013, 13:34 »
Αυτό με παίδεψε και μένα. Τελικά χρησιμοποίησα λαβίδα και βιδώνω - ξεβιδώνω κεφαλή χωρίς να πειράξω τη βάση!

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #94 στις: Αυγούστου 12, 2013, 13:36 »
Εμένα και στους δύο η βαση βιδώνει / ξεβιδώνει σχετικά εύκολα...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #95 στις: Αυγούστου 12, 2013, 14:20 »
 δώσε μας λινκ για το πώς τα κατάφερες. :laugh1: :laugh1:
(απαράδεκτο οφφ τόπικ από συντονιστή. Το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #96 στις: Αυγούστου 12, 2013, 14:31 »
Το πρόβλημα βιδώματος της βάσης, οφείλεται στο ΠΟΛΥ ΣΦΙΧΤΟ σιλικονένιο δακτύλιο που έχει σε αυτήν (ο οποίος μπορεί μάλιστα να μαγκώσει στις βόλτες, κάτι που πιθανόν να δημιουργήσει και επιπλέον θέματα). Αντικαταστήστε τον με κάποιον πιο λεπτό από έναν παλιό crystal κλπ ομοειδή. Δεν υπάρχει πρόβλημα!! ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #97 στις: Αυγούστου 12, 2013, 17:42 »
...δώσε μας λινκ για το πώς τα κατάφερες....
Μάλλον η Μαρία μου έδωσε δύο κομμάτια από την καλή παρτίδα, με πιό μαλακό O-ring! Είμαστε και γείτονες, καταλαβαίνεις, έχω μέσον...

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #98 στις: Αυγούστου 27, 2013, 18:59 »
Χμχμχμχμ κάτι περίεργο μου συνέβη.


Είπα να δοκιμάσω ξανά το Virginia της FA να θυμηθώ τα παλιά. Από γεύση και χτύπημα μου άρεσε αλλά δεν με ενθουσίασε όπως παλιά, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο όμως η ποσότητα ατμού που βγάζει είναι, συγκριτικά με το Number 1 που ατμίζω, αισθητά μικρότερη! Δεν θα έπρεπε λόγω VG να ντουμανιάζει περισσότερο; Έκανα 2ml και άλλαξα πάλι στο 1.

Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό; Μήπως λόγω της σύνθεσης του υγρού θέλει περισσότερες ημέρες/ml για να «στρώσει» ο Gemini Mini (γι'αυτό και ρωτάω εδώ); Να επιμείνω ή να απογοητευτώ από τώρα;  :-\

Επίσης, πρόσεξα ότι μετά από λίγο ατμισμα, όταν αφαιρώ το drip tip, ακριβώς γύρω από το μπλε της κεφαλής, στο κενό ανάμεσα σε αυτήν και το κάτω μέρος του drip tip (εικόνα 1) συσσωρεύεται υγρό (χάλια περιγραφή ξέρω, θα ανεβάσω φωτος από το σπίτι).




Τώρα, αυτό ίσως οφείλεται σε δύο πράγματα: στην υγρασία που μαζεύεται στο εσωτερικό του drip tip και ίσως στο ότι το drip tip που του έχω βάλει στο κάτω μέρος έχει μια μικρή τρύπα μόνο και γύρω γύρω πλαστικό (εικόνα 2, αριστερά), δεν είναι εντελώς ανοιχτό όπως νομίζω είναι το original. Ίσως αυτό εμποδίζει ένα μέρος του ατμού, το παγιδεύει εκεί με αποτέλεσμα να υγροποιηθει;

Παίζει και αυτό να φταίει για τις διαρροές στον πόλο που είχα, το υγρό μαζεύεται εκεί και μετά πέφτει προς τα κάτω στον σωλήνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2013, 01:36 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #99 στις: Αυγούστου 28, 2013, 17:01 »
Θεματα στρωσιματος ειχα κι εγω αλλα μετα το δευτερο γεμισμα ολα καλα...κι εμενα  τα ιδια συμπτωματα οσον αφορα το υγρο γυρω απο το μπλε της κεφαλης...αλλα δε νομιζω οτι φταιει το συγκεκρυμενο drip...εχω αλλαξει αρκετα και το κανει σε ολα...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #100 στις: Αυγούστου 28, 2013, 17:51 »
Να ξεκαθαρίσουμε λίγα πράγματα για τους gemini - εμπειρία μετά από κάποιες λιωμένες κεφαλές:


- Πρόκειται πραγματικα για έναν πολύ καλό ατμοποιητή. Πέτυχα σε κατάστημα 2 άτομα, με μένα τρια. Ιδιοκτήτης, συνατμιστής και η ταπεινότης μου και οι τρεις με gemini mini. Αν σας παρουσιάζει οποιοδήποτε πρόβλημα, έχει σίγουρα κάποια εξήγηση και κάποια λύση
- Διαρροές: όπως το συζήτησα και με άλλους χρήστες, ο gemini έχει καλή απόδοση όχι μόνο λόγω των αντιστάσεών του, αλλά και λόγω του συστήματος τροφοδοσίας του. Βασίζεται στην υπερτροφοδοσία των αντιστάσεων, με 4 χοντρά και πολύ καλής ποιότητας φυτίλια + 1 μικρό πάνω από την πάνω αντίσταση, για να την κρατάει υγρή.
Ως εκ τούτου, δεν θα πάρετε ποτέ καμμένο, αλλά θέλει βολτ για να δουλέψει. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για απλή ego, δυο φορές που δοκίμασα με μισοφορτισμένες, είχα διαρροή σοβαρή από τον πόλο και το επιστόμιο. Ο,τι δεν μπορούσε να εξατμίσει, το έβγαζε .... άκαυτο  ;D  Δεν είναι απαραίτητο να δουλευτεί σε μοντ, πολυβολτικές μπαταρίες ego, όπως οι twist, spinner, egoV κλπ του ταιριάζουν θαυμάσια. 


- Το υγρό κάτω από το επιστόμιο υπάρχει πάντα και δε δημιουργεί κανένα λειτουργικό θέμα


- ακόμη και πάνω σε μοντ, κάποια στιγμή μπορεί να μπουκώσει λόγω υπερτροφοδοσίας. Δε θέλει πολύ παίδεμα: δυνατό φύσημα και προσεκτικό καθάρισμα από κάτω στον πόλο για να φύγουν οι υγρασίες. Τίποτε άλλο.


- Αν το στραγγίξετε πριν το ξαναγεμίσετε δεν θα δοκιμάσετε καμμένο, αλλά θα μειωθεί αρκετά ο ατμός, ενίοτε θα ακούσετε και μια διακριτική μπουρμπουλήθρα.


- Λόγω υπερτροφοδοσίας μπορεί να φέρει λίγο υγρό στο στόμα και να ιδρώνει από κάτω. Για το πρώτο, ένα ντριπ τιπ τύπου μινγκ λύνει το θέμα. ( [size=78%]http://www.vapeclub.gr/index.php?id_product=69&controller=product&id_lang=7[/size] ) Για το δεύτερο, λίγη προσοχή, με κάθε γέμισμα ρίχνετε κι ένα σκουπισματάκι στον πόλο της μπαταρίας.


- Ναι μεν "πίνει" πολύ, αλλά μην τρομάζετε αν κάνετε 5 γεμίσματα την ημέρα. Είστε μακράν των 10μλ. Τα 2μλ χωρητικότητα που ανακοινώνει είναι λίγο υπερβολικά. Το σίγουρο είναι όμως πως όταν ξαναγεμίζετε, με το ελάχιστο υγρό στον πάτο και τα φιτίλια μούσκεμα, αναπληρώνετε πολύ λιγότερο των 2μλ. Η άπιστη σύριγγα του Γιώργου - vapeclub (πιστή σύριγγα έχει μόνον ο Πολυκράτης  8) [/size][size=78%]) [/size][/size]μέτρησε ακριβώς 1μλ στο ξαναγέμισμα, με το υγρό να φτάνει "όσο πρέπει" δηλαδή 3-4 χιλιοστά κάτω από τις σπείρες βιδώματος του καπακιού[size=78%]


- Εχει πραγματικά εκπληκτική διάρκεια ζωής, 60μλ άνετα και σπάνια θα χαλάσει στο κατώφλι αυτών. Θα αλλάξετε κεφαλή λόγω μείωσης γεύσης περισσότερο, παρά για άλλον λόγο.


- Αντέχει πραγματικά μεγάλη καταπόνηση. Τον έψησα στην κυριολεξία σε dna20 κάνοντας δυο φορές step up από τα 10 ως τα 20 βατ. H μπαταρία στράγγιξε, το υγρό εξαερώθηκε, ο ατμοποιητής έκαιγε σε σημείο εγκαύματος στο μέταλλο γύρω από την αντίσταση (έγινε διάλειμμα και μπήκε για 2 λεπτά στο ψυγείο) αλλά δεν έκαψε αντίσταση, δεν έδωσε καμμένο, άντεξε άλλα 40 μλ μετά τα 20βατ (βέβαια ένα μικρό θεματάκι με τη γεύση το απέκτησε  ;D )




Στρώσιμο σε μένα δε χρειάστηκε ποτέ, αλλά είναι πάντα θέμα κεφαλής. Οσο καλές κι αν είναι, απαράλακτα ίδιες δεν θα βρείτε.
Οσο ακόμη η oakley διατηρεί καλή την ποιότητα των κεφαλών, ευκαιρία είναι. Διαλέξτε 2-3 χρωματάκια, 2-3 ακόμη φαντεζί ντριπτιπάκια για να σπάει η μονοτονία κι απολαύστε τους!






Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #101 στις: Αυγούστου 28, 2013, 18:47 »
Δοκιμάζω τον συγκεκριμένο εδώ και 20 μέρες άλλα όχι συνέχεια και έχω να πω ότι έχει εξαιρετική γεύση και κατά πολύ καλύτερη από τον evod που τους κάνω σύγκριση και από κατανάλωση είναι μια χαρά και θα έλεγα δεν βλέπω διαφορά από τον evod!!

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #102 στις: Αυγούστου 28, 2013, 19:13 »

Ως εκ τούτου, δεν θα πάρετε ποτέ καμμένο, αλλά θέλει βολτ για να δουλέψει. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ για απλή ego, δυο φορές που δοκίμασα με μισοφορτισμένες, είχα διαρροή σοβαρή από τον πόλο και το επιστόμιο. Ο,τι δεν μπορούσε να εξατμίσει, το έβγαζε .... άκαυτο  ;D  Δεν είναι απαραίτητο να δουλευτεί σε μοντ, πολυβολτικές μπαταρίες ego, όπως οι twist, spinner, egoV κλπ του ταιριάζουν θαυμάσια.


Όσο περίεργο και να μου ακούγεται μάλλον αυτό φταίει για τις διαρροές μου μιας και τον χρησιμοποιώ σε Epsilon 1100. :thumpup:


Θα τσιμπήσω μια spinner για δοκιμή με την πρώτη ευκαιρία, μια ιδέα περίπου για πόσα volts του ταιριάζουν, δεδομένου πως η αντίσταση του είναι στα 2Ω;

Αποσυνδεδεμένος ariszvs

  • **
  • 236
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #103 στις: Αυγούστου 28, 2013, 19:23 »
Συμφωνω απολυτα για τη χρηση σε απλη ego,ειναι υποτονικος και πνιγεται...σε μοντακι του dep-on που τον δουλευω απο 3.8 εως 4.0v ειναι απολαυστικος :thumpup:  αλλα αυτο παλι ειναι και θεμα γουστου.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #104 στις: Αυγούστου 28, 2013, 19:35 »
σε πολυβολτικές 4.5-4.8, να μη σου πω σταθερα 4.8
Στο πρωτο γεμισμα βεβαια μπορει να χρειαστει χαμηλοτερα.
οι ανταλλακτικές κεφαλές ειναι στα 2.2, στα δύο είναι οι αρχικές.
στο dna 9.5-10.5 βατ είναι στο φόρτε του
 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341948 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206246 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540932 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30856 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49937 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596903 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192804 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1175 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1136 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591375 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios