vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 1 χρήστης
ahill2

Twitter

Πρωτότυπα και ιμιτασιόν

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 11:41 »
Πάντα έτσι λειτουργεί η αγορά σε κάθε της τμήμα... όμως ο αρχικός κατασκευαστής πρέπει να μη κοιτάει πίσω... (έτσι λέω στους πελάτες μου-έχω κλείσει 25 χρόνια ώς σχεδιαστής μηχανημάτων)... πρέπει να κοιτάει μπροστά, πρέπει να αφήνει στους αντιγραφείς τα παλιά μοντέλλα και να είναι πάντα μπροστά τους...

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 11:50 »
ετσι ειναι.ενας καλος σχεδιαστη-κατασκευαστης,πρεπει να ειναι παντα ενα βημα μπροστα.και νομιζω οτι δικαιωνετε οταν αλοι ασχολουντε με παλιοτερες κατασκευες του.τι μηχανηματα σχεδιαζεις εσυ;

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 12:25 »
και για να συμπληρώσω το προηγούμενο μου post...


...και στο διάστημα που είσαι μπροστά πρέπει να έχεις τέτοια τιμολογιακή πολιτική και ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ώστε αφενώς να κερδίσεις τα μέγιστα από το προιόν σου και αφετέρου να αποθαρρύνεις τους πιθανούς αντιγραφείς... κοινώς: ΝΑ ΜΗΝ τους δώσεις χώρο...(στο μέτρο του δυνατού βέβαια... ο "χώρος" είναι μια συνάρτηση τιμής, ποιότητας, υποστήριξης, διαθεσιμότητας, κλπ ΔΕΝ είναι μόνο η τιμή)


(σχεδιάζω μηχανήματα επεξεργασίας χαρτιού, συσκευασίας καθώς και μηχανήματα αργυροχρυσοχόων, αλλά και ότι μου ζητηθεί γενικότερα... Σχεδιάζω τόσο το μηχανολογικό μέρος όσο και το ηλεκτρολογικό/ηλεκτρονικό...)

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #168 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 12:30 »
Έτσι μου έρχεται να μήν ξαναπάρω τίποτα Κινέζικο .
Δέν υπάρχει πουθενά σεβασμός ,
τουλάχιστον να είναι κάτι διαφορετικό !!!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #169 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 12:45 »
::)
στην ποιοτητα πιστευω.... ;D

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #170 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 12:45 »
δυστηχως οταν μπαινει μπροστα το ΠΡΟΣ ΤΟ ΖΕΙΝ......ο σεβασμος παει περιπατο.

Αποσυνδεδεμένος zantos

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #171 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 12:47 »
ολα τα εχουν οι κινεζοι εκτος της ποιοτητας και αυτο γιατι δεν θελουν οχι οτι δεν μπορουν κωστα

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #172 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 12:50 »
δεν πα να ειναι στρατηγικη αποφαση της επιχειρησης/εργοστασιου...
το τελικο προιον αφορα μονο τον χρηστη..το τι ειναι και τι προσφερει..
δεν κρινουμε την ικανοτητα καποιου να δωσει ποιοτικο προιον..αλλα αν το κανει..

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #173 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 13:02 »
και μια και το θέμα μετακινήθηκε εκεί που έπρεπε, ας συνεχίσω τη σκέψη μου...


Ας πάρουμε παράδειγμα τον "Τούρκο" με το Bulli, έχει περάσει ένας χρόνος τωρα και δεν έχει κάνει τίποτα. Επί έναν χρόνο μονοπωλούσε την αγορά με τον Α2 για παράδειγμα, που τον μοσχοπούλαγε, τώρα απλώς έχει μειώσει την τιμή από 54 στα 34... καλώς! αλλά δεν αρκεί αυτό.... κάνε και κάτι παραπάνω! βγάλε αυτήν την αηδία το επιστόμιο, βάλε ένα τυποποιημένο επιστόμιο 510, κάνε και έναν μηχανουργημένο πόλο, κανε καί ότι άλλη μικροαλλαγή νομίζεις από την εμπειρία που απέκτησες, και βάλε τον στα 29 ευρώ... Δεν θα πουλήσει? Έχει τη βάση πελατών, έχει το όνομα, έχει το χρήμα που μάζεψε, στην πραγματικότητα έχει πολύ καλύτερες συνθήκες από όταν έβγαλε τον αρχικό. Εννοείται ότι προσφέρεις και ανταλλακτικά ωστε να ξέρει ο άλλος ότι είναι καλυμένος... ποιός θα πάρει τον κινέζικο ακόμα και με 15 ευρώ?


Τα προιόντα σου, είναι "παιδιά" σου δεν πρέπει να τα σκοτώνεις...
Τωρα που είπα αυτό σκέφτηκα τον δικό μας... έχεις φιάξει το ΙΑΤΤΥ με τόσο μεράκι, τον έχεις κοστολογήσει εξαιρετικά, και αντί να προχωράς  αφήνεις τους εν δυνάμει πελάτες σου, με τα λεφτά στο χέρι.... έγκλημα!
Τα ίδια με τον ODY, πολύ δουλειά, εξαιρετική σχεδίαση, πολύ καλή αρχική τιμή... και αντί να κοιτάξεις να καλύψεις ως ένα σημείο τη ζήτηση, ενδεχομένως να μειώσεις και την τιμή λόγω της μεγαλύτερης και πιο συστηματικής ποσότητας ασχολείσαι με άλλα... Ανετα μπορούσε να τιμολογείται στα 70-75 ευρώ τελική (με ΦΠΑ κλπ κλπ) και να δούμε τότε ποιός θα έπερνε τον οποιονδήποτε κλώνο με 50 (πάντα μιλαμε για τιμή μαγαζιού)... οταν θα ήταν σίγουρος για τα ανταλλακτικά, την υποστήριξη και την ποιότητα του πρωτοτύπου... και αν σκεφτείς και κανένα update ωστε να βελτιώσεις το προιόν και να επωφεληθούν και οι μέχρι τώρα πελάτες σου, Ε! τότε είσαι άρχοντας...
και όταν ωριμάσει το προιόν σου ΤΟΤΕ σκάς το καινούργιο... και βάζεις τους άλλους πάλι να τρέχουν....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2013, 13:12 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #174 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 14:17 »
Στον συγκεκριμένο πιστεύω τίθεται θέμα έλειψης εργοστασίου παραγωγής. Και δεν τον αδικώ τον άνθρωπο. Πολλοί θα θέλανε να είχανε εργοστάσιο να παράγουν 1000 κομμάτια το μήνα και την υπόλοιπη παραγωγή να την έχουν για προϊόντα ευρείας κατανάλωσεις, αλλά δεν γίνεται, όταν δεν έχεις λεφτά ο ίδιος για κάτι τέτοιο. Και ένα ΕΣΠΑ να φας μόνος σου, εργοστάσιο δεν στήνεις  :))


Όσο για τον Κυρ φάνη, χωρίς να τον κακολογώ τον άνθρωπο βέβαια, είναι σχετικά απλές κατασκευές και απορώ γιατί πήρε τόσο καιρό στους κινέζους να τον αντιγράψουν. Ευτυχώς δεν τα αντέγραψαν όλα βέβαια και ευτυχώς έχει πολλές ιδέες όπως φαίνεται και κοινό, καθώς είναι λογικές οι τιμές, άρα πιστεύω θα προχωρήσει όπως παλιά, με ελάχιστα προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #175 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 14:27 »
Ξερεις πόσα CNCαδικα υπάρχουν και τωρα που οι δουλειές είναι πεσμένες υπολειτουργούν? Δεν χρειάζεται να έχεις εργοστάσιο... χρειάζεσαι καλούς συνεργάτες, καλές συμφωνίες, και πολύ δουλειά...
Ειδικά για τον Θανάση, δεν νομίζω ότι τον αδικώ, πολλοί θα ήταν διαθετημένοι να πληρώσουν αρκετά ευρώ παραπάνω για να στηρίξουμε την προσπάθεια του και να μείνουν τα χρήματα μας εδώ ακόμα κι αν οι κινέζοι είχαν τους τέλειους κλώνους...
Εμένα με στεναχωρεί το γεγονός των κλώνων... αλλά αυτοί κανουν την δουλειά τους, εμείς τι κάνουμε?
Δεν μας λείπει ούτε μυαλό ούτε οι γνώσεις... όμως από προσωπική εμπειρία λέω ότι αυτό που μας λείπει είναι η ικανότητα να συνεργαζόμαστε... όλοι επικεντρώνονται στον εαυτούλη τους και στο μαγαζάκι τους, δεν πάς πουθενά έτσι...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2013, 14:40 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #176 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 14:35 »
Εμεις περιμένουμε να μας στήσουν εργοστάσια  :))  :))

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #177 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 16:42 »
Δεν διαφωνώ για τα cncάδικα αλλά για να μην το κάνει κάποιο λόγο θα έχει. Στο κάτω κάτω, όσο πιο περιορισμένη είναι η παραγωγή σου τόσο πιο τσιμπημένη μπορεί να είναι η τιμή σου, προς το συμφέρον αποκλειστικά και μόνο εσένα, αρκεί να έχεις την ζήτηση.


Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες περί συνεργασίας πάντως. Έχω ένα χρόνο τώρα που λέω να συνεργαστούν οι σωληνάδες και οι ηλεκτρονικοί να φτιάξουν ένα πρόβατο δικό τους, αλλά ότι είδες εσύ είδα και εγώ.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #178 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 17:06 »
Είμαι πλέον σίγουρος ότι είναι ίδιος με τον πρωτότυπο, του οποίου είμαι κάτοχος, δεν χρειάζονται reviews για να πειστώ!!!!

https://www.vapor-freak.de/zubehoer/Nautilus-SW

Από ότι είδα, είναι κι αυτός.... SOLD OUT!!!!

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Υ.Γ. Είμαι φοβερός!!! Και δεν μπορώ να μου βάλω bravo....

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Πρωτότυπα και ιμιτασιόν
« Απάντηση #179 στις: Φεβρουαρίου 08, 2013, 14:58 »
Έμεινε τίποτα άλλο να αντιγράψουν; Νομίζω τελειώσαν από τον imeo. Πάμε για τον επόμενο τώρα  :))


Το μόνο καλό αυτής της υπόθεσης είναι ότι δεν χρειάζεται να πληρώνεις τους μαυραγωρίτες για να δεις πως ατμίζουν τα gg. Άντε να δούμε αν κάνανε σωστή αντιγραφή και εδώ. Περιμένω εντυπώσεις  :) 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Aspire Gotek Nano [AIO (Όλα σε ένα)] 0 31 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 21:46
από zamploutos
Aspire Veynom Air [AIO (Όλα σε ένα)] 0 59 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 19:19
από zamploutos
Aspire Revolto [Ηλεκτρονικά mods] 0 63 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 18:09
από zamploutos
Aspire Boxxer [Ηλεκτρονικά mods] 1 111 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:35
από Tem
Aspire Rover Plus [Ηλεκτρονικά mods] 0 79 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 15:04
από zamploutos
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1881 248971 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 02, 2024, 02:38
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3453 767215 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 19:22
από mathimatikos1966
My Flavor Shot Reviews Shake and Vape 0 190 Τελευταίο μήνυμα Ιουλίου 01, 2024, 01:02
από chkontog
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1415 181536 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:07
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 382 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 348 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 573539 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios