vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

163 επισκέπτες, 0 χρήστες

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #285 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 17:25 »
Ε μα πως... Υπάρχει διαφορά. Η μια έχει λογκο η αλλη όχι. :P:P

Στάλθηκε χρησιμοποιώντας tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #286 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 17:31 »
Ναι , είναι 6 φορές καλύτερη...
Aυτό από που εξάγεται?

Eγω πάντως που τις εχω και τις δύο δεν βρίσκω διαφορές. Σίγουρα δεν είναι 6 φορές καλύτερη...
Σιγά μην είναι 6 φορές καλύτερη! Ούτε γι' αστείο!
Ηδη το 2x είναι πολύ υψηλό standard και ειδικά για τέτοια αντικείμενα πόσο μάλλον το 6x...
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 17:49 από zacharis1955 »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #287 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 17:45 »

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #288 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 17:49 »
Eγω πάντως που τις εχω και τις δύο δεν βρίσκω διαφορές. Σίγουρα δεν είναι 6 φορές καλύτερη.   Γνώμη μου.  :yes:

Την ίδια γνώμη έχω κι εγώ, αν και δεν έχω την γνήσια, την συγκρίνω όμως με τον -γνήσιο- Οδυσσέα.
Πάντως, αν υπήρχε 1:1 κλώνος του Οδυσσέα στο 1/5 της τιμής όταν τον αγόρασα, μάλλον τον κλώνο θα έπαιρνα.
Μου αρέσουν τα προϊόντα του Θανάση, δεν λέω, και γενικά στηρίζω την εγχώρια αγορά, για την τόνωση του κλάδου του Η.Τ., μόνο όταν δεν υπάρχουν παράλογες διαφορές τιμής όμως!

Μια Ιθάκη (1:1) στο 1/5 της τιμής, είναι πρόκληση για έναν καταναλωτή....

Έτσι, κι αλλιώς, και οι δύο αγορές έχουν το κοινό τους.

Άλλωστε, όταν τα περισσότερα γνήσια προϊόντα είναι σχεδόν σε μόνιμη βάση out of stock, τί επιλογές έχει ο αγοραστής;;;
Μήπως οι ιδιώτες κατασκευαστές τελικά ωθούν τους καταναλωτές σε κλώνους;
Και το λέω αυτό, γιατί κι εγώ αν δεν είχα τόση υπομονή και επιμονή να ψάχνω και να περιμένω, δεν θα είχα αγοράσει ποτέ το ggts και τον Οδυσσέα!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #289 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 17:51 »
Δεν λέω, καλώς υπάρχουν φτηνά κινέζικα μοντάκια.
Αλλά αφού είναι τόσο γάτοι και σούπερ και γνώστες γιατί δεν βάζουν έναν ταλαίπωρο κακοπληρωμένο σχεδιαστή τους να κάνουν ένα πρωτότυπο; Αν η μεγαλύτερη παραγωγική δύναμη στον κόσμο δεν τολμάει ένα αυθεντικά κινέζικο μοντάκι, ε, δεν εντυπωσιάζομαι κι όλας...
Ούτε μπορώ να πω μπράβο που λένε "nemesis mechanical mod". Δεν είναι ρε φίλε, πώς να το κάνουμε! Κότσαρέ του τρεις χαραξιές, πες το Denesis και πούλα το σαν παρόμοιο τουλάχιστον.
 
Επίσης, συνήθως δεν είναι ισάξιο προϊόν. Αν είσαι τυχερός είναι όντως σχεδόν το ίδιο, για κάποιο καιρό.
Αν δεν είσαι, τα προβλήματα αρχίζουν με το που το πάρεις στα χέρια σου (έχω βαρεθεί να διαβάζω στο ιντερνέτι τις πατέντες που κάνουν οι κάτοχοι για να λύνουν τα πάσης φύσης προβλήματα).
Διακόπτες που θερμαίνονται σε κάτι που κρατάς μόνιμα μπροστά στο στόμα σου; Το έχω πετύχει να ανφέρεται δυο-τρεις φορές για "επώνυμο" μοντ (όπου το άμεσο σέρβις είναι άψογο) και καμμιά εκατοστή για κινέζικο αντίγραφο (όπου την πάτησες). Ε, δεν είναι και τεφαρίκι ούτε η κορυφή της τεχνογνωσίας...

Το αυθεντικό είναι "έξι φορές καλύτερο";
Από μια πλευρά όχι.  Άλλα τα κόστη στη Δύση, άλλη η προσοχή στη λεπτομέρεια, άλλα και τα κέρδη του κατασκευαστή ανά κομμάτι. Κάποιοι μπορεί και να το παρακάνουν, το γνωρίζω.
[Ανάλογα, κι εμείς δεν τη βγάζουμε με μια κούπα ρύζι όλη μέρα και κανείς μας δεν το βρίσκει αίσχος αυτό...]

Από την άλλη... ναι.
Στο παραμικρό πρόβλημα ο κατασκευαστής (οι έλληνες που έχω χρειαστεί) σε υποστηρίζει άψογα και συνήθως σε αναβαθμίζει δωρεάν. Έχω ψαρώσει από την υποδειγματική και γενναιόδωρη συμπεριφορά ελλήνων κατασκευαστών. Τα προϊόντα τους μπορεί να ζήσουν πολλά-πολλά χρόνια. Και στο μεταξύ λειτουργούν καλύτερα και φαίνονται και πιο όμορφα.
Μπορεί κάποιος να δώσει πολύ περισσότερα λεφτά για μια σειρά "φτηνών" προϊόντων που δεν κάνουν εξίσου καλή δουλειά.

Δεν βάζω καν την αξία του να πληρωθεί ένας ντόπιος κατασκευαστής που είναι εξαιρετικός επαγγελματίας (ευτυχώς έχουμε πολλούς στο χώρο του ΗΤ) και που θα ξοδέψει τα λεφτά του εδώ. Ούτε μιλάω εθνικιστικά: οι λόγοι είναι πρακτικότατοι και επηρεάζουν και μένα σαν πολίτη και εργαζόμενο σ' αυτή τη χώρα.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #290 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 18:00 »

Ούτε μπορώ να πω μπράβο που λένε "nemesis mechanical mod". Δεν είναι ρε φίλε, πώς να το κάνουμε! Κότσαρέ του τρεις χαραξιές, πες το Denesis και πούλα το σαν παρόμοιο τουλάχιστον.
 

Δεν έχεις καθόλου άδικο σ'αυτό, μπορεί κάποιος να το χαρακτηρίσει και αλητεία. Μια διαφοροποίηση θα ήταν τουλάχιστον πιο... ΄"έντιμη".

Νομίζω ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση.

Αν κάποιος έχει και θέλει να διαθέτει 300-400€ τον χρόνο για να κάνει το κέφι του και τις συλλογές του σε Η.Τ. σαφώς και δεν τον νοιάζουν ούτε τιμές, ούτε τίποτα και καλά θα κάνει να το κάνει. Κι από την άλλη όμως, αν κάποιος έχει την επιλογή να πάρει έναν κλώνο της Ιθάκης (ακόμη κι αν θεωρήσουμε ότι δεν έχει 100% την απόδοση και την αντοχή της γνήσιας) με κόστος όσο 2-3 clearomizers  αγορασμένα από ένα μαγαζί της γειτονιάς, έχει κάθε δίκιο να το κάνει επίσης!

Όπως και να' χει, σε μια ελεύθερη οικονομία, η μεγαλύτερη δύναμη που υπάρχει είναι ο καταναλωτής... κι ας μην το γνωρίζει.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #291 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 18:09 »
Κι εγώ σκέφτηκα τη λέξη αλητεία.

Οπωσδήποτε ο κάθε καταναλωτής να κάνει αυτό που νομίζει, δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Αλλά η επιλογή του καθένα δεν είναι πάντα το απολύτως σωστό και απολύτως συμφέρον.
Αν το δεις από άλλη πλευρά, μπορεί να μην είναι ούτε σωστό, ούτε συμφέρον.

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #292 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 18:27 »
Οι κινέζοι δύσκολα θα βγάλουν κάτι δικό τους ισάξιο ή ανώτερο απο τα ευρωπαϊκά , για έναν ακόμη λόγο  εκτός του κόστους.Γιατί όλοι μας θα το βαφτίσουμε κινεζιά.
Όπως πχ το vamo που είναι ανώτερο απο πολλά άλλα ηλεκτρονικά. Αν το vamo ήταν αγγλικό και είχε 100 ευρώ, όλοι θα λέγαμε τι φοβερό εργαλείο.
Αυτη η λογική που γράφω νομίζω αναφέρθηκε και πριν απο κάποιο φίλο. Οπότε γιατί να ψάχνουν για καινουρια σχέδια; Βλέπουν τι πουλάει και το αντιγράφουν. Ειτε μιλάμε για mod είτε για ατμοποιητή. Αλλα τα αντιγράφουν πολύ καλά , οπως την Ιθάκη , άλλα καθόλου καλά ( δεν ξέρω πιο να πρωτοαναφέρω). Αυτο εχει και τα καλά και τα κακά για εμάς τους καταναλωτές .
Για τους κατασκευαστές , σαφώς και είναι δυσκολότερα τα πράγματα. Είναι δύσκολο να βγάλεις μια σωλήνα που να μην μπορει να αντιγραφεί. Ίσως το δούμε και αυτο στο μέλλον, αλλα δύσκολα .

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #293 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 18:43 »
Βγάζει κάποιος ένα εξελιγμένο κινητό και το κοστολογεί 1000€. Οι έχοντες θα το αγοράσουν. Οι υπόλοιποι θα περιμένουν. Με τον καιρό και αφού η εταιρία έχει αποσβέσει το κόστος έρευνας η τιμή θα πέσει στα 500€ αφού τα υλικά κοστίζουν ελάχιστα. Εκεί θα το αγοράσει ο μέσος κοσμάκης.

Τι γίνεται στο η.τ.? Βγάζει κάποιος έναν ατμοποιητή στα 200€. Δεν τον κάνει ευρέως διαθέσιμο αλλά δημιουργεί λίστες αναμονής και προπαραγγελίες ώστε το κόστος παραγωγής να το επωμιστούν ΟΛΟΚΛΗΡΟ οι αγοραστές. Με την πάροδο του χρόνου η τιμή δεν πέφτει, οι λίστες και η τιμή παραμένουν. Ο κατασκευαστής βρήκε την κότα με τα χρυσά αυγά. Mάλιστα οι κότες έχουν δημιουργήσει fan club και τον προσκυνούν ότι κι αν κάνει.

Είμαστε περίεργα ζώα εμείς οι άνθρωποι.

Έρχεται λοιπόν ο Κινέζος, βλέπει ότι τα υλικά του ατμο δεν κοστίζουν πάνω από 10-20€ και φυσικά σπεύδει να επωφεληθεί.

Αρκετοί λένε ότι οι κλώνοι δεν είναι το ίδιο ποιοτικοί. Ίσως αλήθεια προς το παρόν. Γιατί αυτή τη στιγμή με κλώνους ασχολούνται οι δευτεροκλασάτοι Κινέζοι. Έχετε την εντύπωση ότι αν έφτιαχνε αντίγραφο της Ιθάκης η Kanger ή Joytech θα βλέπατε κάποια διαφορά?

Οι κατασκευαστές ας κάνουν πρώτα την αυτοκριτική τους πριν αναρωτηθούν γιατί ο κόσμος αγοράζει τους κλώνους. Στο κάτω-κάτω δεν ανακάλυψαν τον τροχό. Εξελίσσουν μια ιδέα - δηλαδή το η.τ. - που είναι κινέζικη.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #294 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 18:45 »
Αν το vamo ήταν αγγλικό και είχε 100 ευρώ, όλοι θα λέγαμε τι φοβερό εργαλείο.
Δηλαδη αν το provari ήταν κινέζικο θα το κράζανε περισσότεροι αποτι τώρα;
Δεν εχω δει άτομο να κράζει το vamo για τα ρεύματα του συνυπολογίζοντας τα χρήματα που ζητάει.
Μέγεθος,design ,ποιότητα,αντοχή κλπ του αξίζει το κράξιμο!

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #295 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 18:49 »
Σίγουρα δε θα το θαυμάζαν τόσο, αλλα μιλάς για ένα απο τα δυο κορυφαία που κυκλοφορούν .
Όσο για τους κατασκευαστές που αναφέρει ο προηγούμενος φίλος, αν βγάλεις 2000 κομμάτια, τα πουλήσεις απο 50 ευρω και σου μείνουν τα 200, παει όλο το κέρδος. Αν βγάλεις 200 και τα δώσεις με 150 ευρω, έχεις σίγουρο κέρδος και δε σε χτυπάει και ο κλώνος τόσο πολύ στην τσέπη.

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #296 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 18:49 »
Ισως να κανω λαθος σε αυτο που θα πω αλλα αν παρουμε στην τυχη απο το φορουμ μας εναν ατμιστη που να ασχολειτε πανω απο 1 χρονο,του δειξουμε ενα μοντ καινουριο,του πουμε  τα τεχνικα χαρακτηριστικα του,την χωρα προελευσης του μοντ/ατμοποιητη και στο τελος τον ρωτησουμε ποσο το κοστολογει,πιστευεται οτι θα πεσουν πολυ εξω;Πιστευω πως θα πεσουν εξω λιγα ευρω.Μηπως θα γνωριζουν το ακριβες κοστολογιο;Πιστευω πως οχι.
Θελω να πω,μηπως οι τιμες βγαινουν λιγο χονδρικα γιατι εχει γινει ετσι η αρχη;
Ειμαι απο αυτους που λενε ΟΧΙ ΚΛΩΝΟΥΣ,ΝΑΙ ΣΤΑ ΓΝΗΣΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ Η/Τ.Ομως δεν νομιζω να ειμαι γ
ια πολυ ακομα. Οι επιλογες μου αρχιζουν και στενευουν.Καποια στιγμη με μαθηματικη ακριβεια θα κοιταξω και γω τα κινεζικα.
Αυτο που μου κανει εντυπωση και  αξιο αποριας ειναι,οι δικοι μας κατασκευαστες δεν βλεπουν οτι οι κινεζοι μας εχουν παρει φαλαγγι;Φυσικα δεν μπορουμε να πιασουμε τους κινεζους για τους λογους που ολοι γνωριζουμε πανω κατω,και φυσικα οι περισσοτεροι πονταρουν στην ξενη αγορα,αλλα  μηπως λεω μηπως θα επρεπε να ριξουν λιγο νερο στο κρασι τους και να κοιταξουν και λιγο την ελληνικη αγορα που στο φιναλε ειναι η μονη που θα τους στηριξει σε περιπτωση στραβης απο τις αλλες αγορες;Δεν λεμε τιμες κινας αλλα........

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #297 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 18:57 »
...Mάλιστα οι κότες έχουν δημιουργήσει fan club και τον προσκυνούν ότι κι αν κάνει...

Κοτες οι των fan club ?...        :laugh1: :laugh1: :laugh1: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :heat: :heat: :heat:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #298 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 18:58 »
με λύπη μου το λέω αλλά με σιγουριά
η Ελλαδάρα μας για τους κατακευαστές
είναι ένα μικρό χωριο σε σχέση με την παγκόσμια αγορά

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #299 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 19:12 »
εγω αυτο που εχω καταλαβει απο την εμπειρια 2 ετων ,ειναι οτι με τα κινεζικα φθηνα προιοντα ,εχω ξοδεψει τα διπλα λεφτα απο οτι με τα ακριβα..
οποτε για εμενα ειναι μονοδρομος πια. οσο για τους κατασκευαστες προφανος και δεν τους νοιαζει εαν ψωνισετε τις αντιγραφες,οσο αυτοι ειναι out of stock.
εαν ποτε πεσει η ζητηση τοτε θα το ψαξουν για φθηνοτερα.
απλα προσφορα και ζητηση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147150 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 51 10678 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 00:37
από Tem
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 7999 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2122 345398 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 02, 2024, 09:58
από noe
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 208826 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 544975 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 32885 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52321 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 360775 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13260 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 195721 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos