vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

128 επισκέπτες, 1 χρήστης
tasos1976

GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #105 στις: Αυγούστου 28, 2013, 19:52 »
Ωραία, με μιά VV δηλαδή (έχω βάλει στο μάτι την 1300ρα Vision Spinner) θα έχω πρόβλημα με διαρροή του άκαυτου υγρού μόνο όταν πέσει αρκετά η τάση (στα επίπεδα μιας απλής eGo), σωστά; Ή θα έχει σταματήσει να αποδίδει προτού φτάσει τόσο χαμηλά;  :thumpup:


Πραγματικά ήμουν έτοιμος να γυρίσω στον Evod αλλά με την  προοπτική του ατμού και της γεύσης που θα κερδίσω από μια VV με έσωσες  :respect:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 28, 2013, 19:57 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #106 στις: Αυγούστου 28, 2013, 20:15 »
οι πολυβολτικές έχουν κύκλωμα που κρατάει την τάση σταθερή μέχρι το τέλος. Ισως όταν παλιώσουν πια αρκετά, θα καταλαβαίνεις πτώση τάσης λίγο πριν το τέλος.
Η διαφορά τους από ένα καλό μοντ είναι ότι δεν έχουν πολλά αμπέρ, οπότε με το ζόρι φτάνουν στα 4.8 βολτ.
Με κάποιους άτμο μάλιστα θα δεις ότι είτε 4.5 είτε 4.8 δεν θα βλέπεις διαφορά. Είναι λόγω των αμπέρ.
Πάντως τον πρώτο τζέμινι τον είχα δουλέψει με πολυβολτικές egoV και ήταν άψογος (oι συγκεκριμένες για παράδειγμα, φτάνουν τάχα μου στα 6 βολτ, αλλά ποτέ δεν κατάλαβα διαφορά ατμίσματος πάνω από τα 4.8 - μάλλον λόγω αμπέρ δεν έδιναν το αντιστοιχο ρεύμα)
Γενικά όλοι οι άτμο αποδίδουν καλύτερα με τη νέα αυτή γενιά ego μπαταριών.


Αποσυνδεδεμένος swtos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Geekvape B100 - Pico 21700 - Zeus X
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #107 στις: Αυγούστου 28, 2013, 23:26 »
ο gemini mini έφτασε και στη Θεσσαλονίκη: vapeclub.gr Αμπελοκήπων

Γιατί δεν το βλέπω πουθενά στο www.vapeclub.gr ????
Εκτός αν είναι άλλο, γιατί εσύ λες Αμπελοκήπων, ενώ αυτό είναι Νεάπολη.
Που μπορώ να το βρω στη Θεσσαλονίκη ???

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #108 στις: Αυγούστου 28, 2013, 23:29 »
Ειναι δυο τα καταστηματα φιλε μου οποτε θα το βρεις εκει που εχουν ηδη απαντησει και οχι στο σαιτ  :)

Αποσυνδεδεμένος swtos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Geekvape B100 - Pico 21700 - Zeus X
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #109 στις: Αυγούστου 28, 2013, 23:33 »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Άρα αυτό που έγραψε η Πέτρα δεν έχει ηλεκτρονικό κατάστημα ?
Υπάρχει κάπου η διεύθυνση στους Αμπελόκηπους ?

Αποσυνδεδεμένος Cotton

  • *
  • 69
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο υδρόφιλος
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #110 στις: Αυγούστου 28, 2013, 23:35 »
Μεγάλου Αλεξάνδρου νομίζω 15. Δίπλα απτο σμ Αρβανιτίδη

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #111 στις: Αυγούστου 28, 2013, 23:36 »
VAPECLUB :  Μεγ. Αλεξάνδρου 15 - Αμπελόκηποι - Τ: 2315 004511 - [email protected]

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #112 στις: Αυγούστου 29, 2013, 13:03 »
Η απάντηση #100 τα είπε όλα για όλα. Μία από τις κεφαλές μου την δούλεψα εξ' ολοκλήρου στα 16watt, καμμένο(εκτός από τα χείλη μου!!!) δεν πήρα. Είμαι σίγουρος ότι από τη θερμοκρασία που ανέβασε οι σπέιρες του βιδώματος θα είχαν κοκκινίσει. Αλλά καμμένο δεν πήρα. Και όταν αντέχει σε τόσα βαττ για σχεδόν 50ml, πρόκειται για σκληρό καρύδι.

Petra σε ευχαριστώ για την πρώτη δοκιμή του, όπως και τη Μαρία από fabvape που μου έστειλε το 1ο τεμμάχιο. Μιλάμε για εξαιρετικό ατμοποιητή, ο οποίος μπορεί μεν να μην είναι η πρώτη μου και σταθερή επιλογή, αλλά πάντα θα τον δουλεύω με χαρά!

Edit:
Καλά νέα για τους εν τη Κέρκυρα ευρισκόμενους ατμιστές. Ο εν λόγω ατμοποιητής είναι από σήμερα διαθέσιμος στο e-tsigaro Κέρκυρας!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2013, 23:26 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #113 στις: Αυγούστου 29, 2013, 16:02 »

(Το προηγούμενο θεματάκι λύθηκε με σωστό καθαρισμό του σπειρώματος!)


petra, υποκλίνομαι, στον spinner σκοτώνει!  :respect: 


Λοιπόν το πρόβλημα με τις διαρροές στον πόλο με τον Gemini Mini όρθιο επανήλθε, σαφώς μειωμένο αλλά υπαρκτό. Προκαταβολικά συγγνώμη για τον ...σιδηρόδρομο!  :hmmm:

Αφήνω τον ατμοποιητή κατά 8/10 γεμάτο (ελάχιστα πιο κάτω από το τζαμάκι το υγρό) όρθιο για περίπου 10 λεπτά. Παίρνω μια απαλή τζούρα (χωρίς μπαταρία επάνω), νοιώθω μπουρμπουλήθρα. Φυσάω απαλά προς τα κάτω σε μια χαρτοπετσέτα, μια μικρή σταγονίτσα πέφτει επάνω της. Σκουπίζω εσωτερικά το σωληνάκι με λίγο χαρτί σε κωνικό σχήμα , έχει λίγο υγρό πιο χαμηλά από εκεί που είναι η αντίσταση. Αλλάζω κεφαλή και τον αφήνω πάλι όρθιο.
Δεκαπέντε λεπτά αργότερα ακριβώς το ίδιο. Φυσάω, σκουπίζω, τον αφήνω άλλα 10 λεπτά, το ίδιο!  :eyesplash:

Το καλό είναι οτι στην πρώτη τζούρα η σταγόνα που «ξεφεύγει» εξαφανίζεται, το υγρό προφανώς ανεβαίνει στην αντίσταση και εξατμίζεται. Γενικά, εντάξει, δεν μιλάμε για διαρροή, μιας και πάω στοίχημα πως και όλο το βράδυ να τον αφήσω, άντε να στάξουν δυο-τρεις σταγόνες (η επόμενη δοκιμή μου).

Αυτό που με φοβίζει περισσότερο είναι η πιθανότητα να έχω όντως γερή διαρροή προς τον πόλο ακόμα και σε λίγα λεπτά περπάτημα με το η.τ. στην τσέπη. ΚΑΙ αυτό λύνεται βέβαια αν δεν το έχω όρθιο στην θήκη μηρού, αλλά π.χ. σε θήκη τύπου «μπανάνα» ξαπλωμένο. Από την άλλη όμως με έχει φάει να βρω τι φταίει!

Προς το παρόν απέκλεισα την ίδια τη μπαταρία, που όντως με την Spinner και με άτμισμα στα >4.0v η διαρροή στον πόλο είναι πολύ πιο μικρή, ενώ η κεφαλή δεν σφίγγει άλλο. Σκέφτηκα μήπως δεν πρέπει να τον γεμίζω πάνω από το τζαμάκι γιατί έτσι υπερτροφοδοτείται, αλλά η διαρροή σημειώθηκε πρώτη φορά όταν το tank ήταν μισογεμάτο. Τι άλλο να τσεκάρω; Καμιά ιδέα, κάτι που πιθανώς ξέχασα;

Να σημειώσω πως ο ίδιος Gemini Mini ήταν τοποθετημένος σε όρθια θέση στο γραφείο μου από χτες το βράδυ, χωρίς καμία μπουρμπουλήθρα ή διαρροή μέχρι σήμερα το μεσημέρι όταν τον τσέκαρα. Από τότε έχω απλά αναπληρώσει το υγρό δυο φορές, άλλαξα μια κεφαλή στη μέσω των δοκιμών, τίποτε άλλο. Γερό brainf^#$%!  :wall:

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2013, 22:40 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #114 στις: Αυγούστου 30, 2013, 11:20 »
Aυτό είναι ένα μυστήριο προς επίλυση.
Δε φταίει η μπαταρία, δε φταίει η κεφαλή, αφού είπες ότι την άλλαξες αλλα συνεχίζει τις διαρροές.
Οπότε, δια της εις άτοπον απαγωγής, φταίει το σώμα του ατμοποιητή.
Μια φορά που μου το έκανε ένας thor, έφταιγε ότι είχε απασφαλίσει το tube στην ενωση πλαστικού-βάσης. Το πάτησα δυνατά και επανήλθε. Το είχα καταλάβει, βλέποντας τον άξονα να δείχνει στραβός.
Η άλλη περίπτωση είναι να έχει θέμα στο βίδωμα της βάσης με το tube - είτε το ο-ρινγκ εσωτερικά- είτε κάποιο στραβοβίδωμα, είτε φαγωμένες σπείρες και η τρίτη περίπτωση είναι να χάλασε η βάση και να κάνει διαρροές.
Αν έχεις δεύτερο σώμα ατμοποιητή, βάλε εκεί την κεφαλή και δοκίμασέ το.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #115 στις: Αυγούστου 30, 2013, 12:37 »
Petra ευχαριστώ κατ'αρχάς! Αυτό σκέφτηκα και εγώ αρχικά, το πράγμα που με παραξενεύει είναι οτι μόλις πριν λίγα 24ωρα δεν είχα καμία διαρροή στο ίδιο ακριβώς σώμα, με την ίδια κεφαλή και το ίδιο υγρό. Τελικά τον άφησα όλο το βράδυ όρθιο και έχασε περίπου 0.6ml υγρού.  :angry_orange:

Αφού τα πήρα στο κρανίο άλλαξα κεφαλή στον «προβληματικό», γέμισα και τους δυο, τον ένα με το Ν1 που κάνω τώρα (50/50), τον άλλο με Virginia της FA (VG). Τους έχωσα σε ziplocks ώστε α) να μη γίνω χάλια και β) να δω και την παραμικρή διαρροή υγρασίας και τους έβαλα στην πλαϊνή τσέπη. Τους τοποθέτησα στο πλάι ώστε όταν περπατάω να είναι ξάπλα και όταν οδηγώ/κάθομαι να είναι όρθιοι. Μετά από περίπου μια ώρα οδήγηση, αρκετό περπάτημα και ορθοστασία, έβγαλα να τους ατμίσω και δεν είχα καμία διαρροή... το πρόβλημα επανήλθε μετά από περίπου μισό ml άτμισμα, όχι στον «προβληματικό» αλλά στον άλλον όπου είχα βάλει το 50/50! Ντάξει, το πήρα απόφαση, με τρολλάρουν, δεν εξηγείται αλλιώς.

(ναι, έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο :)) )

Εάν τυχόν δεν έπεσα σε προβληματική παρτίδα*, σίγουρα κάπου κάτι κάνω λάθος. Ευτυχώς μέχρι την Τετάρτη κάθομαι οπότε ελπίζω να βρω τι!

* μιλάω για όσες κεφαλές (2) δοκίμασα στην Spinner. Οι προηγούμενες διαρροές που είχα στις αρχές του μήνα σίγουρα οφείλοταν στην απλή μπαταρία αφού παρουσιάζονταν πάντα αμέσως μετά από άτμισμα και όχι σταδιακά, οπότε δεν τις υπολογίζω.


Αυτό που με προβληματίζει πάντως είναι οτι ο gemini με το VG μέσα δεν παρουσιάζει θέμα... και τον έχω πιπίλα! Βρε μπας και έπεσα στην περίπτωση να φταίει το υγρό; Δεν πειράζει, και το Virginia με καλύπτει, το μόνο που με χαλάει είναι πως σε συχνό άτμισμα στα 4.4v/4.5v το σώμα του ζεματάει περισσότερο, μάλλον λόγω VG!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 30, 2013, 20:16 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #116 στις: Αυγούστου 31, 2013, 15:14 »
Γεια,
δοκιμάζω κι εγώ τον gemini εδώ και 2 μέρες και έχω να προσθέσω τα εξής :
1) Γεύση. Πολύ καλή 9/10
2) Χτύπημα. Αρκετά καλό 8/10
3) Ντουμάνι. Αρκετά καλό 7/10
4) Εμφάνιση (clear έχω). Κομψός θα  έλεγα.

Γενικά θεωρώ ότι χρειάζεται ρεύμα οπότε το προτείνω είτε σε vv ego ή σε vv mod. Δλδ. σε 3.4-3.7 volt τον έβρισκα υποτονικό. Ιδανικά για μένα γύρω στα 4.2-4.5 volt. Μέχρι 5 volt που το δοκίμασα δεν πήρα καμένο αλλά φυσκά υπήρχε μία αλλοίωση της γεύσης. Μια παραπάνω υγροπόιηση στο drip tip υπήρχε αλλά δεν είναι κάτι φοβερό. Το μόνο ενοχλητικό για μένα είναι η μάλλον σφιχτή του τζούρα. Βέβαι αυτό είναι σχετικό και φυσικά υποκειμενικό αλλά από όσους έχω δοκιμάσει, αυτός μου φαίνεται από τους πιο σφιχτούς.

Για εργοστασιακός πάντα, νομίζω ότι είναι μία πολύ έντιμη αγορά και μάλλον θα τον υιοθετήσω για αρκετό καιρό...

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #117 στις: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 20:39 »
Λοιπόν, τελικά το δικό μου «πρόβλημα» με την σταδιακή διαρροή στον πόλο οφείλεται στο υγρό! Ατμιζω εδώ και δύο μέρες υγρό VG, έχω κάνει περίπου 10ml χωρίς κανένα θέμα, πέρα από λίγες μπουρμπουλήθρες κάποιες φορές μετά το γέμισμα που εξαφανίζονται στην πρώτη τζούρα.

Δεν ξέρω αν φταίει γενικά η αναλογία 50/50 ή το συγκεκριμένο υγρό, αλλά να έχετε υπόψη σας ότι αν ατμίζετε Nobacco Numbers ίσως αντιμετωπίσετε διαρροές. Απλά να ξέρετε οτι -δεν- είναι θέμα του ατμοποιητή.

Προσωπικά θα κρατήσω τον Gemini Mini για το Virginia και γενικώς για VG υγρά μιας και η απόδοση του με έχει εντυπωσιάσει, και τον iClear για τα PG και τα πιο ρευστά υγρά.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ για την υπομονή και τις προτάσεις/συμβουλές σας. :)

Sent from my HTC One X+ using Tapatalk 4
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2013, 21:34 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #118 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2013, 13:52 »
Έλεγξε και το εξής, το οποίο ανακάλυψα χτες: Είναι η ανταλλακτική κεφαλή βιδωμένη πολύ σφιχτά πάνω στη βάση?

Εγώ την ψυλιάστηκα γιατί βίδωνα τον ατμοποιητή σε VV 1 με αντάπτορα, και δεν έκανε επαφή. Τον άνοιξα (μπινελικώνοντας την ώρα που τον ξαναβίδωνα εννοείται, άτιμο σιλικονάκι!), είδα ότι είχε χαλαρώσει το βίδωμα και του έδωσα και κατάλαβε. Μέχρι στιγμής, τέλεια επαφή και ούτε καν μπουρμπουλήθρες.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: GEMINI MINI dual coil 2.0 ohm 2ml (τύπου vivi nova)
« Απάντηση #119 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2013, 14:28 »
Τρύφωνα, μπορείς να βάλεις και σιλικονάκι από crystal (κλπ ομοειδή) προκειμένου να αντικαταστήσεις αυτό που σε δυσκολεύει, χωρίς φυσικά κανένα πρόβλημα διαρροής αλλά και δυσκολίας στο βίδωμά του!!  ;) ;) ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 341930 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206238 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 540916 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30855 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49936 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596874 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357423 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11316 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192794 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1174 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1133 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591359 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios