vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

351 επισκέπτες, 3 χρήστες
gigelis78, Yakinthos, maraki1308

Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #105 στις: Απριλίου 20, 2013, 17:28 »
Για πιο "μονιμη" λύση σε θέματα και καμμένου και μπουρμπουλήθρας, παίξτε λίγο με τον θέση του κεραμικού.
Είχα μπουρμπουλήθρες απο το μισό του τάνκ και κάτω.
Μετακίνησα το κεραμικό, ωστε πλέον το φυτίλι να κλείνει την τρύπα και είμαι 100% σε απόδοση.
Ισως στην επόμενη αντίσταση να θελήσει καποια μικροδιόρθωση. Αλλα το σχεδόν σίγουρο είναι οτι λύνονται μαλλον όλα τα προβλήματα με την σχέση κεραμικού και τρύπας.

Αποσυνδεδεμένος sv1awi

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
  • Vaper since 15/12/12
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #106 στις: Απριλίου 20, 2013, 17:29 »
Καμιά ιδέα από τους ποιο παλιούς ? Παιδιά όταν ατμίζω για αρκετή ώρα και έχω οριζόντια τον diver μου φέρνει καμένο λόγω του ότι η τρύπα είναι από πάνω και δεν παίρνει υγρό , έτσι βολεύει η στάση και το μηχανικό mod διαφορετικά πρέπει να σπάω τον καρπό , εάν κάναμε και μια ίδια τρύπα από την άλλη μεριά ώστε μια από τις δυο να είναι σίγουρα στο υγρό θα υπήρχε πρόβλημα ? Έχει πειραματιστεί κάποιος σε κάτι τέτοιο , για να μην χαλάσω τον diver απλά για να δω το αποτέλεσμα .

Αποσυνδεδεμένος tzougas

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #107 στις: Απριλίου 20, 2013, 17:38 »
αν ανοιξεις και δευτερη τρυπα το μονο σιγουρο ειναι οτι θα εχεις μονιμα πλυμηρα ;)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #108 στις: Απριλίου 20, 2013, 18:16 »
sv1 αν ειναι μεγαλη η αποσταση για να ερθει η τρυπα απο κατω δεν μουρχεται τωρα κατι.Αλλα αν ειναι μικρη η αποσταση μην βιδωνεις μεχρι τερμα τον κορμο στην βαση λογω του οτι υπαρχει ενα ορινκ που και να αφησει μια σπειρα αβιδωτη παλι στεγανοποιει

Αποσυνδεδεμένος zourdikis

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #109 στις: Απριλίου 20, 2013, 20:16 »
Ωραία φυτιλοαντισταση μάστορα !!

Εγω ότι και να του έβαλα , φυτηλι , αντίσταση . Δούλεψε κανονικά .
Μόνο την πρώτη ημέρα είχα διαρροές επι το τανκ , γιατι είχα κομμένα ορινγκ ,

Τις τεσσερεις τελευταίες ημέρες , είμαι με ανοιγμενο Κεραμικο ,
Τρίαρι φυτηλι , διπλό τοπικά ,και η γεύση  ειναι ίδια με γνωστό άτμοποιητη .
Για χάρη του δυτη παράτησα στο συρτάρι όλους τους άλλους .  ( νησιά και ήρωες Της αρχαιότητας ).!




[/quote]
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 20, 2013, 20:24 από zourdikis »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #110 στις: Απριλίου 21, 2013, 02:07 »
Φιλε μου, οταν λες διπλο τοπικα... ???

Διαγραφή αμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 21, 2013, 02:32 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος zourdikis

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #111 στις: Απριλίου 21, 2013, 02:45 »
Ενα φυτηλι τρίαρι που κατεβαίνει μέχρι κάτω στο Κεραμικο και ενα κομμένο όσο η διάμετρος του καραμικου ,
Δηλαδή στη αντίσταση ειναι δυο τριαρια φυτηλια .

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #112 στις: Απριλίου 21, 2013, 14:55 »
>>κεραμικο σκαμενο. τριπλο δυαρι φυτιλι, κ κουρεματακι σε αυτα τα φυτιλια που ποτιζουν.
τροχισμα στο ποτηρι του κεραμικου, ενα χιλιοστο περιπου σε υψος κ μερικα δεκατα σε διαμετρο, για καλυτερο κουμπωμα στη βαση του δυτη.
αποτελεσμα? τελειο!

Αποσυνδεδεμένος panosded

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #113 στις: Απριλίου 21, 2013, 16:21 »
λοιπόν να επιβεβαίωσω το setup με το διπλό φυτιλι τοπικά δουλευει πολυ καλά. :thumpup:
εγώ το δοκίμασα με δυαρι φυτιλι χωρίς να πείραξω το κεραμικο . μου
δουλεύει απροβληματιστα χωρίς μπουρμπουλιθες που μου έκανε το μαμά setup όταν 
είχα ώρα να τον δουλέψω
και έχω την εντύπωση ότι βελτιώθηκε αρκετά η γεύση του. 
επίσης στα συν αυτού του setup ότι μπαίνει πολυ ποιο εύκολα η σωλήνα στην βάση του ατμοποιητη χωρίς να καταστρέφονται τα φυτιλια.

Αποσυνδεδεμένος ΔΗΜΗΤΡΗΣ76

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΨ+Α
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #114 στις: Απριλίου 21, 2013, 16:25 »
Γιατι και το μαμά διπλό 2αρι τοπικά δεν ειναι ουσιαστικά? με μικρές προεξοχες δεξιά και αριστερά.

Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #115 στις: Απριλίου 21, 2013, 16:32 »
Αυτό ακριβώς θα ρωτούσα και εγώ... :confused1:
 
Και το μαμά-φυτίλι διπλό δυάρι είναι, δεν είναι;

Αποσυνδεδεμένος panosded

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #116 στις: Απριλίου 21, 2013, 16:53 »
απλά το πάνω φυτιλι το κόβω στην διάμετρο του κεραμικου να μην εξεχει δηλαδή απο το κεραμικο
ενώ το κάτω  φυτιλι φτάνει μέχρι τις σπειρες. στο μαμά setup έχω την εντύπωση ότι και τα δυο φυτιλια τα κόβουμε εκεί που αρχίζουν οι σπειρες ελπίζω να βοήθησα.
εμένα πάντως με αυτόν τον τροπο δουλεύει ποιο απροβληματιστα.


Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #117 στις: Απριλίου 21, 2013, 20:19 »
Εγώ ότι και να έχω κάνει δουλεύει τουφέκι.

Διπλό δυάρι , διπλό τριάρι , μονό τριάρι , διπλό 2.5άρι (αφαίρεσα μία ίνα απο το τριάρι)
και σύρματά όλα (0.20 , 0.17 , 0.15) με σύρμα non απο τη μία μεριά , με σκαμένο κεραμικό , με κανονικό κεραμικό...

Πίστεύω έχει να κάνει με το τανκάκι και με τη στεγανοποίησή του

Επίσης έχω δουλέψει όλους τους άτμο που χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο κεραμικό

Αποσυνδεδεμένος Angelos

  • ****
  • 1045
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #118 στις: Απριλίου 22, 2013, 06:26 »
Και εγω που εχω και τα δυο προτιμω το πλαστικο γιατι το μεταλικο μπουκωνει και ανεβαζει το υγρο επανω,το πλαστικο πιστευω ειναι το καλυτερο.Οσο για τον diver να πω οτι πραγματικα δουλευει απροβληματιστα και το μονο που θελει ειναι να γεμιζεις το τανκ οταν παει να αδειασει.Εκανα στησιμο με 0,17 συρμα και non μονο στο θετικο πολο αντισταση 1,8ω,εχα λιγο αισθηση υποτροφοδοσιας μεχρι να στρωσει το φυτιλι αλλα μετα οκ,τα φυτιλια οπως στο μαμα στησιμο,καμμια φορα μπουπμουληθρες που ομως εξαφανιζονται με μιση τζουρα και υγρο στο στομα δεν μου εχει ερθει ποτε!Κατι αλλο που παρατηρησα ειναι οτι η αντισταση πιανει γρηγορα μακα κατι που το ειχα παρατηρησει και με τον drunker που εχει περιπου ιδιο μεγεθος κεραμικου,ισως φταιει ο μικρος χωρος που γινεται η ατμοποιηση.Τα υγρα που τον εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης ειναι νουτακο 50/50 pg-vg και french pipe απο liqua.Αυτα τα ολιγα απο εμενα!


Ένα μικρο κόλπο που βρήκα για να μην μπουκώνει το μεταλικό filler tip.
Όταν γεμίζετε το τανκ να γέρνετε το filler tip προς την μια τρύπα ώστε το υγρό να χύνετε πιο εύκολα. Και βέβαια σιγά σιγά το υγρό.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #119 στις: Απριλίου 22, 2013, 12:22 »
κολπακι για τη θεση του κεραμικου:(βιδωμενο κανονικα το πανω μερος του ατμο)  αν ο πολος μπαινει σφιχτα στο κεραμικο (εμενα μπαινει λογω non 20) τοτε απο την πλευρα του πολου, με ενα ισο κατσαβιδακι γυριζουμε τον πολο κ ταυτοχρονα γυριζει κ το κεραμικο.
ετσι φερνουμε την τρυπα τροφοδοσιας σε οποια θεση μας κανει κεφι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342011 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206296 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541023 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30897 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 49991 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 596984 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357476 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11368 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192849 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1195 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1161 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591427 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios