vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

110 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, Blackwolf, PsykieG

Twitter

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 14:50 »
παντως, πολυ ωραια το εθεσες με του Τζενεσις..
Ειδαμε (να το ειδικευσω λιγο) τοοοσες πιστες αντιγραφες του DID (και κομπρα κλπ αλλα ας εστιασουμε λιγο). Πολλες απο τις αντιγραφες της Κινας ειχαν μαλιστα το ιδιο ονομα DID/mini DID κοκ. Το μονο που μας πειραξε ηταν που ενας εμπορος ειχε αφησει το ονομα DID σε μια αντιγραφη, οπου μετα απο πιεσεις το αλλαξε. Οι αντιγραφες αυτες δεν προσφεραν κατι καινουργιο...δεν υπηρξε εξελιξη σε καποιο τομεα..

Ειναι κατι πρωτογνωρο αυτο στον χωρο μας? Οχι, το εχουμε ξαναδει και θα το ξαναδουμε.. αν μιλησουμε και για μοντ σωληνας..αλλα τοσα παραδειγματα.

Για το σεναριο των 400ιων, ειναι οντως απιθανο γιατι δεν θα πουλησει οπως ειπες..αρα μαλλον θα μπει στην λογικη του ΙΜΕΟ.. βγαζω καποια κομματια..πουλαω και τελος. Αν αφησεις την πορτα ομως ανοιχτη μην βγαζοντας αλλα κομματια, αργα ή γρηγορα (οπως πχ τωρα, εναν χρονο μετα) καποιος θα κοιταξει να το βγαλει το προιον που η αγορα ζηταει αλλα εσυ δεν της το δινεις..

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:02 »
Πραγματικά χαίρομαι που βλέπω ανθρώπους όχι απλώς να ασχολούνται αλλά να αγανακτούν με την ηθική πλευρά των πραγμάτων!
Ως εκ τούτου ΠΡΕΠΕΙ να αποδοθούν στον εφευρέτη - δημιουργό τα μπράβω που του αξίζουν!!
ΠΡΕΠΕΙ να χαρακτηριστεί ως κατάπτυστος ο αντιγραφέας (για μένα είναι)!!
ΟΜΩΣ πέρα από αυτά και οι δύο τυχαίνει να είναι έμποροι! Και όχι ότι θέλω να χαρακτηρίσω ''κάπως'' τους εμπόρους αλλά το εμπόριο για μένα ΔΕΝ έχει ηθική (όχι αυτήν για την οποία μίλησα παραπάνω).
Ο ένας έφτιαξε κάτι και το πούλησε όσο έκρινε... καλώς.
Ο άλλος αντέγραψε και πουλάει στη μισή τιμή; Κακώς; ΟΚ
Που στην όλη ιστορία κάποιος νοιάστηκε για μένα και το καλό μου;
Αν είχα το γνήσιο τώρα θα κοπάναγα το κεφάλι μου για όσα έδωσα και θα ένοιωθα ότι καποιος εκμεταλεύτηκε την αγνοιά μου ή την ανάγκη μου ή την αδυναμία μου να αντισταθώ στο ρεύμα! Και αυτό στα μάτια μου ΔΕΝ είναι ηθικό!!!
Προς Θεού και πάλι δεν χαρακτηρίζω κανέναν! Αυτοί όμως είναι οι νόμοι του υπαρκτού εμπορίου! Εχθές σήμερα, πάντα!
Κι αν θέλουμε να είμαστε εμείς ηθικοί απέναντι στο εμπόριο δεν πρέπει να αγοράσουμε το ''ανήθικο'' προ'ι'όν αλλά δεν πρέπει και να ψωνίζουμε χωρίς απόδειξη ΠΟΤΕ!!!
Ηθικοί μεν αλλά και δίκαιοι δε!!! Ο νοών νοείτω!

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:09 »
Εχω την εντύπωση ότι πρέπει να μιλήσουμε τελικά ΜΟΝΟ για την ηθική πλευρά του θέματος!!


Σας παρακολουθώ και είναι σαν να βλέπω έναν αγώνα τένις. Τα μεν επιχηρήματα χτυπούν καλά και τα δε το ίδιο. Ομως εγώ είμαι καταναλωτής-θεατής. Εχω βαρεθεί να αισχροκερδούν κάποιοι εδω και χρόνια βασιζόμενοι στα πνευματικά δικαιώματα. Μοιραία αυτή η αισχροκέρδεια καταλήγει στην άνθιση της μαύρης αγοράς. ΚΑΚΗ η μαύρη αγορά και η αντιγραφή, όμως αν το γνήσιο κάνει ένα σκασμό λεφτά, γιατί έχει το όνομα (δε μιλάω για προϊόντα τα οποία έχουν μια ολόκληρη αλυσίδα παραγωγής και ανάπτυξης), και δεν μπορώ να το αποχτήσω τότε μάλλον θα πάρω ένα άλλο που να του μοιάζει με άλλο όνομα αφου είμαι σίγουρος για την ποιότητά του.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο αντιγραφέας έπρεπε να βάλει τη φαντασία του λίιιιιιγο να δουλέψει (πχ να βάλει καμία γραμμούλα με τον τόρνο, να φάει λίγο τις γωνίες από το κάτω καπάκι κα). Αν το είχε κάνει δεν θα τα συζητούσαμε αυτά, και το νήμα θα ήταν μια σελίδα.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:10 »
SO69 σε γενικες γραμμες συμφωνουμε...
Απλα εγω δεν "κοπαναω το κεφαλι μου" που αγορασα τον γνησιο και μαλλον παλι το ιδιο θα εκανα, αν υπηρχαν και τα δυο και ηθελα να αγορασω καποιο. Ηθικος απεναντι στο εμποριο δεν ξερω τι σημαινει... Αν ειναι κατι παρανομο (οπως με τις αποδειξεις) οκ θα μεινω μακρια.. αλλα τα υπολοιπα ειναι σκακιστικες κινησεις μεταξυ των εμπορων που δεν θελω να με αγγιζουν.


@demkoni: στυλιστικες μικροδιαφορες υπαρχουν.. στις φωτογραφιες φαινεται ξεκαθαρα... διαφορες ουσιας δεν υπαρχουν.

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:20 »
Το ''ηθικός απέναντι στο εμπόριο'' είναι δική μου αδόκιμη έκφραση και σημαίνει ότι δεν δέχομαι να κάνω εμπορικές συναλλαγές που με οποιοδήποτε τρόπο αδικούν κάποιον! Στη συγκεκριμένη περίπτωση τον εφευρέτη! Αν όμως αγοράσω κάτι χωρίς απόδειξη δεν αδικώ;
Γιατί το ένα το εφαρμόζουμε ασύστολα ενώ στο άλλο μας πιάνουν τα ηθικά μας κολλήματα;

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:31 »
Δηλαδη θεωρουμε ηθικο να πωλειται ενας ατμοποιητης στη "μαυρη αγορα" σε διπλασια τιμη απο την αρχικη του (βλεπε iatty) λογω του τροπου που αποφασισε ο κατασκευαστης του να διαχειριστει την πωληση-διαθεση των προιοντων του και θεωρουμε ανηθικο να αγορασουμε μια αντιγραφη ενος ατμοποιητη?


Δηλαδη τοσο καιρο που οι γυναικες, κατα κυριο λογω, αγοραζουν πιστες αντιγραφες απο τσαντες, παπουτσια κλπ, προιοντα αξιας πολλων χιλιαδων ευρω τι ειναι?
Δεν ειδα να ενοχληθηκε ποτε κανει απο αυτο, ουτε καποια διαδηλωση στο Συνταγμα ειδα υπερ της κακομοιρης της louis vuitton που της αντιγραφουν οι κινεζοι τις τσαντες.


Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δινεται τετοια εκταση σε αυτη την περιπτωση αντιγραφης. Ουτε το πρωτο ελληνικο προιον που το αντεγραψαν οι κινεζοι ειναι ουτε και το τελευταιο.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:33 »
Στυλιστικές μικροδιαφορές υπάρχουν. Ναι, ΟΚ.
Δεν είδα όμως να γίνεται αυτή η κουβέντα στα προϊόντα που μοιάζουν ΠΧ με DID.


Προς θεού, δεν το λέω urahara για να σου την μπω :nope: :respect:  , κουβεντούλα κάνουμε.


 Να παρατηρήσω μόνο το εξής: γιατί σε προϊόντα που έχουν σχέση με τα GG γίνεται αυτό? :confused1: :confused1: 
Ενώ σε άλλα όχι? αυτά και κλείνω OVER. :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:45 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:40 »

Προς θεού, δεν το λέω urahara για να σου την μπω :nope: :respect: [size=78%], κουβεντούλα κάνουμε.


κανενα απολυτως θεμα..  μου αρεσει να κουβεντιαζω  ;)
Για τον DID που λες το εθεσα και εγω σε προηγουμενο μηνυμα μου.. οντως στα προιοντα GG γινονται κυριως τετοιυ τυπου συζητησεις... Ισως γιατι το εχει θεσει πολλες φορες και ο κατασκευαστης ως θεμα  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:44 »

Φίλε μου nemesis έπιασες το νόημα αυτών που είπα!!


 Να παρατηρήσω μόνο το εξής: γιατί σε προϊόντα που έχουν σχέση με τα GG γίνεται αυτό? ???  ???
Ενώ σε άλλα όχι? αυτά και κλείνω OVER. :laugh1:
Έλα ντε!!!

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:56 »
Nautilus Atomizer Rebuildable (προεπισκόπηση)



Τι σχέση έχουν όλα αυτά με το θέμα? :hmmm:



Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:59 »
Όχου ρε παιδιά, ξεκολάτε
Ο Ναυτίλος δεν έχει κλέψει την ιδέα του Οδυσσέα, αλλά του G4. Αν τώρα μοιάζει με τον Οδυσσέα, είναι επειδή και ο Οδυσσέας από τον G4 έκλεψε την ιδέα  :))
Ο κινέζος που το σκέφτηκε τον G4 είναι το κεφάλι της υπόθεσης, όλα τα άλλα είναι απλά .. ιμιτασιόν  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 15:59 »
@tsiv συμφωνω... αλλα υπαρχει αναμονη αυτου...  ;)

Αν και εγώ εξ αρχής δέν στεκομαι στο συγκεκριμενο γιατι είναι εμφανές και μιλαω ΠΟΛΥ γενικότερα.
Τόσο γενικότερα που θα τα μεταφέρω ολα αυτά σε νέο νήμα αργότερα λεω και για να καθαρίσει αυτό, αλλα και για να συνεχιστεί η κουβέντα γενικά κει επι του ηθικού ζητήματος που εμενα με απασχολεί.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 16:00 »
 :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Δεν φταίμε εμείς tsiv!!! Ο Άλεξ φταίει που είπε ότι θα βάλει σκούπα μετά!!!! :laugh1: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 16:05 »
Θα του έρθει πάντως πιο εύκολο να μεταφέρει τα περί προεπισκόπησης!  :D
Μας λερώνουν το νήμα περί ηθικής!!  :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 28, 2012, 16:06 »
Επειδη εγω το ξεκινησα, διευκρινησουλα: Αν ειχα δει το θεμα με τον did, (ακόμα το ψαχνω) θα το εκανα και εκει, ή με οποιαδηποτε άλλη αντιγραφη, δεν το κανω ειδικα για τον ιμεο.
Οσο ειναι σε προεπισκοπηση το θεμα, δεν νομιζω να ειναι τοσο ενοχλητικη η κουβεντα, μεχρι να τα σκουπισει-μεταφερει ο Αλεξ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116193 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824550 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507559 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8966 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154861 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568883 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243979 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294309 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1787 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762855 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1150 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4039 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem