vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

341 επισκέπτες, 2 χρήστες
maprix, mathimatikos1966

Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #135 στις: Απριλίου 22, 2013, 20:41 »
Κώστα, εάν δώσεις ένα δόντι προ πορεία στον Δύτη θα σου πνιγεί!!!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Τι μου θύμισες τώρα!!!! ;)


Υ.Γ. Συγνώμη για το off topic. :'(

Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #136 στις: Απριλίου 25, 2013, 19:28 »
Λοιπόν τα μέχρι τώρα πιο θετικά συμπεράσματα από εμένα για τον Diver.
Με  σύρμα 0.17 nickel chrome 4  (όχι 5) σπείρες ολόκληρες, φυτίλι 2mm διπλό, σε Prive Varadero tank o Diver δουλεύει απροβλημάτιστα αν προσέξει κάποιος τα εξής...
1. Το tank κατά το γέμισμα δεν πρέπει να γεμίσει τελείως γιατί δημιουργείται πρόβλημα τρφοφοδοσίας από την τρύπα και ή πρέπει να ρίχνεις σταγόνες στην αντίσταση από πάνω ή να τραβάς τζούρες με "πνευμόνια"  χωρίς να πατάς το κουμπί για να περάσει το υγρό από την τρύπα.
2. Όταν η στάθμη του υγρού στο tank έρθει περίπου στο 1mm πάνω από την τρύπα αρχίζει ένα ελαφρύ γουργούρισμα που όσο αδειάζει το υγρό επιδεινώνεται. Η λύση εκείνη τη στιγμή  είναι απλά να προσθέσεις υγρό στο tank.
Αυτά προς το παρόν... ;)






Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #137 στις: Απριλίου 25, 2013, 21:26 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uNMYH4vrsNY[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος Tolias

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #138 στις: Απριλίου 26, 2013, 03:07 »
Δοκιμασα σημερα στησιμο με 0.17 nc και χωρις με μονο 3αρι φυτιλι και παιζει μια χαρα.και γευση καλη και ντουμανι φουλ.(5 σπειρες γυρω στα 1.8  )

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #139 στις: Απριλίου 26, 2013, 03:21 »
Με  σύρμα 0.17 nickel chrome 4  (όχι 5) σπείρες ολόκληρες, φυτίλι 2mm διπλό, σε Prive Varadero tank o Diver δουλεύει απροβλημάτιστα αν προσέξει κάποιος τα εξής...
1. Το tank κατά το γέμισμα δεν πρέπει να γεμίσει τελείως γιατί δημιουργείται πρόβλημα τρφοφοδοσίας από την τρύπα και ή πρέπει να ρίχνεις σταγόνες στην αντίσταση από πάνω ή να τραβάς τζούρες με "πνευμόνια"  χωρίς να πατάς το κουμπί για να περάσει το υγρό από την τρύπα.
2. Όταν η στάθμη του υγρού στο tank έρθει περίπου στο 1mm πάνω από την τρύπα αρχίζει ένα ελαφρύ γουργούρισμα που όσο αδειάζει το υγρό επιδεινώνεται. Η λύση εκείνη τη στιγμή  είναι απλά να προσθέσεις υγρό στο tank.

Με ίδιο στήσιμο σε μένα ήθελε πού και πού κούφιες τζούρες αλλά όχι γουργούρισμα στο λίγο υγρό (τανκ Siam). Καλή λύση!
Το ανάλογο στήσιμο με 5 σπείρες -υπερβολικό για μηχανικό μοντ, έπιασα το λαβάκι για να το δοκιμάσω- είχε περισσότερα γουργουρίσματα και ήθελε ρούφηγμα κάθε τόσο για καλή τροφοδοσία. Έκανε δουλειά αλλά δεν θα το προτιμήσω πάλι.
Προτιμώ τον συνδιασμό του 0.2 χωρίς και 0.17 με, διπλό 2mm φυτίλι και πέντε σπείρες. Ταιριάζει στα γούστα μου και δουλεύει απροβλημάτιστα.

Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #140 στις: Απριλίου 26, 2013, 10:47 »
Καλημέρα παίδες, επειδή θα επιχειρήσω και εγώ να σετάρω με αντίσταση και non, τι είναι καλύτερο να βάλω non αντίσταση  και στα 2 άκρα ή μόνο από τη μια πλευρά του τελικού σύρματος?
Δηλαδή...
non - 0.17 - no
ή 
non - 0.17 ?

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #141 στις: Απριλίου 26, 2013, 11:00 »
Στη μεριά του θετικού οπωσδήποτε.


Αποσυνδεδεμένος ModeMAN

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #142 στις: Απριλίου 26, 2013, 11:32 »
απο εμπειρια μου με αλλους επισκευασιμους με κεραμικο, στηνεται ως
non - 0.17 - no

Αποσυνδεδεμένος Tolias

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #143 στις: Απριλίου 26, 2013, 11:39 »
Εγω θα σου προτεινα να βαλεις και στις 2 ακρες non.

Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #144 στις: Απριλίου 26, 2013, 12:42 »
Τελικά έβαλα και στις 2 μεριές non. Η τελική αντίσταση μου βγήκε στα 1.7 και το δουλεύω χωρίς πρόβλημα καμένου στα 4 Volt. Φυτιλίλα επίσης δεν έχω καθόλου  γιατί πάντα καίω τα φυτίλια πριν σετάρω (να είναι καλά ο Kalafan με τα βίντεο του...). Με ξενίζει λίγο η χαμηλή αντίσταση γιατί από τον Bulli A2-T αλλά και τον Diver μέχρι τώρα έχω μάθει να ατμίζω με αντιστάσεις 2.2, 2.5 ακόμα και 3 Ohm (με 0.15 σύρμα). Την επόμενη φορά θα αυξήσω το μήκους του σύρματος με αντίσταση για να ανεβάβω και σε Ohm. Αυτά, ευχαριστώ πολύ φιλαράκια  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #145 στις: Απριλίου 26, 2013, 17:34 »
Το λεπόν....
Εγω έκανα το αντίθετο απο τον αποπάνωνα. (γειά σου αποπάνωνα).
Το αντίθετο? Δηλαδή αντίσταση με με-χωρίς-μέ ?
Οκ, όχι το αντίθετο. Εβαλα χωρίς χωρίς. Μόνο με με.
Υπελόγιζα να μου βγεί η αντίσταξις κάπου στα 2,4 και βγήκε 2,6.
Δεν ξερω μακροπρόθεσμα ή μεσοπρόθεσμα ή και βραχυπρόθεσμα τι επιπτώσεις μπορεί να εχει στο σιλικονάκι/πλαστικό/τεφλόν/ΠΕΕΚ τι δγιαλα είναι αυτό που κάθεται μέσα του το κεραμικό, αλλα πρακτικά, δεν παρατηρώ καμμιά μα καμμιά διαφορά σε γεύση και απόδοση.

Αποσυνδεδεμένος Δερεκοπουλος νικολαος

  • ***
  • 691
  • Φύλο: Άντρας
  • monta πρωην καπνιστης νυν ατμιστης και υγιης
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #146 στις: Απριλίου 26, 2013, 18:39 »
Kαι εγω το δουλευω τωρα τελευταια με 16αρι σκετο 3 ολοκληρες 2 μισες  με 1,8 ωμ  στα 3,8 volt :) :) :) :) :)


και δουλευει κανονι χωρις διαροες και γευση φουλ γενικα οτι συρμα βαλεις με αντισταση η χωρις

δουλευει απροβληματιστα :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup: αυτη για μενα ειναι η μεγαλη επιτυχια του :yes: :yes: :yes: :yes: :yes: :yes:




Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #147 στις: Απριλίου 26, 2013, 20:59 »
Δεν νομιζω να εχει πει κανεις ποτε οτι εχει διαφορα στην αποδοση χωρις το non συρμα στην αντισταση και ειδικα αν πετυχεις την ωμικη τιμη που θες.Αυτο που εχει ειπωθει ειναι να σκεφτειτε την θερμοτητα που αναπτυσετε στο τεφλον που ερχεται σε επαφη το νεκρο σημειο της αντιστασης (και οχι τοσο υγροποιημενο ) αλλα και την απωλεια-μηδαμινη του ρευματος στα νεκρα σημεια που πηγαινει χαμενη ενω μπορει να αποφευχθεί 

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #148 στις: Απριλίου 26, 2013, 21:43 »
Aν κοιταξουμε τις αντιστασεις των μαμα set up σε εργοστασιακους ατμο,θα δουμε οτι ειναι με κολησεις διαφορετικων συρματων.Μαλλον ειναι non-με-non.Νομιζω οτι ειναι και η αιτια που αυτες οι αντιστασεις δεν ζεστενουν τοσο τους ατμοποιητες.Κανουμε δικα μας set up στα ιδια ωμ & ο ατμο βραζει/ζεματαει.Γιατι? Παραδειγμα ο ce4 που εχει silicons/teflon δεν ξερω,τον δουλευεις μαμα & τα σιλικονακια αυτα δεν εχουν φθορα.Βαζεις συρμα σκετο & στην επομενη αλαγη τα σιλικονακια εχουν καμμενες ακρες.Γιατι?  Απαντω....ο SEB εχει απολυτο δικιο.Τα καιει το σκετο συρμα με αντισταση.Το ιδιο & στον diver.Aν το κοιταξεις καλα θα δεις οτι εχει κανει γραμμωσεις εκει που περναει το συρμα.Ειναι πολυ μικρες,αορατες,αλλα υπαρχουν.Αιτια και για διαροες.Κρημα τοσο καλο ατμο να τον χαλαμε,οταν υπαρχουν και παιδια που μπορουν να μας πουν πολλα και διαφορα & εμεις να μην τους ακουμε.Φιλικα παντα,την γνωμη μου ειπα.Βγηκε μεγαλο & το μνμ.Συγνωμη

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Diver-setup-video-χρησιμες συμβουλες
« Απάντηση #149 στις: Απριλίου 26, 2013, 22:46 »
Ποιος χαλάει τί καλε?
Τα πειράματά μας κάνουμε όλοι! Η απώλεια ειναι θεμα αν υπάρχει! και η διαρροή εβαια! Αλλα θα δείξει με τη χρήση πώς και πόσο κρατάνε τα πλαστικά!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342034 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541053 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30920 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50015 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597033 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357514 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11388 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1173 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591468 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios