vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

119 επισκέπτες, 3 χρήστες
johnath, camber, KORG N364

Twitter

Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #75 στις: Απριλίου 20, 2013, 10:06 »
οταν δοκιμασα για πρωτη φορα η.τ. ηταν πριν 4-5 χρονια απο φαρμακειο εδωσα 100 λιρες δλδ σε ευρω 170 τοτε δεν υπηρχαν τα η.τ. με τη σημερινη μορφη ηταν της πρωτης γενιας αυτα με το λαμπακι το κοκκινο με βαμβακι δεν ειχε καλη γευση δεν εβγαζε ντουμανι και ενιωθα υγρο στο στομα μ τα παρατησα κ ξεκινησα το κ.τ. μετανιωσα την αγορα κ πηγαν χαμενα τα λεφτα μ μου αρεσε ομως η ιδεα ενος πιο υγιηνου η.τ. μετα πριν ενα χρονο αγορασε ενας συναδελφος ον egoc apo ovale καμια σχεση με το πρωτο μ τσιγαρο ενθουσιαστηκα και πηγα στο μαχαζι εδωσα 110 ευρω αλλα δεν το μετανιωσα σηγουρα τα λεφτα που γλιτωσα απο το κ.τ. ηταν περισσοτερα συν τα θετικα στην υγεια κ ολα τα συναφη μετα ψακτικα περισσοτερο κ δοκιμασα αρκετους αλλους ατμο παντα επερνα 1-2 τους χρησιμοπηουσα και μετα δοκιμαζα κενουριους εμαθα και φτιαχνω και δικα μ υγρα αλλα εχω αποτυχει να φτιαξω δικες μ αντιστασεις για vivinova  εχω δει βιντεο εχω διαβασει πως φτιαχνετε αλλα εχω αποτυχη παταγοδος  :(

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #76 στις: Απριλίου 22, 2013, 10:35 »
Θεωρω οτι καταρχην με την βοηθεια του forum αλλα και με τις οχι ιδιαιτερες απαιτησεις μου που θα οδηγουσαν σε ψαξιματα και συχνες αλλαγες, δεν εχω κανει λαθη.
Ξεκινησα με giant, μετα απο λιγες μερες αγορασα και εναν mini vivi, δοκιμασα μερικα υγρα απο τα οποια κολλησα με 4 και αυτο ηταν.




Για αυτό πάντα θα  λέω............μια σωστή αρχή είναι κ μια καλΗ αρχΗ!!!! Η βοήθεια του φόρουμ μας είναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #77 στις: Απριλίου 22, 2013, 10:46 »
... αλλα εχω αποτυχει να φτιαξω δικες μ αντιστασεις για vivinova  εχω δει βιντεο εχω διαβασει πως φτιαχνετε αλλα εχω αποτυχη παταγοδος  :(


Δεν πειράζει, δεν είσαι ο μόνος.
Δεν είναι και το ζητούμενο άλλωστε για να καταφέρεις να ατμίζεις απολαυστικά - ακόμη και χωρίς να φτιάξεις τη δική σου τέλεια αντίσταση μπορείς να χρησιμοποιείς τις κεφαλές του εμπορίου με πολύ καλό αποτέλεσμα. Καμιά φορά το λάθος που κάνουμε είναι να κυνηγάμε το καλύτερο, αντί να προσαρμοστούμε σε κάτι ήδη καλό που έχουμε.
Οπως λεει η Αγγελική, εδώ θα βρεις ανεκτίμητη βοήθεια μέσα από τις πληροφορίες και τις απαντήσεις στις απορίες σου. Το βασικότερο λάθος που δε χρειάζεται να κάνεις είναι να χάσεις την υπομονή σου αν αντιμετωπίσεις θεματάκια με τον εξοπλισμό. Καλή συνέχεια να έχεις.

Αποσυνδεδεμένος morfeas3kala

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #78 στις: Απριλίου 23, 2013, 13:32 »
Εγώ το λάθος που είχα κάνει, είναι ότι άκουγα όλους αυτούς που λέγανε ότι το η.τ. δεν είναι καλό για την υγεία και ότι είναι πολύ χειρότερο από το κανονικό και υγρό στους πνευμονες και τέτοια. Τους άκουγα και δεν αγόραζα να δοκιμάσω μόνος μου.
Πλέον από τη στιγμή που πήρα είμαι μια χαρά. Τώρα ελπίζω να μην κάνω άλλο λάθος!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #79 στις: Απριλίου 23, 2013, 14:17 »
Στον ιατρικο πινακα θα βρεις διαφορες μελετες/ερευνες που εχουν γινει πανω στο η.τ. και θα σου προτεινα να τις κοιταξεις για να ενημερωθεις πανω στο θεμα.
Αυτο με το υγρο στους πνευμονες ειναι ενα παραμυθι που εχει κυκλοφορησει καιρο τωρα και δυστυχως πρεπει να πηρε αρκετους στον λαιμο του...

Αποσυνδεδεμένος morfeas3kala

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #80 στις: Απριλίου 23, 2013, 14:29 »


Αυτό κατάλαβα και εγώ. Γιαυτό από εδώ και πέρα δεν ακούω κανένα. Μόνο αυτό βλέπω και νιώθω εγώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 23, 2013, 15:31 από Yiannis Rasta »

Αποσυνδεδεμένος pjdb

  • **
  • 121
  • Φύλο: Άντρας
  • A NON PROVARI OWNER
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #81 στις: Απριλίου 26, 2013, 21:23 »
Λαθη λιγα,αλλα απο εξοδα αρκετα.Οτι γυαλιζε!Οταν εβγαλα το δημοτικο,συνολικα 2 ημερες διαβασμα εδω κατι εγινε,ηρθε και η κριση.Τωρα λιγα και πολυ απολαυση.Α!Ξεκινησα με φλωρεξ(μαγκια)παραλιγο στο εξαμηνο κ.τ.Απο τοτε παντα ενας ατμοποιητης με 9αρα,καλου κακου.

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #82 στις: Απριλίου 26, 2013, 21:39 »
αλλα εχω αποτυχει να φτιαξω δικες μ αντιστασεις για vivinova  εχω δει βιντεο εχω διαβασει πως φτιαχνετε αλλα εχω αποτυχη παταγοδος  :(
σε 2 εβδομαδες το πολυ αν ασχοληθεις θα τις φτιαχνεις με κλειστα τα ματια.....
ολοι το εχουμε περασει αυτο......θεωρουσαμε οτι ο αλλος που μπορουσε να φτιαξει φυτιλοαντισταση οτι εκανε πυρινικο αντιδραστηρα...... :laugh1:  ........
η καθε αρχη ειναι δυσκολη..........

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #83 στις: Απριλίου 30, 2013, 12:30 »
Δε θεωρώ λάθος μου ότι αγόρασα από μαγαζί κάτι που μου το πουλούσαν για κάτι άλλο. Δεν ήξερα. Ήταν και ο λόγος που υποψιάστηκα κάτι και έψαξα στο internet. Έτσι βρήκα και το forum. Άρα σε καλό μου βγήκε.
Λάθος μου όμως ήταν που δεν έψαχνα νωρίτερα, ενώ είμαι συνέχεια σε ΗΥ. Αν είχα βρει το forum νωρίτερα, θα είχα ξεκινήσει πολύ νωρίτερα το ητ. Ήθελα να το αρχίσω το ητ πάνω από 6 μήνες νωρίτερα και έψαχνα να βρω ατμιστή να μου πει τη γνώμη του. Γιατί δεν έψαχνα εδώ; Λάθος. Κάλιο αργά παρά ποτέ, φυσικά.
Λάθος μου επίσης ήταν που βιάστικα να το γυρίσω σε 0 νικοτ και να το κόψω και το ητ. Αποτέλεσμα, σε κάποια "περίεργη στιγμή" άρχισα τράκες.... Κόντεψα να ξαναρχίσω το κτ χωρίς να το καταλάβω.
Ευτυχώς βρήκα σύντομα το δρόμο μου. Τώρα κάθε άλλο παρά βιάζομαι!!! Και σε 0 να το γυρίσω,  δεν έχω σκοπό να το κόψω, καθώς είναι απόλαυση για μένα πια!!!
Ένα άλλο λάθος που έχω κάνει, είναι ότι "ξεζούμιζα" τους ατμο μέχρι να μη δουλεύουν πια! Δεν τους άλλαζα όσο συχνά θα έπρεπε. (Εκεί με έπιανε η τσιγκουνιά;; ) Αποτέλεσμα, δεν απολάμβανα όπως έπρεπε, και μπαίναν ιδέες, .... κακές!!!!  ;)
Πεταμένα χρήματα σε μπαταρίες, ναι, το χω κάνει κι εγώ. Το ποσό όμως δεν είναι τόσο τραγικό, δε νομίζω ότι μπορώ να το καταλογίσω σα λάθος μου. Δε θέλω να είμαι τόσο αυστηρή με τον εαυτό μου. Και για ένα θέμα που δε γνωρίζεις, λογικά είναι τα λάθη. Ο σκοπός να επιτυγχάνεται!!! Εκεί εστιάζομαι!!! Και 100 ή και 150€ να είχα γλυτώσει σε διάρκεια 1 χρόνου, μπρος τα χρήματα που δίναμε τόσα χρόνια για κτ είναι απολύτως ΤΙΠΟΤΑ!!!! Συνεπώς, ... ψυχραιμία, χαμόγελο και καλή συνέχεια σε όλους!!!!  :D :yes:

Αποσυνδεδεμένος Tolias

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #84 στις: Απριλίου 30, 2013, 12:44 »
Εγω τα λαθη που εκανα ηταν στην αρχη που δεν ηξερα τιποτα για το η.τ και εδωσα ασκοπα καποια λεφτα που αν ειχα ασχοληθει και ειχα ψαχτει λιγο δε θα τα εκανα.βεβαια ηταν αρχη τοτε και δεν υπηρχαν τοσες πληροφοριες  .τι να κανεις τουλαχιστον εμαθα απο τα λαθη μου.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #85 στις: Απριλίου 30, 2013, 12:49 »
Το λάθος που έκανα στην αρχή ήταν οτι έδωσα πολλά λεφτά για έτοιμα υγρά
τώρα με τα υγρά Diy ( ας είναι καλά ο Urahara)
Το άτμισμα μου κοστίζει περίπου 7€ τον μήνα (Diy + επισκευάσιμους)

Αποσυνδεδεμένος prof

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 15, 2013, 20:53 »
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση για να αποφύγω εί δυνατόν το λάθος.

Αναφέρομαι κυρίως στο πότε τραβάμε ατμό σε συνάρτηση με το πότε πατάμε το κουμπί. Στην αρχή πατούσα κουμπί και σχεδόν αμέσως τραβούσα. Τώρα πατάω κουμπί και τραβάω μετά από 1 δευτερόλεπτο περίπου. Στο δεύτερο αισθάνομαι πιο πολύ χτύπημα και ατμό να παράγεται. Το οποίο μάλλον είναι και λογικό αφού η αντίσταση καίει παραπάνω από το ρουφήγμα μου.

Αν παίζει ρόλο έχω ατμοποιητη τον protank με την αντίσταση κάτω.

Υπάρχει κάποιο "σωστο" ή είναι θέμα γούστου? Πρέπει να "καιμε" για λίγο την αντίσταση πριν τραβήξουμε ή με το που πατάμε κουμπί τραβάμε ατμό? Αν την καίμε χωρίς τράβηγμα την καρβουνιαζουμε νωρίτερα, αλλοιωνουμε την γεύση ή κάτι αλλο?

@@@@

Πέρα από το παραπάνω το μεγάλο λάθος μου πριν 4-5 χρόνια ήταν που πήρα ένα ητ από φαρμακείο που έμοιαζε ίδιο με κτ. Γεύση αίσχος (με αμπουλες), δεν είχα ενημερωθεί (ούτε ο φαρμακοτριφτης μου είπε 2 κουβέντες), διάρκεια μπαταρίας 1 ωρα και το καμελακι συνεχίσε να κάτοικο εδρεύει στην τσέπη.

Αυτή τη φορά όμως με τη βοήθεια του παρόντος φόρουμ αλλά και ενός 83χρονου, 70 χρόνια καπνιστή που κυκλοφορεί με ένα ego-τ ήρθα πιο διαβασμένος. Παρουσιαστήκε και το evic να με καλύψει και σαν gadget αλλά και σαν μια all around συσκευή και έχω μπει αρκετά δυνατά (θέλω να πιστεύω).

Στα υγρά και εγώ ακόμη ψάχνομαι και ήδη έχω 4 διαφορετικές γεύσεις (όλες 18αρες για να καταπραΰνει το σύνδρομο στερησης) και ελπίζω να μην πάνε χαμένες. Από ατμοποιητες έχω δύο για να μην πάει κάτι στραβά και από μπαταρίες μόνο μια αλλά με εύκολη φόρτιση λόγω usb. Προς το παρόν όλα καλά. Συνεχίζω να διαβάζω και πολλά νήματα για να αποφεύγω τα λάθη εί δυνατόν εν τη γεννέση τους.

Sent from my 2 using (frequently) my brain.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #87 στις: Ιουνίου 15, 2013, 21:07 »
Θεωρητικά (αν και το θέμα γούστου υπερισχύει) πατάς το κουμπί λίγο νωρίτερα για να ζεσταθεί η αντίσταση. Αυτό το νόημα έχουν και οι πρώιμες τζούρες που μπορείς να παίρνεις μια δυο ρουφηξιές και να τις φυσάς πριν πάρεις την τελική σου που την κατεβάζεις. Εγώ το έκανα και στο κανονικό τσιγάρο οπότε μου ήρθε εύκολο.


..αυτό με τις τζούρες έκανα δηλαδή,
δεν πάταγα νωρίτερα το κουμπί.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #88 στις: Ιουνίου 15, 2013, 21:11 »
Εγω προσωπικα παταω το κουμπι μισο δευτερολεπτο πριν αρχισω να ρουφαω,
ωστε να εχει ηδη αρχισει η παραγωγη του ατμου και σταματαω να ρουφαω μισο δευτερολεπτο αφου εχω σταματησει να ρουφαω
 για να παρω οσο ποιο πολλους υδρατμους που μπορει να υπαρχουν μεσα στην καμπανα ωστε να μην εχω μεγαλη υγροποιηση.
Επισης, οταν ειναι τελειως κρυα η αντισταση, τραβαω μια μικρη πρωτη τζουρα και την φυσαω απευθειας και μετα παιρνω την κανονικη μου.

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #89 στις: Ιουνίου 15, 2013, 21:48 »
Δεν θεωρω λάθος καταρχήν το γεγονος οτι μπηκα στον κοσμο του η.τ.
Σιγουρα όταν μπαινεις σε εναν νεο κόσμο, ειναι λογικό και να κάνεις λάθος επιλογές.Μια μεγάλη βοηθεια για τον περισσότερο κόσμο ειναι το ιντερνετ, από το οποιο μπορει κάποιος να συλλέξει πληροφορίες σχετικά με αυτο που τον ενδιαφέρει.
Ετσι και το φόρουμ αυτό βοηθησε πολύ στις επιλογές μου, με τα σχόλια και τις προτάσεις διαφορων ατμιστών οι οποιοι ειχαν ξεκινησει νωριτερα από εμενα το η.τ.
Λάθη θα μπορουσα να πώ πώς δεν εχω κάνει σημαντικά μιας και η αγορά διαφορετικων ατμοποιητων δεν θεωρειται λάθος αλλά μια συνεχής αναζήτηση του ''τέλειου'' γιατα γουστα του καθένα η.τ.
Υπερβολή θα μπορουσα να πώ πώς ειναι η ατελειωτη συλλογή ατμοποιητων (χωρις να χρησιμοποιουνται όλοι), ή τα εκατοντάδες μετρα συρματος και φυτιλιού.Αυτό μαζί με τα διάφορα περιφερειακά όπως μπαταριες, φορτιστές κλπ που αγοράζονται και μετά μπαινουν στο συρτάρι και ξεχνιουνται εκει, ναι αυτο το θεωρω λάθος.Ευτυχως όχι δικό μου.
Βέβαια περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, αν κάποιος εχει την οικονομικη δυνατότητα να εχει ενα δωματιο με τετοια ''καλουδια''.
Επειδη όμως για τους περισσότερους τα χρηματα πλέον δεν περισσευουν, θα πρέπει να γινεται μεγαλύτερο ψαξιμο τόσο στο φορουμ για αναζητηση πληροφοριων και αποφυγή λαθων  και μετά στα καταστηματα για την τελική επιλογή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115981 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824435 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507439 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8953 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154812 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568822 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243921 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294237 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1771 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762809 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1139 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4026 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem