vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

354 επισκέπτες, 2 χρήστες
thanos1071, Milarepa

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #735 στις: Αυγούστου 04, 2014, 20:46 »
πολύ κατατοπιστικές  οι επεξηγήσεις σου. Από κατασκευή microcoil είμαι μια χαρά λόγω kayfun, θα δοκιμάσω λοιπόν σύμφωνα με τις οδηγίες σου και τα ξαναλέμε.
Θα βγάλω και τον πόλο να σπρώξω το μονωτικό όσο πιο καλά μπορώ στη θέση του μήπως και φύγει ο τζόγος.


Ενημέρωση 5/8


Εχτές το βράδυ είχα αυπνίες και αποφάσισα να στρίψω ένα microcoil με τα έτοιμα nrn 1.5Ω που έχω.
Έβαλα 2άρι τρυπανάκι το έστριψα το έκαψα το πίεσα και όλα οκ.
Πέρασα και βαμβάκι στριμμένο, τη μία του πλευρά την πέρασα γύρω από τη βάση του κεραμικού σαν θηλειά και την ξαναέφερα επάνω για να το έχω σαν φυτίλι.
Ο ατμός πήρε ένα κλικ επάνω σε ποσότητα (ατμίζω στα 3.8V).
Η γεύση της atmos labs bebeca αλλά και του flavourart SOHO έγινε εμφανώς πιο βαριά και "γεμάτη".
Throat hit  δεν αναφέρω γιατί ποτέ δεν το έχω νοιώσει με ότι έχω ατμίσει ως τώρα, εκτός από όταν παίρνω καμένο. Μάλλον έχω "αναίσθητο" λαιμό.
Θα δοκιμάσω και με μικρότερο τρυπανάκι γιατί θέλω να βγάλω 2-3 σπείρες παραπάνω, με το 2άρι βγήκαν 4/5 σπείρες και έχει αρκετό χώρο ακόμα μέσα στο κεραμικό.
Βέβαια αυτό ίσως να δίνει καλύτερη παροχή αέρα και να επηρεάζει τον ατμό και τη γεύση. Η δοκιμή θα δείξει εν καιρώ.

« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2014, 10:56 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #736 στις: Αυγούστου 18, 2014, 19:42 »
Γεια σας και απο μενα.. Είμαι ένα χρόνο στο χώρο του ατμισματος και αποφάσισα να  μπω και στο χώρο των επισκευασιμων και δη του dripping. Η αγορα μου θα είναι ο The dripper φυσικα και εχω ψαχτει αρκετά γύρω απο αυτον.. **έχω διαβάσει όλο το θέμα! Η απορία που εχω και μπορει να σας φανεί λίγο γελοία είναι η εξής: θα βαλω στην καμπανα και το beck adapter ( επειδη προτιμω πηχτό καπνο) και θα εχω και drip tip... Οταν θα γεμιζω καθε φορα σταγόνες θα πρέπει να βγαζω το  beck-driptip??? Γιατι αν οχι νομιζω θα μου ερχονται ελαφρα σταγονες στο στόμα και δε μ αρέσει..

Στάλθηκε από το GT-N8010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: The Dripper
« Απάντηση #737 στις: Αυγούστου 18, 2014, 20:03 »
οχι δεν  χρειάζεται, να φυσάς και λίγο μες στο μπεκ όταν στάζεις :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: The Dripper
« Απάντηση #738 στις: Αυγούστου 18, 2014, 21:36 »
Θα σου λεγα να το βγαζεις, για να μην εχεις καμια διαρροη..
Καλο ειναι να σταζεις εχοντας τον σε κλιση, ετσι ωστε οι σταγονες να πηγαινουν
κατευθειαν στο φιτιλι/βαμβακι που ειναι περιμετρικα του κεραμικου.


Αν πεσουν παραπανω απο 2-3 (μπορει κ 4 :tongue_smilie:  )σταγονες στο κεντρο της αντιστασης, το πιο
πιθανο ειναι να εχεις καποια διαρροη στον πολο ή στην καλυτερη ενα μπουρμπουληθρισμα
για μερικες τζουρες..

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #739 στις: Αυγούστου 21, 2014, 14:20 »
Καλησπερα σε ολους. Σκεφτομαι μεσα στις επομενες μερες να αγορασω τον dripper by leo για να τον βαλω πανω στο mvp. Δεν εχω ασχοληθει καθολου με επισκευασιμες αντιστασεις..Οποτε σκεφτομαι για αρχη τουλαχιστον να ξεκινησω με τις ετοιμες αντιστασεις που πωλουν τα καστηματα. Πιστευετε οτι θα μεινω ικανοποιημενος με αυτες τις ετοιμες αντιστασεις; Τωρα χρησιμοποιω τον nautilus στο mvp.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #740 στις: Αυγούστου 21, 2014, 14:35 »
Εχουν αναφερθεί κάποια θεματάκια με αυτές, αλλά να σε αποτρέψουμε λόγο ποιοτητας λίγο δύσκολο.
Αν δεις στην πρώτη σελίδα του νήματος πώς στήνεται ο ντριπερ, θα διαπιστώσεις ότι είναι πανεύκολο και δεν χρειάζεται να φοβάσαι. Πάρε σύρματάκια έτοιμα n-r-n και λίγο φυτίλια για αρχή και είσαι έτοιμος. ενας λόγος παραπάνω, που με τα έτοιμα συρματάκια δε χρειάζεται να υπολογίζεις και να μετράς αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #741 στις: Αυγούστου 21, 2014, 14:56 »
Παντως μετα απο πολλα στησιματα που του εχω κανει και αυτος και το σοκολατακι... το θελουν το βαμβακερό τους το φυτιλι, πιανουν τα μεγιστα σε αποδοση. Ουτε με σκετο βαμβακι ουτε με το silica φυτιλι μου αρεσαν και θελουν αντιστασεις καπου γυρω στα 1,5 με 1,7Ω.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #742 στις: Αυγούστου 21, 2014, 15:09 »
Εχεις απολυτο δίκιο. Αλλά ας κάνει κάποιος 2-3 στησίματα με φυτιλι που είναι πιο εύκολο, να πάρει τον αέρα και μετά να βαλει βαμβάκι ή βαμβακερό φυτίλι.
Στέλιο, μην ανησυχείς καθόλου. Ηταν ο πρώτος επισκευάσιμος που έστησα. Το πέτυχα με την πρώτη και κάθε φορά μετά και δε στο κρύβω ότι μου πηρε σχεδόν 3 χρονια στον ατμο για να το αποφασίσω και φοβόμουν αρκετά. Οπότε, τέλος καλό, όλα καλά, πίστεψέ με, ο ντριπερ είναι ο ευκολοτερος στο στησιμο ατμο. Τον στηνεις στο περίπου και συγχωρεί ολα τα λάθη

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #743 στις: Αυγούστου 21, 2014, 16:50 »
Παντως μετα απο πολλα στησιματα που του εχω κανει και αυτος και το σοκολατακι... το θελουν το βαμβακερό τους το φυτιλι, πιανουν τα μεγιστα σε αποδοση. Ουτε με σκετο βαμβακι ουτε με το silica φυτιλι μου αρεσαν και θελουν αντιστασεις καπου γυρω στα 1,5 με 1,7Ω.


μπορεις να κανεις καποιες προτασεις απο βαμβακερο φυτιλι που εισαι ευχαριστημενος?

Αποσυνδεδεμένος DimDan

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #744 στις: Αυγούστου 21, 2014, 17:01 »
Εγώ θα σου πρότεινα κάτι σαν το Bio Wick.


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 21, 2014, 22:41 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #745 στις: Αυγούστου 21, 2014, 19:29 »
bio wick εχω δοκιμασει και ηταν αρκετα καλο,λεω μηπως εχουν βγει και αλλα το ιδιο στυλ.

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #746 στις: Αυγούστου 27, 2014, 01:10 »
καλησπερα σε ολους.. Μολις αγορασα τον dripper pro. Εχω τις ετοιμες αντιστασεις στα 1.8. Η γευση μου ερχεται τζουρα παρα τζουρα καμμενη. Μπορει καποιος να με βοηθησει; Τα δυο φιτιλια μαλλον κατ'εμε πρεπει να τα στριμωξα και μ ανοιξαν. Λετε να φταιει αυτο;






Τελικα την πεταξα την αντισταση και εβαλα καινουργια πιο προσεκτικα και διορθωθηκε το προβλημα αρχικα.. Επισης νομιζω οτι ο πολος μ γερνει λιγο με αποτελεσμα το κεραμικο να μην ειναι ακριβως στη μεση; Πως μπορω να το διορθωσω αυτο; Κ τελος οταν βαζουμε καινουργια αντισταση μολις την διαβρεξουμε με το υγρο την αφηνουμε να ποτισει κανα πενταλεπτο η μπορω απευθειας να ατμισω;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2014, 01:40 από Stelios miro »

Αποσυνδεδεμένος Anubis

  • **
  • 486
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #747 στις: Αυγούστου 27, 2014, 01:55 »
Πηρες ετοιμες αντιστασεις αυτες με το κερμικο που ειναι ετοιμες λες
το φυτιλι ειναι το απλο σιλικα ή βαμβακερο?

Αυτο με το πολο που λες εγω απλα το εφερνα εκει που ηθελα αφου τοποθετουσα πανω το κεραμικο με την αντισταση σπρωχνοντας το λιγο με ενα ισιο κατσαβιδι το οποιο χρησιμοποιουσα και για να σπρωχνω τα φυτιλια στο πλαι του κεραμικου

Αποσυνδεδεμένος Stelios miro

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο το καλύτερο είναι αρκετά καλό..!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #748 στις: Αυγούστου 27, 2014, 02:07 »
Νομιζω πως ειναι το σιλικα..τις πηρα απο replacesmoke. Το θεμα ειναι οτι με που τις σπρωχνω ανοιγουν και το τελικο αποτελεσμα δεν τοσο ωραιο οπως το βιντεο. Τεσπα οταν τις διαβρεχω τις αφηνω για λιγο η δεν παιζει ρολο? Κ αν ξερεις μετα απο ποση ωρα συνηθως στρωνει η αντισταση γενικα;

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #749 στις: Αυγούστου 27, 2014, 06:09 »
bio wick εχω δοκιμασει και ηταν αρκετα καλο,λεω μηπως εχουν βγει και αλλα το ιδιο στυλ.


Ναι, αυτο εννοω :thumpup:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355782 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10782 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191754 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 869 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 728 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589476 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797652 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7417 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313263 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6932 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12242 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13507 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711