vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

36 επισκέπτες, 5 χρήστες
aalex, Milarepa, supad, Tem, mathimatikos1966

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #315 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 20:13 »

ξαναλεω........ανοξειδωτος αξονας για προπελα βαρκας 25 χιλιοστα , μηκος 1,20 μετρα, με κωνικο στην μια ακρη και με τρυπα για κοπιλια τιμη 45 ευρω..............!!!!!!!!!!!!!!

Άν κατασκευάστηκε αποκλειστικά για σένα ένα κομμάτι τότε πολύ φτηνό το πείρες . :yes:

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #316 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 20:17 »
Εγω θα ρωτουσα κατι αλλο. Δεν διαφωνω οταν θα βγει ενα μοντ  ο κατασκευαστης να το δωσει 100 ερω για παραδειγμα.Τον επομενο χρονο δεν θα μπορουσε να το δωσει 80 ευρω;Να γινει τελος παντον μια κινηση καλης θελησης.Να δουμε και μεις οτι ο ανθρωπος προσπαθει για μας και αν ειχαμε εστω και μια επιλογη αναμεσα σε αυτον και σε εναν κινεζο να προτημουσαμε αυτον.Μιλαω παντα γι'αυτους που εχουν ακομα την "ανεση"της επιλογης,γιατι για μερικους απο εμας ειναι μονοδρομος ο κινεζος.Δεν μπορουμε με τιποτα να φτασουμε τις τιμες τους.Απλα θα καταλαβουν και αυτοι που δεν εχουν αλλη επιλογη εκτος απο την αγορα του κινεζικου,οτι δεν τους κοροιδευουν  τουλαχιστων οι ελληνες κατασκευαστες.....αν το σκεφτονται.


Υ/Γ. Δεν κατηγορω κανενα ελληνα κατασκευαστη,καθε αλλο μαλιστα τους βγαζω το καπελο για τις πανεμορφες και λειτουργικες δημιουργιες τους :respect_hat:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #317 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 20:20 »
Ρε παιδιά, όταν μετά από Καραβέλες, Chi You, bOd, Paps, Gus, Atmizoo, Sirius και άπειρα άλλα φτηνά, ακριβά ή πανάκριβα μοντ -για να μείνω μόνο σε αυθεντικά μηχανικά μοντάκια- εμείς έχουμε ακόμα για επιχείρημα το τι έκανε ο imeo... έλεος!
 :dontknow:
Σαν κάτι καφενεία σε χωριά που οι παππούδες ακόμα μιλάνε για το ποιός έκλεψε τον γάιδαρο το 1966.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #318 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 20:22 »
Σταθη αφου δεν περισευει μοντακι ουτε δειγμα γιατι να το κανουν αυτο;
εξαλου η αγορα ειναι παγκοσμια. εαν σφιξουν τα γαλατα στην Ελλαδα θα στραφουν στις εξω αγορες.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #319 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 20:30 »
Όσοι δεν θέλουν να καταλάβουν τα απλά και αυτονόητα να το αφήσουμε εδώ ... μήν το κουράζουμε άλλο .
Καλή συνέχεια σε όλους μας .

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #320 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 20:34 »
Σταθη αφου δεν περισευει μοντακι ουτε δειγμα γιατι να το κανουν αυτο;
εξαλου η αγορα ειναι παγκοσμια. εαν σφιξουν τα γαλατα στην Ελλαδα θα στραφουν στις εξω αγορες.


ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΡΕ γ@#ώΤΟ  :)


Όσοι δεν θέλουν να καταλάβουν τα απλά και αυτονόητα να το αφήσουμε εδώ ... μήν το κουράζουμε άλλο .Καλή συνέχεια σε όλους μας .
Φιλε μου συζητηση κανουμε και καλος γινετε!Μπορει να βγει και κατι καλο για μας(ειμαι λιγο ρομαντικος;  :)  ) η γι'αυτους που γινετε η συζητηση!Οπως και να'χει παντος για μας ειναι καλο γιατι μαθαινουμε απο ατομα που γνωριζουν πολλα περισσοτερα ;)




Συγχωνευση ποστ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 21:32 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #321 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 21:07 »
Τότε ραντεβού στα νήματα και θέματα που πρέπει γιατί εδώ
θα παρεξηγηθούμε μεταξύ μας ενώ συμφωνούμε στα περισσότερα . ;)

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #322 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2013, 22:06 »
Οχι φιλε μου να παρεξηγηθουμε και μαλιστα πισω απο μια οθονη.Ζητω συγνωμη αν προκαλεσα κατι τετοιο! :bye:

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #323 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 01:08 »
Έχω συζητήσει με 2 Έλληνες κατασκευαστές για τις υψηλές τιμές των mod τους.
Και από τους 2 πήρα παρόμοια απάντηση.
"Αν κάποιος έχει μαγαζί και πουλάει με απόδειξη τότε το κέρδος του δεν είναι ούτε το 1/3 της τιμής"

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά μου φαίνεται πολύ πιθανό με την υπερφορολόγηση που έχει επιβάλλει το Ελληνικό κράτος.

Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #324 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 01:13 »
Ο κλώνος από Fasttech Chi_You clone brass με 21 € , το γνήσιο σε μεταπώληση 300 €

Ίδιο υλικό και ο σχολιαστής στο βίντεο αρνείται να πιστέψει ποιο είναι ποιο

http://www.youtube.com/watch?v=tdO-oHr8Q7E&feature=youtu.be

Τεράστια διαφορά ειδικά σε μεταπωλήσεις των γνησίων πάνω από το 100% που αγγίζουν το 1000%

Τώρα τι μέρος του λόγου είναι το 21 € με το 200 € που κοστίζει το γνήσιο και πόσο χρόνο
παραμονής σε λίστα και με προπληρωμή μάλιστα.
Στην υγειά τους ! έκαναν το η.τ. Χρηματιστήριο

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #325 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 01:38 »
δε φταινε αυτοι.
εμεις που τσιμπαμε κ τα θελουμε ολα. :wall:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #326 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 02:04 »

Τελικά, εδώ οι πλειοψηφία δεν είναι κατασκευαστές. Όσοι από αυτούς κάνουν καλή δουλειά δεν χάνουν κέρδη από τα κινέζικα, ούτε θα μπορούσαν να παράγουν και να διανέμουν άπειρα κομάτια. Αν φτιάχνεις το Χ και παντού διαφημίζονται και κλώνοι του Χ, τότε έχεις και τζάμπα διαφήμιση και είναι απόδειξη πως κάτι καλό έχεις φτιάξει. Κανείς δεν κάνει κόπια ενός σκάρτου που δεν το θέλει ο κόσμος.

Μπράβο ρε BigSur και γραπτώς :thumpup:





To θέμα είναι αν η Ithaka των 200 $ είναι 6 φορές καλύτερη από την "Ithaka" των 35 $...
Ναι , είναι 6 φορές καλύτερη...
Aυτό από που εξάγεται?


Προσωπικό συμπέρασμα.

Υπ' όψιν ότι έχω τον κλώνο της εδώ και ένα μήνα και πριν λίγες ώρες κέρδισα σε κλήρωση και την γνήσια :D

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #327 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 02:25 »
"Αν κάποιος έχει μαγαζί και πουλάει με απόδειξη τότε το κέρδος του δεν είναι ούτε το 1/3 της τιμής"

Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά μου φαίνεται πολύ πιθανό με την υπερφορολόγηση που έχει επιβάλλει το Ελληνικό κράτος.
Όχι δεν είναι έτσι, αλλά η συζήτηση γίνεται για τους κατασκευαστές γενικά. Έχουν βάλει και οι Έλληνες το λιθαράκι τους αλλά η κατάσταση είναι η ίδια παγκόσμια.
Θα σου αναφέρω σαν παράδειγμα τον russian 91% που είναι κλώνος του kayfun lite. Από ότι λένε βέβαια ο κλώνος είναι καλύτερος από το πρωτότυπο κι αυτό γιατί σχεδιάστηκε από κάποιους Ρώσους που δούλευαν στον svoemesto. Μάθανε λοιπόν όλα τα "κόλπα" και εξηγώ.
Το αυθεντικό έχει 80€ και ο κλώνος 70€ υπάρχει μόνο σε προπαραγγελία. Όμως το VaporTek τον έδινε 47€. Για το λόγο αυτό τους έβαλε κατσάδα ο κατασκευαστής κι ανέβασαν την τιμή στα 70€ με την ακόλουθη ανακοίνωση:
We have had extensive conversations with Kebo the manufacturer of the Russian 91%. From this point forward we will comply with their pricing guidelines.  Our original orders will be fulfilled but any order from this day forward will comply with their pricing guidelines. Kebo manufactures quality products and we want to do business with them in the future so we will do what it takes to maintain our relationship with them.

Σε μετάφραση:
Είχαμε εκτεταμένες συζητήσεις με τον Kebo κατασκευαστή του Russian 91%. Από αυτό το σημείο και μετά θα συμμορφωθούμε με τις δικές του οδηγίες τιμολογιακής πολιτικής. Οι αρχικές μας παραγγελίες θα εκτελεστούν κανονικά, αλλά οποιαδήποτε παραγγελία από δω και στο εξής θα συμβαδίζει με τη δική του πολιτική τιμών. Ο Kebo κατασκευάζει προϊόντα ποιότητας και επιθυμούμε τη συνεργασία μαζί του στο μέλλον, άρα θα κάνουμε ότι περνάει από τα χέρια μας για να συνεχιστεί η συνεργασία μας.

Δηλαδή υποχρέωσαν το μαγαζί να πουλάει ακριβότερα. Αυτή η νοοτροπία πρέπει να σταματήσει αλλιώς ας μην παραπονούνται για την επέλαση των Κινέζων.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 17:15 από camber »

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #328 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 03:11 »
Υπαρχουν τρείς διαφορετικες οπτικες παιδιά:


Η μία λέει πως "θελω να εχω το γνησιο, με serial number κλπ" και ειμαι διατεθειμένος να τα σκάσω χοντρά προκειμένου να το αποκτήσω. Γιατί? Γιατι έτσι γουστάρω βρε αδερφέ! Γιατι μου περισσεύουν τα φράγκα! Ή γιατί πιστευω πως αξιζει τα λεφτα του! Ή γιατι πιστευω πώς θα γινει συλλεκτικο και θα ανέβει η αξία του! Η γιατι ειναι status symbol και γενικα τα γουσταρω τα status....  8)


Η Δεύτερη λέει: Ρε δεν πα να γ@^%$#^%4 που θα δώσω 300 ευρά για μια σωλήνα που παίρνει μπαταρίες? Όλα την ίδια δουλειά κάνουν! Χτυπάω το κινεζικο με 19 δολλάρια και κάνω ακριβώς την ιδια δουλειά με αυτον που έχωσε 300 ευρώ! ;D


Η τρίτη λέει: Θέλω  κάτι "γνήσιο" απο έναν γνωστο κατασκευαστή που να είναι καλής ποιότητας,καλής αισθητικής αλλά μην μου πιάσουν και τον κ@λο! Μέχρι 100-120 ευρά και το αντέχει η τσέπη μου αλλά και το βρίσκω λογικό ιδιως αν λάβω υπ'όψιν το πολύ υψηλό κόστος παραγωγής αφου οι περισσότεροι κατασκευαστες φτιάχνουν σχετικά
λίγα" κομμάτια... (τα 1000 και τα 1500 κομμάτια παιδιά είναι λίγα, δεν ειναι πολλά! Για να μειωθεί αισθητά το κόστος κατασκευής πρέπει ο σχεδιαστής να παραγγείλει απο τον τορναδόρο χιλιάδες κομμάτια! Αυτο βέβαια όσον αφορα τους Κινέζους δεν είναι πρόβλημα αφου έτσι κι αλλιώς κατασκευάζουν τεράστιες ποσότητες σχεδόν στα πάντα!).  :)




Και οι τρείς παραπάνω διαφορετικές οπτικές πάνω στο θέμα "Γνησιο ή αντίγραφο" είναι σωστές!
Κάθε μια απο τις παραπάνω διατυπώσεις είναι σωστή γι'άυτον που το σκέφτεται έτσι!  :dontknow:




Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #329 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2013, 05:43 »
Politics and diplomacy.


Ο καθείς και η συνείδηση του.


Κάπου διάβαζα ότι δεν μπορείς να περπατάς και στα δύο πεζοδρόμια ταυτόχρονα. Ακόμη προσπαθώ να κάνω τη μετάφραση, αφού στο δικό μου πλανήτη δεν μπορώ να περπατάω μόνο σε ένα ..  :dontknow:


Τεσπά, το πρόβλημα δεν λύνεται μέσω συζήτησης, αφού έγκειται στη φύση του πολιτισμού μας, κατά την άποψη μου, αλλά δεν έχω υπομονή αυτή την ώρα ... 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 144 41389 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 17:38
από treloneritis
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1883 249909 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 05, 2024, 12:41
από ThioVag
Κλώνοι επισκευάσιμων - Ερωτήσεις εξπρές και νέες κυκλοφορίες [Κλώνοι επισκευάσιμων] 2916 420803 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:48
από Tem
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 820 158579 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 04, 2024, 20:25
από Valantis04
Αστοχίες (ανάφλεξη-σκάσιμο) μπαταριών Ιόντων Λιθίου [Μπαταρίες για mod] 104 15864 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 16:37
από netsplit
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 981 131396 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 03, 2024, 06:44
από Chris66
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 219 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 242 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 244 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 359 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 223 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767888 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966