vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

153 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, mathimatikos1966, Jorge

Twitter

Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 18:20 »
Στις αρχες του 09 εκανα το μεγαλυτερο αγοράζοντας απο ενα φαρμακείο ενα πακετο Α.Τ.Η.Τ στα 100 ευρω και με ανταλλακτικα 25 ευρω τα 5 φιλτρα  :wall: :wall:
Μετα ηταν το δευτερο και τελευταιο η αγορα του evo.
Η  κατασταση εστρωσε με το black line της nobacco και ευτυχως για μενα και ανεξαρτητα τι ισχυριζονται καποιοι μπηκα στον κοσμο των mod  και επισκευασιμων πιστευω πολυ νωρις με αποτελεσμα την μειωση των εξοδων :yes: [size=78%]  [/size]

Αποσυνδεδεμένος takisathens

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 19:06 »
εγω που ειμαι νεος  να μιλησω ??
ας μιλησω ..
εγω παιδια εχω ενα φιλο γνωστη του θεματος και παλιο ατμιστη.
με προσανατολισε ως προς την αγορα  και την προμηθεια των πρωτων υγρων μου την  εκανε ο ιδιος  σε κατι καπνικο οπως ζητησα.
οτι απορια εχω που δεν βρισκω απαντηση εδω  ( επειδη η αμεση επικοινωνια ειναι σαφως ανωτερη της αναγνωσης ) μου τη λυνει .
θελω να πω οτι οταν εχεις καποιον να σε προσεχει απο τις κακοτοπιες τα πραγματα ειναι ευκολοτερα και γλυτωνεις απο "χαζα" λαθη .
πριν απο μερικες μερες πηρα τα πρωτα μου diy και πειραματοιζομαι .
αν εξαιρεσεις λοιπον τα 2 τσιγαρα που κανω με τον καφε μου  , τα λαθη τωρα θα αρχισουν
παντως εδω μεσα βρισκεις λυσεις και αν δεν τις βρεις .. στις δειχνουν
η γυναικα μου χθες με ρωτησε " παλι εκει εισαι ? το εχεις ερωτευθει το site ?" :laugh1:
 αυτα για φετος , αντε  καλη χρονια  να εχουμε

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 19:10 »
Παράθεση
η γυναικα μου χθες με ρωτησε " παλι εκει εισαι ? το εχεις ερωτευθει το site ?" :laugh1:

Καλά, αυτό θα το ακους συχνά από εδώ και πέρα, σε διάφορες παραλλαγές.... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 19:40 »
Και οπου να ναι θα αρχισει να υποψιαζεται και μηπως την απατας... Χεχε...

Στο θεμα μας. Λαθος μεγαλο δικο μου που αγορασα αρχικα cigarette look ητ απο προσφορα στο ιντερνετ που φυσικα το πεταξα σε δυο μερες (αυτο επειδη ειμαι ιδιαιτερα υπομονετικος αλλιως θα το πεταγα μετα απο 20 λεπτα).
Κατα τα αλλα λαθη με παραγγελιες εκανα κι εγω αλλα δεν ανοιχτηκα τρελα... Και καποια πραγματα που μου βγηκαν παραπανω τα χαρισα και εκανα και την καλη μου πραξη.
Σαν συμβουλη καλο ειναι να ξερουν οι νεοτεροι οτι καλο ειναι να παρεις πραγμα που σου αρεσει και σε βολευει και να εχεις μια μικρη καβατζα αλλα οι υπερβολες (τυπου θα παρω υγρα η καρτο για 2 χρονια) δεν οδηγουν σε καλο συνηθως γιατι κατι καινουριο θα βγει και θα ειναι καλυτερο η θα αλλαξουν τα γουστα μας. Πχ οταν επεσα σε 0 νικοτινη μου περισεψε πολυ υγρο με 18mg νικοτινη (το χαρισα και οκ αλλα θα μπορουσα να μην το ειχα παρει καν). Λαθος που αργησα να γινω ενεργο μελος στο φορουμ και που δεν επεδιωξα συντομοτερα να συζητησω περισσοτερο με αλλους ατμιστες. Βοηθαει φοβερα. Και το live και το online.
Τελος (αν και οχι λαθος) μια περιοδο που το ητ εκανε το "μπαμ". Τα καταστηματα οχι μονο δεν ενημερωναν σωστα αλλα ελεγαν και οτι να ναι. Μαυρα χαλια και ευτυχως που δεν απομακρυνθηκα απο το ητ. Ευτυχως που η αγορα λειτουργησε σωστα και πλεον εμειναν οι πιο σωστοι επαγγελματιες και οσο παει βελτιωνεται το πραγμα. Πλεον πας σε μαγαζι και σε βοηθαει να μεινεις στο ητ. Δεν σου πουλαει οτι θελει και σε πεταει απο την πορτα...

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 19:49 »
στην αρχη ξεκινησα,μονη μου, χωρις να εχω ανακαλυψει το φορουμ η κατι αλλο αντιστοιχο η καποιον να με βοηθησει. οποτε πηρα το πρωτο σετακι χωρις να ξερω τι και πως για το συγκεκριμενο, της totally weaked 510 titan-t με αυτοματες μπαταριες. στην αρχη μου αρεσε μεν,δεν με καλυψε καθολου δεν,απλα ηταν η χαρα που το πηρα και εκανα την αρχη!η κολαση η ιδια...ξαναρχισα το καπνισμα! 65€ πηγανε συρταρι και εβαλα πλωρη για το επομενο σετακι.

τοτε ανακαλυψα τ φορουμ,εκατσα διαβασα οτι μπορουσα και οτι καταλαβαινα και κατεληξα να αγορασω ενα ακομα σετακι ego-c αλλα 65€ το οποιο σαφως καλυτερο απο το πρωτο. εκανα γυρω στους 3 μηνες το συγκεκριμενο με τις κεφαλες του και με λιγα παραπονα και απο αυτο,συνεχομενα γεμισματα,με ενα χαρτι στο χερι,δεν με καλυπτε οσο ηθελα >:( παλι ενναλαξ καπνισμα και ατμισμα! μετα απο κανα μηνα και διαβαζοντας πηρα τον ce4. ηταν η σωτηρια μου θα ελεγα. συρταρι και οι κεφαλες. μετα πηρα twist,επειτα vivi nova και ειπα, καλα που ηταν αυτα τοσο καιρο?

βεβαια εκτος απο την αμαθεια μας,εμεις που ειμαστε νεοι στο ατμισμα αλλα και οι παλιοτεροι πιστευω την καθε φορα θα ζηταμε και πιο πολλα καινουργια πραγματα,οπως κι εμενα με εχει πιασει καταναλωτικη μανια και θελω να δοκιμαζω και να αναζητω κατι καλυτερο! τωρα πρωτη φορα θα δοκιμασω σε μοντ και σε επισκευασιμο. πιστευω αυτα να ειναι καλες επιλογες,συμβουλευομενη φυσικα και το φορουμ για τα συγκεκριμενα :thumpup:

 για τα υγρα δεν θα μιλησω...εχω δοκιμασει πολλα αλλα δεν εχω καταληξει σε καποιο μονιμο εδω και 10 μηνες! τωρα θα ανοιξω τα φτερα μου για diy και ο θεος βοηθως :angel: δυστιχως τα λαθοι πληρωνονται και πιστευω οτι θα υπαρξουν και αλλα για μενα, ειτε απο αμαθεια ειτε απο καποιες αστοχιες υλικων αλλα θα ειναι λιγοτερου κοστους....τοσους μηνες ...ε τι στο καλο,κατι εμαθα κι εγω :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 21:07 »
Aνήμερα των Φώτων θα κλείσω ενάμιση χρόνο ατμίστρια.
Το φόρουμ το ανακάλυψα όταν έψαχνα για η.τ. και νομίζω ότι ήταν η κύρια αιτία για τα ελάχιστα λάθη που μου χρεώνω.
ΘΑ έλεγα ότι το κυριότερο λάθος μου ήταν κάποιες μαζικές αγορές από Κίνα, σε περίοδο που τα ελληνικά καταστήματα (ένα και βάλε χρόνο πριν) δεν είχαν ούτε ποικιλία, ούτε καλές τιμές. Πολλά από αυτά πιάνουν αράχνες στο συρτάρι. Είτε δε μου ταίριαξαν, είτε βγήκαν νέα καλύτερα μοντέλα πριν τα καταναλώσω. Μικρό το κακό βέβαια, ούτως ή άλλως ελάχιστα μου κόστισαν.
Ήμουν τυχερή, δεν πέταξα χρήματα σε μπαταρίες και υγρά. Οτι πήρα, με βόλεψε, εκτός από 2-3 κινέζικα υγρά.


Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 22:01 »
Θάθελα να πω κάτι ειδικά για τους νέους ατμιστές. :) :)

Προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν αποφασίσης να κόψης το κ.τ. και να αρχίσης το άτμισμα τους πρώτους
3-4 μήνες ότι ατμιστικά εργαλεία και να αγοράσης δεν σε καλύπτουν.
Δεν μπορεί οποιοδήποτε  η.τ. να αντικαταστήσει το κ.τ. :nope: :nope:

Γιαυτό πιστεύω ότι στην αρχή όλοι νομίζουμε ότι δεν είναι καλό το η.τ. που πήραμε ότι ο ατμοποιητής δεν
δουλευει σωστά΄, ότι τα υγρά που διαλέξαμε είναι για πέταμα.
Πιστεύω ότι την έλειψη του κ.τ. τον πρώτο καιρό δεν μπορεί να την αντικαταστήσει κανένα η.τ.  :nope:

Και αυτό το πράγμα κάνει τους περισσότερους ατμιστές να πιστέψουν (το ίδιο είχα πάθει και εγώ  τους πρώτους
μήνες) ότι κάνουν λαθεμένες επιλογές στα ατμιστικά τους εργαλεία.

Όταν περάσουν αυτοί οι δύσκολοι μήνες μετά ότι η.τ. και να χρησιμοποιούμε αρχίζει πλέον να μας καλύπτει
σιγά -σιγά και να μην είναιτόσο έντονη η επιθυμία κ.τ.

Γιαυτό τους πρώτους μήνες ας αλλάξουμε η.τ.,ας αλλάξουμε ατμοποιητές ,ας αλλάξουμε υγρά αρκεί να μένουμε
μακρυάαπό το τσιγάρο.
Τώρα αυτές τις αλλαγές αν μετά από καιρό τις βλέπουμε σαν λάθη δεν χάλασε και ο κόσμος αν έχουμε
πετύχει το σκοπό μας. :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 22:25 »
Μικρό το κακό βέβαια, ούτως ή άλλως ελάχιστα μου κόστισαν.
Ήμουν τυχερή, δεν πέταξα χρήματα σε μπαταρίες και υγρά. Οτι πήρα, με βόλεψε, εκτός από 2-3 κινέζικα υγρά.

εγω που τα πληρωσα χρυσα απο ελληνικα μαγαζια και τα εχω συρταρι, εκει ειναι που με τσιτωνει :angry_orange: γι αυτο μαλλον εχω στραφει σε αγορες απο εξωτερικο...τουλαχιστον αν ειναι χαλια να μην κλαιω τα λεφτα μου,οπως κλαιω τα πρωτα ακομα,γιατι αμα εισαι και καιρο ανεργη τα κλαις διπλα!

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 31, 2012, 22:56 »
Από τότε που άρχισα το η.τ. (εδώ και 14 μήνες) φυσικά και έχω κάνει πολλά λάθη. Ο αριθμός τους όμως είναι απείρως μικρότερος μπροστά στον αριθμό 511,000 (πεντακόσιες έντεκα χιλιάδες!!!), γιατί περίπου τόσα κ.τ. έχω καπνίσει στη ζωή μου  :thumpup:
   
 
 

Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #54 στις: Ιανουαρίου 02, 2013, 08:08 »
εγω δεν νομιζω οτι εκανα καποιο λαθος περα απο τα λεφτα για δοκιμες σε υγρα που το θεωρω φυσιολογικο μεχρι να βρεις καποια στα μετρα σου! ;)

Αποσυνδεδεμένος kristoff

  • **
  • 365
  • Φύλο: Άντρας
    • workfolio
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 18:30 »
Το λάθος μου ως στραβόγιαννος (4 ημέρες στο σπορ) είναι ότι αρκεστηκα σε πληροφορίες από τα site των διαφόρων εταιρειών για την αγορά ατμοποιητή και ανακάλυψα αυτό το forum κατόπιν εορτής. Έτσι κατέληξα με δυο ατμοποιητές ego-T  της natura (για 10 ευρώ τον έναν) για τους οποίους ο πωλητής μου είπε αντέχουν πάνω κάτω ένα μήνα !   :confused1:
Νομίζω ότι τελικά πήρα αυτό που ήθελε  ;D

Αν είχα βρει νωρίτερα το forum σίγουρα θα είχα αγοράσει κάτι άλλο. Δεν χαλιέμαι όμως, θα υπάρξει συνέχεια.

Στα υγρά δεν μπορώ να πω ότι έχω πέσει πολύ έξω γιατί με καθοδήγησε η εμπειρία μου από καπνούς πίπας, οπότε δεν μου είναι ούτε άγνωστες ούτε δυσάρεστες οι γευσεις που επέλεξα, αντίθετα η μία από τις τρεις που διάλεξα ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη. Βέβαια καμιά δεν μοιάζει με τα στριφτά που εδώ και χρόνια καπνίζω, αλλά απ' ό,τι διαβάζω εδώ, δεν προκειται να βρω κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 18:42 »
Δεν έγινε και κανένα μεγάλο κακό. :dontknow:

Εξάλλου οι Τ καλοί ατμοποιητές είναι.Μόλις τα παίξουν δοκιμάζης και κάτι άλλο.

Όλοι στην αρχή ξοδεύουν και κάποια χρήματα παραπάνω μέχρι να κατασταλάξουν. :yes: :yes: Χωρίς αυτό να
σημαίνει ότι έκαναν οποσδήποτε λάθος.


Υπομονή - επιμονή και στο τέλος αυτά δεν θα τα θυμάσαι.Ή μάλλον θα είναι μια ευχάριστη ανάμνηση αν
τελικά καταφέρης και απαλαγής απότο τσιγάρο.
 

Αποσυνδεδεμένος navy

  • ***
  • 530
  • Φύλο: Άντρας
  • PROVARI V2.5+GGTS+ΟΔΥΣΣΕΑΣ-ΙΑΤΤΥ-ΠΗΝΕΛΟΠΗ-SKYLINE
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 19:35 »
Το λαθος μου ηταν οτι στην αρχη και με τον φοβο μην και παει κατι στραβα ,στοκαριζα υγρα και ατμοποιητες
που στο τελος τα εφαγε ο νεροχυτης και ο σκουπιδοτενεκες.Οποτε παν μετρον αριστον σε ολα πια ::)

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 19:38 »
Θα μπορούσε να πει κανείς ότι ήταν λάθος που από την στιγμή που πήρα απόφαση να αγοράσω ηλεκτρονικό τσιγάρο, την επόμενη ημέρα το έκανα και πήρα ένα elips της ovale, το οποίο με κάλυψε με τα χίλια ζόρια για έναν μήνα.

Θα μπορούσε επίσης να πει κανείς ότι ήταν λάθος που έδωσα 150 ευρώ περίπου για ατμοποιητές λογιών λογιών και υγρά από διάφορες εταιρείες (έτοιμα και DIY), από τα οποία "ευχαριστήθηκα" τελικά τα μισά.

Αναφέρω το "θα μπορούσε", γιατί θεωρώ ότι τελικά δεν ήταν λάθη, αφού η αποφασιστικότητα και η επιμονή που είχα, ήταν τα στοιχεία που με έκαναν αποκλειστικό ατμιστή, σε βαθμό να απολαμβάνω τον ατμό περισσότερο από τον καπνό.

Επίσης, θεωρώ τους πειραματισμούς απαραίτητους, αφού το τί αρέσει στον καθένα (είτε σε ατμοποιητή είτε σε υγρά) είναι πολύ σχετικό και υποκειμενικό.

Από το forum πήρα σημαντικές πληροφορίες και με βοήθησε σε όλους τους τομείς της ενασχόλησης πια αυτής, και μπορεί να βοηθήσει κάποιον νεό στον χώρο του ατμίσματος, ώστε να μην απογοητευεί, και να μπορέσει να "φτιάξει" ένα τσιγάρο (συσκευή + υγρό) που θα τον καλύψει, καθώς επίσης και τον τρόπο για να το κάνει και τις πηγές από όπου μπορεί να τα προμηθευτεί. Τόσες πληροφοίες, τεχνικές και εμπειρίες μαζεμένες σε ένα μέρος, είναι πολυτιμο εργαλείο.

Και φυσικά, αν και έχω βρει και έχω καταλήξει πια σε συσκευή και υγρό που με καλύπτει και μ'ευχαριστεί, το forum είναι καθημερινή πλέον ασχολία, πιο εθιστική κι από το άτμισμα το ίδιο!!! Άλλωστε, θεωρώ ότι η αγορά και η τεχνολογίες του ηλεκτρονικού τσιγάρου είναι ακόμη στην αρχή, και δεν θέλω να μένω πίσω....


Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουαρίου 04, 2013, 20:53 »
Γειά χαρά σε όλους.
Είμαι 23 ημέρες ατμιστής και καταγράφω ότι κάνω.
Σε 6 μήνες θα τα γράψω εδώ.
Κρατήστε μου πολλές άδειες οθόνες.
Τα σέβη μου urahara. Από τα πλέον χρήσιμα θέματα, ειδικά για νέους.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571370 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1611 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7656 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121000 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 328 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326193 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8458 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297193 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827332 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511113 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9502 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios