vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

153 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #75 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 16:46 »


Δεν ειναι δυστυχως ολοι τοσο υπερανω σαν καποιον που σε προηγουμενο μηνυμα ανεφερε οτι και να του χαριζαν την αντιγραφη θα την επεστρεφε πισω.
Εχουν ολοι δικαιωμα στο "ονειρο" και οι κινεζοι μας το επιτρεπουν αυτο.


Εγω ημουν αυτος ο υπερανω....
Τελος παντων, υπερεβαλα λίγο, ομολογω  ;D  Καντε το μου εσεις δωρο κι εγω σιγουρα θα το τιμησω, για λιγο τουλαχιστον.
Αλλά με αυτο το αντιγραφο δεν βλεπω πώς αποκτω δικαιωμα στο "ονειρο". Ποιο ειναι το ονειρο? Η ατμιστικη απολαυση? Εχουμε κι άλλα που ατμιζουν καλυτερα. Το στατους? Με το αντιγραφο δεν υπαρχει στατους. Ειναι σαν τα κινεζικα μοντ μπλανκ που κανουν μπαμ απο μακρια οτι ειναι μαϊμου, αν γνωριζεις λιγο.
(οχι, δεν εχω συλλογη απο μοντ μπλανκ)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #76 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 16:54 »
Καταρχην το "ονειρο" ειναι σε εισαγωγικα (κρατα το αυτο).


Δευτερον, λεγοντας "ονειρο" εννοουσα ακριβως αυτα τα δυο που ειπες, την ατμιστικη εμπειρια ενος προιοντος gg και την κοινωνικη καταξιωση στα ματια της ελληνικης ατμιστικης κοινοτητας ενος κατοχου/χρηστη gg.


Κι εδω μπαινουν τα εισαγωγικα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikos tsaf

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #77 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 16:56 »
Όταν είχα τα λεφτά για γνήσιο δεν υπήρχε διαθέσιμο και όταν υπήρχε διαθέσιμο δεν είχα τα λεφτά!!!

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #78 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 16:59 »
Η αλήθεια είναι ότι όταν γνώρισα τον zetel του στρώναμε ροδοπέταλα για να περάσει και ανοίξαμε και μια Dom Perignon προς τιμήν του... Για ποια καταξίωση μιλάς;  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #79 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 16:59 »
Οποιος νομιζει οτι καταξιωνεται με ενα κομματι μεταλλο των 100-150-200 ευρω , να την χαιρεται την καταξιωση  :laugh1:

Η αναγκη ειναι Nemesis , για κατι καλυτερο και αποδοτικοτερο και ο φοβος μηπως το φτηνο σε προδωσει στη μεση του πουθενα και ξαναγυρισεις εκει που απευχεσαι .

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #80 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:01 »
Το θέμα διαχωρίστηκε από το θέμα του Nautilus με νέο τίτλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:11 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #81 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:09 »
Ειναι κοινωνικη καταξιωση να εχεις τζιτζι? Στα ματια μου καθολου. Μεγαλο μερος αυτων που εχουν τζιτζι και δραστησιοποιουνται εδω, εχουν εναν ελιτισμο κι εναν οπαδισμο που μονο απαξιωση προκαλει. Και πολλές φορες εκθέτουν και ιδιοκτητες τζιτζι που ειναι αξιοπρεπεστατοι, αλλά κοντευει να χαρακτηρισθει ο ιδιοκτητης τζιτζι "ελιτιστης" εξ αιτιας ορισμενων.
Αλλά το θεμα δεν ειναι για τον ιμεο (για τον οποιο ας πουμε οτι υπαρχουν παραπονα διαθεσιμοτητας που χρησιμοποιουνται ως επιχειρημα) αλλά για την αντιγραφη-κλοπη γενικοτερα. Ας πουμε οτι αυριο αντιγραφεται πιστα ο κίλερ (δανειζομαι), που ειναι διαθεσιμος, και σε προσιτη τιμη. Τιμη που ομως ο κινεζος με το φτηνο εργατικο δυναμικο και τα εργοστασια την ριχνει στο μισο. Ποσοι δεν θα πανε να παρουν?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:44 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #82 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:10 »

Οποιος νομιζει οτι καταξιωνεται με ενα κομματι μεταλλο των 100-150-200 ευρω , να την χαιρεται την καταξιωση  :laugh1:

Εισαι πολυ περισσοτερο καιρο απο εμενα ατμιστης, απ' οτι βλεπω.
Αυτο που λες δεν το εχεις δει γυρω σου?



edit: Δεν ηθελα να το πω μονος μου αλλα το ανεφερε ο Πολυκρατης απο πανω.
Ο ελιτισμος ειναι αυτο που χαρακτηριζει ορισμενους χρηστες gg, αυτο ακριβως που ονομαζω "κοινωνικη καταξιωξη στα ματια τους"

Δυστυχως η εκφραση και ο τονος της φωνης δεν μπορει να μεταφερθει στο γραπτο λογο και καποια "λεγομενα" μου παρερμηνευονται προσπαθοντας να τα θεσω με τετοιο τροπο ωστε να μην προσβαλω καποιους με τις αποψεις μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:21 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος nikos tsaf

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #83 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:14 »
Ο killer έχει 55€ και αν τον βρεις από δεύτερο χέρι δεν θα έχει ούτε 60€ ούτε 80€.

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #84 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:23 »
Δηλαδη θεωρουμε ηθικο να πωλειται ενας ατμοποιητης στη "μαυρη αγορα" σε διπλασια τιμη απο την αρχικη του (βλεπε iatty) λογω του τροπου που αποφασισε ο κατασκευαστης του να διαχειριστει την πωληση-διαθεση των προιοντων του και θεωρουμε ανηθικο να αγορασουμε μια αντιγραφη ενος ατμοποιητη?
Ναι, και το ηθικοποιούμε δυστυχώς εμείς όταν δεχόμαστε να πληρώνουμε cash πανάκριβα προιόντα 6 μήνες πρίν την κυκλοφορία τους...

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #85 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:47 »
Σορυ παλι παιδιά αλλα Μαύρο στο Μαυρογιαλούρο.
Αν δεν μας κανει ο τρόπος διάθεσης, οι εμπορικές πρακτικές, οι γενικές τακτικές του κατασκευαστή, αλλα μας αρέσει το προϊον, διαλέγεις και παίρνεις.
Είτε το αγοράζεις και τρώς στη μαπα οτι κατηγορείς, είτε πας παρακατω.
Σε ορισμένες περιπτώσεις βεβαια, οι πιέσεις μεσω φόρουμ ας πουμε βοηθούν και οι τακτικές αλλαζουν. Οπότε οκ, το κάνεις και αυτό αν μπορείς.
Αν δέν αλλαξουν?
Αν συνεχίσουμε -δικαίως- τη γκρίνια αλλα παμε και αγοράσουμε γκρινιάζοντας, απλά ανοιγουμε την πόρτα στους επιτήδειους, που θα μας τα πουλήσουν διπλά αργότερα.


Δεν μιλαμε για την πατρότητα μιας ιδέας εδώ, ουτε για την γενική εφεύρεση που λεγεται ΗΤ.
Μιλαμε για το πόσο είναι δυνατόν να ηθικοποιήσουμε την αντιγραφή.
Αντιγραφή προϊοντος. οχι ιδέας όχι λειτουργίας.


Οι κατασκευαστές κανουν κρα να δημιουργήσουν οπαδισμό (καλώς εστω εννοούμενο) για να εχουν φανατικού ςοπαδούς και κατα συνέπεια σταθερούς πελάτες. Ενας απο αυτούς τους τρόπους που εφαρμοζουν, είναι και ο ελιτισμός.
Καλώς ή κακως είναι αλλο θεμα.
Ελιτισμό δημιουργείς μια χαρά λοιπον με ενα καλο προϊον σε περιορισμένη διαθεσιμότητα.
Αλλα και παλι αυτό ειναι απλα εμπορική πρακτική και δεν ειναι το θέμα.
Το θεμα είναι οτι ερχεται ο αλλος, κλεβει τα σχέδια σου και βγαζει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο προϊον.
Είπα ΚΛΕΒΕΙ, τα σχέδια σου.
Δεν ειπα οτι εχεις την πρωτότυπη ιδέα. Δεν ειπα οτι είσαιι ο εφευρετης του ΗΤ.
οταν ομως ο αλλος βγαζει το ΙΔΙΟ μηχανακι μεχρι τελευταίας λεπτομερειας, εχει ΚΛΕΨΕΙ σχέδια. το εχει Αντιγραψει.
Και βαζω την κλοπή με κεφαλαία για να καταλαβαίνουμε οτι ΟΣΟ και αν μας βολευει εμας και το πορτοφόλι μας, και την "ατμιστική μας απόλαυση" το κλεψίτυπο είναι κλεψίτυπο.
οποιον ενδιαφέρει απο κεί και πέρα.
Απλά προσωπικά ΔΕΝ μπορώ να ανεχθω την νομιμοποίηση της κλοπής επειδή βολευει το πορτοφόλι μου.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #86 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:56 »
Ουτε εγω μπορώ να ανεχθω την νομιμοποίηση της κλοπής επειδή βολευει το πορτοφόλι μου..
Σε αυτο συμφωνουμε. Η διαφορα μας οπως την βλεπω, ειναι οτι δεν ονομαζω οποιαδηποτε αντιγραφη προιοντος κλοπη.

Πχ.. το διαμερισμα που θελω να αγορασω ειναι σε μια πολυκατοικια αντιγραφη της διπλα. Το ιδιο το διαμερισμα ειναι αντιγραφη του διπλα. Ο μηχανικος που την σχεδιασε ηταν προφανως αντιγραφεας μιας και ειναι μεταγενεστερος.. Δεν θα παει ομως καν στο μυαλο μου ενα ηθικο διλημμα... οτι εδω προκειται για κλοπη και δεν μου επιτρεπω να την νομιμοποιησω/επικροτησω με μια αγορα.

Χρησιμοποιησα αυτο το παραδειγμα για να μην αναφερθω σε ιδεα ή γενικη εφευρεση..οπως το εθεσες.

Και να πω και ενα αλλο παραδειγμα...
Εχω δει απιστευτα καλες αντιγραφες γνωστων πινακων απο καποιες καλογριες και εχω αγορασει εναν για το σαλονι μου. Χαιρομαι, γιατι ειναι ομορφος πινακας... Δεν θεωρω οτι εκαναν ηθικο ατοπημα οι καλογριες-αντιγραφεις (δεν τους πουλουσαν ως αυθεντικους)

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #87 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 17:59 »
καλά θα κάνουμε να μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για αντικείμενα...
για μαραφέτια μιας συγκεκριμενης χρήσης.
Κοινωνικη καταξίωση διαβασα και μου σηκωθηκε η τρίχα του μαύρου γάτου!
Δεν είμαστε ότι κρατάμε όυτε είμαστε ότι φουμάρουμε παιδιά....


Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #88 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 18:09 »
Μαλλον οι πολυκατοικίες είναι δίδυμες καθ ότι συνηθίζεται! Σε τέτοιες περιπτώσεις, τα σχέδια εχουν και τις πατέντες τους και εχουν κατατεθεί και δεν την πολυγλυτώνεις αμα αντιγραψεις.
Αλλα καταλαβαίνω πως το εννοείς.
Παρτο λιγο αλλιώς.
Βιομηχανικό ντηζάιν. Το τάδε ποτήρι το εχει σχεδιάσει ο τάδε διάσημος σχεδιαστής.
Ποτήρι είναι.
Βαζεις μεσα νερό και το πίνεις.
Το αντίγραφό του επίσης ποτήρι είναι. και πιθανοτάτως της ίδιας ποιότητας.
Βαζεις νερό και πίνεις.
ΑΝ και μόνο ΑΝ εχεις επίγνωση του τί ειναι αυτό που κρατάς, το οτι το εχει σχεδιάσει κάποιος συγκεκριμένος κλπ κλπ κλπ κλπ, συνήθως, λεω ΣΥΝΗΘΩΣ κατι αντιπροσωπεύει. Δεν το παω μακρυά για να μιλησουμε για ποτήρια του χιλιάρικου οπου αντιπροσωπεύει πιθανότατα ψώνιο.
Σε νορμάλ καταστάσεις.
Αν το "ιμιτασιόν" αντιπροσωπεύει για καποιον ακριβώς τα ίδια πραγαματα, τότε απλά ήθελε ενα ποτήρι. Πάρε Yula.  :tongue_smilie:
Αν αντιπροσωπεύει και κατι παραπανω, ΘΕΣ να είναι το αυθεντικό έτσι δέν ειναι?
Και μιλαμε για βιομηχανικό ντηζάιν, όχι για κατι που εφτιαξε καποιος με τα χεράκια του.
Εαν εφτιαχνε καποιος εναν Οδυσσέα (η οποιον αλλον) ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ, με διαφορετικό περιτύλιγμα, θα με πειραζε καπως λιγότερο απο το συγκεκριμενο για το οποίο ξεκίνησε το θέμα. θα λεγαμε παλι οτι δέν υπαρχει παρθενογέννεση, που ειναι αλήθεια, θα βλεπαμε οτι είναι τα ιδια βασικά πράγματα, αλλα θα βλεπαμε οτι ο "αντιγραφέας" εβαλε ΕΣΤΩ την προσωπική του νότα στην κατασκευή.
Σε μερικές περιπτώσεις αυτό αρκεί.
Οταν ΔΕΝ το κανει όμως, είτε θελει να μας πουλήει φύκια για μεταξωτές κορδέλες πήζοντας την αγορά να μην μπορούμε να ξεχωρίσουμε το ορίτζιναλ, είτε δέν εχει καμμια δικιά του ιδέα.


οσο εγραφα εγραψε και ο Στέλιος.
Αυτά τα περι καταξίωσης τα περνάω στο ντούκου προσωπικά. Αν καταξιώνεται κάποιος εστω και ενδόμυχα με κάτι τέτοιο, κάτι δεν παει καλα, και δέν θελω να ξέρω καν! :tongue_smilie: :tongue_smilie: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


ΥΓ Urahara οταν λες πίνακες εννοείς πίνακες όντως ή αντίγραφα εικόνων? Γιατι αυτό παει αλλου, και η "αντιγραφή" ενθαρρύνεται.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #89 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 18:13 »
καλά θα κάνουμε να μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για αντικείμενα...
για μαραφέτια μιας συγκεκριμενης χρήσης.
Κοινωνικη καταξίωση διαβασα και μου σηκωθηκε η τρίχα του μαύρου γάτου!
Δεν είμαστε ότι κρατάμε όυτε είμαστε ότι φουμάρουμε παιδιά....




Καλά εσύ ο από πάνω, δεν είσαι τπτ, γιατί πολύ απλά δεν υπάρχεις!!!!! :respect:

Πέρα από την πλάκα, έχω δώσει πολλά μπράβο σε μνμ που με αντιπροσωπεύουν σαν ιδέες μέχρι τελείας.
Αλλά μήπως έχουμε ξεφύγει λίγο με τα παραδείγματα.
Είπαμε η ιδέα μπορεί να αντιγραφεί και να αναβαθμιστεί, είναι προς όφελος ΟΛΩΝ μας, αλλά το πιστό αντίγραφο, κάπου είδα ότι ακόμα και τα πάσα είναι ίδια, δεν είναι το ίδιο, όσο και αν με συμφέρει στην τσέπη. ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 245973 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572017 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1850 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8007 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121606 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 394 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326699 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8597 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297649 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827586 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511640 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios