vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

167 επισκέπτες, 5 χρήστες
Ποντικός, Sergios, Aoratix, dvelev, Jorge

Twitter

Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.

Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #105 στις: Αυγούστου 20, 2013, 15:03 »
Το μοναδικό λάθος που μου αναγνωρίζω είναι οτι ξεκίνησα την παρασκευή DIY υγρών αγοράζοντας και συνδυάζοντας αρώματα που δεν κολλάνε καθόλου μεταξύ τους ή που το ένα πνίγει το άλλο. Αποτέλεσμα, μερικά μπουκαλάκια που προορίζονται για κάδο απορριμάτων και (λίγα ευτυχώς) αρώματα σχεδόν γεμάτα. Πάλι καλά που λήγουν το '14.

Λύση: Μια ματιά στους τσελεμεντέδες του φόρουμ είναι κατατοπιστικότατη και γευστικότατη! Απο την πρώτη συνταγή ενθουσιάστηκα! Όσοι ξεκινάνε ας κοιτάξουν καλά τις πολύ όμορφες συνταγές του φόρουμ!


Αποσυνδεδεμένος Skoudris

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κeep calm and Vape on
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #106 στις: Αυγούστου 20, 2013, 16:59 »
Το μεγαλυτερο μου λαθος ειναι που δεν πειρα κατευθιαν προβαρι και εδωσα 250 ευρω τζαμπα για να καταληξω σε αυτο. Τελικα το provari ''φτηνο''  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #107 στις: Αυγούστου 24, 2013, 19:04 »
Όταν αγόρασα τον Primero (Nobacco) ή Evod συνηθισμένος να βιδώνο το πάνω μέρος από τον C5 ξέχασα 3 φορές να βιδώσω το κάτω μέρος και φύγανε τα υγρά στη μπαταρία κλπ... :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #108 στις: Αυγούστου 24, 2013, 19:48 »
οταν αρχισα το ατμιζμα δεν εκανα τα λαθη εγω αλλα οι κατασκευαστες των εμπορικων ατμοποιητων :wall: τωρα υπαρχουν παμπολες επιλογες και καλητερες :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #109 στις: Ιουλίου 09, 2014, 23:32 »
Αρκετοί  clearomizer  που δεν τους χρειαζόμουν .  Στοκ  κάποιον ατμοποιητών σαν να μην υπάρχει αύριο. Πολλά υγρά και αρώματα που δεν προλαβαίνω να ατμίσω πριν την λήξη τους. Πολλά μέτρα φυτίλι όπως λέει και ο urahara και τώρα ατμιζω genesis.
Κάποια από αυτά γίνονται ακόμα πολύ ποιο περιορισμένα.  Σχετικά μικρό το κακό, και αναπόφευκτο, όταν ξεκινάς κάτι πάντα θα κάνεις λάθη, μπροστά στο κέρδος της αποχής από το κτ.

Αποσυνδεδεμένος pelegrin07

  • **
  • 213
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #110 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 19:00 »
Diy αρώματα πριν 4 χρόνια , χωρίς ετικέτα εταιρίας πανω, απο γνωστό e-shop.τοτε αν δεν κάνω λάθος δεν ξέραμε για διακετυλια κ.τ.λ.Oποτε ο θεός και η ψυχή τους τί είχαν μέσα αυτά τα μπουκαλακια. :wall:

Αποσυνδεδεμένος theopan

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #111 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 21:16 »
Το χειρότερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος τον πρώτο καιρό, από υπερβολικό ενθουσιασμό ή υπερβολική αυτοπεποίθηση ("εγώ θα τα καταφέρω") είναι να κατεβάσει τη νικοτίνη πολύ γρήγορα. 90-100% πιθανότητα επιστροφής στο τσιγάρο. Δεν το έπαθα -γιατί είμαι ρεαλιστής και ξέρω τα όριά μου- αλλά έχω δει γνωστούς να το παθαίνουν και είχα πλησιάσει σε αυτό το σημείο κάποιες φορές που αναγκαζόμουν στην αρχή να ατμίζω με χαμηλής περιεκτικότητας υγρό. Δε συνιστώ σε κανέναν να κάνει την 1η του επαφή με η/τ με υγρό περιεκτικότητας μικρότερης των 18mg/ml. Για να μην πω 24. Τα 14άρια και τα 10άρια υγρά είναι για χρήση μετά από πολύ καιρό.
Δεύτερο σε σημαντικότητα λάθος -το οποίο αυτή τη φορά το έκανα κι εγώ τον πρώτο καιρό-, είναι το "ξεζούμισμα" των ατμοποιητών. Να φτάνουν στο σημείο να μη βγάζουν σχεδόν ατμό και εμείς να επιμένουμε. Το δε "καθάρισμά" τους είχε κάποια βάση τότε που ακόμα ένας ego-T κόστιζε 12€. Σήμερα δεν έχει κανένα κατά τη γνώμη μου νόημα να ασχολούμαστε με "καθάρισμα" οποιουδήποτε clearomizer, cartomizer ή οποιουδήποτε εργοστασιακού ατμοποιητή είτε παίρνει ανταλλακτικά είτε όχι. Εκτός του ότι το καθάρισμα ποτέ δεν θα τον φέρει στην αρχική του κατάσταση, το κόστος αλλαγής του ανταλλακτικού είναι ασήμαντο.

Αποσυνδεδεμένος AlkiviadisΜ

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #112 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 21:42 »
Εγώ δόξα το θεό έχω μόνο ένα λάθος να με πνίγει... Ποτέ μα ποτέ μην πάρετε κλώνο, θα κερδίσετε αρκετά λεφτά μεν στην αρχή αλλά θα δώσετε πολύ περισσότερα σύντομα για να πάρετε το αυθεντικό!  :wall:  Το έχω κάνει δύο φορές και δε το κάνω ξανά. Πήρα ένα kayfun "κλόουν" για να δώσω τα μισά λεφτά ( βλέπεις εγώ είμαι έξυπνος  :idiot1:  κι εσύ που έδωσες 75 γατάκι!) τώρα όμως που έδωσα 40 στον κλόουν και 75 στον KAYFUN? γατάκι... :respect:  Γιαυτό σας λέω μακριά από "κλόουν"!!!  Πάρτε κατ΄ευθείαν αυτό που θέλετε και μην ψάξετε για πιο φτηνές λύσεις που δε θα σας γεμίσουν παρά μόνον για μερικά λεπτά!

Αποσυνδεδεμένος nikospap

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #113 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 21:43 »
Ειναι υποκειμενικο.Πολλα μαγαζιά σε ανεβάζουν εξ αρχής , συνηθήζεις στα 18 mg νικοτ, ενω οι αναγκες μπορει να ειναι μικρότερες και μετά δυσκολευέσαι να κατέβεις.
Να αρχιζει κάποιος απο τα 6mg nicot, an ζηταει κ.τ να πηγαίνη στα 12 mg kai να κρατήσει  ta 18mg σε εφεδρεια. ;)
                                   

Αποσυνδεδεμένος dodos

  • *
  • 70
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #114 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 23:37 »
Eνα λαθος που εκανα και ετυχε να δω από κοντα και αλλους νεους ατμιστες να κανουν, είναι το να δοκιμαζουν καμια δεκαρια υγρα σε ταλαιπωρημένους ατμοποιητες σε κατάστημα. Μεγαλο μπερδεμα με συνηθως λαθος συμπερασματα. Θα προτεινα δοκιμη σε 1-2 υγρα κάθε φορα, γιατι με τα πολλα χανεται η μπαλα...

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #115 στις: Οκτωβρίου 02, 2014, 23:46 »
Το χειρότερο λάθος που μπορεί να κάνει κάποιος τον πρώτο καιρό, από υπερβολικό ενθουσιασμό ή υπερβολική αυτοπεποίθηση ("εγώ θα τα καταφέρω")


Παρά το γεγονός ότι είμαι σχεδόν τρία χρόνια στο άτμισμα, και παρά το γεγονός ότι δεν είμαι νέος στο η.τ. και επειδή από υπερβολική σιγουριά παρασύρθηκα και λόγω οικονομικών δυσκολιών (για να ρίξω κι άλλο το κόστος), ενώ άτμιζα στα 6mg για ένα χρόνο περίπου, έκανα τη μεγάλη βλακεία να γυρίσω στη μηδενική βάση, ξεχνώντας το προφανές ότι ένας ατμιστής όπως εγώ, ήμουν παράλληλα και ένας πρώην μανιώδης καπνιστής.
Έκανα παραγγελία 1lt μηδενικής βάσης, πιστεύοντας ότι "εγώ θα τα καταφέρω". Αμ δε!!  Ενώ το πρώτο και δεύτερο μήνα δε χρειάστηκα νικοτίνη, μόλις ξεκίνησε το στερητικό σύνδρομο, πήγα κατ' ευθείαν περίπτερο για τσιγάρα. Επειδή ήμουν διακοπές δε μπορούσα να παραγγείλω. Έτσι αυτό με τα τσιγάρα συνεχίστηκε για περίπου ένα μήνα. Ούτε στιγμή δε σκέφτηκα πως με τα λεφτά που έδινα στα τσιγάρα θα μπορούσα να εξασφαλίσω βάσεις για έναν ολόκληρο χρόνο!!! Με την επιστροφή μου στο σπίτι κάνω παραγγελία 9-12mg και τώρα συνεχίζω το άτμισμα κανονικά. Το πάθημα έγινε μάθημα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2014, 23:55 από testament »

Αποσυνδεδεμένος gazius

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #116 στις: Οκτωβρίου 14, 2014, 15:52 »
Ειμαι ατμιστης 1μιση μηνα τωρα και αναπόφευκτα εχω αγορασει τοοοοοσα πολλα υγρα  που ειναι για πεταμα.
(στην τρελη αναζητηση του νεου ατμιστη για τσιγαρισια γευση).
Εχθες λοιπον επειτα απο αλλη μια αποτυχημενη αγορα 2 καπνικων υγρων επιασα το νοημα...
(τετοια ποικιλια κ να ψαχνεις για τσιγαρισια???? επιεικώς η@@θιος!!! )
Σημερα απο το πρωι ατμιζω με τρελη  χαρα very cherry ,εχοντας απλως αποφασισει να αλλαξω μια κακια μου συνήθεια για παντα.

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #117 στις: Οκτωβρίου 14, 2014, 16:20 »
Ένα μεγάλο λάθος είναι αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένος. Από την μεγάλη ορμή που έχει ένας νέος ατμιστής είναι να πάρει πολλά υγρά ή αντιστάσεις, όπου στο τέλος το πιο πιθανό είναι να του μείνουν αμανάτι.
Λάθη (που δεν πονούν στην τσέπη) θα κάνει ο νέος αμτιστής και είναι φυσιολογικό αλλιώς δε μαθαίνει...

Αποσυνδεδεμένος microchip

  • ****
  • 1436
  • Φύλο: Άντρας
  • 11/01/2013 18:30
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #118 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 12:18 »
Το βασικό λάθος που έκανα, ήταν κάποιες μαζικές αγορές από φτηνοκινεζοατμοeμάγαζα.
Ούτε για ανταλλακτικά.
Και να φανταστείς, δεν υπήρχε η ποσότητα, η ποικιλία και η FT στην εποχή μου.
Με τα ίδια χρήματα και χρόνο, αν είχα αγοράσει ένα μόνο επώνυμο, δοκιμασμένο από συνατμιστές, θα είχα προχωρήσει στα πως, γιατί, αν, θέλω, αντί να αναλώνομαι στα είμαι εγώ στραβός ή το υλικό πεοαρμενίζει.
Έκανα (και συνεχίζω ακάθεκτος) και άλλα λάθη.
Παρηγοριέμαι όμως με το αρχαίο σοφό ατμορητό: "Ότι δεν σε καπνίζει σε κάνει ποιο ατμιστερό."
Το ελπιδοφόρο είναι ότι οι νέοι ατμιστές δεν κάνουν λάθη, κρίνοντας από την "κίνηση" του νήματος.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Λάθη που κάναμε ως νέοι στο η.τ.
« Απάντηση #119 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2015, 12:59 »
Εμένα η καταστροφή μου ήταν που γνώρισα τον @demkoni  :laugh1:
Να γίνω σαφής :
Είχα ένα πάκο βαμβάκι KGD που υπολόγιζα να με βγάλει χρόνο
Με τις συμβουλές του βλέπω να το δίνω κληρονομιά  :lotpot: :lotpot:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571356 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1610 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7646 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120991 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 601 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 327 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326186 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8457 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297185 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827318 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511108 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9500 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios