vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

141 επισκέπτες, 0 χρήστες

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #300 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:15 »
Η BOXER SHOES(Φειδας) οταν εφαγε χαστουκι απο την ρωσικη αγορα και πηγαινε κατα διαολου την στηριξε η ελληνικη αγορα και σηκωσε κεφαλι(καμια σχεση με το η/τ απλα το λεω σαν παραδειγμα)
Φυσικα ειμαστε μια μικρη χωρα και φυσικα θα κοιταξουμε την ξενη αγορα χωρις ομως να αφησουμε την ελληνικη.Κρατα ρε αδερφε και μια καβαντσα γιατι δεν ξερεις τι ξημερωνει αυριο......θα ελεγα εγω.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #301 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:16 »
....ειδικά οταν τα πρώτα σου βήματα τα έκανες εδώ

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #302 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:18 »
ρε παιδια εαν αυριο σας πει ο ιμεο πουλαω το ggts 50 ευρω ,θα του κανετε μουτρα; εγω παντος οχι :nope:

Αποσυνδεδεμένος PVARELLAS

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #303 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:21 »
Παιδιά δεν είναι όλα τα προιόντα Ελλήνων κατασκευαστών υπερκοστολογημένα ,μερικά όντως είναι τσιμπιμένα τα περισσότερα πιστέυω ανταποκρίνονται στην αξία τους.συγκρίνοντας  το υλικό κατασκευής του nobacco z  και το mod του guss που ΄έχω στα χέρια μου απλά δεν υπάρχει σύγκριση ,το ελληνικό ειναι μακραν μπροστά ,σε σπειρώματα  και σε υφή και σε ποιότητα κατασκευής .Έστω και αν το 'ενα είναι μηχανικό και το αλλο ηλεκτρονικό

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #304 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:24 »
ετσι ειναι και τα δικα μου φιλε μου... απλα καμια σχεση. ακομα και τα ss τα κινεζικα σαν τσιγκος ειναι.(αυτα που εχω).

και για να φερω και ενα παραδειγμα, οταν πηρα το roller ειχε προβλημα ο διακοπτης. σε καποιες μερες ο κατασκευαστης εστειλε σε ολους τους πελατες καινουριο διακοπτη δωρεαν φυσικα και ολα διορθωθηκαν.

ενα smok natural ss που πηρα δεν δουλεψε ποτε σωστα ο διακοπτης,εφαγα μερες με το dremel να τριβω να κοβω να ραβω,μεχρι που το πεταξα και υσηχασα. -- 50 ευρω --
το ρολερακι απο τοτε δουλευει μπουνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:31 από eftihis.k »

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #305 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:33 »
ρε παιδια εαν αυριο σας πει ο ιμεο πουλαω το ggts 50 ευρω ,θα του κανετε μουτρα; εγω παντος οχι :nope:


Ποιος ειπε οτι θα κανει μουτρα;

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #306 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:39 »
Υπάρχουν πολλά ζητήματα πρός συζήτηση ...
Όλοι έχετε δίκιο .
Κι εγώ σαν κατασκευαστής δέν θα πρέπει να κατακρίνω άλλους κατασκευαστές όπος δεν θα ήθελα και το αντίθετο .
Αγοράζω Κινέζικες αντιγραφές και δεν ντρέπομαι να το πώ αλλά ο λόγος είναι γνωστός σε όλους μας , το σίγουρο είναι ότι αν ήταν οικονομικά καλύτερα τα πράγματα για όλους μας θα προτιμούσαμε το γνήσιο και όχι την αντιγραφή .
Άν τώρα τα οικονομικά ήταν καλύτερα και για τους Έλληνες κατασκευαστές σας πληροφορώ ότι και ποίο φτηνά θα ήταν και αντιγραφές δεν θα υπήρχαν . ;)
Φαντάζομαι πως δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε αυτό .
Οι Έλληνες κατασκευαστές είναι οι καλύτεροι στον κόσμο , φυσικά όχι μόνον στο ΗΤ αλλά και οπουδήποτε έχουν τρόπο και ειδικότητα .
Στην μικρή κοινωνία που ζώ γνωρίζω 3-4 άτομα που αν κάτσουν κάτω να σκεφτούν θα σου παρουσιάσουν κάτι νέο και πρωτοποριακό ήδη υπάρχουν 5-6 πολύ σοβαρά σχέδια αλλά από ότι βλέπω δεν πρόκειται να παρουσιαστούν ή να κατασκευαστούν , τον λόγο δέν θα τον πώ γιατί πολύ απλά δέν θα τον καταλάβουν οι περισσότεροι και θα ανοίξουμε τους ασκούς για αυτούς που καραδοκούν .
Δέν καταδικάζω κανέναν ούτε κατασκευαστή ούτε αντιγραφέα αλλά ούτε και έμπορο ....πόσο μάλλον τον απλό καταναλωτή !!!!

Το ΗΤ είναι μία ασχολία - Χόμπι που αντικαθιστά πλήρως το τσιγάρο , έχει όμως και μία ιδιομορφία ... έχει ξεπεράσει μέσα σε 3 χρόνια οποιαδήποτε άλλη κατασκευή παγκοσμίως .
Ή πληθώρα διαφορετικών ατμοποιητών ξεπέρασε και την βιομηχανία  αυτοκινήτων σε επιλογές και σε λίγο οι μπαταριοθήκες θα ξεπεράσουν την βιομηχανία των φακών .
Ή εξέλιξη λοιπόν είναι ραγδαία και συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς προς όφελος της τεράστιας πλέων κοινότητας μας .
Σύντομα θα δούμε και νέα υλικά όπου θα βοηθήσουν ακόμα περισσότερο και μήν ξεχνάτε τον κλάδο τών υγρών που ίσος έχει περισσότερη σημασία και εξέλιξη από τα υπόλοιπα .
Όλοι συνεισφέρουν λοιπόν ακόμα και οι αντιγραφείς ( που μπορεί και να μήν είναι , λέω εγώ τώρα !!!!)

Καλό Σαββατόβραδο.




Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #307 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:39 »
και να πουμε και του στραβού το δίκιο δεν μας απειλούν με τη ζωή μας να τα αγοράσουμε
απλά δεν ξέρω αν μας συμφέρει στην τελική όλη αυτή η επιδημία των αντιγραφών σαν καταναλωτές

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #308 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:45 »
Δέν θα το έλεγα επιδημία αλλά περιέργεια επειδή είναι χόμπι θέλεις να δοκιμάσεις τα πάντα και είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό .

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #309 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:49 »
επιδημία εννοώ των κινέζων να αντιγράφουν

και λέω αν μας συμφέρει
γιατι οι κατασκευαστες των original για να ανταγωνιστούν τους κινέζους
αναγκαστούν να κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα
αποκλείοντας έτσι μια μεγάλη μερίδα καταναλωτών που επιθυμούν να αγοράσουν ένα και καλό
παρά 3 αμφιβόλου ποιότητας

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #310 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:52 »
Βγάζει κάποιος ένα εξελιγμένο κινητό και το κοστολογεί 1000€. Οι έχοντες θα το αγοράσουν. Οι υπόλοιποι θα περιμένουν. Με τον καιρό και αφού η εταιρία έχει αποσβέσει το κόστος έρευνας η τιμή θα πέσει στα 500€ αφού τα υλικά κοστίζουν ελάχιστα. Εκεί θα το αγοράσει ο μέσος κοσμάκης.

Τι γίνεται στο η.τ.? Βγάζει κάποιος έναν ατμοποιητή στα 200€. Δεν τον κάνει ευρέως διαθέσιμο αλλά δημιουργεί λίστες αναμονής και προπαραγγελίες ώστε το κόστος παραγωγής να το επωμιστούν ΟΛΟΚΛΗΡΟ οι αγοραστές. Με την πάροδο του χρόνου η τιμή δεν πέφτει, οι λίστες και η τιμή παραμένουν. Ο κατασκευαστής βρήκε την κότα με τα χρυσά αυγά. Mάλιστα οι κότες έχουν δημιουργήσει fan club και τον προσκυνούν ότι κι αν κάνει.

Είμαστε περίεργα ζώα εμείς οι άνθρωποι.

Έρχεται λοιπόν ο Κινέζος, βλέπει ότι τα υλικά του ατμο δεν κοστίζουν πάνω από 10-20€ και φυσικά σπεύδει να επωφεληθεί.

Αρκετοί λένε ότι οι κλώνοι δεν είναι το ίδιο ποιοτικοί. Ίσως αλήθεια προς το παρόν. Γιατί αυτή τη στιγμή με κλώνους ασχολούνται οι δευτεροκλασάτοι Κινέζοι. Έχετε την εντύπωση ότι αν έφτιαχνε αντίγραφο της Ιθάκης η Kanger ή Joytech θα βλέπατε κάποια διαφορά?

Οι κατασκευαστές ας κάνουν πρώτα την αυτοκριτική τους πριν αναρωτηθούν γιατί ο κόσμος αγοράζει τους κλώνους. Στο κάτω-κάτω δεν ανακάλυψαν τον τροχό. Εξελίσσουν μια ιδέα - δηλαδή το η.τ. - που είναι κινέζικη.
Το παράδειγμα του κινητού δεν είναι ακριβής αναλαγία. Η τεχνολογία συχνά βασίζεται στις ίδιες τις χώρες που κάνουν τους "κλώνους" και καμιά φορά η διαφορά είναι μόνο στην αισθητική και το μάρκετινγκ. Μέσα σε λίγους μήνες, οι "κλώνοι" μπορεί να είναι ανώτεροι του αρχικού γιατί και η τεχνολογία εξελίσσεται ραγδαία. Εμείς ως τώρα έχουμε να κάνουμε με ταπεινή τεχνολογία ή "απλή" μηχανουργία. Ρόλο παίζει η λεπτομέρεια, τα υλικά, η αντοχή στον χρόνο, η απόδοση, η ομορφιά. Οι εξελίξεις είναι μικρές, δεν γίνονται επαναστατικά βήματα.

  • Αν το μοντ δουλεύει χρόνια ή ψοφάει σε τρεις μήνες δεν είναι μικρό πράγμα.
  • Αν ο ατμοποιητής σε κρατά ικανοποιημένο ή μαζεύεις ζουμιά ανά πεντάλεπτο δεν είναι μικρό πράγμα.
  • Αν έχεις άμεσα καλό σέρβις ή τα λεφτά σου χάνονται οριστικά δεν είναι μικρό πράγμα.
  • Αν φοβάσαι πως κάτι μπορεί να σου σκάσει στο στόμα δεν είναι μικρό πράγμα.
  • Αν μέρα παρά μέρα ρουφάς καμμένο δεν είναι μικρό πράγμα.
Όλα αυτά σε στέλνουν για άλλη αγορά ή στο περίπτερο.

Υπάρχουν και οι φαντασμένοι και οι γκατζετάκηδες και τα πρόβατα που ακολουθούν τις "φίρμες". Όπως υπάρχουν και πολλοί αξιόλογοι κλώνοι με πολλούς ευχαριστημένους πελάτες. Αυτό δεν σημαίνει πως οι κλώνοι δεν είναι ποτέ ρίσκο (συχνά είναι), ούτε πως όταν προτιμήσουμε κάτι αυθεντικό είμαστε ψωνάρες. Ψωνάρα μπορεί να είναι και ο τύπος που περηφανεύεται πως βρήκε BlofaFire μπαταρίες 8500 mah 10 σεντς πιο φτηνά από τις δικές μου ή τις δικές σου και "δεν ξέρω τι λέτε αλλά μου δουλεύουν μια χαρά". Με τέτοια δεν βγάζουμε άκρη ούτε αποδεικνύουμε κάτι. Ούτε αξίζει πια η μόνιμη αναφορά σε έναν συγκεκριμένο κατασκευαστή που η συμπεριφορά του έχει διχάσει τους ατμιστές: δεν ήμαστε στο 2011 και οι περισσότεροι επώνυμοι κατασκευαστές δεν φέρονται έτσι.

Ας πούμε, χρειάστηκε να φτιάξει ο craven τον Diver (για άλλους υπήρξε ο Killer) για να σταματήσω να πετάω χρήματα σε ελλατωματικούς Boge και Kanger (γιατί οι "πρωτοκλασάτοι" δεν ήταν ποτέ αληθινά πρωτοκλασάτοι και το ζήσαμε όλοι). Δεν τον έφτιαξε η Kanger, όχι γιατί είναι καμμιά υψηλή τεχνολογία, αλλά γιατί ήθελε να πουλά εκατομμύρια κομμάτια (με 20% σκάρτα) κι όχι να έχω ένα τρόπο να ατμίζω με συνέπεια. Όταν κάποιος μικρός κατασκευαστής κάνει τον κόπο, πάρει το ρίσκο και σκιστεί να φτιάξει μόνος του μια αγορά για τέτοιο προϊόν, τότε θα βγάλει η Κίνα ένα κλώνο που μπορεί να δουλεύει εξίσου -αλλά μπορεί και όχι. Και θα το κάνει μαζικά με φτηνές τιμές. Και θα πούμε τι; Πως ο craven μας κορόϊδευε; Έφτιαξε κάτι καλό, αξιόπιστο, όμορφο και πολύ φτηνό για το κόστος που έχω γλιτώσει σε κάρτο. Αν ο γίγαντας που μου τα έτρωγε τόσο καιρό πλακώσει και φτιάξει κάτι φτηνότερο (πιθανότατα με αρκετά προβλήματα αν κρίνω από τα άλλα προϊόντα του) θα είναι μάγκας;

ΟΚ, όταν πέφτει αφραγκιά παίρνεις ό,τι μπορείς, μια χαρά το ξέρω και το καταλαβαίνω στο πετσί μου αυτό.
Ευτυχώς που υπάρχουν φτηνές λύσεις!
Ούτε κακό είναι, ούτε ντρέπομαι, ούτε τίποτα: οι πιο πολλοί αγωνιζόμαστε να επιβιώσουμε πλέον.
Αλλά το καταλαβαίνω καλύτερα όταν μου χαλάει στα χέρια και πρέπει να βρω άλλο!

Τελικά, εδώ οι πλειοψηφία δεν είναι κατασκευαστές. Όσοι από αυτούς κάνουν καλή δουλειά δεν χάνουν κέρδη από τα κινέζικα, ούτε θα μπορούσαν να παράγουν και να διανέμουν άπειρα κομάτια. Αν φτιάχνεις το Χ και παντού διαφημίζονται και κλώνοι του Χ, τότε έχεις και τζάμπα διαφήμιση και είναι απόδειξη πως κάτι καλό έχεις φτιάξει. Κανείς δεν κάνει κόπια ενός σκάρτου που δεν το θέλει ο κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #311 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:56 »
επειδή αναφέρονται πολλοί στα "πρόβατα" που ακολουθούν φίρμες ή μοντέλα
να κάνω δυο ερωτήσεις:
1)ποια είναι τα μοντέλα ή οι φίρμες
2)και για ποιο λόγο είναι πρόβατα?

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #312 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 20:02 »
ρε παιδια εαν αυριο σας πει ο ιμεο πουλαω το ggts 50 ευρω ,θα του κανετε μουτρα; εγω παντος οχι :nope:
αν αυριο πει 50 πρεπει να δικαιολογισει γιατι τοσο καιρο εκανε 200............
και μολις το παει 50 θα το πουλησει ο κινεζος 12........
η ιθακη κλονος εχει 35 γιατι η ''γνησια'' εχει 130........αμα παει 90 θα δινει και ο κινεζος την δικη του 20...........!!!!


επρεπε αλλες εποχες να ειχαν προσεξει οσοι κατασκευαζουν η.τ.....ελληνες και ξενοι.............!!!!!!
απλα ανεβασε τον πηχυ καποιος και εβαλε και μια τιμη υψηλη και ολοι οι αλλοι προσπαθουσαν να λανσαρουν κατι το ιδιο αλλα με μικρες παραλλαγες στο προιον και αμελητεα πτωση η αυξηση στην τιμη............!!!!!!!!!!!
βαζουν και κατι βαρυγδουπα ονοματα και βουρ................


ξαναλεω........ανοξειδωτος αξονας για προπελα βαρκας 25 χιλιοστα , μηκος 1,20 μετρα, με κωνικο στην μια ακρη και με τρυπα για κοπιλια τιμη 45 ευρω..............!!!!!!!!!!!!!!







Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #313 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 20:09 »
Προσωπικά χρησιμοποίησα τους όρους αυτούς για ανθρώπους που ακολουθούν με φανατισμό μόνο γνωστούς και ακριβούς κατασκευαστές και προϊόντα, αποκλειστικά για λόγους ματαιοδοξίας.

[Άλλοι αποκαλούν έτσι οποιονδήποτε αγοράσει κάτι επώνυμο. Και άλλοι νομίζουν πως όσοι κάνουν μόνο φτηνές αγορές είναι ατμιστές δεύτερης κατηγορίας. Και τις δυο κατηγορίες τους θεωρώ κομπλεξικούς.]

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #314 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 20:11 »
@KING δεν λεω οτι ειναι φθηνα,λεω οτι οσο η παραγωγη τους φευγει δεν εχουν λογο να αλαξουν πολιτικη.

υγ. στις τιμες σιγουρα παιζει ρολο το ποσα θες το μηνα για περιπτερο.
σουλεει ο χ κατασκευαστης  2πακετα χ3,5 ευρω 210 το μηνα . αρα 160 το μοντακι και εχεις και ρεστα για ζουμια.
και εντελει ειναι και ετσι. εγω εκαιγα 140-150 ευρω το μηνα δηλαδη 12 προβαρι το χρονο :o :o

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147149 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 51 10672 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 00:37
από Tem
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 7998 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2122 345397 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 02, 2024, 09:58
από noe
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208825 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 544975 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32885 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360775 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13260 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 195721 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos